Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Modern literature

from Ahlgren to Balzac

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  • Ahlgren, Ernst (Victoria Benedictsson)

    Ahlgren, Ernst (Victoria Benedictsson); Samlade skrifter 1-7. 4 volymer. Komplett. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1918-1920.
    Fyra ljusbruna halvfranska band med gulddekorerade ryggar, gröna titeletiketter i marokäng med förgylld text och marmorerat pärmpapper. Ryggarna jämnt och vackert blekta, annars bara väldigt små bruksspår. Inlagorna i fint skick. Ett bra exemplar. Volym 1: Första bandet; Från Skåne, Folkliv och småberättelser. 382 sidor. Andra bandet; Berättelser och utkast, Efterskörd. 361 sidor. Volym 2: Tredje bandet; Pengar, 269 sidor. Fjärde bandet; Fru Marianne, 375 sidor. Volym 3: Femte bandet; Modern av Ernst Ahlgren och Axel Lundegård, 309 sidor. Sjätte bandet; Dramatik av Ernst Ahlgren och Axel Lundegård, 488 sidor. Volym 4: Sjunde bandet; Studier och brottstycken, 312 sidor.
    500 SEK
  • Ahlin, Lars

    Ahlin, Lars. Tåbb med manifestet. Historien om hur Tåbbs livsstil växte fram. Tidens förlag, Sthlm 1949.
    8:o. Häftad med illustrerat främre omslag. Blekt och med reva och riss i omslaget och ett par fläckar. 326 sidor. Andra upplagan.
    120 SEK
  • Ahlman, Axel

    Ahlman, Axel; Den svåra stunden. Fem noveller om döden. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1915. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett ljusbrunt halvfranskt band med förgylld ryggtext och dekor. Ryggen fläckad och främre yttre fals delvis sprucken. Marmorerade försättsblad. Främre illustrerade omslag medbundet. En bra inlaga och ett bra exemplar. 147 sid.
    Innehåller; Den svåra stunden, Enighed, Feberdrömmen, Öga för öga samt Livets seger.
    200 SEK
  • Andersen Nexö, Martin

    Andersen Nexö, Martin; Lotterisvensken. Arbetarkultur 1955.
    8:o, privatinbunden i vackert pappband, med titelfält i ryggen och framtill i skinn. Illustrerad med teckningar i svartvitt. Gott exemplar. 47 sid.
    150 SEK
  • Andersson, Dan

    Andersson, Dan. Sorgmarschen. Novellsamling. Zindermans förlag, Sthlm 1973.
    8:o. Halvfranskt band i fint skick med båda omslagen medbundna. 87 sidor.
    150 SEK
  • Andersson, Dan

    Andersson, Dan. Chi-Mo-Ka-Ma. Bakhåll Förlag, Lund 2002.
    8o. Haftad med illustrerat främre omslag. Mycket fint skick. 79 sidor.
    150 SEK
  • Andersson, Mary

    Andersson, Mary. Sorgenfri. Dokumentärroman. Liber Förlag, Stockholm, 1979.
    8:o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm och illustrerat skyddsomslag, som har smärre riss. Liten intryckning i ett pärmhörn, i övrigt fint skick. " 293 sidor.
    150 SEK
  • Angered-Strandberg, Hilma (medv. )

    Angered-Strandberg, Hilma (medv. ); Svea. Folk-kalender för 1902. Femtioåttonde årgången. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1901.
    Liten 8vo inbunden i ett rött gulddekorerat klotband. Främre inre falsen något lös. I övrigt ett mycket bra exemplar med en ren och fin inlaga. Med 52 illustrationer i svart och vitt. 256 sid, + 8 planscher.
    Med bidrag af Hilma Angered-Strandberg, Rich. Bergh, Bo Bergman, A. Bondeson, Erik Brogren, A.U. Bååth, E. Collin, Ernst Didring, Sophie Elkan, C. Forsstrand, G. Fröding, Jane Gernandt-Claine, Fr. Hedberg, Ellen Key, Hellen Lindgren...Hjalmar Söderberg m.fl.
    200 SEK
  • Anne Franks dagbok

    Anne Franks dagbok. Lars Hökerbergs bokförlag, Sthlm 1956.
    8:o. Häftad med illustrerat främre omslag, som är slitet och med revor, riss och fläckar. Lös i bindningen. Inlagan i bra skick. 324 sidor.
    120 SEK
  • Anonymous

