Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Geography & travels, Travels

from Amundsen to Govenius

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  • Amundsen, Roald och Ellsworth, Lincoln

    Amundsen, Roald och Ellsworth, Lincoln; Över Polarhavet. Med bidrag av Gustav S. Amundsen, B. L. Gottwaldt, Joh. Höver, Finn Malmgren och Hj. Riiser-Larsen. Albert Bonniers förlag, Stockholm, 1926. Första svenska upplagan.
    8vo inbunden i ett benvitt klotband med luftskeppet Norge i silver bland molnen på främre pärm. Förgylld ryggtitel. Bandet lätt blekt i kanterna och med ngt. lätt solk nertill. I övrigt välhållet. Fin inlaga med intressanta foto- illustrationer i svart och vitt samt utvikbar karta i slutet. 276 sid. , (II) + karta.
    250 SEK
  • Andrée, S. A. /Strindberg, Nils / Frænkel, Knut

    Andrée, S. A. /Strindberg, Nils / Frænkel, Knut. Med Örne mot Polen. Andrées polarexpedition år 1897. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1930.
    8o. Halvfranskt band med övre guldsnitt och främre omslag medbundet.. Lätt blekt rygg, exlibris. I övrigt fint skick. Med fotoillustrationer i svartvitt och med utvikbara kartor. 487 sidor.
    200 SEK
  • Armin, Th

    Armin, Th. Mexiko. Land och folk under Spaniens välde. P. G. Berg, Stockholm, 1865.
    8:o inbunden i ett samtid halvfranskt band med sparsmakat förgylld ryggdekor. Några smärre fläckar på ryggen i ett i övrigt välbevarat band. Äldre namn och namnstämpel på främre pärms insida. Något fläckade snitt, ren och fin inlaga. VIII, 319 sid. , (I).
    300 SEK
  • Arwfedson, Carl David + Hunter J. D

    Arwfedson, Carl David + Hunter J. D. ; Arwfedson, Carl David;Scener i Nord-Amerika ur en svensk resandes minnesbok. sammanbunden med/bound with; Hunter, Joh. D. ; Minnesteckningar rörande en fångenskap bland Indianerna i Nord-Amerika ifrån barndomen till nitton års ålder jemte en skildring af invånarnas character och seder samt jordens, klimatets och vegetationens beskaffenhet i landet wester om Mississippi. Stockholm, L. J. Hjerta, 1826. Första upplagan / First edition + Mariefred, 1826. Första svenska uppl.
    Tjock 8:o i ett något senare enkelt slitet, halvklotband. Ryggen fläckad och förgyllningen blekt. Lite lös i bindningen. (IV), 256 sid. Bortriven namnteckning upptill på titelsidan. En del åldersfläckar, men mest ren inlaga. + 320 sid. 2 äldre namnteckningar på halvtitelbladet. Fin inlaga.
    Hunters text utkom 1823 under titeln "Memoirs of a Captivity among the Indians of North-America, from Childhood....etc". Utgör andra bandet i Archiv för Resebeskrifningar. Two works in one on North-America. The first, Arfwedson´s, "Scenes from Nord-America from a Swedish Travellers Memory" and the other is a Translation of Hunter´s "Memoirs of a Captivity amtong the Indians of North-America...". 8vo in, a worn and faded near contemporary, half cloth binding..
    800 SEK
  • Aurell, Kathrine och Tage

    Aurell, Kathrine och Tage. Liten fransk stad. Rabén & Sjögren/Vi, Stockholm 1954. 1:a upplaga.
    8o. Klotryggband med illustrerat skyddsomslag. Exlibris.. I övrigt fint skick. Med illustrationer av Georg Lagerstedt. 160 sidor.
    150 SEK
  • Berger, Arthur Dr

    Berger, Arthur Dr. ; In Afrikas Wildkammern als Forscher und Jäger. Mit 169 Abbildungen und 112 Tafeln. Berlin, Verlagsbuchhandlung Paul Parey, 1922. Zweite neubearbeitete Auflage.
    Large 8:o in publisher´s illustrated cloth (hardbound). Covers a bit soiled and mild wear. Text informely browned. Illustrated with photoreproductions in black and white. 328 pages.
    300 SEK
  • Berlepsch, H

