Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Topography, Other parts of Sweden

  • Adelborg, Ottilia

    Adelborg, Ottilia; Från Gagnä-mäns Näs. Skrifverier och ritningar. Med 38 bilder. Albert Bonniers förlag, Stocholm, 1909. Första upplagan.
    Häftad 8vo med av författarinnan färgillustrerat omslag. Omslaget milt bruntonat i kanterna och en liten reva (ca 10 mm.) upptill i främre falsen, Men ett bra exempl av denna fragila bok med Ottilia Adelborgs egna teckningar. Delvis ouppskuren. 128 sid. , sista blank.
    250 SEK
  • Beskow, Hans

    Beskow, Hans. Högbo Bruk. Allhems förlag, Malmö 1960.
    4:o. Förlagsinbunden me dekorerad främre pärm och illustrerat skyddsomslag, som är blekt och med ett par revor. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 124 sidor. Inskrift.
    200 SEK
  • Beskow, Hans / Svensson, S. Artur / Holmström, Richard, redaktion

    Beskow, Hans / Svensson, S. Artur / Holmström, Richard, redaktion. Norrbotten. Allhems Förlag, Malmö 1958.
    4o. Klotband med dekorerad främre pärm och illustrerat skyddsomslag som har flera revor och förslust av papper. I övrigt mycket fint skick. Foto: Erik Liljeroth. Inledning: Folke Thunborg. Text: Hans Beskow. 780 illustrationer varav 80 bilder i färg. 566 sidor.
    700 SEK
  • Beskow, Hans

    Beskow, Hans; Slott och herresäten i Sverige. Dalarna och Norrland. Allhems förlag, Malmö, 1969.
    Inbunden 8vo i förlagets röda konstskinnband med förgyllda ramar på, främre pärm samt förgylld text och dekoration på ryggen. Övre rött snitt. Mycket välbevarat exemplar. Rikt illustrerad i svart och vitt och färg. 371 sid. + utvikbar karta i slutet.
    500 SEK
  • Ekman, Emanuel S

    Ekman, Emanuel S. Wärmeland I Sitt Ämne och I Sin Uppodling. Bokförlaget Rediviva, Sthlm 1972. Faksimilupplaga av originalupplagan som utgavs i Uppsala år 1765.
    8:o. Klotband med illustrerad främre pärm. Mycket fint skick. Faksimilupplagan är tryckt i 500 exemplar. 427 sidor plus 4 sidor med prenumeranternas namn.
    150 SEK
  • Groth, Östen

    Groth, Östen. Ur Norrbottens historia. Skrivarförlaget, Lulea 1984.
    8o. Pappband med illustrerad främre pärm. Mycket fint skick. Fotoillustrerad och med kartor i svartvitt. 391 sidor.
    150 SEK
  • Hildebrand, Karl-Gustaf

    Hildebrand, Karl-Gustaf. Falu Stads historia till år 1687 l-ll. Falun 1946.
    4o. Två linneband med skyddsomslag. Pmslagen blekta och söndriga med flera revor och riss. I övrigt fint skick. Namnteckning bortklippt på försättsbladen i båda banden. Rikt illustrerade i svartvitt. 888 sidor.
    400 SEK
  • Johansson, Hilding

    Johansson, Hilding. Tunhemsboken. Trollhättan, 1965.
    Stor 8vo i ett illustrerat halvklotband. Milt blekt rygg, i övrigt mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i svart och vitt. 487 sidor.
    250 SEK
  • Liljeroth, Erik / Waldén, Bertil / Holmström, Richard

    Liljeroth, Erik / Waldén, Bertil / Holmström, Richard. Närke, ett bildverk. Allhems Förlag, Malmö 1960.
    Stor 4o i förlagets vackra , röda halvfranska band. Förgyllda dekorationer på ryggen och övre guldsnitt. Dekorerat pärmpapper. Mycket fint skick. Rikt illustrerad i svartvitt och färg. 478 sidor.
    Erik Liljeroth brukar sällan nämnas i fotokretsar, men detta är i hög grad en fotobok av hög dokumentär kvalitet.
    500 SEK
  • Matz, Edvard

