Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Miscellaneous

from Addams to Grandjean

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  • Addams, Charels

    Addams, Charels; Monster Rally. With a foreword by John O'Hara. Simon and Schuster, New York, 1950. Ninth printing.
    Hardbound 4o in publisher's clothbacked paperbinding with green, lettered boards. In a pictorial dust jacket. Book with minimal marks to corners, d/j with large tears to extremities. Very good/good. Two pages mildly thumbed, else fine interior. Drawings in black and white. 91 p.
    200 SEK
  • Alfredsson, Karin / Henning, Barbro

    Alfredsson, Karin / Henning, Barbro. Livets fester. Bröllop, dop, studentmottagning och andra kalas. Bokförlaget Prisma, Stockholm 1992.
    8o. Laminerat pappband med illustrerad främre pärm. Fint skick. Illustrerad i färg och svartvitt. 216 sidor.
    150 SEK
  • Beckman, Kaj, text / Beckman, Per, bilder

    Beckman, Kaj, text / Beckman, Per, bilder. Cirkusvärld. Rabén & Sjögren, Stockholm 1976.
    4o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Rikt illustrerad med teckningar i svartvitt. 156 sidor.
    150 SEK
  • Beckman, Nat

    Beckman, Nat. Äldre Västgötalagen översatt och förklarad. L. Norblads Bokhandel, Uppsala, 1924.
    Hög 8:o i ett välbundet rött halvklotband med svart titeletikett med förgylld text på ryggen. Marmorerade pärmar. Båda omslagen medbundna. Ett fint exemplar. En del illustrationer i texten. (II), XXVI, 118 sid., (II) Faksimil av blad 21.
    200 SEK
  • Birkeland, Knut

    Birkeland, Knut. Mått Mål Vikt. Generalstabens litografiska Anstalt, Stockholm 1971.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm. Namnteckning. I övrigt fint skick. 148 sidor.
    120 SEK
  • Boucher, Francois

    Boucher, Francois. Klädedräktens hitoria. Den västerländska dräkten genom 20000 år. Bernces Förlag, Stockholm 1970.
    4o. Klotband med illustrerat skyddsomslag med smärre riss i övre kapitäl. I övrigt mycket fint skick. Mycket rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 453 sidor.
    900 SEK
  • Carnaval du Nice

    Carnaval du Nice. Album officiel des Artisans du Carnaval de Nice. Année 1925. L´Eclaireur de Nice, 1925.
    Softbound 4:o in colourful illustrated wrappers. A few small cornerfolds below to the right, else fine. Numerous illustrations in blue and a lot of interesting advertising. Not paginated, but 46 p.
    200 SEK
  • Carpen, Robert

    Carpen, Robert; Die weisse Kette. Roman der Cigarette. Wilhelm Heyne Verlag, München,1955. First edition.
    Hardbound 8o in publisher's linen cloth-binding. No dust jacket. A fine copy ! More the history of cigarettes and tobacco than a novel. With interesting photo-reproductions in black and white. 304 p. + 32 pages black and white photos mostly.
    200 SEK
  • Colette (Colette Willy)

    Colette (Colette Willy) Mitsou ou comment l´esprit vient aux filles. Litographie originale de Dignimont. Les Éditions G. Crès & Cie, MCMXXVI (1926).
    8vo in a contemporary, well-bound dark-blue leather-binding with marbled boardpapers and endpapers. Top edge gilt, the others just trimmed. Bound with the original blue covers and spine. 198 p. (last blanc). Number 1102 of 1300 copies on "vélin du marais." This book is a part of "Maitres et jeunes d´Aujourd´hui" . First edition of Mitsou was published in 1919. The Dignimont-lithograph is placed as frontispice.
    1200 SEK
  • Collins, Larry / Lapierre, Dominique

    Collins, Larry / Lapierre, Dominique. Sol och skugga. Tre spanska decennier - och El Cordobés. Forum, Sthlm 1967.
    8:o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag, som har en mindre reva. Bra skick. Fotoillustrerad i svartvitt. 351 sidor.
    200 SEK
  • Cotterell, Arthur

