Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Sports & Games

  • Amateur. (Anonym. )

    Amateur. (Anonym. ) L´Hombrebogen. Fuldstændig vejledning i L´Hombrespillet af Amateur. Kjøbenhavn, Gyldendalske Boghandelns forlag, 1894.
    Liten 8o inbunden i ett mycket vackert benvitt klotband dekorerat med fem röda hjärtan på främre pärm samt med förgylld text på pärm och rygg. Röda snitt och vackert deklorerade försättsblad. 96 sid.
    300 SEK
  • Cotton, Henry

    Cotton, Henry; The Game of Golf. With a Foreword by Bernard Darwin. Country Life, London & Scribner's, New York, 1949. Fourth Impression.
    Hardbound 4:o in publisher's green cloth lettered in white. Boards and spine partly sunned, else a very good copy. No dust jacket. Former owner's name up on front free endpaper. Interior clean and crisp with numerous black and white photo illustrations. In the end does Cotton rank the best players ever. Fullpage b/w photo of the author playing golf as frontispiece, 248 p.
    Henry Cotton, 1907-1987, was one of the best English players in golf ever.
    300 SEK
  • Ericsson, Sigge

    Ericsson, Sigge; Vinnande skär. Bonniers Folkbibliotek, Stockholm, 1956. Första upplagan.
    Häftad 8vo med i färg illustrerat omslag. Ett fint exemplar. Sigge Ericssons memoarer med foto-illustrationer i svart och vitt. 263 sid.
    150 SEK
  • Ferrer, L

    Ferrer, L. Etude et pratique du Hatha-Yoga par l'image I-II. 2 vol. L. Ferrer, Paris, 1950.
    Two staplebound volumes with illustrated wrappers. Fine condition. Photo illustrated in b/w. Vol. I Les premiers pas and vol. II Refrenements et disciplines. 85 p. and 92 p.
    300 SEK
  • Gizycki, Jerzy

    Gizycki, Jerzy; Stora schackboken. Schackets kulturhistoria kompletterad med svensk schackhistorik av Gideon Ståhlberg. Bernces, utan år. Oiriginalet är polskt och publicerades 1961.
    Stor 4:o i förlagets linneband. Ett fint exemplar. Mycket rikt illustrerad i svart-.vitt och färg, bland annat med monterade planscher. 388 sid. En intressant bok som här kompletterats med svensk schackhistoria av Gideon Ståhlberg.
    A truly interesting book - the cultur history of chess. Originally published in Poland. Richly illustrated in black and white and colour - with some mounter, coloured plates. With an additional text on history of chess in Sweden by the olf master Gideon Ståhlberg. Large 4o in publishers linen cloth without dust jacket. 388 pages.
    300 SEK
  • Johansson, Ingemar

    Johansson, Ingemar. Sekonderna lämnar ringen. Albert Bonniers förlag, Sthlm 1959.
    8:o. Förlagsinbunden i gott skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. Med Ingemar Johanssons autograf inklistrad. 205 sidor plus ett supplement 20 sidor.
    350 SEK
  • Johansson, Svängis

    Johansson, Svängis; Hjulminnen. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1957. Första upplagan.
    8:o inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med kantslitage och liten förlust upptill på ryggen. Illustrationer i svart-vitt.165 sid.
    150 SEK
  • Lindhagen, Sven

    Lindhagen, Sven. Dan Waern, Vägen till drömmilen. Tidens Bokklubb, Sthlm 1960.
    8:o. Klotryggband med illustrerad främrer pärm. Lätta bruksspår. Fotoillustrationer i svartvitt. 187 sidor.
    120 SEK
  • Ohlmarks, Åke

    Ohlmarks, Åke. Spelkort och kortspel. Sjöstrands Förlag, Stockholm 1983.
    8o. Förlagets pappband med illustrerad främre pärm. Gåvoinskrift. I övrigt fint skick. Rikt illustrerad i svartvitt. 210 sidor.
    150 SEK
  • Petersson, Sven Plex

    Petersson, Sven Plex; Olympiska Vinterspelen i Innsbruck 1976. Med Ingemar Stenmarks autograf. CDAB, Stockholm, 1976. Numrerad upplaga. Denna nr. 2085.
    4:o i förlagets silverfärgade pappband med stilisered skidåkare i blått och svart på främre pärm. Lätta bruksspår. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Ett bra exemplar. Frontespis med färgfoto och autograf av Ingemar Stenmark. 239 sid.
    1000 SEK
  • Skoglund, Lennart Nacka

    Skoglund, Lennart Nacka. En miljon för en klackspark. Tidens bokklubb, Stockholm 1956.
    8o. Pappband med illustrerat skyddsomslag med ett par mindre revor och smärre riss. I övrigt fint skick. Med fotoillustrationer i svartvitt. 205 sidor.
    150 SEK
  • Ståhlberg, Gideon

    Ståhlberg, Gideon; Slutspel i schack I-III. 3 volymer. Rabén & Sjögren, Stockholm, 1962-63. Första upplagan.
    Tre små 8vo-volymer inbundna i ett blått, ett grönt och ett rosa pappband. Trevliga exemplar med bara små bruksspår och rena och fina inlagor. Illustrerad i svart och vitt. 125 sid. + 114 sid. + 110 sid.
    Förstan delen behandlar bondeslutspel, springareslutspel, löparslutspel samt ger exempel på slutspel. Andra delen behandlar tornslutspel och tredje delen damslutspel.
    400 SEK