Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Old and rare books

from Boz to Balzac

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  • Boz (=Charles Dickens)

    Boz (=Charles Dickens); Amerika I-III Leipzig, J. J. Weber, 1843. First German edition.
    12o bound in a contemporary half calf binding with blind tooled decorations and red title labels on spine. Marbled boards and edges. Edges mildly worn and a small crack up on rear board. A very good binding. Three parts in one. A bit foxed interior, but not heavy. XIV, 142+(IV), 179, (1) Blanc+(II), 134, (II), last blank.
    600 SEK
  • Wafer, Lionel. (Ödmann, Samuel, Öfversatt från Engelskan med Tilläggningar och Upplysningar)

    Wafer, Lionel. (Ödmann, Samuel, Öfversatt från Engelskan med Tilläggningar och Upplysningar); Lion. Wafers Dagbok och beskrifning af americanska näset, dess invånare och physiska märkvärdigheter. Tryckt hos Direct. Johan Edman, Upsala, på egen bekostnad, 1788.
    Häftad 12:o i ett slitet, troligen samtida rött och beige omslag med pappersförlust i hörnen, kantveck och nga. revor. Namnteckning daterad 1846 på främre omslags insida. Inlagan milt lagerfläckad här och var, men mest fläckfri. Ett litet maskhål i marginalen på titelsidan och en liten reva vid inre falsen på två blad i inledningen utan förlust. (IV), 128 sid.
    Svensk översättning av Lionel Wafers "Voyage and Description of the Isthmus of America". Läkaren Lionel Wafer hamnade p. g. a. sjudom hos indianerna i Panama under en längre period på 1680-talet. Den här sällsynta skildringen handlar till stor del om livsvillkoren där.
    900 SEK
  • Adam, Alexandre

    Adam, Alexandre; Antiquités romaines ou tableau des moeurs, usages et institutions des romains; dans lequel on expose tout ce qui a rapport a leurs religion, gouvernement, lois, magistratures etc.. I-II. 2 volumes. Complete. Chez Verdière, Paris, 1818. First French edition.
    Two light brown contemporary full marbled calf bindings. Spines with two green morocco labels lettered and decorated in gilt. Marbled edges and endpapers. Small losses at head of spines, a bit bumped corners and slightly rubbed boards. Slightly loose in front inner hinge in the second volume. However still a set with a nice appearance. Interior mild foxing here and there, but mostly a clean copy XVI, 408 p. + VIII, 570, (IV).
    800 SEK
  • Alembert, (Jean Le Rond d´)

    Alembert, (Jean Le Rond d´); Éloges dans les seances publiques de l'Académie françoise. Panckoucke & Moutard, Paris, 1779. First edition.
    Small 8vo in a contemporary mottled full calf binding. Spine gilt decorated and red edges. Marbled end papers. Hinges split, but still tighjt binding. Small loss at head of spine. Title page with exlibris stamps from a Swedish noble. Half title with a small spot, else a clean and crisp copy. The perpetual secretary d'Alembert here praises Massillon, Despreux, Bossuet, M. de Sacy, de la Motte, Crébillon, and others. In the end a dialog between Descartes and Queen Christina of Sweden. XXXIV, VI, 559 p. , (V).
    1200 SEK
  • Almquist, Carl Jonas Love (1793-1866). Anonymt publ

    Almquist, Carl Jonas Love (1793-1866). Anonymt publ. ; Amalia Hilner I-II. Roman af författaren till Törnrosens bok. Två volymer. Komplett. Tryckt hos L. J. Hjerta, Stockhlm, 1840. Första upplagan.
    Två små charmiga 8vo-volymer i samtida halvfranska band som är lite skavda, men trevligt tidstypiska med ljusgrönt marmorerade pärmar och klarblå marmorerade snitt. De två första bladen i båda delarna (mer i andra volymen) lagerfläckade, annars mest nga. tillfälliga fläckar. Med Nils Focks namnteckning på de tomma försättsbladen samt stämpel "Sällsk.bibl" nertill på titelsidorna. Bakre tomma försättsblad saknas. (IV), 253 sid. + 250 sid.
    500 SEK
  • Andersen, H. C

    Andersen, H. C. ; Eventyr og Historier I-II. Folkeudgave. 2 volymer. C. A. Reitzels forlag, 1887. Andet Oplag.
    Två trevligt inbundna 8o-volymer i rödbruna, halvfranska, band med marmorerat pärmpapper. Ryggarna blinddekorerade med förgyllda vertikala linjer. Snitten marmorerade. Främre omslagen medbundna. Bara små bruksspår. Välhållna band. Bra inlagor. (II), 526 sid. , (II) + (IV), 629 sid.
    500 SEK
  • Andersson, Charles John