    Anonymous. The White Paper. With a Preface and Illustrations by Jean Cocteau. The Traveller´s Companion Series, Olympia Press, Paris, 1957. First edition.
    Small 8vo in The Traveller´s Companions classical green covers with frames in white and black an black lettering. Small fold down on front cover, minor rubbing. Slightly loose in binding. But a nice copy. 94 pages, last blanc. Illustrated with the typical drawings of Jean Cocteau.
    300 SEK
  • Apollinaire, Guillaume

    Apollinaire, Guillaume; Les epingles. Contes avec un portrait par Alexeieff et une introduction de Philippe Soupault. Aux éditions des Cahies Libres, Paris, 1928. First edition.
    8vo, sewn as issued, (softbound), in glassine protective paper. Front wrapper with red decoration and title and authors name printed in red, rear panel blank. Just trimmed edges. Spine minimal faded, fine condition. With a portrait of Apollinaire typical for Alexeieff and with an introduction by Philippe Soupault. Printed in 830 copies, this is no. 281. 62 pages, (II) blanks, (IV), last blank.
    1200 SEK
  • Aragon, (Louis)

    Aragon, (Louis); Le Crève-Coeur. Édition Horizon-La france Libre, Londres, 1942.
    Softbound 8o in publishers red and white wrappers with black lettering. Light soiling to wrappers, else fine. This title was first published in a small edition in France in 1941 and was banned by the Germans. This is the second edition published from London with foreword by André Labarthe and, in English, by Cyril Connolly. XIII, 52 pages.
    300 SEK
  • Arnér, Sivar

    Arnér, Sivar. Skon som krigaren bar. Alber Bonniers förlag, Sthlm 1943. 1:a upplaga.
    8:o. Häftad med illustrerat främre omslag. Blekt rygg och omslag, men i övrigt bra skick. Med dedikation:"Till Torgny och Dagmar Edqvist från Er tillgivne Sivar Arnér, Malmö den 18 nov. 1946." 276 sidor.
    200 SEK
  • Aspenström. Werner

    Aspenström. Werner. Förebud. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1953. 1:a upplaga.
    8o. Häftad. Fint skick. 78 sidor.
    150 SEK
  • Baldwin, James

    Baldwin, James. Nästa gång elden. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1963.
    8o. Häftad. Fint skick. Ouppskuren. 126 sidor.
    150 SEK
  • Balzac, Honoré de

    Balzac, Honoré de La Cousine Bette. Le Club du meilleur livre 1959.
    8o. Hardbound in lilac linen-cloth and with decorated front board. Glassine protective dust jacket. Very good condition. Illustrated with reproductions from the time by André Lorant . Text in French. 491 pages.
    150 SEK
  • Balzac, Honoré de

    Balzac, Honoré de. Eugénie Grandet. Le Club du meilleur livre, 1959.
    8o. Hardbound in lilac linen-cloth bindind with decorated front board. Glassine protective dust jacket. Very good condition. Illustrated with reproductions by Jean A. Ducourneau and Roger Pierrot. 211 pages plus illustrations.
    150 SEK
  • Balzac, Honoré de

    Balzac, Honoré de. Le Médecin de campagne. Le Club du meilleur livre 1960.
    8o. Hardbound in lilac linen-cloth with decorated front board. Glassine protective dust jacket. Very good condition. Illustrated with reproductions by Jean A. Ducourneau and Roger Pierrot. Text in French. 269 pages plus 22 pages with illustrations.
    150 SEK
  • Balzac, Honoré de

    Balzac, Honoré de. Le Curé de village. Le Club du meilleur livre 1960.
    8o. Hardbound in lilac linen-cloth with decorated front board. Glassine protective dust jacket. Very good condition. Illustrated with reproductions by Jean A. Ducourneau and Roger Pierrot. Text in French. 290 pages plus 22 pages with illustrations.
    150 SEK
  • Balzac, Honoré de

    Balzac, Honoré de. Le Père Goriot. Le Club du meilleur livre 1957.
    8o. Hardbound in lilac linen-cloth with decorated fron board. Glassine protective dust jacket. Very good condition. Give-away inscription in ink. Illustrated with reproductions from the time by Dominique Raoul-Duval. No. 3337 of 7700 volumes. Text in French. 285 pages.
    150 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22