Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Natural science, Other

  • Aikakauskirja Journal

    Aikakauskirja Journal. Number 80. Suomalais-Ugrilaisen Seuran/De La Société Finno-Ougrienne, Helsinki, 1986.
    8vo, sewn as issued. Some illustrations in black and white. 316 pages. For exemple: Die sprachlichen Bildern in den Bärenliedern der Ostjaken und Wogulen by Raija Bartens, "Comparative Eskimo-Aleut phonology and lexicon" by Knut Bergsland etc..
    200 SEK
  • Beck, Wilhelm

    Beck, Wilhelm; Eleketriciteten och dess tekniska tillämpningar. Ingår i Naturkrafterna och deras användning. Stockholm, 1920.
    Stor 8:o i ett original-halfranskt band med rikt gulddekorerad rygg. Illustrationer i svart-vitt samt planscher i färg, varav tre är utvikbara. 1216 sid. Lätta bruksspår.
    600 SEK
  • Broman, Ivar, professor i Lund (1868-1946)

    Broman, Ivar, professor i Lund (1868-1946); Biologiska kåserier I-VII. 7 volymer. Komplett. Gleerups förlag, Lund, 1923-1931.
    Sju häftade volymer med röd och svart text på omslagen. Första volymen i andra upplaga, annars första. Lätt missfärgning på en del omslag och ryggarna uniformt bruntonade, men genomgåede bra kvalitet. 86 sid.+ 142 sid. + 139 sid. + 130 sid. + 159 sid. + 158 sid. + 143 sid.
    Ivar Broman var professor i anatomi och framstående inom embryologin. En del av texterna är i dag kontroversiella eftersom han var medlem i Svenska sällskapet för rashygien. Han var pappa till kompositören och musikkritikern Sten Broman.
    500 SEK
  • Brorsson, Edvin, förord

    Brorsson, Edvin, förord; Akvarium som hobby. Bokförlaget Forum, 1970. När Var Hur-serien.
    Liten 8vo inbunden i ett välbevarat laminerat pappband. 250 illustrationer i svart och vitt. 446 sid.
    150 SEK
  • Einsten, Albert & Infeld, Leopold

    Einsten, Albert & Infeld, Leopold; Physik als Abenteuer der Erkenntnis. Leiden, Sijthoff, 1938. First German edition.
    Hardbound 8vo in publisher´s blue cloth with black lettering. Binding a bit soiled and with minor wear to extremities. No dust jacket, as issued. Old name up on title-page. Three plates + illustrations in text. 222 p.
    200 SEK
  • Ferris, Timothy

    Ferris, Timothy. Mot universums gränser. Den moderna astronomins och kosmologins historia. Bokförlaget Forum, Stockholm 1978.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag, som har smärre kantriss. I övrigt fint skick. Fotoillustrerad i svartvitt. 217 sidor.
    150 SEK
  • Galilei, Galileo

    Galilei, Galileo. Dialog om de två världssystemen. Atlantis förlag, Stockholm, 1993.
    8:o inbunden i Atlantis trevligt illustrerade och dekorerade pappband. Ett fint exemplar. En del illustrationer i svart och vitt. 552 sid.
    200 SEK
  • Galilei, Galileo

    Galilei, Galileo; Breven om solfläckarna. Bokförlaget Atlantis, Stockholm, 1991. Första svenska upplagan.
    8vo inbunden förlagets trevligt dekorerade samt illustrerade pappband. Ett bra exemplar. Exlibris på främre pärms in sida. Trots att det här verket publicerades första gången 1613 är detta den första utgivningen på svenska dessutom med den italienska originaltexten parallellt samt med Galileis egna teckningar av solfläckana. 420 sid.
    200 SEK
  • Gell-Mann, Murray

    Gell-Mann, Murray. Kvarken och Jaguaren. Äventyr i det enkla och det komplexa. ICA Bokförlag, Västerås 1994.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm och illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. 450 sidor.
    200 SEK
  • Haas, Arthur

    Haas, Arthur. Atomtheorie. Walter de Gruyter & Co, Berlin und Leipzig 1936.
    8vo. Publisher's linencloth with sligtly worn boards. Otherwise good condition. "Mit 81 Figuren im Text und auf fünf Tafeln. Dritte, völlig umgearbeitete und wäsentlich vermehrte Auflage". With former owners signature and exlibris. 284 pages.
    300 SEK
  • Lunge, Georg & Berl, Ernst (Herasgeg. )

    Lunge, Georg & Berl, Ernst (Herasgeg. ); Chemisch-technische Untersuchungsmethoden I-IV. 4 volumes. Verlag von Julius Springer, Berlin 1910. Sechste, vollständig umgearbeite und vermehrte Auflage.
    Four large halv leather-bindings with gilt lettered spines and red edges. Spines with old labels at heads and slightly rubbed.Corners mildly bumped. Else tight and wellkept bindings. Title-pages with former owner's red stamp in upper margins. Illustrated in black and white with numerous figures. Fine interior. XX, 674 p. , (II) + XVI, 869 p. , (III) + XX, 1023 p. , (III) + XX, 1061 p. , (V).
    400 SEK
  • Newman, James R

    Newman, James R. ; Sigma 1-6. En matematikens kulturhistoria. Forums förlag, Stockholm, 1959.
    Sex rejäla 8o-volymer i förlagets vackert dekorerade klotband designade av Lennart Rodhe. Mörkblå klotband med abstrakt pärmdekor i orange, rött och vitt och sparsmakat dekorerade ryggar. Ett par ryggar svagt avvikande i färg, men mycket god kvalitet. Rikt illustrerade samt med löpande paginering: 2592 sid.
    Utkom första gången på Simon and Schuster i New York 1956. Svensk huvudredaktör var Tord Hall.
    800 SEK
  • Pihlstrand, P. J

    Pihlstrand, P. J. ; Lärobok i Räknekonsten. Med metersystemet. C. W. K. Gleerups Förlag, Lind, 1883. Åttonde omarbetade och förbättrade upplagan utgifven af Håkan Ohlsson.
    8:o inbunden i ett samtida, lite slitet men väl sammanhållet skinnryggband med marmorerat pärmpapper. Inlagan uniformt, lätt brutonad och med enstaka små fläckar. Inga tomma försättsblad. (IV), 128 sid.
    200 SEK
  • Poirier Martinsson, Roland

    Poirier Martinsson, Roland; Arkimedes. Matematiker, vapenmakare, stjärnskådare. Norstedts, Stockholm, 2006.
    8vo i förlagets röda pappband med förgylld text. I ett illustrerat skyddomslag. Mycket fint skick! Illustrerade med teckningar och skisser. 300 sid.
    150 SEK
  • Umlauft, Friedrich, Dr

    Umlauft, Friedrich, Dr. ; Lufthafvet. Grunddragen af meterologien och klimatologien. Stockholm, Hugo Gebers förlag, 1897.
    Mycket trevligt dekorerat klotband i stort 8:o - format. T. o. m. ngt. för den som vill samla på dekorerade klotband. Ett pärmhörn lätt skadat, annars mycket god kvalitet. Illustrerad med 152 avbildningar - de flesta i träsnitt - och fem kartor i färg. VIII, 516 sid. Minimala riss upptill på ett par sidor i början.
    400 SEK