Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Filosofi

from Arvidson to Jung

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  • Arvidson, Stellan

    Arvidson, Stellan; Thorild. Studier i hans ungdomsutveckling. Borelius, Lund, MCMXXXI (1931). Första upplagan.
    Häftad 8vo med grått omslag. Dedication av författaren upptill på främre omslag. Någon antydan till riss, annars ett bra exemplar med en fin delvis ouppspättad inlaga. XIX, 452 sid.
    200 SEK
  • Broberg, Gunnar, huvured

    Broberg, Gunnar, huvured. Gyllene äpplen I-II. Svensk idéhistorisk läsebok. 2 vol. i kassett. Atlantis förlag, Stockholm, 1991. .
    Två rejäla 8:o-volymer i förlagets illustrerade pappband. Mycket god kvalitet. Illustrerade i svart och vitt. Färvaras i illustrerad originalkassett. Löpande paginering. 1428 sid.
    400 SEK
  • Buber, Martin

    Buber, Martin. Jag och Du. Bonniers, Stockholm, 1962.
    8:o inbunden i förlagets klotband. Bara smärre bruksspår. Översatt av Margit och Curt Norell och dedicerad till Dag Hammarsköld som själv påbörjade en översättning kort före sin död. 129 sidor. Sista sidan är ett efterord av översättarna.
    150 SEK
  • Buber, Martin

    Buber, Martin. Skuld och skuldkänsla. Bonniers, Stockholm, 1965.
    Liten 8:o inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Ett fint exemplar. 98 sid.
    Översatt av Monica Engström.
    150 SEK
  • Buddha & Neumann, Karl Egon, transl

    Buddha & Neumann, Karl Egon, transl. Die Reden Gotamo Buddhos Mittlere Sammlung I-III (3 vol.) + Die Reden Gotamo Buddhos Längere Sammlung I-IV (4 vol.) + Die Lieder der Mönche und Nonnen Gotamo Buddhos (1 vol) + Die Reden Gotamo Buddhos aus der Sammlung der Bruchstücke (1 vol.) In all 9 vol. R. Piper & Co., München, 1922-28. Different editions; first, second and third.
    Nine (9) small, hardbound 8vo volumes in publisher's lettered paper bindings. Red edges. Mildly soiled bindings, else very good quality. Interior clean and fresh with title pages printed in red and black. All volumes complete.
    1800 SEK
  • Derrida, Jacques, French philosopher (1930-2004)

    Derrida, Jacques, French philosopher (1930-2004); Mal D'Archive. Une impression freudienne. Galilée, Paris, 1995. First edition printed in 4500 copies.
    Softbound 8vo in publisher's gray wrappers lettered in black and red. A wonderful copy. Fine! 154 p. , (IV).
    500 SEK
  • Evans-Wenz, W. Y

    Evans-Wenz, W. Y. ; Den tibetanska dödsboken. Berghs Förlag, Stockholm, 1960.
    8vo inbunden i förlagets illustrerade och laminerade pappband. Tillskrift på främre tomma försättsbladet. Ett bra exemplar. Med illustrationer i svart och vitt. 372 sid.
    150 SEK
  • Hermelin, Eric (översättare)

    Hermelin, Eric (översättare); Kalilah (I). Öfversatt från persiskan. Del 2 och 3 utkom. Lund, 1938.
    Häftad 8o med ngt. fläckat och lätt missfärgat omslag. I övrigt ouppskuret exemplar i mycket bra skick. 491 sid.
    500 SEK
  • Hermelin, Eric, översättare

    Hermelin, Eric, översättare. Ur Tazkiratú'l-Awliyá. Skrifven af Shaik Faridu d-din Attár. 4 vol. Komplett. Med dedikation. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stocholm, 1931-43..
    Fyra stora häftade 8:o-volymer med tryckta originalomslag. Omslagen lite missfärgade, en del kantveck och nga. smärre riss. Tredje delen med lite mer små fläckar på omslaget. Samtliga volymer ouppskurna med fina inlagor. På främre omslaget till första delen dedikation upptill i svart bläck: "Författarinnan Fru Ellen Rydelius. Vördnadsfullt övers." Fjärde delen dedicerad i tryck till Eric Hermelins farmor Ebba Sophia Ribbing (1790-1883) med ett s/v porträtt av henne. 451 sid. , (III) + 360 sid. , (II) + 400 sid. , (II) 414 sid. , (I).
    De två första delarna trycktes i 1000 ex. , del 3 och 4 i 350 ex. Titeln översattes av Eric Hermelin till Vännernas minne. Ellen Rydelius (1885-1957) var journalist, översättare och författare idag kanske mest ihågkommen för sin resehandbok Rom på 8 dagar. Hon översatte mer än 90 verk av ryska 1800-talsförfattare, t. ex. Dostojevskij, Tolstoj och Tjechov, till svenska.
    6000 SEK
  • Hermelin, Eric, översättare

