Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: History

from Kittredge to Oredsson

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  • Kittredge, George Lyman

    Kittredge, George Lyman; The Old Farmer and his Almanack. Being som Observations on Life and Manners in New England a Hundred Years Ago. Suggested by Reading the Earlier Numbers of Mr. Robert B. Thomas's Farmers Almanach. Etc.. Embellished with Engravings. William Ward and Company, Boston, 1904. First edition.
    Thick, hardbound, 8o in publisher's deep red cloth-bidning. No dust jacket, as issued (?). Spine slightly spotted and extremities with minimal wear. Top edge gillt. Front board and spine lettered in gilt. A very good or better copy. Interesting illustrated with reproductions from old sources. With a chapter in the end entitled "India Talk." Frontispiece behind tissuegard, XIV, 403 p. + plates.
    400 SEK
  • Kjellberg, Sven T

    Kjellberg, Sven T. ; Svenska Ostindiska Compagnierna 1731-1813. Kryddor - Te - Porslin - Siden. Allhes Förlag, Malmö, 1875. Andra upplagan.
    4:o inbunden i ett vackert rött klotband med förgyllt monogram på främre pärm samt förgylld ryggtext. Övre snitt blått. Med ett illustrerat skyddsomslag med bara en liten reva upptill på ryggen. Vackert illustrerde försättsblad. En rikt och intressant illustrerd bok i såväl svart och vitt som färg. Ett fint exemplar. 326 sid.
    Witha 8 pages summary in English in the end.
    400 SEK
  • Klinge, Matti & Kolbe, Laura & Nevala, Maria-Liisa & Setälä. Päivi

    Klinge, Matti & Kolbe, Laura & Nevala, Maria-Liisa & Setälä. Päivi; Drottning Kristina. Sin tids europé. Atlantis, Stockholm, 1990.
    Hög 8vo i förlagets blå klotband med förgylld ryggtext. I ett illustrerat skyddomslag. Mycket fint skick. En vackert illustrerad bok i färg och i svart och vitt. 204 sid.
    150 SEK
  • Liebenthal, Gerhard F

    Liebenthal, Gerhard F. ; Domen. Ett dokumnet i bild och skrift om krigsförbrytarprocessen i Nürnberg. Med introduktion av Hugo Lindberg. Åhlen & Åkerlunds Förlag, Stockholm, 1946.
    Klammerhäftad, stor, 4o med illustrerat främre omslag. Liten lagning upptill på ryggen, svagt solkat bakre omslag, annars ett bra ex. Namnteckning upptill på titelsidan daterad 1946. Mycket rikt och intressant fotoillustrerat dokument från denna historiska process. 64 sid.
    150 SEK
  • Liljegren, Bengt

    Liljegren, Bengt; Karl XII. En biografi. Historiska Media, Lund, 2000. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett blått pappband med illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslagets främre flik lätt veckad. I övrigt ett bra exemplar. Illustrerad i svart och vitt. 442 sid.
    150 SEK
  • Luxemburg, Rosa

    Luxemburg, Rosa. Den ryska revolutionen. Federativs Förlag, Stockholm 1968.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Fint skick. 70 sidor.
    150 SEK
  • Lybeck, Otto

    Lybeck, Otto; Öresund i Nordens historia. En marinpolitisk studie. Med 32 plansch- och faksimilbilagor och 100 texbilder. Allhems förlag, Malmö 1943.
    Stor 4:o i ett blått halvfranskt band med förgylld ryggtext och övre guldsnitt. Med ett slitet och missfärgat skyddsomslag med viss pappersförlust. Undre snitt lite fläckat, annars är bandet och inlagan i fint skick. Vackert illustrerad i svartvitt och i färg med några utvikbara planscher. 348 sidor.
    300 SEK
  • Magnus, Olaus

    Magnus, Olaus; Historia om de nordiska folken I-IV. Fyra volymer. Kommentar av John Granlund. Gidlunds förlag, 1976. Andra upplagan.
    Fyra 8vo-volymer i utgivarens illustrerade vita pappband. Ett exemplar med bara små bruksspår, ganska välbevarat och fräscht. (VIII),II,405 sid. + (IV), 411 sid. + (IV), 344 sid. + (VI), 654 sid.
    400 SEK
  • Malm, Einar

    Malm, Einar; Sitting Bulls krig. Rabén & Sjögren, Stockholm, 1970. Första upplagan.
    Stor 8vo i förlagets vita pappband. Saknar skyddsomslag. Rygg och pärmar fläckade och delvis missfärgade. Inlagan i mycket gott skick. 261, (2), sid. + 32 planschsidor.
    150 SEK
  • Marie, René (foreword)

    Marie, René (foreword); Escale a Nuremberg. OFLAG XIII A - BLOC VI. Paris, Éditions Jacques Vautrin, MCMXLV, (1945). First edition.
    Softbound, small, folio in publisher's illustrated, grey, wrappers. These a bit soiled and with a few short tears to extremities. Fine interior. A remarkable document created by the French prisoners in the concentration camp OFLAG XII A, BLOC VI, in Nürnberg during the second world war. Articles, plays, poems, essays. Illusatrations in black and white and colour with woodcuts, drawings and paintings. The double-paged frontispiece is a drawn railway map in colour showing the way til Nurnberg and Bloxk VI. It has the title: "l'itinéraire des trains de plaisir." This is copy number 294 in the original edition. (II), 154 p. , (IV).
    400 SEK
  • Moberg, Vilhelm

