Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Natural science

  • Bohr, Niels

    Bohr, Niels; Om Atomernes bygning. Jul. Gjellerups Forlag, København 1923.
    Häftad 8vo med lätt slitna och svagt missfärgade omslag. Inlagan i bra skick. Delvis ouppskuren. Text på danska. 44 sidor.
    300 SEK
  • K. & E. Carlson guldvarufabrik

    K. & E. Carlson guldvarufabrik. Guld och ädla stenar. K. & E. Carlson guldvarufabrik, Göteborg, 1943. Första upplagan.
    Liten 8vo inbunden i ett beige pappband. Något lös i falsen. Sparsamt understruket med blyerts i texten. Ägaranteckning på försättsbladet. Rikt illustrerad med teckningar i färg av ädelstenarna. 74 sid.
    200 SEK
  • Laufer, Berthold

    Laufer, Berthold. The giraffe in History and Art. Field Museum of Natural History, Chicago 1928.
    8o. Sewn as issued (softbound) with illustrated front cover. Minor tears in lower spine, else good condition. With drawings and photillustrations in black and white. 100 pages.
    300 SEK
  • Linck, Gottlob & Jung, Hermann

    Linck, Gottlob & Jung, Hermann; Grundriß der Mineralogie und Petrographie. Eine Einführung für Studierende und zum Selbstunterricht. Verlag von Gustav Fischer, Jena, 1935. First edition.
    Hardbound small 4:o in a grey half cloth binding lettered in gilt. No dust jacket, as issued. Former owners signature on front endpaper. Interior partly with underlinings in red, blue and pencil. Very good copy. Richly illustrated with 340 small figures in black and white. Text in German. 290 p.
    250 SEK
  • Ramsay, Wilhelm

    Ramsay, Wilhelm; Geologiens grunder. I. De geologiska processerna och produkterna. II. Översikt av den geologiska utvecklingen. Fennoskandias geologi. 2 volymer. Vetenskapliga och litterära verk A.-B., Stockholm, 1931. Tredje upplagan.
    Två 4:o volymer inbundna i bruna klotband med förgylld ryggtext. Banden med endast lätta bruksspår. Ex-libris. Med Pontus Ljunggrens autograf. Båda volymerna med understrykningar och marginalanteckningar. Rikt illustrerad med fotografier, grafer och kartor i svart och vitt. Vol. I 400 sid. , Vol. II 481 sid.
    300 SEK
  • Reymond, Arnold

    Reymond, Arnold; Histoire des sciences exactes et naturelles dans l'Antiquité gréco-romaine. Avec une Préface de M. L. Brunschvicg. Librairie Scientifique Albert Blanchard, Paris, 1924. First edition.
    Softbound 8o in publisher's wrappers lettered in black. Head and foot of spine a bit worn with slight open front hinge below. Exlibris stamp here and there. A few matematical illustrations in the text. A clean, unopened copy. VIII, 258m p. , (IV) Advertising.
    200 SEK
  • Söderberg, Sten

    Söderberg, Sten. Den snillrika människan. Teknik under miljoner år. Rabén & Sjögren, Stockholm 1979.
    8o. 8o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag med en mindre reva. I övrigt fint skick. Med teckningar i svartvitt av Bo Falk. 478 sidor.
    150 SEK
  • Zim, Herbert S. /Shaffer, Paul R

    Zim, Herbert S. /Shaffer, Paul R. Bergarter, mineral och ädelstenar. Tidens Förlag, Sthlm 1971.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag med smärre kantriss. I övrigt fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg. 169 sidor.
    120 SEK
  • Østergaard, Troels V. /Jensen, Gregers

    Østergaard, Troels V. /Jensen, Gregers. Stenar och block. Wahlström & Widstrand, Sthlm 1979.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm. Mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 120 sidor.
    120 SEK