    Hermelin, Eric, översättare. Persiska dikterav Hussain Azad. Norstedt & Söner, Stockholm 1921. I distribution.
    Häftad 8:o i utgivarens grå omslag med svart text. Uniformt blekt rygg, ngt. lätt kantveck. Ett välbevarat, ouppskuret exemplar. 362 sid. , (II). Verket är består "Vetenskapens rosengård" och "Hoppets morgonrodnad.
    Upplaga 1000 ex.
    1200 SEK
  • Hermelin, Eric, översättare

    Hermelin, Eric, översättare. Mamhud: Gulshan-I-Raz. Mystikens Rosengård. Gleerups förlag, Lund, 1926.
    Häftad 8:o i utgivarens omslag med text i svart. Lätta kantveck och svag missfärgning i kanterna. Välbevarat ouppskuret exemplar. 144 sid.
    Utkom utan översättarens namn utsatt i 300 exemplar.
    2000 SEK
  • Hermelin, Eric, översättare

    Hermelin, Eric, översättare. Umr Khaiyam: Ruba Iyat. Gleerups förlag, Lund, 1928.
    Häftad 8:o i utgivarens grå omslag med svart text. Omslaget med lite kantveck eftersom det är något större än inlagan. Lätt missfärgning i kanterna. Ouppskuren, fin inlaga. 146 sid.
    Utkom utan angivande av översättarens namn i 300 exemplar.
    1000 SEK
  • Hermelin, Eric, översättare

    Hermelin, Eric, översättare. Hakim Sanai: Hadíqat (Sanningens inhägnade örtagård). Gleerups förlag, Lund, 1928.
    Häftad 8:o i förlagets grå omslag med svart text. Svagt missfärgade kanter. Ett fint, ouppskuret exemplar. Nummer 58 av 300 numrerade exemplar. 220 sid. , (I) + löst rättelseblad.
    Utom angivande av översättarens namn.
    1000 SEK
  • Hermelin, Eric, översättare

    Hermelin, Eric, översättare. Shaikh Attar: Pand-Namah I-II. Första delen persisk faksimil, andra delen översättning av Eric Hermelin. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stocholm, 1929.
    Två små häftade 8:o-volymer med omslag med grön text. Första delens omslag med några kraftiga veck nertill. Båda delarna lätt missfärgade. I övrigt bra, ouppskurna exemplar. 128 sid. + 161 sid.
    Eric Hermelin översatte titeln med "Rådsboken." Båda delarna tryckta i 350 exemplar.
    1200 SEK
  • Hermelin, Eric, översättare

    Hermelin, Eric, översättare. Shaikh Muslihu-D-Din Sadi Shirazi: Lustgården P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1918.
    Trådhäftad 4:o i förlagets omslag med röd dekor och svart text. Omslaget missfärgat i kanterna och med kantveck. Faksimilplansch, VIII, 352 s. Tryckt i 440 exemplar varav 400 numrerade. Detta med nummer 332.
    800 SEK
  • Hermelin, Eric, översättare

    Hermelin, Eric, översättare; Kalilah I-III. Översatta från persiskan av Eric Hermelin. 3 vol. Komplett. Håkan Ohlssons Boktryckeri, Lund, 1938-1942.
    Tre häftad 8:o- volymer med blå text på omslagen. Lätta veck i omslagens ytterkanter eftersom de är större än inlagan. Ett par omslag lätt solkade och tredje delen med bitvis bruntonat omslag. Men väl sammanhållna band med fina, ouppskurna, inlagor. 490 sid. , (IV) sista blank) + 469 sid. , (V) sista blank.+ 426 sid. , (II) sista blank.
    Tryckta i 500, 300 respektive 300 exemplar.
    1500 SEK
  • Herrlin, Olle

    Herrlin, Olle; Religionsproblemet hos Thorild. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1947.
    Häftad 8vo med illustrerat främre omslag. Missfärgad rygg. En del smärre riss och hörnveck. Ex-Libris på insidan av främre omslag. Den till större delen ouppskurna inlagan i mycket gott skick. (8), 272 sid.
    200 SEK
  • Hoff, Benjamin

    Hoff, Benjamin. Te enligt Nasse. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1993.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag med två mindre revor. I övrigt fint skick. Med illustrationer av Ernest H. Shepard. 252 sidor.
    150 SEK
  • Hoff, Benjamin

    Hoff, Benjamin; Te enligt Nasse. Wahlström & Widstrand, Stockholm, 1993.
    8vo i ett rött klotband med förgylld ryggskrift. Det illustrerade skyddsomslaget i gott skick med endast ytterst lätt kantriss upptill. Inlagan rikt illustrerad i svart och vitt. Ett bra exemplar. 253 sid.
    Illustrationer av Ernest H Shepard. Översättning av Stefan Gurt.
    150 SEK
  • Jung, C. G

    Jung, C. G. ; Symbols of Transformation. An Analysis of the Prelude to a Case of Schizophrenia. Routledge & Kegan Paul, Londo, 1970. Second printing with corrections.
    Hardbound 8voin publisher's green cloth binding lettered in gilt. In a white and brown,lettered dust jacket. Illustrated in black and white. Discrete give away text on front free end-paper. A fine copy in all aspects. Fine/fine. XXX,558 p. , (X) + 64 pages with plates.
    Volume 5 of The Collected Works translated by R. F. C. Hull.
    500 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2