Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Illustrated books

from Cocteau to Hallman

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  • Cocteau, jean

    Cocteau, jean; Carte Blanche. Orné de dessins, aquarelles, photographies. Mermod à Lausanne, 1953.
    Small, softbound, 8o with illustrated wrappers in glassine dust jacket. A fine copy. Handdrawn exlibris inside front wrapper. This text first published 1920. Here reprinted with illustrations by Man Ray (photo of Cocteau), Dufy, Picasso (3), photo of Chaplin, Utrillo, Braque, Van Dongen, Leger, Laurencin and La Fresnaye. Number 111 of 1600 printed copies. 161 p.
    500 SEK
  • Desnoyers, Louis (text)/ Giacomelli, H (ill)

    Desnoyers, Louis (text)/ Giacomelli, H (ill); Les Mésaventures de Jean-Paul Choppart. J. Hetzel, Libraire- Èditeur, Paris, No year.
    Hardbound 8vo in a red leather-backed binding with raised binds and spine lettered and decorated in gilt. Gilt edges. Blind-stamped boards. Frontispiece behind tissue. RBoards with rubbed corners. Interior in part mildly foxed. Still a firm and clean interior. With lots of humorous illustrations throughout the book. IV, 332 p.
    900 SEK
  • Emanuel, Walter. Aldin, Cecil

    Emanuel, Walter. Aldin, Cecil; A dog day or The Angel in the House. Pictured by Cecil Aldin. William Heinemann Ltd, London 1950. Reprint.
    Small 8vo. Publisher's cloth with illustrated front-board. Minimal soiled, very good condition. Gift-text on front fly-leaf.. 54 pages. Charming !
    150 SEK
  • Engström, Albert & Halldén, Nalle

    Engström, Albert & Halldén, Nalle; Öfver ett halvtjog vackra smålandsvisor och en vals. Med teckningar och musik. Körlings Förlag, Stockholm, 1965. Andra oförändrade upplagan. N° 277 av 500 exemplar.
    4:o inbunden i ett beige konstskinnband med endast lätta brukspår. Främre illustrerade omslag medbundet. Förgyllda snitt. Frontespis med fotografier av författarna. ett bra exemplar. Mycket rikt illustrerad med teckningar och noter i svart och vitt. 43 sid.
    200 SEK
  • Engström, Albert

    Engström, Albert; Vesterman och andra salta gubbar. Lindblads förlag, Stockholm,1965.
    Tvär-4o inbunden i förlagets illustrerade, laminerade, pappband. Teckningar och texter hämtade ur Förgät Mig Ej 1900-1903. Mycket bra skick. 112 sid.
    Urval, redigering och förord av Malin Engström, Alberts dotter.
    150 SEK
  • Ferlin, Nils / Erixson, Sven

    Ferlin, Nils / Erixson, Sven. Dikter av Nils Ferlin med illustrationer av Sven Erixson. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1964, Andra upplagan.
    4o. Klotband med illustrerat skyddsomslag med blekt rygg och en mindre reva. Exlibris. I övrigt mycket fint skick. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 167 sidor.
    250 SEK
  • Fisher & Jackson (editors)

    Fisher & Jackson (editors); Picturesque English Views. With 28 steel-engraved plates in black and white . Fisher, Son & Co. , London, no date. (Around 1835)).
    Oblong-8o (220 mm. x 135 mm.) in a later, hardbound paper binding. Head of spine slightly worn. With a home-made title in red saying "Fisher & Jackson. Picturesque English Views." 28 steel-engraved English views with captions and tissue-garded after different artists and engravers; Harwood/Tombleson, Allom/Le Petit, Allom/Sands etc. Views mostly from Westmorland and Cumberland. The first view slightly smudged, the others in fine con dition.
    800 SEK
  • Forsberg, Bo

    Forsberg, Bo; Tänkt och tecknat på Gotland. Gotlands Allehanda, Visby, 1978. N° 375 av 500 numrerade och signerade exemplar.
    Häftad 4:o med illustrerat främre omslag. Lätt missfärgad i ryggen, annars endast lätta brukspår. Med författarens signatur på första sidan. En bra inlaga rikt illustrerad med teckningar i svart och vitt. 63 sid.
    200 SEK
  • Frieberg, Gunnar

    Frieberg, Gunnar; Den gröna kulan. Svartgröna historier. Bonniers förlag, Stockholm, 1957. Första upplagan.
    Kvadratisk, häftad 4o med illustrerat omslag. Ngt. fläckat omslag med veck nertill på främre. Exlibris-lapp diskret nertill på titelsidan. Lite hundöra nertill genomgående, annars bra inlaga. En något bisarr bok "tillägnad tant Rut." och med Isop, 100 Små Hjälpsamma Män, Tant O, Tvåtusen män., Tre nunnor samt den Den gröna kulan i huvudrollerna. Ej paginerad, men 64 sid.
    200 SEK
  • Gadd, Arne

