Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Children´s books

from Anonym to Church

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  • Anonym. < / b> < / b>< / b>< / b>

    Anonym. < / b> < / b>< / b>< / b> Barnens julklapp. Bilderbok får små snälla barn med många små roliga bilder, historier och verser. Carlstad, G. P:son-Beijer i commision, 1867.
    Tvär-4:o inbunden i ett klotryggband med original-illustration som är delvis handkolorerad och signerad Votteler (svårtytt). Titelblad + 12 blad tryckta i 2-färgstryck och sedan kolorerade för hand. Varje sida med 4 illustrationer (en med 3) och 2-radig verser till varje illustration. Titlar som "Julklapparna", "Majbaggen", "Lammet", "Kanariefågeln" etc. Verser som t. ex. "Lilla fågeln är så rar, Socker ur barnets hand han tar". Pärmarna är fläckiga och med ngt. slitna hörn. Förstärkta inre falsar. Någon fläck på titelsidan och ngt. fläckade marginaler. Endast sporadiska fläckar på bildytorna. Vacker namnteckning på främre pärms insida (Selma Erika Paulina Lundberg) tillsammans med inklistrat, litet bokmärke, en fjäril.
    Originalet är tyskt. Klingberg och Bratt (273) uppger att exemplaret i Kungliga Biblioteket saknar titelblad.
    1200 SEK
  • A. L. O. E

    A. L. O. E. Jättarnas besegrare. Eller, den strid vi alla måste kämpa. Evang. Fosterlands-stiftelsens Förlag, Stockolm, 1874. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett blått klotband med förgylld pärmskrift och dekor. Rygg, hörn och kapitäler skavda. Lätt fuktfläck på främre pärm. Ex-Libris på insidan av främre pärm. Främre inre fals aningen lös. Samtida ägaranteckning och inskription på franska på försättsbladet. Främre illustrerade omslag medbundet bakom skyddspapper. Frontespis. Inlagan med fuktfläck men annars bra. Rikt illustrerad i svart och vitt. 125 sid.
    200 SEK
  • A. L. O. E

    A. L. O. E. Ned Franks-den enarmade sjömannen. Torsten Hedlunds förlag, Göteborg 1899.
    8:o. Förlagets originalklotband med illustrerad främre pärm. Namnteckning i bläck. Lätta bruksspår. 540 pages.
    300 SEK
  • ABC--bok. Rodhe, B. C

    ABC--bok. Rodhe, B. C. ; Första läsåret. ABC- och läsebok. Göteborg, På utgifvarens förlag, 1896. Fjortonde upplagan.
    Stor 12:o i ett välbevarat klotryggband med illustrerad pärm. Illustrerad med träsnitt. 128 sid. Med vacker gåvoskrift på främre pärms insida till den bortgången TV-personligheten Lasse Holmqvist "Som tack för trevligt program i T.V. den 9 okt. 1968. Astrid Bergström. "
    Otroligt bra skick för den här sortens bok !
    300 SEK
  • Andersen, H. C

    Andersen, H. C. : Eventyr og historier I-II. Med 162 tegninger af Louis Moe. Första bandet "Eventyr" och andra bandet "Historier." København, Chr. Erichsens forlag, 1926.
    8:o. Två välbevarade, trevligt dekorerade och illustrerade blå klotband. Ryggarna ngt. bruntonade. Blå snitt. 364 sid. + 274 sid., (II). Med Moes illustrationer i svart-vitt. Inlagan uniformt aningen bruntonad, vilket beror på papperet. Mycket god kvalitet.
    500 SEK
  • Andersen, H. C

    Andersen, H. C. ; Sagor. De vilda svanarna, Svinvaktaren, Prinsessan på ärten och Dummerjöns. Illustrerade av Astrid Österling. AB Turitz & Co. , 1932.
    Liten 4:o inbunden i ett illustrerat klotryggband. Pärmarna lätt solkiga. Titelsidan med namnteckning upptill samt issfärgad i marginalerna. I övrigt är inlagan fin. Spektakulära kolorerade illustrationer av Astrid Österling. 31 sid.
    200 SEK
  • Andersson, Lena

    Andersson, Lena. ABC sa lilla t. Eriksson & Lindgren, Stockholm 1994.
    4o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. Nyskick. Rikt illustrerad med teckningar i färg av författaren. Ej paginerad (56 sidor).
    120 SEK
  • Assolant, A

    Assolant, A. Kapten Corcorans underbara äventyr. AB Adolf Johnsons förlag, Sthlm 1898.
    8:o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm. Bra skick. 323 pages.
    200 SEK
  • Barfus, E. von