    Berlepsch, H. ; Alperna, deras natur och folk. Med 23 illustrationer i tontryck. Öfversättning från fjerde originalupplagan af O. W. Ålund. Stockholm, Bergegrens Bokhandel, 1871.
    8:o i ett mycket tidstypiskt, samtida, dekorerat ljusbrunt klotband med blindpräglade ornament och förgylld illustration på främre pärm och förgyllda illustrationer på ryggen. Bunden med en underbart, litograferad titelsida och illustrerade med 23 litografiska tontryck. Trots en del slitage fortfarande ett härligt band. (IV), 400 sid. Med Hedvig Taubes namnteckning daterad 1883 på försättsbladet.
    400 SEK
  • Biging, Curt

    Biging, Curt. Inari. Eine Lapplandfahrt. Dem Finnischen Volke Zugeeignet. Büchergilde Gutenberg, Berlin no year.
    8:o. Publisher's cloth with illustrated front board, which is slightly worn. Short inscription on front free endpaper and O. Vilgons exlibris inside front board. The insert in good condition. Richly photoillustrated in black and white. 171 pages.
    200 SEK
  • Bildt, C

    Bildt, C. ; Anteckningar från Italien af en svensk diplomat. Norstedt & Söners förlag, Stockholm, 1896. Första upplagan.
    Hög 8o inbunden i ett vackert dekorerat, gul-beige, klotband med utsikt, över en sjö med kolonner i rött på främre pärm. Ryggen lätt blekt och en liten fläck på bakre pärm, annars ett mycket välhållet exemplar. Arvid Andréns exlibris på främre pärms insida. Nga. få sidor milt lagerfläckade. Rikt illustrerad med planscher i svart och vitt. VIII, 260 sid.
    200 SEK
  • Bonsels, Waldemar

    Bonsels, Waldemar; Indienfahrt. Rütten & Loening, Frankfurt, 1921.
    Hardbound 8vo in pictorial paperbinding. Misscoloured spine and slightly soiled rear board. Else a fine copy with a clean and firm interior. 259 p.
    200 SEK
  • Böök, Fredrik

    Böök, Fredrik; Resa till Konstantinopel genom Mellan-Europa våren 1922. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1922. Andra upplagan.
    Mörkrött välbundet halvklotband med marmorerat pärmpapper. Ryggen med förgylld text. Lätt skav på pärmarna, men ett bra exemplar. Främre omslag medbundet. 350 sid.
    150 SEK
  • Calderon, George. (Tihoti)

    Calderon, George. (Tihoti) Tahiti. Harcourt, Brace and Company, New York 1922.
    Large 8o. Clothbinding. Good condition. Richly illustrated with plates from pencil sketches by George Calderon. 260 pages.
    400 SEK
  • Cederschiöld, Gunnar

    Cederschiöld, Gunnar; Som handelsresande i Latinamerika. Med teckningar av författaren. Bokförlaget Natur och Kultur, Stockholm,1944. Första upplagan.
    8o i ett trevligt och välbundet ljusbrunt skinnryggband med skinnklädda pärmkanter och sparsmakad förgylld linjering. Ryggen med två kraftiga bind och förgylld text. Pärmarna stänkmarmorerade. Omslagen medbundna. Bundet hos Isbergs i Norrköping med dennes etikett. Illustrerad i svart och vitt av författaren. 207 sid.
    350 SEK
  • Claesson, Stig

    Claesson, Stig. Från Nya världen. En reseberättelse. Bo Cavefors Bokförlag, Malmö-Lund 1961. Första upplagan.
    Häftad 4:0 med illustrerade omslag. Omslaget med hörnveck pch bakre med nga. lätta riss. Inlagan i bra skick. Med teckningar av författaren. Dedicerad av Stig Claesson på halvtitelsidan med kyrilliska (?) bokstäver. 138 sidor.
    300 SEK
  • Ehrensvärd, Carl August

    Ehrensvärd, Carl August; Resa till Italien 1780, 1781, 1782 skrifven 1782 i Stralsund. Facsimilutgåva med 30 tidigare ej publicerade avbildningar av Ehrensvärds akvarellerade teckningar från resan. Med efterskrift av Holger Frykenstedt. Bokförlaget Rediviva, Stockholm, 1978.
    Folio i förlagets vackra, röda, gulddekorerade och imiterade skinnband med övre guldsnitt och blå försättspapper. Transparent skyddsomslag i plast. I kassett. 105 sid. (V) + 30 vackra, delvis kolorerade planscher.
    En vacker faksimil-utgåva av Rediviva.
    400 SEK
  • Eyriès, J. B

