Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Dramatik-Teater

from Aristophanes to Häger

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  • Aristophanes

    Aristophanes. Fåglarna. Lustspel med sång av Aristophanes från Athen tolkat från grekiskan för svensk scen av Hjalmar Gullberg och Ivar Harrie. Hugo Gebers Förlag, Stockholm 1928.
    8o. Halvklotband med dekorerad främre pärm, som är lätt blekt. Främre omslag medbundet. I övrigt fint skick. 127 sidor.
    150 SEK
  • Behan, Brendan

    Behan, Brendan. Den dödsdömde. En tragikomedi. Bo Cavefors Bokförlag 1959.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Bra skick. 94 sidor.
    150 SEK
  • Bjurström, Per

    Bjurström, Per. Teaterdekoration i Sverige. Natur och Kultur, Sthlm 1964.
    4o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar och illustrerat skyddsomslag med ett par mindre revor. I övrigt bra skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 181 sidor.
    150 SEK
  • Brecht, Bert

    Brecht, Bert; Tolvskillingsoperan. Tidens förlag, Stockholm, 1957.
    Liten 8vo inbunden i ett illustrerat pappband md ett smakfullt illustrerat omslag med bara smärre bruksspår. Ett trevligt exemplar i serien Tidens tyska klassiker. 160 sid.
    150 SEK
  • Brecht, Bertolt

    Brecht, Bertolt. Två skådespel. Mor Courage och Den kaukasiska kritcirkeln. LTs förlag, Sthlm 1955.
    8:o. Häftad med blekt rygg. Inlagan i bra skick. 207 sidor.
    120 SEK
  • Brecht, Bertolt

    Brecht, Bertolt; Der gute Mench von Sezuan. Aufbau-Verlag, Berlin, 1957. Versuche 27/32.
    Softbound 8o in publisher's black lettered stiff wrappers with photoillustrated dust jcket lettered in white. D/j with small tears to extrtemities and a bit soiled rear panel. Fine/very good. Unopened copy. With four black adn white scene illustrations from the perfomance in Frankfurt a. M. 1951. 155 p.
    300 SEK
  • Brecht, Bertolt

    Brecht, Bertolt; Tolvskillingsoperan. Tidens Förlag, Stockholm 1950.
    Liten 9vo inbunden i ett pappband med illustrerad främre pärm och illustrerat skyddsomslag som är blekt. I övrigt bra skick. 167 sidor.
    150 SEK
  • Burroughs, William S

    Burroughs, William S. The Last Words of Dutch Schultz. A Fiction in the Form of a Film Script. Seaver Books, New York 1981. First Paperbound Edition 1981.
    8o. Sewn as issued (softbound) with illustrated front cover. Spine and covers faded. Else good condition. Photoillustrated in black and white.115 pages.
    150 SEK
  • Chayefsky, Paddy

    Chayefsky, Paddy; Televisions Plays. The Bachelors Party, Printer's Measure, Holiday Song, The Big Deal, The Mother and Marty. Simon and Schuster, New York, 1956. Sixth printing. First paper bound edition.
    Softbound 8o in publisher's red and white, lettered, wrappers. A few small scratches to spine and rear panel and slightly discoloured spine. Very good ! Inscribed on front flyleaf "To Laure. Bless you. Paddy. Dated Feb. 28th -61. XIV, 268 p. , (II) last blank.
    400 SEK
  • Dramer av Strindbeg 2

    Dramer av Strindbeg 2 Pjäsbok till Radioteaterns Huvudserie 1961-1962. Sveriges Radio, Sthlm 1961.
    8o. Häftad i mycket fint skick. Mäster Olof, Fadren, Till Damaskus l-ll, Erik XlV, Ett Drömspel, Gustav Adolf, Brända Tomten och Spösonaten. 226 sidor.
    120 SEK
  • Eugene O'Neills dramatik

    Eugene O'Neills dramatik. Sorgen kläder Elektra. Sveriges Radio, Teaterbiblioteket, Stockholm 1957.
    8o. Häftad. Fint skick. En trilogi: Hemkomsten, De jagade, De fördomda. Översättning Sven Barthel. 177 sidor.
    120 SEK
  • Euripides

    Euripides. Backanterna. Det Antika dramat, Sveriges Radio, Teaterbiblioteket 163, Sthlm 1959.
    8o. Klammerhaftad med illustrerat främre omslag. Fint skick. 51 sidor.
    120 SEK
  • Euripides

    Euripides. Alkestis. Det antika dramat, Sveriges Radio, Teaterbiblioteket 161, Sthlm 1959.
    8o. Klammerhaftad med illustrerat främre omslag. Fint skick. 47 sidor.
    120 SEK
  • Euripides

    Euripides. Trojanskorna. Tolkad av Emil Zilliacus. Hugo Gebers Förlag, Stockholm 1952.
    8o. Klotband med dekorerad främre pärm och skyddsomslag med en reva. I övrigt fint skick. 120 sidor.
    150 SEK
  • Gorkij, Maksim

    Gorkij, Maksim. Vassa Zjeljeznova. Radiotjänsts teaterbibliotek 73, Sthlm 1947.
    8o. Häftad. Revor i kapitälen, men i övrigt bra skick. Översättning av Manja Benkow. 49 sidor.
    120 SEK
  • Hart, Moss

    Hart, Moss. Act One. An Autobiography. Secker & Warburg, London 1960.
    8o. Clothbinding (hardbound) with dust jacket with a few minor tears. Otherwise good condition. 444 pages.
    150 SEK
  • Henrikson, Alf

    Henrikson, Alf. Lax, lax, lerbak. Ett Stockholmsspel. Albert Bonniers Förlag, Sthlm 1948.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Blekt rygg, men i övrigt fint skick. Ouppskuren. 118 sidor.
    120 SEK
  • Hensel, Georg

    Hensel, Georg; Spielplan. Schauspielführer von der Antike bis zur Gegenwart I-II. 2 volumes. Propyläen Verlag, Berlin, 1966.
    Two hardbound 8o-volumes in publishers' black linencloth. Text in gilt on front boards and spines, light green title-labels. Top edges yellow. Housed in a red slipcase which is cracked in one hinge at head. Else fine. Very rich illustrated work in black and white. 638 p. + p. 639- p. 1299.
    300 SEK
  • Hillberg, Olof (red)

    Hillberg, Olof (red); Teater i Sverige. I-II. Svensk Scenkonst och Film. Stockhlm. 1948.
    Folio, två biblioteksband, något slitna helklotband. Rikt illustrerad i svart-vitt. 557 sid.
    200 SEK
  • Häger, Bengt

    Häger, Bengt. Ballets Suedois. Streiffert & Co Bokförlag, 1989.
    Folio. Förlagsinbunden med dekorerad främre pärm och illustrerat skyddsomslag. Tidningsurklipp med recension på försättsbladet. Mycket fint skick. Ur Dansmuseets rika samlingar har denna unika bok skapats med presentationer av de olika baletterna i form av recensioner, utdrag ur Svenska balettens program samt konstnärenas dekor- och dräktskisser. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 303 sidor.
    400 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3