Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Natural science, Zoology

from Alderton to Henning

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  • Alderton, David

    Alderton, David. Burfåglar. En praktisk handbok i hur du väljer, köper och sköter burfåglar hemma. Rabén & Sjögren, Stockholm 1991.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. Mycket fint skick. Rikt illustrerad i färg. 117 sidor.
    150 SEK
  • Audubon, John James

    Audubon, John James; The Original Water-Color Paintings by John James Audubon for The Birds of America I-II. Two volumes in one. Complete with 431 of the 433 original water-colors and including the artist's marginal sketches and notes. Introduction by Marshall B. Davidson. American Heritage Publishing Co. , Inc. , 1966.
    Large hardbound folio in publisher's blue full cloth with gilt lettering on front board and spine. With an illustrated dust jacket. D/j with some shrinks and minor folds and a repaired tear up on rear panel. Binding in fine conditon. Fine/very good. Volume I; XXXII + 223 color plates printed only on one side and with text page on the opposite page. Volume II; (IV) + plate 224-431 printed only on one side and with text on the opposite page + p, XXXIII - LV, (I).
    900 SEK
  • Bertrand, Hans

    Bertrand, Hans. Les larves et nymphes des dytiscides, hygrobiides et haliplides. 33 planches, 207 figures. Paul Lechevalier, Paris, 1928.
    Large 8vo in a well bound half cloth binding with gilt lettered spine and marbled boards. Front original wrapper bound in. A binding in fine condition and interior a clean and fresh copy. 366 p. + 33 fullpage b/w plates.
    500 SEK
  • Blancke, B. & Klessner, W

    Blancke, B. & Klessner, W. Das Grossgeflügel I-II. Ein ausführliches Handbuch über Zucht, Haltung und Pflege unseres Hausgeflügels. With 59 color plates on glossy paper. Fritz Pfenningfstorff, Berlin, 1921-22. Vierte, vermehrte und...Auflage. 4th edition.
    Two hardbound, green linen cloth bindings lettered in black. No dust jackets, as issued. Very light s. c. dog-ear up, else fine condition. Vol. I Rassenkunde with 169 text illustrations and 59 color full page plates. Vol. II Haltung, Pflege, Zucht und Verwertung des Geflügels with 300 text illustrations and 5 color full page plates. A clean copy. (VIII), 424 sid. + plates and (VIII), 432 p. + plates.
    First part in the series "Hausgeflügel" with "Die Taubenrassen" as the second part.
    1500 SEK
  • Burman, Edor

    Burman, Edor. Björnarna i Storådalen. Rabén & Sjögren, Sthlm 1965.
    8:o. Klotryggband med illustrerad främre pärm. Lätta bruksspår. Illustrerad med teckningar i svartvitt av Harald Wiberg. 176 sidor.
    150 SEK
  • Cameron, Roderick

    Cameron, Roderick. Shells. Weidenfeld snd Nicolson, London 1961.
    8o. Clothbinding (hardbound) with illustrated boards and illustrated dustjacket with a few minor tears. Else fine condition. Richly illustrated in colour and black and white. 128 pages.
    200 SEK
  • Carlin, Isak

    Carlin, Isak. Våra hundar, deras skötsel och vård. Lars Hökerbergs Bokförlag, Sthlm 1940.
    4:o. inbunden i förlagets linneband. Bandet med bara lätta bruksspår. Inlagan utan anmärkning. Ett bra ex. Uppslagsbok för hundägare med 382 illustrationer i svartvitt. 585 sidor.
    250 SEK
  • Carlin, Isak

    Carlin, Isak. Hundens skötsel och vård. AB Magn. Bergvalls förlag, Sthlm 1923.
    8:o. Klotryggband med illustrerad främre pärm. Bra skick. Fotoillustrerad i svartvitt. 163 sidor.
    120 SEK
  • Carrington, Richard

    Carrington, Richard. Les Élephants. Breve etudede leur histoire naturelle, de leur evolution et de leur influence sur l'humanite. Pierre Horay, Paris 1959.
    8o. Sewn as issued (softbound) with illustrated front cover. Slightly worn. Interior in fine condition. Photoillustrated in black and white. 301 pages. Text in French.
    300 SEK
  • Cederberg, Knut

    Cederberg, Knut; Hunden och dess viktigaste sjukdomar. Åhlen & Åkerlunds Förlag. Göteborg. 1910.
    8:o, häftad, omslaget fläckat och trasigt, inlagan i bra skick. 70 sid.
    120 SEK
  • Ekberg, Bo och Nilsson, Lennart (red. ) / Sjöberg, Måns (illustr. )

