Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Religion

  • Granlund, John, Sten. , huvudredaktör

    Granlund, John, Sten. , huvudredaktör. Katolska Kyrkan i Sverige. Förlagsaktiebolaget Religion & Kultur, Göteborg 1953.
    4o. Linneband med dekorerad rygg och främre pärm. Ett par små fläckar på främre pärm, men i övrigt fint skick. Rikt illustrerad i svartvitt och två planscher i färg. 390 sidor.
    300 SEK
  • Grollenberg, Luc. H

    Grollenberg, Luc. H. Bildatlas till Bibeln. Diakonistyrelsens bokförlag, Sthlm 1970.
    8:o. Klotryggband med illustrerade pärmar. Bra skick. Inskrift och namnteckning. Rikt illustrerad med kartor i färg och fotografier i svartvitt. 190 sidor.
    120 SEK
  • Künstle, Karl, Dr

    Künstle, Karl, Dr. ; Ikonographie der Heiligen. Mit 284 Bildern. Herder & Co. Verlagsbuchhandlung, Freiburg im Breisgau, 1926.
    Large hardbound 8vo in publisher's linen cloth binding with blindstamped text on front board. Slightly loose in binding, else fine condition. With the green dust jacket separated and added loose. Some pencil notes and underlining in the beginning. Illustrated with 284 pictures in black and white. XVI, 606 p. , (II).
    Med Helge Kjellins namnteckning i blyerts på försättsbladet. With the autographed name of Helge Kjellin in pencil on the front empty endpaper..
    600 SEK
  • Lebreton, Jules / Zeiller, Jaques

    Lebreton, Jules / Zeiller, Jaques. The History of the Primitive Church l-ll. The MacMillan Company, New York 1949.
    8o. Clothbindings in good condition. Former owners signature in both volumes. 1272 pages. Boxed.
    500 SEK
  • Liljegren, Mårten

    Liljegren, Mårten. Stormaktstidens Gravkor. Akademisk avhandling. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1947.
    4o. Häftad. Fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. Ouppskuren. 279 sidor.
    150 SEK
  • Murbeck, Peter

    Murbeck, Peter; Christeliga Predikningar hållne af Framledne herr Kyrkio-herden Peter Murbeck uti Fridesstad. Calmar, Tryckt hos Magnus Petersson, år 1783.
    4:o i ett samtida, slitet halvfranskt band. 676 sid. De inledande sidorna solkiga framfär allt i marginalerna. En del sidor med hörnveck. En del fläckar. Sid. 303-304 brännskadade i övre och nedre marginal utan textförlust. Med för- och eftersättsblad. Exlibris-anteckning på bakre pärms insida. Snitten solkade.
    500 SEK
  • Nordisk Teologisk Uppslagsbok för kyrka och skola l-lll

    Nordisk Teologisk Uppslagsbok för kyrka och skola l-lll. C.W.K. Gleerups Förlag, Lund - Ejnar Munksgaard, København 1952-1957.
    4:o. Tre halvfranska band med dekorerade främre pärmar. Pärmarna lätt blekta. Fint skick. Fotoillustrerade i svartvitt. Nordisk är denna uppslagsbok även i det hänseendet att artiklarna - med undantag av de finska, som översatts till svenska - återges på originalspråken. 1410+1432+1284 spalter. Dessutom ett register omfattande 435 spalter.
    800 SEK
  • Nordisk Teologisk Uppslagsbok för kyrka och skola l-lll

    Nordisk Teologisk Uppslagsbok för kyrka och skola l-lll. C.W.K. Gleerups Förlag, Lund/Ejnar Munksgaard, Köpenhamn 1952-1957.
    4o. Tre klotband med skyddsomslag. Första bandets skyddsomslag med smärre riss. I övrigt mycket fint skick. Fotoillustrationer i svartvitt. 1410+1432+1284 spalter plus register 435 spalter. Text på danska och svenska.
    600 SEK
  • Pontoppidan, Eric

    Pontoppidan, Eric; Sal. Biskopens och Procancellerens herr Doct. Eric Pontoppidans Collegium pastorale practicum Eller Underwisning För dem, som wilja rätt förestå Det hel. Predikoämbetet. Från andra och förbättrade Danska Original Uplagan af år 1765 Öfwersatt med Bifogade Anmärkningar, Rörande mäst Swenska Kyrkoförfattningen. Stockholm, Tryckt hos Peter Hesselberg, 1766.
    4:o i ett samtida slitet skinnband. Övre kapitäl delvis söndrigt, pärmhören restaurerade. (XXXXIV) 598 sid. , (X). Med främre försättsblad. En del lätta lagerfläckar, men till alldeles övervägande del fin inlaga. Smärre äldre anteckningar på främre pärms insida och gammal namnteckning diskret på titelsidan.
    600 SEK
  • Rawson, Philip

