Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: History

from Abbott to Blix

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  • Abbott, John S. C. /Conwell, Russell H

    Abbott, John S. C. /Conwell, Russell H. Lives of the Presidents of The United States of America, from Washington to the present time. H. Hallett & Company, Portlan 1870.
    Large 8o. Clothbinding with richly decorated front board. Mild wear. A few minor spots here and there. A narrative of the most interesting events in the career of each president; thus constituting a graphic history of The United States. Showing the Progress of the Republic from the Revulotionary War to the Present Time. Illustrated with portraits of all the presidents engraved on steel, pictures of their private residences, and thirty other wood engravings of the most interesting scenes in their lives. 700 8.
    Together with illustrations of the centtennisl jubilee.
    500 SEK
  • Adlersparre, C. A

    Adlersparre, C. A. ; Anteckningar om BORTGÅNGNE SAMTIDA I-III. Stockholm, Bonniers förlag, 1859-1862. Första upplagan.
    Tre 8:o-volymer i vackra, röda halvfranska band med gulddekorerad rygg och marmorerat pärmpapper. (IV), 282 s. , (III) + (IV), 375 s. , (I) + (IV), 281 s. , (I). En del fläckar i de två första volymerna, mer i den tredje. Men ett vackert set.
    600 SEK
  • Ahnlund, Nils

    Ahnlund, Nils. Axel Oxenstierna intill Gustav Adolfs död. P.A.Norstedt & Söners förlag, Sthlm 1940.
    8:o. Klotband med främre omslag medbundet. Mycket bra skick. 753 pages.
    300 SEK
  • Andersen, Olaf

    Andersen, Olaf; Danmarks historie i 500 ord. Magnus Pedersens Bogtrykkeri, København, 1943.
    4:o i dekorerat original-pappband med titel-etiketten på främre pärm. Ej paginerad, men 30 sidor. Vackert tryck med färglagda anfanger av kalligraf Aage Christensen. I kassett, som är sliten, samt ask.
    Den här boken vann första pris i Berlingske Tidendes tävling 1930 om en Danmarks Historie i 500 ord. Den är tryckt i 320 numrerade exemplar, varav detta är nummer 155.
    200 SEK
  • Andersson, Holger Axel

    Andersson, Holger Axel. Attentatet i Pålsjö skog. Gedins, Sthlm 1996.
    8:o. Klotryggband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. En historia om några sabotörer och Sverige under andra världskriget. Utgiven och redigerad av Hans Alfredson. 314 sidor.
    150 SEK
  • Andersson, Ingvar

    Andersson, Ingvar. Erik XlV. Wahlström & Widstrand, Sthlm 1963.
    8:o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm. Mycket gott skick. 242 sidor.
    150 SEK
  • Andersson, Ingvar

    Andersson, Ingvar. Sveriges historia. Natur och Kultur, Sthlm 1944.
    8:o. Klotband . Här och där understrykningar i blyerts. Exlibris och en del understykningar i blyerts. I övrigt fint skick. Fotoillustrationer i svartvitt. 566 sidor.
    150 SEK
  • Barfod, Johan Christopher

    Barfod, Johan Christopher; Märkvärdigheter rörande skånska adeln. P. A. Norstedt & Söners förlag, Stockholm, 1925. Andra, reviderade, upplagan.
    8vo i ett mycket välbundet brunt halvfranskt band med svart titeletikett med förgylld text, förgylld ryggdekor, marmorerade pärmar och stänkta snitt. Båda omslagen medbundna. Illustrerad med svart-vita porträtt på bättre papper. Ryggen uniformt blekt. Ett trevligt exemplar. Bunden av Norstedt & Söners bokbinderi. 459 sid.
    300 SEK
  • Beevor, Antony

    Beevor, Antony. Berlin. Slutstriden 1945. Historiska Media, Lund 2002.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Fotoillustrerad i svartvitt. 543 sidor.
    150 SEK
  • Bengtsson, Frans G

    Bengtsson, Frans G. Karl XIIs levnad I-II.. Norstedts förlag 1948
    8:o båda banden inbundna i förlagets halvklotband med båda omslagen medbundna och med skyddsomslag, som är fläckade och med många revor och riss. Fotoillustrationer i svartvitt och med utvikbara kartor.466+433 sid.
    200 SEK
  • Bengtsson, Frans G

    Bengtsson, Frans G. Karl xll:s levnad l-ll. P.A. Norstedt & söners förlag, Stockholm 1935, 1936.
    8o. Två halvklotband med marmorerat pärmpapper och förgylld krona samt främre omslagen medbundna. Mycket lätta bruksspår. Volym l: Till uttåget ur Sachsen, 466 sidor. Volym ll: Från Altranstädt till Fredrikshall. 433 sidor. Fotoillustrerade och med två utvikbara kartor.
    300 SEK
  • Bergius, B. (utgivare)