    Ekberg, Bo och Nilsson, Lennart (red. ) / Sjöberg, Måns (illustr. ); Skånes fåglar i dag och i gången tid I-II. Skånes Ornitologiska föreningen/ Bokförlaget Signum, Lund, 1994.
    Två välbundna klotband i 4:o-format med illustrerade skyddsomslag. Nga. obetydliga fläckar på en pärm, annars nyskick. Första delen omfattar Lommar till och med Alkor och andra delen Sparvhöna till och med Kornsparv. 314 sid. + 336 sid.
    300 SEK
  • Faure, Louis

    Faure, Louis. Élevage et maladies des animaux domestiques en Tunisie. Mémoires de la Société des sciences naturelles du Maroc, 1931.
    8o. Sewn as issued. Spine worn and with tears. Covers slightly soiled. Insert in good condition. Photoillustrated in black and white. 176 pages. Text in French.
    200 SEK
  • Funkquist, Herman m. fl

    Funkquist, Herman m. fl. ; Handbok i nötkreaturs- får-, get- och svinskötsel. 1. Raslära C. E, Fritzes, Stocckholm, 1913.
    4:o inbunden i förlagets gröna, blinddekorerade och klotband med förgylld text. Milt skavt band, i övrigt mycket välhållet med ren och fin inlaga. Illustrerad med 217 svart och vita figurer i texten. 290 sid.
    300 SEK
  • Garretson, Martin S

    Garretson, Martin S. ; The American Bison. The Story of Its Extermination as a Wild Species and Its Restoration under Federal Protection. New York Zoological Society, New York, 1938. First edition.
    Hardbound 8vo in a brown, gilt decorated and lettered linen cloth binding in an illustrated dust jacket.D/j mildly soiled, else in fine con dition. Fine/Near fine. Very interesting photo-illustrations in black and white.XII, (II), 254 p.
    Martin S. Garretson was Secretery of the American Bison Society.
    500 SEK
  • Hagberg, Knut

    Hagberg, Knut. Från Aristoteles till Brehm. Några bilder ur djurskildringens historia. Albert Bonniers förlag, Sthlm 1941.
    8:o. Häftad med illustrerat främre omslag. Ryggen blekt annars i mycket bra skick. Illustrationer i svartvitt. 95 sidor.
    100 SEK
  • Hamilton, Patr

    Hamilton, Patr. ; Kännetecken på de flesta hundraser. Med talrika illustrationer. Efter de bästa källor samlade och utgifna. Nordin & Josephson, Stockholm, 1900. Första upplagan.
    8vo i ett välhållet mörkgrönt band med förgylld ryggstext. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier i svart och vitt. Ett välbevarat exemplar. 200 sid.
    Åttiofyra olika hundraser finns beskrivna till utseende och egenskaper i denna bok från förra sekelskiftet.
    400 SEK
  • Hanström, Bertil, redaktör

    Hanström, Bertil, redaktör; Djurens värld. 1-XV. 15 volymer. Förlagshuset Norden AB. Malmö. 1960-1961
    Förlagsinbundna 4o-volymer i vackra, vinröda, halvfranska band med marmorerade pärmar. Övre rött snitt och förgyllda ryggar . Avvikelser i färnyansen på ett par, små skador i övre kapitälen samt några små riss på några i övrigt mycket fina band. Verket är rikt illustrerat med svartvita bilder, färgplanscher och utvikbara kartor. Ca 600 sid. per volym.
    1200 SEK
  • Hendrick, Helmut

    Hendrick, Helmut. Naturens lov. Allhems förlag, Malmö 1965.
    4:o. Förlagsinbunden med dekorerad främre pärm och illustrerat skyddsomslag, som är i dåligt skick, solkat och med flera revor. I övrigt mycket fint skick. Med fantastiska färgfotografier av djur och växter. Med texter och bildkommentarer av Christine och Erik Dahl. 343 sidor.
    250 SEK
  • Henning, Karl / Knutson, Leif, Huvudredaktörer

    Henning, Karl / Knutson, Leif, Huvudredaktörer. Hunden som hobby, Anskaffning, vård, uppfostran, dressyr, psykologi, anatomi, sjukdomar, specialdressyr, tävlingar, 156 rasbeskrivningar. Bokförlaget Forum, Stockholm 1983.
    4o. Laminerat pappband med illustrerad främre pärm. Mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 293 sidor.
    150 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3