    Barfus, E. von. Vid Elefant-sjön. Adolf Jonsons förlag, Sthlm1901.
    8:o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm. Ungdomens bibliotek nr 63. Mycket fint skick. 203 pages.
    300 SEK
  • Barthel, Sven (Red. ) / Hedlund, Bertil Bull, Lange Erik och Stallarholm, Uno

    Barthel, Sven (Red. ) / Hedlund, Bertil Bull, Lange Erik och Stallarholm, Uno. Våra barn är vackra barn. En samling vers och visor, ramsor och rim, fabler och sagor, ordspråk och ordstäv, gåtor och kuggfrågor. Illustrerade av Bertil Bull Hedlund, Erik Lange och Uno Stallarholm. AB Algas Konst- och Bokförlag/Bonniers, Stockholm,1941.
    4:o inbundeni förlagets kolorerade och illustrerade pappband. Illustrerad i svart/vitt och färg (fem kolorerade helsidesplanscher ).87 sid. Superb kondition !
    Ovanlig barnbok i nästintill nyskick !
    650 SEK
  • Becher-Stowe, Harriet

    Becher-Stowe, Harriet. Små räfvar och små tomtar. Torsten Hedlunds förlag, Göteborg 1897.
    8:o. Förlagets dekorerade originalklotband. Mycket gott skick. 412 pages.
    500 SEK
  • Beskow, Elsa

    Beskow, Elsa. Olles skidfärd. Albert Bonniers Förlag, Stockholm. Nytryck 1970.
    4o. Klotryggband med illustrerad främre pärm. Solblekta pärmar, men i övrigt fint skick. Namnteckning. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Ej paginerad (27 sidor).
    150 SEK
  • Beskow, Elsa

    Beskow, Elsa. Farbror Blås nya båt. Albert Bonniers Förlag, Stockholm. Nytryck 1961.
    Tvär-4o. Klotryggband med illustrerad främre pärm. Ngt. missfärgade pärmar med några mindre fläckar och en påklistrad namnetikett. Smärre kantslitage och namnteckning på främre pärms insida. Inlagan i fint skick. Rikt illustrerad i färg. Ej paginerad (32 sidor)
    200 SEK
  • Blomberg, Julius

    Blomberg, Julius; Lärarinnans och lärarens hjälpreda vid undervisning i hembygdskunskap och teckning I. De två första skolåren. Stockholm, 1915.
    Tvär-4o i utgivarens dekorerade klotband. En del fläckar och lite slitage på bandet. Ngt. löst i inbindningen. Mycket rikt illustrerad med kolorerade avbildningar. Ett stycke tidig 1900-talspedagogik som måste ha varit ett enormt lyft - och ett stycke kulturhistoria. Fin inlaga. Namnteckning på försättsbladet. 72 sid.
    300 SEK
  • Bombonnel

    Bombonnel. Panterjägaren Bombonnel. Adolf Johsons förlag, Sthlm 1902.
    8:o. Förlagets originalpappband med illustrerad främre pärm. Bra skick. Bombonnels jakter och äfventyr berättade av honom själv. 156 pages.
    200 SEK
  • Broby-Johansen, R

    Broby-Johansen, R. ; Lilla Esop. 59 av de gamla djurfablerna berättade av R. Broby-Johansen med bilder av Mogens Zeitler. Översatt från danskan av Gunnar Ekelöf. Kooperativa Förbundets Bokförlag och tryckt av Nordisk Rotogravyr, 1945.
    8o inbunden i utgivarens illustrerade pappband. Det är lite bruntonat och har små fläckar på ryggen, i övrigt i mycket god kondition. Diskret namnteckning daterad 1946 nertill på titelsidan. Trevligt illustrerad i färg. 61 sid.
    500 SEK
  • Busch, Wilhelm

    Busch, Wilhelm. Mar und Moritz. Eine Bubengeschichte in sieben Streichen. BVerlag von Braun und Schneider, München no year.
    8o. Paperbinding (harbound). Boards slightly worn. Give-away inscription. Interior in fine condition with drawings in colour. 53 pages. Text in German.
    300 SEK
  • Busch, Wilhelm

    Busch, Wilhelm. Dideldum. Verlag von Bassermann, München no year (1904)
    8o. Clothbinding (hardbound) with illustrated front board. Fine condition. Richly illustrated with drawings. 64 pages. Text in German.
    200 SEK
  • Caine, O. V

    Caine, O. V. Jem och Rudolf. Adolf Johnsons förlag, Sthlm1902.
    8:o. . Förlagets originalpappband med illustrerad främre pärm. Gott skick. 212 pages.
    200 SEK
  • Church, Alfred J

    Church, Alfred J. The Children's Odyssey. Seeley &Co Ltd, London 1907.
    8vo. Publisher's clothbinding with illustrated frontboard. Good condition. 307 pages.
    475 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5