    Eyriès, J. B. Malerische Reise in Asien und Afrika. Eine allgemeine Uebersicht der alten und neuen Reisen nach Ermann, Lesseps, Gmelin, Pallas, Kämpfer, Marco Polo etc... Aus dem Französischen von Dr. A. Diezmann. Mit Karten und mehrern hundert Abbildungen. Leipzig, Baumgärtners Buchhandlung, 1841.
    Large 4:o in a contemporary half leather binding with blindstamped, ornamented boards with the name E. W. Olbers printed in gilt on front board. Spine gilt ornamented. Edges marbled in green. Mild wear to extremities, but a very good copy. The first pages a bit foxed in outer margin, but not heavy. Else only occasional spots. E. W. Olbers autographed name up on empty fly-leaf. With numerous engravings and two folding maps of Asia and Africa. (II), IV, (II), 256 pages + 48 plates and one folding map + 100 pages + 20 plates + one folded map. A pleasent copy !
    1800 SEK
  • Franciskaner munken Vilhelms av Ruysbroeck resa genom Asien 1253-1255

    Franciskaner munken Vilhelms av Ruysbroeck resa genom Asien 1253-1255. P.A. Norstedt & Söners förlag, Sthlm 1919.
    8:o. Häftad med blekt rygg och omslag samt smärre kantriss. Namnteckning på titelbladet. Översatt och försedd med inledning och anmärkningar av Jarl Charpentier. 316 sidor.
    150 SEK
  • Frijs, Fritse Krag Juel Vind

    Frijs, Fritse Krag Juel Vind; Billeder fra min rejse 1911. Dagbok med over 200 illustrationer efter akvarel, blyantstegning og fotografi. Andr. Fred Høst & Søns forlag, København, 1912.
    Liten folio i ett praktband bundet av Gustaf Hedberg med dennes etikett. Grönt marokängband, guldlinjer på pärmarna, fem upphöjda bind på ryggen och geometriska förgyllningar med hörnprickar i guld. Marmorerat pärmpapper, marmorerade snitt och marmorerade försättspapper. Trots en del mindre bruksspår och ngt. blekt rygg fortfarande ett praktband. Bunden med främre omslag. Med C. G. Platens exlibris. Författarens resa går till Ceylon, Indien och Egypten. Den är utomordentligt intressant illustrerade i färg och svart och vitt och den vackert typograferad. 142 sid.
    Small hardbound folio in a nice, green half morocco-binding by Gustaf Hedberg, Swedish master-binder. Despite minor wear and a bit bleaked spine still a very good binding. Marbled boardpapers, marbled edges and marbled endpapers. Spine with five raised bands and delicious gilt geometric figures. Bound with front cover.Trips to Ceylon, India and Egypt. Very interesting illustrated with reproductions of watercolour, drawings and photographs. Good typographed book. Quite a lot on hunting too ! With C. G. Platens exlibris. 142 pages.
    800 SEK
  • Gosselman, Carl August

    Gosselman, Carl August; Resa i Norra Amerika I-II (1 volym). Nyköping, P. E. Winge, 1835. Första upplagan.
    8vo i ett samtid halvfranskt band som är väl sammanhållet men med sliten rygg och samt lätt stukade pärmhörn. Marmorerat pärmpapper och blåstänkta snitt. Förvarad i en välgjord kassett som är en imitation av ett gammal skinnryggband med marmorerat pärmpapper. (VIII), 326 sid. + (VI), 332 sid. Båda delarna med dubbla titelsidor varav två graverade med avsnitt av kartor. Inlagan i fint skick med bara ngn. sällsynt fläck. Sista tomma försättsbladet saknas. Mycket diskret gammal signatur på främre pärms insida.
    1200 SEK
  • Govenius, Lars Johan

    Govenius, Lars Johan; Fregatten Norrköpings Expedtion 1861-1862. Göteborg, C. F. Arwidson, 1862. Första upplagan.
    8:o i ett samtida, halvfranskt band med guldornament på ryggen. Skav på ryggen och pärmhörnen, främre pärm lite bucklig. (IV), 476 sid. Sid 385-448 i annan nyans än de övriga beroende på papperet. Men inlagan i mycket god kondition. Exlibris samt samtida namnteckning upptill på försättsbladet.
    Resan gick till USA och Västindien. Författaren var skeppspräst ombord.
    800 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3