    Andersson, Charles John; Sjön Ngami. Forskningar och upptäckter under fyra års vandringar i Sydvestra Afrika. Från engelskan af Gustaf Thomée. Med 16 stålgravyrer och 40 träsnitts-illustrationer samt en charta. Adolf Bonnier, Stockholm, 1856. Första upplagan.
    Stor 8o i ett samtida ljusbrunt, halvfranskt band med trevligt förgylld rygg och rödlila pärmar. Pärmarna med små pappersförluster i kanterna och stukade hörn. Men ett kompakt och välhållet band i övrigt. De 16 stålsticken påminner om tonade litografier och är mycket uttrycksfulla. Ganska kraftig avfärgning från stålsticken på motstående sidor och de två sista med lätta fuktränder i yttre marginalen. Den utvikbara kartan med liten reva i ett veck. VI, 503 sid. , IX + planscher och karta.
    Äldre handskriven notering på främre pärms insida: "Charles John Anderssons fader vaar den bekante engelske jägaren Lloyd, som dog i Venersborg 1876. Andersson dog 1867.
    900 SEK
  • Anonym

    Anonym. Bibelns qvinnor. Göteborg, C. F. Arwidssons Förlag m. fl. , 1852.
    4o i ett samtida halvfranskt band med blinddekorerade pärmar, skavd och ngt. sliten rygg men ett väl sammanhållet band. 18 helsides, mycket uttrycksfulla, stålstuckna gravyer av kvinnor i bibeln utförda av G. Staal efter skilda konstnärer. Varje stålgravyr beledsagas med nga. sidor anonymt skriven text. Hör finns Maria, Christi Moder, Mirjam (Maria), Mosis syster, Martha, Elisabeth, Johannes Döparens Moder, Rahab, Michal, Trollqvinnan från Endor, Sarah, Zippora, Samaritanskan, Kananeiska Qvinnan, Maria Magdalena, Salome, Herodias Dotter, Levitens af Efraims Hustru, Sunamitskan, Bathseba samt Anna, Marias Moder. Ej pagnierad, men 116 sid. Bokmen är paginerad för hand av tidigare ägare. En del fläckar i marginalerna, men genomgående fint skick.
    800 SEK
  • Anonym. published

    Anonym. published; Le Prince accompli ou l´idée du parfait monarque et de ses ministres. Paris, Chez Michel Brunet, MDCCI (1701).
    Small 8o in a contemporary, full leather-binding. Spine with five raised bands and gilt ornamented. Edges splashed in red, boards edges gilt. Minor wear, but a very good copy. With exlibris and the stamp of von Brehmer. (XXIV), 141 p. , (I), blank.
    The permission to print is signed by "De Voyer D´Argenson, ce 12. Decembre 1700. "
    1800 SEK
  • Anonymous

    Anonymous. Historic Anecdotes. France. London, Colburn and Bentley, 1830.
    Small 8vo. Contemporary red morocco-binding with gilt ornament in the center of both boards and richly gilt spine. Board-edges gilt and all edges gilt. Tight and well-preserved binding a bit smudged. (VIII), 270 p. Four lithographed portraits. These a bit foxed due to the paper. Text-pages clean althrough.
    900 SEK
  • Anonymous

    Anonymous. Le Nouvel enfant trouvé ou le fortuné Hollandois. Mémoires écrits par lui-même. A Londres, no editor, MDCCLXXXVI (1786.)
    Small 12o in a contemporary full leather binding. Boards gilt framed and small flowers in gilt on spine. All edges gilt. Marbled endpapers. Hinges cracked, however still tight binding. Advertising label inside front board from "Au Bas-Breton, Chez-Ruffin" in Paris. The empty end papers with slightly foxed margins, else a crisp copy. (IV), 274 p.
    Published first in London by H. Scheurleer in 1766. The author rest unknown even in the public libraries.
    900 SEK
  • Anonymously published

    Anonymously published. Le salut de la France, A Monseigneur Le Dauphin. Chez Pierre Marteau, Cologne, MDCLXXXX (1690). Seconde edition.
    Hardbound 12o in contemporary vellum. Binding is a bit spotted, else in fine condition.Title-page with old autographed name, Magnus Walbom. A few pages in the beginning with old marginal notes. Very few spots, mostly a clean copy. (II), 234 p.
    Not even Bibliotheque Nationale de France gives the name of an author for this text. Not in Barbier.
    1500 SEK
  • Anonymt utg

    Anonymt utg. Det Nöjsamma Res-Sällskapet eller Sexhundrade Intressanta Anekdoter, Epigrammer, Sinnrika Infall. Skämt och Narraktigheter I-II. Två delar i en volym. Hos N.E. Lundström, Jönköping 1831. Andra upplagan.
    8vo inbunden i ett något senare marmorerat pappband med bara lätt skav. Blå litograferade originalomslag med svart text och ram medbundna. Dessa är lagerfläckad liksom inlagan. En del äldre blyertsnooteringar på titelsidan och ett litet hörn bortrivet på sid.95-96 med lite textförlust. 180 sidor.
    200 SEK
  • Anonymt. utg

