Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: The history of literature

from ' to Järv

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  • Barbéris, Pierre

    Barbéris, Pierre; Aux sources de Balzac. Les Romans de jeunesse. Préface par Jean A. Ducourneau. Les Bibliophiles de L´originale, Paris, 1965. N° 1074 of 1500 copies.
    Hardbound 8vo in a red leather-backed binding. A fine copy. Covers bound in. With frontispiece of Balzac. Illustrated with facsimiles on plates. XXXII, 455 p. + plates.
    400 SEK
  • Barbusse, Henri

    Barbusse, Henri. Zola. Librairie Gallimard, Paris 1932.
    8vo. Sewn as issued. Browned cover and insert. With dedication:" a Inga Junghanns cordial... Henri Barbusse.". 296 pages.
    400 SEK
  • Barthes, Roland

    Barthes, Roland; Kritiska essäer. Cavefors, 1967.
    Häftad 8vo med omslag i gulbrunt, rött och svart. 304 sid. Fint exemplar.
    Det här är fortfarande bra och roligt !
    150 SEK
  • Barthes, Roland

    Barthes, Roland; Le plaisir du texte. Ã?ditions du Seuil, Paris, 1973. First Edition.
    Small softbound 8vo. Slightly darkened spine and small tear down on front joint. Still a near fine copy with a clean and crisp interior. 105 p. (7).
    200 SEK
  • Beskow, Bernh v

    Beskow, Bernh v; Om den estetiska betydelsen af Thorilds strid emot Kellgren och Leopold. Akademisk avhandling utan utgivningsuppgifter.
    Häftad 8vo med grönt delvis missfärgat omslag med två mindre revor och antydan till veck. Den påklistrade titelremsan åldersfläckad. Ex-Libris på insidan av främre omslag. Inlagan med lätt fuktfläck i början samt delvis bruntonad men utan noteringar och ändå i bra skick. 490 sid.
    200 SEK
  • Björck, Staffan

    Björck, Staffan. Svenska Språkets Skönheter. Om den lyriska antologin i Sverige - dess historia och former samt en katalog över titelbeståndet 1737-1983. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Sthlm 1984.
    8o. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Fint skick. Illustrerad i svartvitt. Med dedikation;"Gunvor och Bengt sommarhälsas med fyrahundra minus en titel av sin vän Staffan". 317 sidor.
    120 SEK
  • Brandell, Gunnar, redaktör

    Brandell, Gunnar, redaktör. Strindberg i offentligheten 1879-1884. Projektet \"Strindberrg i offentligheten\", Litteraturvetenskapliga institutionen, Uppsala Universitet 1980.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Mycket fint skick. Med skrivmaskinstext. 199 sidor.
    200 SEK
  • Brandell, Gunnar, redaktör

    Brandell, Gunnar, redaktör. Strindberg i offentligheten. Giftas-striden 1884-1885. Frikänd! Projektet \"Strindberg i offentligheten\", Litteraturvetenskapliga institutionen, Uppsala Universitet 1980.
    8o. Häftad. Mycket fint skick. Med skrivmaskinstext. 209 sidor.
    200 SEK
  • Brandell, Gunnar, redaktör

    Brandell, Gunnar, redaktör. Strindberg i offentligheten 1887-1892. Projektet \"Strindberg i offentligheten\", Litteraturvetenskapliga institutionen, Uppsala Universitet 1980.
    8o. Häftad. Mycket fint skick. Med skrivmaskinstext. 191 sidor.
    200 SEK
  • Butor, Michel / Svevo, Italo. and others

    Butor, Michel / Svevo, Italo. and others. L'Arc 36. Joyce et le roman moderne. L\'Arc, Aix-enProvence, 1968.
    Softbound 8vo with black and white photograph of Joyce on front cover. Wrappers mildly soiled and with minor fold down on front cover. Interior fine with a few photo illustrations. A near fine copy. Text in French. 100 p.
    With contributions by Michel Butor, Italo Svevo, Umberto Eco, Ezra Pound and others.
    150 SEK
  • Clancier, G. - E. (preface / foreword)