    Moberg, Vilhelm Min svenska historia berättad för folket. Från Oden till och med Dacke Norstedts. Sthlm. 1990
    8;o. Förlagsinbunden med skyddsomslag med en mindre reva. .Namnteckning. Fint skick. 559 sid.
    120 SEK
  • Nordberg, Michael

    Nordberg, Michael. Eldsjälen från Mallorca och andra medeltida skribenter. Rabén Prisma, Sthlm 1998.
    Förlagsinbunden stor 8vo med illustrerat skyddsomslag. Illustrerad. Mycket bra skick. 264 sid.
    150 SEK
  • Nygren, C. E. (utg. )

    Nygren, C. E. (utg. ); Karlstads brand 1865 och stadens senare historia. Wald. Zachrissons Boktryckeri A.-B, Göteborg, 1915. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett ljusbrunt halvfranskt band med upphöjda bind, förgylld ryggtext och marmorerat pärmpapper. Ryggen svagt blekt, annars ett välhållet band med bara ytterst lätt skavda hörn. Främre illustrerade omslaget medbundet. En fin inlaga rikt illustrerad med kartor, ritningar och fotografier i svart och vitt. XXII, 361 sid. + planscher.
    200 SEK
  • Odelstierna, G:son, E

    Odelstierna, G:son, E. ; Järnets metallurgi. Albert Bonniers förlag, Stockholm, 1913.
    Stor 8vo i ett välbundet halvfranskt band med förgylld ryggtext och marmorerade pärmar. Bundet av Levins Bokbinderi i Uppsala. Ryggen blekt och med ett par smärre fläckar, i övrigt ett välbevarat band. Originalomslagen medbundna baktill. Med författarens dedikation till Ingrid E:dotter Odelstierna på titelsidan. Dessutom två bifogade handskrivna brev om vardera i A 4-sida till författaren från industri- och bergverksmannen Carl Sahlin daterade 1904 resp. 1924. I det ena gratulerar Sahlin Odelstierna till professors-utnämningen och i det andra ber han Odelstierna skriva "Martin-processens svenska historia." Frontispis bak skyddspapper, (VIII), 720 sid. + (VIII) Bihang med porträtt av Framstående Svenska Bergmän. + 102 planscher med illustrationer varav många utvikbara.
    800 SEK
  • Ohlmarks, Åke

    Ohlmarks, Åke. Vikingatågen och runstenarna. Sjöstrands förlag, Stockholm 1981.
    8oö Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Illustrerad med avbildningar av runstenar. 236 sidor.
    150 SEK
  • Ohlmarks, Åke

    Ohlmarks, Åke; Den okända Eddan. (Eddica apocryphica)Den efterklassiska och rekonstruerade klassiska eddadiktningen. Gebers förlag, Stockholm, 1956. Första upplagan.
    8vo inbunden i förlagets klotryggband med ett beige skyddsomslag. Två revor upptill på baksidan av skyddsomslaget samt missfärgad rygg. Främre omslag medbundet. Ägaranteckning på främre försättsblad. En ren och fin inlaga. 416 sidor.
    250 SEK
  • Olsson, Jan Olof (JOLO)

    Olsson, Jan Olof (JOLO); 20e århundradet I - VI. Världshistoria i vårt sekel. Bengt Forsbergs förlag, malmö, 1975.
    Sex 8:o - volymer inbundna i förlagets illustrerade pappband. Mycket intressant svit som är otroligt rikt fotoillustrerad. Jolo har svarat både för texterna och bildurvalet. Del 1 1900-1910, del 2 1911 - 1920, del 3 1921 - 1930, del 4 1931 - 1940, del 5 1941 - 1950 och del 6 1951 - 1960. Ca. 180 sidor i varje volym.
    350 SEK
  • Olsson, Martin, red

    Olsson, Martin, red. ; Vasagraven i Uppsala domkyrka I-II. Text och planschdel. 2 volymer. Komplett. Historiska, Konst- och kulturhistoriska samt Medicinska och Antropologiska undersökningar av Martin Olsson, Torsten Lenk, Eva Bergman och Bo E. Ingelmark. Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1956.
    Två stora 4:o-volymer inbundna i två original-pappband med förgyllt monogram "G R" under kungliga kronor på främre pärmarna samt titeletiketter på ryggarna. Text-delen med lite skav uppe t. v. på främre pärm i kanten samt obetydlig intryckning nertill på bakre pärm. Men ett bra exemplar. Även text-delen ganska rikt illustrerad med inklistrade färgplanscher samt foto-reproduktioner i s/v och teckningar. De 96 svart-vita planscherna i plansch-volymen med fantastiskt tryck från Nordisk Rotogravyr. 258 sid. + (IV), 96 planscher med bildtexter.
    600 SEK
  • Ording, J. F. /Östvedt, Einar / Hölaas, Odd

    Ording, J. F. /Östvedt, Einar / Hölaas, Odd. Norges historia från äldsta tid till våra dagar. AB Allhems förlag, Malmö 1949.
    4:o. Klotband i mycket gott skick. Rikt illustrerat i svartvitt och färg och med utvikbara planscher. De nordiska folken genom tiderna. 450 sidor.
    300 SEK
  • Oredsson, Sverker, redaktör

    Oredsson, Sverker, redaktör. Tsar Peter och Kung Karl. Två härskare och deras folk. Atlantis Förlag, Stockholm 1998.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Med fotoillustrationer i svartvitt. 309 sidor.
    150 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6