Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Natural science, Botany

from to Gregoriusson

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  • Areschoug, F. W. C

    Areschoug, F. W. C; Skånes flora, innefattande de fanerogama och ormbunksartade växterna. C. W. K. Gleerup, Lund, 1866. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett blått halvklotband med svarta pärmar och förgylld ryggtext. Repat pärmpapper och lagning upptill på bakre yttre fals. Ägaranteckning på försättsbladet. Inlagan lätt lagerfläckad samt med enstaka fläckar. Rikligt med korta marginalanteckningar i blyerts och bläck. XC, 242 sid.
    200 SEK
  • Armfelt Hansell, Örjan

    Armfelt Hansell, Örjan. Bärboken. P.A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1969.
    8o. Laminerat pappband med illustrerad främre pärm. Smärre riss i nedre kapitäl, men i övrigt fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg. 307 sidor.
    150 SEK
  • Bacher, Tønnes / Sørensen Frode (Red. )

    Bacher, Tønnes / Sørensen Frode (Red. ); Odling av köksväxter på friland och under glas. Handbok för trädgårdsmästare och köksväxtodlare. Törnqvists Bokhandel, Landskrona, 1952. Översatt från danskan av Värner Svensson
    Liten folio i ett välbundet och välbevarat rött, halvfranskt band med övre guldsnitt. Med 215 illustrationer och ritningar och 8 färgplanscher. 516 sid. Bara lätt slitage på bandet.
    Med ett avslutande kapitel om kryddväxter och mindre viktiga köksväxter samt register.
    300 SEK
  • Bergenström, Anna

    Bergenström, Anna. Annas örtagård. Om glädjen att odla och använda kryddor. Bonnier Alba, Stockholm 1994.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. Nyskick. Rikt fotoillustrerad i färg. 207 sidor.
    150 SEK
  • Bergfeldt, Inga

    Bergfeldt, Inga. Torka och pressa växter. ICA bokförlag, Västerås 1984.
    4:o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. Mycket bra skick. Rikt fotoillustrerad i färg.191 sidor.
    150 SEK
  • Björk, Monika

    Björk, Monika; Bergianska trädgården. Rabén Prisma, 1997.
    4o i förlagets i förlagets röda klotband med illustrerat skyddsomslag och illustrerade försättsblad. Mycket rikt illustrerad i färg med författarens egna bilder. En vacker bok. 184 sid.
    300 SEK
  • Björk, Monika

    Björk, Monika; Florans konstnärer. Botaniska illustrationer och illustratörer i Norden. Bokförlaget Prisma, Stockholm, 1999.
    Stor 4:o inbunden i förlagets röda pappband med försilvrad ryggtext. I ett färgrikt illustrerat skyddsomslag. Mycket gott skick! Vackert illustrerat verk om botanikens illustratörer och illustrationer från medeltiden in i 1600-, 1700- och 1800-talen till vår tid. 144 sid.
    200 SEK
  • Bretaudeau, J

    Bretaudeau, J. Fakta om träd. Tidens Förlag, Stockholm 1976.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag, som är lätt blekt. I övrigt fint skick. Rikt illustrerad i färg. 191 sidor.
    150 SEK
  • Coghlan, H. Lake & Hinchley, J. W

    Coghlan, H. Lake & Hinchley, J. W. ; Coconut Cultivation and Plantation Machinery. Crosby Lockwood and Son, London, 1914. First edition.
    Small, hardbound 8o in publisher's decorated cloth. No dust jacket, as issued. A fine copy. Illustrated with 10 black and white plates on glossy paper and figures in the text. X, (II), 128 p. + plates.
    800 SEK
  • Conder, J

    Conder, J. ; The Flowers of Japan and the Art of Floral Arrangement. With illustrations by Japanese Artists. Hakubunsha Ginsa, Tokyo, 1891. First edition.
    Stringbound folio in publisher's colour illustrated wrappers. The original wrappers mounted on new green paper boards and preserved to 95 % with small losses only in margins. New green silk ties. Housed in a tasteful green custom-made cloth box. First and last page professionally repaired in outer margin, not concerning the text or the illustrations. Half title a bit smudged, else a clean and fresh copy in all aspects. Illustrated with 14 tissue guarded full page coloured plates on special paper, 40 black and white full page plates and 26 b/w illustrations in the text. XII, 136 p. + illustrations.
    J. Conder was a British architect who got very attached to Japan. The book is not only dealing with flower arrangements season for season, but also ceremonies and customs related to this tradition.
    7500 SEK
  • Darfeldt, Eric

    Darfeldt, Eric. Stenarbeten i trädgården. ICA-förlaget, Västerås 1963.
    8:o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. Lätta bruksspår. 110 pages.
    100 SEK
  • Flemwell, G

    Flemwell, G. Alpine Flowers and Gardens. A.& C. Black, London 1910.
    4o. Clothbinding (hardbound) with illustrated frontboard. Fine condition. Richly illustrated with paintings in colour by the author. 167 pages.
    600 SEK
  • Geddes, Anne

    Geddes, Anne. Down in the Garden. Hodder Moa Beckett, Auckland 1996.
    Folio. Publisher's cloth (hardbound) with illustrated boards and illustrated dustjacket. Very fine condition, as new. Down in the Garden is a journey through a magical garden; one that until now has existed solely in the imagination of highly acclaimed photographer Anna Geddes. Richly illustrated in full-page plates in colour. Not paginated (118 pages)
    300 SEK
  • Genberg, Erik

    Genberg, Erik. Östergötlands flora. Erik Genberg 1977.
    4:o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm. Bra skick. 214 pages.
    200 SEK
  • Gréen, Sven

    Gréen, Sven Lilla trädgårdsboken. LTs förlag, Stockholm 1973.
    8o. Laminerat pappband med illustrerade pärmar. Fint skick. Rikt illustrerad med instruktiva teckningar i svartvitt.200 sidor.
    150 SEK
  • Gréen, Sven, huvudredaktör

    Gréen, Sven, huvudredaktör. Nya Trädgårdsboke 1-2. Reader\'s Digest AB, Stockholm 1968.
    4o. Två klotryggband. Båda med exlibris och volym 1 med namnteckning. I övrigt mycket fint skick. Rikt fotoillustrerade och med teckningar i färg. 796 sidor. I pappkassett.
    300 SEK
  • Gréen, Sven

    Gréen, Sven. Landskapsblommor. LTs förlag, Sthlm 1976.
    8:o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm. Bra skick. 113 pages.
    150 SEK
  • Gréen, Sven

    Gréen, Sven. Kryddor. Historia och folktro. Kryddgård, odling och användning. LTs förlag, Stockholm 1974.
    8o. Laminerat pappband med illustrerade pärmar. Anteckningar i blyerts på förtitelbladet. I övrigt fint skick. Rikt illustrerad med tckningar av Lena Jurdahl-Norberg. 197 sidor.
    150 SEK
  • Gregoriusson, Gullan

    Gregoriusson, Gullan. Växter från havsstrand och strandäng. LTs förlag, Sthlm 1979.
    8:o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. Mycket bra skick. 128 pages.
    120 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3