    Clancier, G. - E. (preface / foreword); Poésie d'aujourd'hui. Le Point XLVIII, Juni 1954. Souillac, Mulhouse, 1954.
    Tall, softbound, 8o in stiff wrappers with dust jacket in red lettered in white and blue. Fine/ Near fine. After introduction ( 7 pages) by Clancier 26 autographed poems facsimiled: Henri Michaux, Jacques Audiberti, Georges Hugnet (illustrated), Francis Ponge, Jacques Prévert, Raymond Queneau, René Char, Cladue Roy, Yves Bonnefoy and others. 40 pages.
    600 SEK
  • Colette (=Sidonie-Gabrielle Colette 1873-1954)

    Colette (=Sidonie-Gabrielle Colette 1873-1954). Colette. Le Point XXXIX, Mai 1951. Souillac, Mulhouse, 1951.
    Tall, softbound, 8o in stiff wrappers with light blue dust jacket lettered in red and white. Near fine. This monograph on Colette late in her life has texts by André Gide, Gérard Bauer, Darius Milhaud, Leon Werth, Claude Roy, Raymond Dumay and Colette herself. There are numerous interesting photographes from her life and 4 late photographs by Robert Doisaneau. Outstanding print in black and white. 48 pages.
    Le Point. Revue artistique et littéraire, Séptieme année. XXXIX, Mai 1951.
    600 SEK
  • Eliæson, Åke och Olsson, Bror

    Eliæson, Åke och Olsson, Bror; Esaias Tegnér. En monografi i ord och bild. Med inledning av Algot Werin. Allhems förlag, 1949.
    Stor 4o i utgivarens vackra, benvita, klotband med Tegnérs namnteckning i förgyllt tryck på främre pärm samt förgylld ryggtext. Det transparenta skyddsomslaget revat och med en del förluster. Möjligen saknas ett försättsblad. Kolorerad frontispis i form av ett Tegnér-porträtt. Mycket rikt, för att inte säga underbart, illustrerad i svart och vitt och delvis i färg, samt med en hel del faksimilier av brev och andra dokument. Få svenska författare har fått en vackrare monografi. 178 sid. , (X) Register/Tillägg.
    200 SEK
  • Fehrman, Carl

    Fehrman, Carl; Diktaren och de skapande ögonblicken P.A. Norstedt & Söners förlag. Stockholm. 1974.
    8:o, inbunden i förlagets helklotband, med omslag. Dedikation. 237 sid.
    120 SEK
  • Fredén, Gustaf

    Fredén, Gustaf. Dante. Natur och Kultur, Stockholm 1965.
    8o. Häftad med illustrerat skyddsomslag med smärre riss. Namnteckning. I övrigt fint skick bortsett från diskreta understrykningar i blyerts. 106 sidor.
    120 SEK
  • Häggqvist, Arne

    Häggqvist, Arne; Obehagliga författare. Ars Förlag, Stockholm, 1953.
    Liten häftad 8vo. Omslaget lite fläckat samt något nött i kanterna. En bra ouppskuren inlaga. Illustrerad i svart och vitt. 135 sid.
    Om Lautremont, Afred Jarry, Picasso, Céline, Genet, Michaux, Sandemose m. fl. Teckningar av Sudap Sunurp.
    150 SEK
  • Jean, Marcel et Mezei, Arpad

    Jean, Marcel et Mezei, Arpad; Maldoror. Essai sur Lautréamont et son ?uvre suivi de notes et de pièces justificatives. Édition du Pavois, Paris, 1947. First edition.
    Softbound 8o in publishers' yellow wrappers with black lettering. Slight wear to extremities, no tears. A bit discoloured wrappers. Text uniformely browned due to the after-war-paper. With Ingemar Gustavssons (=Leckius ) name on front fly-leaf. Illustrated with a few black and white photo-reproductions. 224 pages. Text in french.
    150 SEK
  • Johansen, Steen

    Johansen, Steen. Erindringer om Søren Kierkegaard. C.A, Reitzels Boghandel, København 1980.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Lätt blekt rygg, men i övrigt bra skick. Med illustrationer i svartvitt. 204 sidor. Text på danska.
    120 SEK
  • Järv, Harry, red

    Järv, Harry, red. ; Strindbergsfejden I-II. Bo Cavefors förlag, Malmö 1968. Första och enda upplagan.
    8:o. Två vackra förlagsinbundna klotband med röd ryggtext. Fint skick. Illustrerade skyddsomslag med lätt bruntonade ryggar och ett par små fläckar. Annars hela och fräscha. Fina inlagor. 465 debattinlägg och kommentarer. Del l: 29 april-20 augusti 1910. Del ll: 20 augusti 1910-28 augusti 1911. 1081 pages.
    400 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2