    Cotterell, Arthur. The Illustrated Encyclopedia of Myths & Legends. Guild Publishing, London, New York, Sydney, Toronto 1989.
    Large 4o. Cothbinding (hardbound) with illustrated dustjacket. Very fine condition.Richly photoillustrated in colour and black and white.260 pages.
    300 SEK
  • Durant, John and Alice

    Durant, John and Alice. Pictorial History Of The American Circus. A.S. Barnes and Company, New York 1962. Third printing.
    4o. Clothbinding (hardbound) with illustrated dustjacket with a few minor tears. Else fine condition. Richly photoillustrated in black and white. 328 pages.
    200 SEK
  • Eden, Mary / Carrington, Richard

    Eden, Mary / Carrington, Richard. Sängen. Skoglunds Bokförlag, Stockholm 1961.
    Tvär-4o. Linneband med illustrerat skyddsomslag, som är lätt blekt och med en mindre reva. I övrigt fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 118 sidor.
    150 SEK
  • Ericson, Uno Myggan

    Ericson, Uno Myggan; Myggans Nöjeslexikon I-XIV. Ett uppslagsverk om underhållning. 14 volymer. Bra Böcker, 1989-1993. Första - och enda - upplagan
    14 volymer i litet folio-format inbundna i de trevligt dekorerade, röda, konstskinnbanden med ett urval av underhållare i svart silhouette samt text i silver på pärmarna. Mycket bra kvalitet ! Synnerligen rikt illustrerat verk. Eftersökt standardverk. Det enda i sitt slag i vårt land.
    1500 SEK
  • Erik, George

    Erik, George. Corrida! A guide to the art of the bullfight. Arlingtons books, London 1964.
    8o. Clothbinding (hardbound) with illustrated dustjacket. Fine condition. Photoillustrated and with drawings in black and white. 77 pages.
    200 SEK
  • Femling, Karl Birger

    Femling, Karl Birger. Min ränsel har jag packat...Berättelser om garvare. AWE/Gebers förlag, Sthlm 1978.
    4o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag, som har ett par minre revor. I övrigt fint skick. 213 sidor.
    120 SEK
  • Finnman, Karl-Erik / Persson, John E

    Finnman, Karl-Erik / Persson, John E. Från Talgkokare till Teknisk chef. Svenska Maskinbefälsförbundet 150 år. Tre Böcker Förlag AB. Göteborg 1998.
    4o. Dekorrat klotband med illustrerat skyddsomslag med en mindre reva. I övrigt mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt och färg. 303 sidor.
    200 SEK
  • Ford Motor Co

    Ford Motor Co. 1958. Ford Fairlane and Fairlane 500. Ford Motor Co. , Dearborn, Mich. , 1957.
    Oblong-folio brochure with wonderful coloured illustrations of Ford-cars. Sewn as issued (softbound.) Not paginated, but 28 pages including covers. Good condition.
    400 SEK
  • Frontain, Dick

    Frontain, Dick. How To Enjoy A Bull Fight. The Hooper Press, Arizona 1966.
    8o. Sewn as issued (softbound) with illustrated front cover. Slightly soiled on spine and covers. Interior in good condition. Richly photoillustrated in black and white. 114 pages.
    150 SEK
  • Grandjean, Poul Bredo

    Grandjean, Poul Bredo. Dansk sigillografi. Med varm dedikation till Gustaf Elgenstierna. J. H. Schultz forlag, 1944.
    Stor 8:o i ett vackert halvfranskt band med förgylld ryggtitel röd etikett i marokäng och sparsmakad förgyllning. Marmorerade pärmar och snitt. Omslagen medbundna. Bundet av Gustaf Hdberg. Med Gustaf Elgenstiernas förgyllda supra exlibris på främre pärm. Ett fint exemplar. Med varm dedikation från Grandjean till Gustaf Elgenstierna: "Til min gamle trofaste ven ...fra din tilgivne P. B. Grandjean April 1944." 374 dif. , (I) med 20 planchsidor på slutet.
    900 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2