    Matz, Edvard. Sällsamheter i Bohuslän och Dalsland. En bok om historiska platser om saga och sägen och litterära miljöer. Läsförlaget AB, Rabén & Sjögren , Sthlm 1985.
    8:o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. Nyskick. Illustrerad i svartvitt. 272 sidor.
    200 SEK
  • Nilsson, Nils J

    Nilsson, Nils J. Karlsöarna. P.A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1968.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm. Mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 148 sidor.
    150 SEK
  • Nilsson-Tanner, Per

    Nilsson-Tanner, Per; Jämtland och Härjedalen. Natur, kultur och folk. En krönika i ord och bild. Jämtland och Härjedalens Förlag, Tandsbyn, 1936. Första upplagan.
    4:o inbunden i ett blått halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och förgylld ryggtext. Ett bra exemplar. Mycket rikt illustrerad med fotografier i svart och vitt. 433, (2) sid.
    500 SEK
  • Rickheden, Per

    Rickheden, Per. Än pinglar spårvagnarna. Allt om Hobby, Sthlm 1977.
    Tvär-4:o. Förlagsinbunden med illustreradde pärmar. Mycket gott skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 31 sidor.
    150 SEK
  • Schoultz, Gösta von

    Schoultz, Gösta von. Dalslandsgårdar. With an English Summary. Stockholm, 1951. Nordiska museéts handlingar, 39.
    Häftad 4:o med fotoillustrerat omslag. Mindre kantnagg upptill på främre omslag, annars god kondition. Rikt fotoillustrerad i svart och vitt. Utvikbar karta på slutet. 184 sid.
    200 SEK
  • Sträng, Arne & Andersson, Bo, redaktörer

    Sträng, Arne & Andersson, Bo, redaktörer; Skara I-II. I. Före 1700 och Staden i stiftet samt II. 1700-170. Staden i länet. Skara historiekommitté, 1975 och 1986.
    Två smakfullt inbundna stora 8vo-volymer i grå linneband dekorerade med Skaras äldsta bevarade sigill i blått med förgylld dekor. I vitt respektive blått skyddsomslag. Bara minimala bruksspår på ett av skyddsomslagen. Ett mycket välbevarat exemplar. Rikt illustrerat och ambitiöst utformat topgrafiskt verk med fotoreprodutioner i svart och vitt men även med en del färgplanscher. 831 sid. + utvikbart panorama samt 595 sid.
    500 SEK
  • Söderberg, Bengt G

    Söderberg, Bengt G. Slott och herresäten i Sverige. Riksfästen och residens. Allhems förlag, Malmö 171.
    8o-volym i förlagets vackra, röda konstskinnband med sparsmakad förgyllning. Övre snitt rött. Med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Rikt illustrerad i svartvitt och färg. 425 sidor. I enkel pappkassett.
    500 SEK
  • Söderberg, Bengt G. och Nisbeth, Åke

    Söderberg, Bengt G. och Nisbeth, Åke; Slott och herresäten i Sverige. Närke och Västmanland. Aööhems förlag, Malmö, 1969.
    8vo inbunden i förlagets röda konstskinnband med förgyllda ramar på främre pärm, förgylld ryggdekor och övre rött snitt. Ett mycket välbevarat exemplar. Rikt illustrerad i färg och svart och vitt. 436 sid. + utvikbar karta.
    600 SEK
  • Ullberg, Gösta

    Ullberg, Gösta; En bok om Kall. Gränsbygd i Jämtland. Wisénska bokhandelns förlag, Östersund, 1969.
    Stor 8vo inbunden i ett trevligt grått linneband med text på ryggen och främre pärm. I ett illustrerat skyddsomslag. Ett mycket välbevarat exemplar. Intressant fotoillustrerad i svart och vitt. 432 sid.
    400 SEK
  • Wallquist, Einar

    Wallquist, Einar; Silvervägen. Om äldre kommunikationer i Pite lappmark. Norrbottens Museum, Luleå, 1975. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett silverfärgat illustrerat pappband. Endast lätta bruksspår. Med dedikation av författaren på titelbladet. Med karta på främre försättsblad. Ett bra exemplar. Rikt illustrerad i svart och vitt. 95 sid.
    200 SEK