Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Dictio./Lingustics

  • Cavallin, Chr

    Cavallin, Chr. Latinskt Skol-lexikon. I alfabetisk uppställning utarbetadt. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1924.
    4o. Halvfranskt band. Slitage på rygg och en längre reva i övre kapital. Namnteckning. Inlagan i bra skick. 712 spalter.
    150 SEK
  • Cederblad, Carl / Ennerström-Hartmann, Eva

    Cederblad, Carl / Ennerström-Hartmann, Eva. Beväringssvenska. Bokförlaget Natur och Kultur, Sthlm 1940.
    8:o. Klotryggband i fint skick. Uppsatser och brev. Denna volym tillhör undersökningen Svensk manlig ungdom i 20-årsåldern. 368 sidor.
    150 SEK
  • De Buck, A. , Dr

    De Buck, A. , Dr. ; Grammaire élémentaire dy Moyen Egypteien. Ledien, E. J. Brill, 1967. Reprint.
    Hardbound, cloth-backed, 4o with mildest soil to boards. Traduction into French from the Dutsch by B. Van de Walle and . Vergote. XII, 218 pages.
    300 SEK
  • Geete, Robert

    Geete, Robert. Ordklyfverier. En etymologisk hjälpreda. P.A. Norstedt & Söners förlag, Sthlm 1888.
    8:o. Halvfranskt band med marmorerade pärmar. Mycket gott skick. 224 sidor.
    200 SEK
  • Hellsing, Birgitta / Hellquist, Magdalena / Hallengren, Anders

    Hellsing, Birgitta / Hellquist, Magdalena / Hallengren, Anders. Bevingat. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 2000.
    4o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. 413 sidor.
    200 SEK
  • Jensen, J. Th. /Goldschmidt, M. J

    Jensen, J. Th. /Goldschmidt, M. J. Latinsk-dansk Ordbog. Gyldendalske Boghandel-Nordisk forlag, Kjøbenhavn 1920.
    8:o. Halvfransk band med slitage i kapitäl och pärmhörn. Namnteckning. Inlagan i fint skick. 824 sidor.
    500 SEK
  • Kalén, Joh

    Kalén, Joh. ; Ordbok över Fageredsmålet. Elanders Boktryckeri Aktiebolag, Göteborg, 1923. Första upplagan.
    Stor 8vo inbunden i ett blått halvklotband med marmorerat pärmpapper och förgylld ryggskrift. Band och inlaga i mycket bra skick. Åsbrohemmets bokbinderis diskreta klisterlapp nedtill på främre påklistrade försättsblad. 469 sid.
    Fagereds socken är belägen i Faurås härad av Hallans län.
    300 SEK
  • Leander, Pontus

    Leander, Pontus. Hebreisk grammatik. P.A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1911.
    8o. Klotband. Bra skick. 335 sidor.
    200 SEK
  • Malmström / Györki / Sjögren

    Malmström / Györki / Sjögren. Bonniers Svenska Ordbok. Albert Bonniers förlag, Sthlm 1990.
    Ator 8:o. Konstskinnband med dekorerad rygg och främre pärm. Nyskick. Illustrerad med marginalteckningar i svartvitt. 656 sidor.
    250 SEK
  • Nordström, August

    Nordström, August; Gamla typord från Nederluleå. Författarens förlag, Luleå,. 1923.
    Häftad 8o med grönt omslag som är lite bruntonat i kanterna. I övrigt bra kondition. 26 sid.
    200 SEK
  • Pradez, El

    Pradez, El. Dictionnaire des Gallicismes. Payot, Paris 1951.
    8vo. Sewn as issued. Slightly worn, but the insert in good condition. Expliqués briévement, illustrés par exemples et accompagnés de leurs équivalents Anglais et Allemands. 387 pages.
    250 SEK
  • Rost, Valent. Christ. Friedr

    Rost, Valent. Christ. Friedr. Deutsch-Griechisches Wörterbuch. Bandenhoeck & Ruprecht's Verlag, Göttingen 1857.
    4vo. Half-calf binding. Slightly worn and with worn front-board. Spotted title-page. Signature. Insert in good condition. 935 pages.
    500 SEK
  • Scholberg, H. C

    Scholberg, H. C. Concice grammar of the Hindi language. Oxford University Press, London 1962.
    8vo. Publisher's linencloth with d/j, which has tears. Otherwise in good condition. Exlibris. 159 pages.
    120 SEK
  • Stolpe, Birger

    Stolpe, Birger. Analfabeter till Överståtar. Kåserier om ord. LiberFörlag, Stockholm 1981.
    8o. Klotband. Fint skick. 242 sidor.
    150 SEK
  • Tegnér, Esaias

    Tegnér, Esaias; Ur språkens värld. Tre uppsatser. Dedicerat exemplar. Albert Bonniers förlag, Sockholm, 1922. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett vackert bundet, rött halvfranskt band. Ryggen med svart titeletikett olch förgylld text samt förgyllda kryss i varje deltitelfält. Diskret, förgyllt exlibris upptill på främre pärm. Marmorerat pärmpapper. Främre omslag medbundet. Detta med liten fläck nertill. Ett fint exemplar. De tre uppsatserna är "Studier i en svensk ordbok", "Om språk och nationalitet" samt "Språkets makt över tanken." Med dedikation i bläck upptill på främre omslag: "Konsul Wilhelm Westrup vänskapsfullt av förf." (VIII), 342 sid. , (IV).
    300 SEK
  • Wennström, Torsten

    Wennström, Torsten. Studier över språket i Gustav Vasas svenska brev. Gleerupska Universitetsbokhandelsn, Lund 1941.
    4o. Häftad. Omslagen med kantriss, men i övrigt fint skick. Med dedikation på främre omslag:"Till Astrid och Torsten Sondén med hälsning från vännen förf.".89 sidor.
    200 SEK
  • Östergren, Olof

    Östergren, Olof. Nusvensk Ordbok l-V. Wahlström & Widstrand, Sthlm 1981.
    Stor 8:o. Fem klotband i mycket fint skick med illustrerade skyddsomslag med några smärre revor. 2738+2771+2634+2086+2098 sidor.
    1400 SEK