    Anonymt. utg; Det nöjsamma res-sällskapet I-III. 3 delar i en volym. Komplett. Del 1 & 2; Sexhundrade interessanta anekdoter, epigrammer, sinnrika infall, skämt och narraktigheter. Del 3; Fyrahundrade interessanta anekdoter, epigrammer, sinnrika infall, skämt och narraktigheter. N. E. Lundström, Jönköping, 1830 & 1831.
    8vo inbunden i ett samtida, brunt halvfranskt band med grönt, marmorerat pärmpapper och förgylld ryggtext. Bandet med nötta hörn, skavt övre kapitäl samt en del skav på pärmarna. Ett fast och välbundet band. Exlibris på insidan av främre pärm. Bruntonade försättsblad. Inlagan i mycket bra skick. Del 1 & 2; (IV), 182 sid, (II). Del 3; (II), 134 sid, (I).
    400 SEK
  • Anquetil, P. L-P (Anonymously published)

    Anquetil, P. L-P (Anonymously published); L'Esprit de la ligue ou histoire politique des troubles de France pendant les XVIe & XVIIe siècles I-III. 3 volumes. Paris, Jean-Th. Herissant Fils, MDCCLXVII (1767). First editon.
    Three contemporary leather-backed small 8vo volumes with spines gilt ornamented and marbled boards. All edges red. Bindings a bit rubbed and corners slightly bumped. Tight and firm bindings. One board with two spots. Two spines with small wormholes below. Front free endpapers pasted inside front boards. Clean and crisp text pages. In the first volume the exlibris of "De Messire Barthelemy Gabriel Rolland, Conseiller au Parlement..." Old autographed handwriting in French reverse of halftitle. (IV), LXXII, 302 pages + XII, 318 pages + XII, 365 pages, (VII).
    Barbier, II/189.
    800 SEK
  • Archenholtz, J. W. von

    Archenholtz, J. W. von; Geschichte Gustavs Wasa, Königs von Schweden (I-II) nebst einer Schilderung des Zustands von Schweden von den ältesten Zeiten an bis Ende des funfzehnten Jahrhunderts. 2 parts in 1 volume. Complete. Tübingen, 1802. Second edition.
    8vo inbunden i ett samtida brunt, halvfranskt band med marmorerade pärmar och röda snitt. Bandet lite skavt och fläckat, men väl sammanhållet. Inlagan med lite lätta lagerfläckar och svaga vattenränder här och var, inte hårt eller utbrett. Med exlibris från "Oberst Carl Koralef" på främre pärms in sida. Graverat porträtt av Gustav I som frontispis, titel, 504 sid. Boken består egentligen av tre delar; först ett avsnitt om Sveriges tillstånd historiskt och sedan Gustav Vasas historia i två delar. Löpande paginering.
    900 SEK
  • Ardant, L

    Ardant, L. Histoire des animaux, des végétaux et des mineraux ou instructions amusantes sur ce qui les concern. Lebigre Frères, Paris, 1836.
    Small 8:o in a contemporary a bit rubbed and worn half calf binding with marbled boards. Interior slightly foxed. 312 p. + 12 fullpage wood cut plates in b/w.
    200 SEK
  • Ascharius (Fredrik Wilhelm Scholander)

    Ascharius (Fredrik Wilhelm Scholander); Fjolners saga berättad och ritad av Ascharius. Fotolitografiska Aktie Bolaget, Stockholm, 1866. Första upplagan.
    Hög 8vo i ett grönt blinddekorerat originalband med förgylld pärmtext. En del skav i hörnen, annars ett bra band. Diskret tillskrift på främre, tomma försättsbladet. Nga. sidor med lättare fläckar i inledningen, i övrigt en fin inlaga. Planscherna med teckningar och text integrerade. Titelsida + 31 planscher med tryck enbart på ena sidan.
    400 SEK
  • Aubert, Charles

    Aubert, Charles; Les nouvelles amoureuses I-III (IV). Part three and four both numbered III. 1 volume. Engravings by Jul. Hanriot. Paris, Ches Tous les Libraires, 1883-84
    Small 8o in a contemporary red half calf binding with marbled boards. Minor signs of use, a tight and well preserved binding. Half-title uniformly browned. Engraved frontispiece, 61 pp., (III) + engraved frontispiece, 61 pp. , (II), + engraved frontispiece, 61 pp. , (III),+ engraved frontispiece, 61 pp. (II), last blank. Some spots to fly-leafs. A few pages slightly stained a few mm. up. Margins a bit browned. One engraving foxed on the reverse. Titles are Au bord de l´Yvete, Le clou et La buche, Une fête et Le trigonocéphale and Péchés roses, Le premier voyage. Exlibris.
    400 SEK
  • Balzac, Honoré de (1799-1850)

    Balzac, Honoré de (1799-1850) Les fantaisies de Claudine. Paris, E. Didier, & Bruxelles/Leipzig, Kiessling et Cie, MDCCCLIII (1853)
    12:o in a contemporary, red morocco binding. Yellow endpapers and with fly-leafs. Marbled edges. Head of spine bit worn, one corner bumped. 96 p.
    500 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17