Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Geography & travels

  • Benzenberg, J. F. , Professor i Düsseldorf

    Benzenberg, J. F. , Professor i Düsseldorf; Bref, Författade under en Resa till PARIS. Öfversättning (från tyskan). Med fyra kopparstick. Örebro, Tryckt hos N. M. Lindh, 1811.
    Hög 8:o i ett samtida blåpapper-omslag med ryggen renoverad med liknande papper från tiden. Omslaget med en del fläckar. Graverad karta över Paris, (IV) (Med gravyr på titelsidan), Med 3 kopparstick, varav 2 utvikbara, utöver den graverade kartan. Två av kopparsticken med lätt fuktrand. Övre snitt skuret, övriga oskurna. Enstaka lättare fläckar. Ett rätt fint exemplar. 190 sid.
    800 SEK
  • Bædeker, Karl

    Bædeker, Karl. Belgien und Holland nebst dem Grossherzogtum Luxemburg. Handbuch für Reisende. Mit 16 Karten, 27 Plänen und mehreren Grundrissen. Verlag von Karl Bædeker, Leipzig 1904. Dreihundertzwanzigste Auflage.
    Small 8o in publisher's red cloth with text in gilt. Marbled edges. Bumped in lower spine. 1 map loose in binding. Otherwise good condition. 504 pages. Text in German.
    300 SEK
  • Charpentier, Octave

    Charpentier, Octave. A travers Montmartre.
    8o. Clothbinding (hardbound) and bound with the illustrated front cover. Boards slightly worn. With former owners signature. Interior in good condition. With 300 drawings by Henry de Marandat and with one coloured reproduction. 224 pages. Text in French.
    400 SEK
  • Hennig, Richard

    Hennig, Richard. Gåtfulla länder. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1926.
    8o. Halvklotband i ormskinn med båda omslagen medbundna. Fint skick. Med två utvikbara kartor. 240 sidor.
    300 SEK
  • Lindblad, Jan

    Lindblad, Jan; Mitt gröna paradis. Bonniers. Stockholm. 1969
    8:o, inbunden i förlagets gröna klotband, med illustrerat skyddsomslag som är skadat upptill. Namnteckning. Illustrationer i färg. 209 sid + 40 färgplanscher.
    120 SEK
  • Nyström, Erik

    Nyström, Erik; Det nya Kina I-II. Två delar i en volym. Norstedt & Söners förlag, 1913. Första upplagan.
    Stor 8:o i ett rött halvfranskt band. En del bruksspår, men i bra skick. Första delens främre omslag medbundet. Första delen 296 sid. med 98 illustrationer, mest i form av svart-vita foton. Andra delen 311 sid med 100 illustrationer samt utvikbar järnvägskarta över Kina längst bak.
    Intressant inte minst för sitt fina bild-material.
    400 SEK
  • Olsson, Jan Olof

    Olsson, Jan Olof. Jolo i London. Sesam 1972.
    8:o. Häftad med illustrerade omslag. Lätta bruksspår . Illustrationer i svartvitt. 111 sidor.
    120 SEK
  • Olsson, Jan Olof

    Olsson, Jan Olof. Frit Nyhavn. Geislers Forlag, København u.å.
    8:o. Häftad med illustrerat främre omslag. Fint skick. Rikt illustrerad med teckningar av Edward Lindahl. 141 sidor. Text på danska.
    120 SEK
  • Progresos del Peru 1933-1939

    Progresos del Peru 1933-1939. Progresos del Peru 1933-1939 durante el gobioerno del presidente de la republica general Oscar R. Benavides. Guillermo Kraft, Buenos Aires, 1945.
    Hardbound folio in publishet´s red linen cloth with gilt lettered front board within a white frame. llustrated with black and white photographs from all sectors of the society. A kind of propaganda document and as such an interesting document from these years. 249 p. + index. Spine mildly faded, else very good condition.
    600 SEK
  • S. Zetterstrand / Rosén, Karl D. P

    S. Zetterstrand / Rosén, Karl D. P. ; Nordisk Världsatlas. (= Nordic World Atlas). Generalstabens Litografiska Anstalt, Stockholm, 1922.
    50 loose, coloured, maps on good paper. Not folded. No text-part. The maps are housed in a decorated, worn portfiolo. These maps were printed and distributed for the help of The Swedish Red Cross. The maps are in good condition.
    600 SEK
  • Ståhl, Finn

    Ståhl, Finn. Isanbul. Staden vid Bosporen. Sesam, en Aldus handbok. Stockholm 1967.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Lätta bruksspår. Fotoillustrerad och med kartor i svartvitt. 144 sidor.
    120 SEK
  • Svenska Sällskapet för antropologi och geografi

    Svenska Sällskapet för antropologi och geografi. Vega 1880 - Ymer 1980. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm 1980.
    8o. Förlagsinbunden. Fint skick. Svensk forskning i Norra Polarområdet. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 170 sidor.
    200 SEK