    Gadd, Arne. Kustvandring. Bökförlaget Forum, Stockholm 1977
    Tvär-8:o. Förlagets dekorerade klotband med illustrerat skyddsomslag. Ett par mindre revor i skyddsomslaget. I övrigt i mycket gott skick. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 104 sidor.
    200 SEK
  • Gauguin, Pola / Blomberg, Erik / Gelsted, Otto, red

    Gauguin, Pola / Blomberg, Erik / Gelsted, Otto, red. ; Världens karikatyrer l-ll. Från forntid till våra dagar. Natur och Kultur, Stockhlom, 1949.
    4o inbundna i två blå, halvfranska, band med övre guldsnitt. Bara lätt rygg-slitage och svag färgskiftning på pärmarnas utkanter. I övrigt fint skick. Mycket rikti illustrerade i svartvitt och med några planscher i färg. 455+457 sidor.
    En karikatyrens kulturhistoria.
    400 SEK
  • Gawell-Blumenthal, Ida (

    Gawell-Blumenthal, Ida ( Delsbo. P.A. Norstedt & Söners förlag, Sthlm 1915.
    Folio. Klotband med främre omslag medbundet. Mycket fint skick.Med bilder av Bror Hillgren. Rikt illustrerad i färg och med tre utvikbara planscher. Med dedikation:"Till Momma och Måns från deras synnerligen tillgifna och tacksamma vän "Stintan" okt. 1916." 40 sidor.
    400 SEK
  • Gide, André, Romains, Jules, Colette & Mauriac, François

    Gide, André, Romains, Jules, Colette & Mauriac, François. La Guirlande des années. Images d'hier et pages d'aujourd'hui. Chez Flammarion, Paris,
    Small hardbound 4:o in a decorated cloth binding with leather strings. Richly illustrated with 24 colour plates. A fine copy. The four seasons in images and in the words of four prominent french writers. 93 p.
    300 SEK
  • Goethe, Johann Wolfgang

    Goethe, Johann Wolfgang. Epigramme. Venezianische Epigramme. Verlag der Nation, Berlin no year.
    4o. Linencloth (hardbound) with decorated front board. Very good condition. Illustrated with drawings by Max Schwimmer. Not paginated (86 pages) . Text in German.
    200 SEK
  • Goll, Yvan / Léger, Fernand

    Goll, Yvan / Léger, Fernand; Les Cercles magique. Six dessins de Fernand Léger. Falaize, Paris,1951. First edition.
    Softbound 12o with pictorial front wrapper. The glassine protective paper with tears at extremities. Spine slightly browned. Former owner's initials inside front wrapper. With six black and white drawings by Léger. 61 pages.
    600 SEK
  • Hagen, Friedrich

    Hagen, Friedrich. Zwischen Stern ind Spiegel. Jean Cocteau als Zeichner. Wilhelm Andermann Verlag, München-Wien 1956.
    4o. Linencloth (hardbound) with decorated frontboard and illustrated dust jacket. Good condition. Richly illustratred in black and white and four plates in colour. Text in German. 127 pages.
    200 SEK
  • Hallman, Adolf (illustr. ) & Lundkvist, Artur (förord)

    Hallman, Adolf (illustr. ) & Lundkvist, Artur (förord); Höga Visan. Med illustratiner av Adolf Hallman. Bok-Konsum, Stockholm, utan år. (1960).
    Hög och small foliant (215 x 340 mm) i utgivarens grova linneklot-band med text i rött. Skyddsomslag saknas. Ett av introduktinsbladen med naturligt, svagt, veck. Förord av Artur Lundkvist samt verser ur Höga Visan till illustrationerna. Med nära 50 illustrationer av Adolf Hallman varav de flesta kolorerade. En mycket bra illustrerad version av Höga Visan. 111 sid.
    200 SEK
  • Hallman, Adolf, illustr

    Hallman, Adolf, illustr. ; Berömda berättare om världsstäder. Urval Erwin Leiser. Teckningar Adolf Hallman. Folket i Bilds Förlag, Stockholm, 1956. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett rött skinnryggband med stänkta pärmar. Främre omslag medbundet. Berättelserna av Christopher Isherwood, Johannes V. Jensen, W. Somerseth Maugham, Guy de Maupassant, Allan Paton, William Sansom, Harry Martinson, Ivan Bunin, Alberto Moravia, Arthur Conan Doyle och Ernesat Hemingway. Spännande illustrerad i svart och vitt av Adolf Hallman. 249 sid.
    200 SEK
  • Hallman, Adolf

    Hallman, Adolf. Köpenhamn. Bonniers, Sthlm 1945.
    4:o. Dekorerat linneband med illustrerat skyddsomslag. Båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget blekt och med riss. Inlagan i fint skick. 103 pages.
    350 SEK
  • Hallman, Adolf

    Hallman, Adolf. Express till och från Paris. Albert Bonniers förlag, Sthlm 1932.
    8:o. Klotband med dekorerad främre pärm med främre omslag medbundet. Skyddsomslag som är blekt och med smärre riss. Ou. Bra skick. Text och teckningar av författaren. 236 pages.
    500 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4