    Rawson, Philip; The Art of Tantra. With 176 illustrations of which 25 are in colour. New York Graphic Society, Greenwich, Connecticut, 1973. First US edition.
    Hardbound 4o in publisher's red cloth with gilt lettered spine. In a pictorial dust jacket which is a bit edgeworn with a couple of small tears up. Mild fading to lower part of boards. Very good/very good. Illustrations on glossy paper. 216 p.
    250 SEK
  • Swedenborg, Emanuel & (Manby, C. J. , översättare. )

    Swedenborg, Emanuel & (Manby, C. J. , översättare. ) Apocalypsis relevata I-II. Uppenbarelseboken avslöjad, i hvilken de hemligheter aftäckas, som där äro förutsagda och hittills legat förborgade. Ett verk af Emanuel Swedenborg. Från latinska urskriften, tryckt i Amsterdam år 1766. 2 volymer. Nykyrkliga Bokförlaget, Stockholm, 1916.
    Två 8vo-volymer inbundna i mjuka, bruna skinnband med förgylld text och dekor på ryggen. Rödsprängda snitt. Bara små bruksspår. Bra exemplar. Namnteckning bortklippt på de dekorerade försättsbladen. Fina inlagor. (IV) + 529 sid. + (IV), 514 s.
    300 SEK
  • Swedenborg, Emanuel

    Swedenborg, Emanuel. Den sanna kristna religionen som innehåller hela läran om Gud för den nya kyrkan. Nykyrkliga Bokförlaget, Stockholm 1935.
    8o. Häftad. Omslaget med flera revor och med förlust av papper. Inlagan i bra skick. Ouppskuren. 944 sidor.
    200 SEK
  • Söderblom, Nathan

    Söderblom, Nathan. Främmande religionsurkunder i urval och öfversättning I-II:1-2, III. 3 delar i 2 volymer. Gebers förlag, Stockholm, 1908
    Tre delar i två rejäla 8vo-volymer i välbundna bruna halvfranska band. Ryggarna med blindpräglad dekor och förgylld text. Något blekta ryggar. Nanna Grönvalls bokbinderi i Malmö. God kondition och bra inlagor. Komplett.
    300 SEK
  • The Interpreter´s Bible, I-XII. (12 volumes)

    The Interpreter´s Bible, I-XII. (12 volumes). Abingdon Press, New York/Nashville 1952-57.
    12 large 8vo-volumes in publisher´s cloth with dustwrappers (some of them a bit worn.) "The Holy Scriptures in the King James and Revised Standard Versions with General Articles and Introduction, Exegesis, Exposition for Each Book of the Bible." Former owners name on half-title. In good condition !
    2000 SEK
  • Vallquist, Gunnel

    Vallquist, Gunnel. Dagbok från Rom. Andra Vatikankonciliet - en kamp om förnyelse. Artos Bokförlag, Skellefteå 1999.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Ett par hörnveck på främre pmslag, men i övrigt mycket fint skick. Fotoillustrerad i svartvitt. 613 sidor.
    150 SEK
  • Wahl, Hans, Herausgeg

    Wahl, Hans, Herausgeg. Die 92 Holzschnitte der Lübecker Bibel aus dem Jahre 1494 von einem unbekannten Meister. G. Kiepenheuer, Weimar, 1917. No. 502 of 550 copies.
    Hardbound folio in pubisher's half vellum binding with title in red and black on spine and an arm on front board. Mildy soiled binding, still in very good condition. Interior clean and crisp. With 90 leaves with text and 89 handcoloured + 1 black and white scenes from this famous bible + 2 p.
    1200 SEK
  • Ward, Colin

    Ward, Colin. Chartres. The Making of a Miracle. The Folio Society, London 1986.
    4o. Clothbinding (hardbound) w 97 pages. Text in English. ith decorated front board. Very good condition. Richly illustrated in colour and black and white. Housed in an illustrated slipcase.
    250 SEK
  • Wieselgren, Oscar, Riksbibliotekarie, (efterord)

    Wieselgren, Oscar, Riksbibliotekarie, (efterord); Thet Nyia Testamentit på Swensko. Tryckt i Stockholm, 1526. Faksimiledition. Med efterord av Oscar Wieselgren. Malmö Ljustrycksanstalt, 1951. Faksimil.
    Liten folio inbunden i ett mönstrat original- pappband. Såväl band som inlaga i mycket god kondition. I sitt efterord redogör Oscar Wieselgren för tillkomsten av denna den första översättningen på svenska språket av Nya Testamentet. Den trycktes 1526 av Jürgen Richolff, samma boktryckare som 1539 fick uppdraget att trycka Gustav Vasas bibel som publicerades 1541.
    500 SEK