    Bergius, B. (utgivare); Konung Carl lX:des Rim-Chrönika samt Konung Gustaf Adolphs Chrönika. Egenhändigt av högbemälte Koungar Författade Jämte bilagor Af 96 Bref och Handlingar, til föregående Chrönikors och Tidewharfs uplysning. Nu först i dagsliuset utgifne. Peter Hesselberg, Stockholm År 1759.
    8:o i ett troligen samtida, missfärgat, gråpappersomslag. Utan de blanka försättsbladen. En del fläckar och genomgående uniformt bruntonad inlaga. Med Wolfgang Silfversparres exlibris och Wilhelm Thams namnteckning på främre omslags utsida och insida med dateringen 1841. Liten pappersförlust i nedre vänstra marginalen på titelbladet utan att texten berörs. (Vl). 385 s., (Vl)
    900 SEK
  • Bergmark, Matts

    Bergmark, Matts; Medicinsk magi. Om tro, förtroende och godtrogenhet. Natur och Kultur, Stockholm, 1966. Första upplagan.
    Häftad 8vo med laminerat och illustrerat omslag. Lätt veck i nedre hörnet på främre omslag. Liten klisterlapp på bakre omslag. En bra inlaga. Illustrerad i svart och vitt. 403 sid.
    200 SEK
  • Bergmark, Matts

    Bergmark, Matts; Från pest till polio. Hur farsoterna ingripit i människornas öden. Natur och Kultur, Stockholm, 1957. Första upplagan.
    Häftad 8vo med svart illustrerat omslag. Slitet omslag med diagonalt veck över framsidan. Ägaranteckning på halvtitelblad. Början av inlagan med lätt veck. Enstaka understrykningar i blyerts i en annars bra inlaga. Illustrerad i svart och vitt. 227 sid.
    150 SEK
  • Bergmark, Matts

    Bergmark, Matts; Bad och bot. Badet, vattenläkekonsten och kurorterna genom tiderna. Natur och Kultur, Stockholm, 1959. Första upplagan.
    Häftad 8vo med ljusblått illustrerat omslag. Ryggen missfärgad. Lätt riss nedtill på framsidan av omslaget. Enstaka lätta skav i kanten på ryggen. Ägaranteckning på halvtitelblad. Annars en bra inlaga illustrerad i svart och vitt. 314 sid.
    150 SEK
  • Bergmark, Matts

    Bergmark, Matts; Vallört och vitlök. Om folkmedicinens läkeörter. Natur och Kultur, Stockholm, 1961. Första upplagan.
    Häftad 8vo med vitt illustrerat omslag. Omslag med missfärgad rygg och lätt bruntonade marginaler. Ägaranteckning på halvtitelblad. En ren och fin inlaga. Illustrerad i svart och vitt. 268 sid.
    150 SEK
  • Bergmark, Matts

    Bergmark, Matts; Lust och lidande. Läkeörter, giftdroger och kärleksdrycker. Natur och Kultur, Stockholm, 1963. Tredje aktualiserade och utökade upplagan.
    Häftad 8vo med vitt illustrerat omslag. Mkt. svag bruntoning i kanterna. Ett fint exemplar och en fin inlaga illustrerad i svart och vitt. 267 sid.
    150 SEK
  • Bergmark, Matts

    Bergmark, Matts; Från pest till polio. Hur farsoterna ingripit i människornas öden. Natur och Kultur, Stockholm 1965. Andra, aktualiserade och utökade upplagan.
    Förlagsinbunden 8vo i ett gult pappband illustrerat i svart och med förgylld text. I ett skyddsomslag med nga. kantriss och små fläckar. Ett bra exemplar. Illustrerad i svart och vitt. 346 sid.
    200 SEK
  • Björklund, C. J

    Björklund, C. J. Dömda till döden, Amaltheadramat. Tidens förlag, Sthlm 1958.
    8:o. Häftad med illustrerat främre omslag. Fint skick bortsett från smärre riss i nedre kapitäl. Ouppsprättad. 237 sidor.
    120 SEK
  • Blix, Magnus

    Blix, Magnus; Sweriges Statswälfningar och hushållsanstalter, ifrån 1720 till 1792 jämte orsaker och anledningar därtill. Tredje upplagan. Kumlinska tryckeriet, Stockholm 1795.
    8:o, inbunden i vackert dekorerat halv-franskt band från tiden. Smärre riss i övre kapitäl och lättare pärmslitage. Tre delar: Del 1-2,tredje upplagan tryckt 1795, 286 sid. del 3, tryckt 1794 hos Anders Zetterberg 1794. 128 sid.
    1200 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6