Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Books on books

  • Benton, Josiah Henry

    Benton, Josiah Henry. John Baskerville. Stilgjutare och boktryckare. Gebers Förlag, Sthlm 1954.
    8o. Pappband med skyddsomslag, som är lätt solkat och med ett par mindre revor. I övrigt bra skick. Illustrationer i svartvitt. 100 sidor.
    120 SEK
  • Billow, Anders, red

    Billow, Anders, red. Akke Kumlien som bokkonstnär. P. A. Norstedt & Söners förlag, Stockholm 1945.
    4:o inbunden i utgivarens halvpergament med marmorerat pärmpapper och signatuen AK förgylld på främre pärm. Båda omslagen medbundna. Ryggen lite missfärgd och liten färgskiftning upptill på pärmarna. I övrigt ett välhållet band. Rikt illustrerad med monterade bokomslag i svartvitt och färg samt ett porträtt av Kumlien som frontispis. Exlibris på främre pärms insida. Nummer 275 av 500 subskriberade och inbundna exemplar. 180 sidor.
    300 SEK
  • Bokstavsserien. Våra bokstäver, deras utveckling och historia

    Bokstavsserien. Våra bokstäver, deras utveckling och historia. Pappersgruppen, Mölndal 1981.
    8o. Laminerat pappband. Mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 79 sidor.
    150 SEK
  • Collijn, Isak

    Collijn, Isak; Svensk typografisk atlas. 1400- och 1500-talen. Stockholm, Hugo Gebers förlag, 1952.
    Stor folio i ett halvpergament-band med bara lätta bruksspår. Innehåller faksimiler av de flesta och viktigaste svenska 1400- och 1500-talstrycken. 14 sid. + 87 planscher.
    Large folio in an original vellum-backed binding. (Hardbound). With 14 pages text and 87 large plates of the most important Swedish prints from the 15th and 16th century. With a small index in 8vo of 10 pages in English. The title translated is "Swedish Typographical Atlas of the 15th and 16th Century."
    600 SEK
  • Delville, Étienne

    Delville, Étienne; La reliure française I-II. In 1 volume. Paris et Bruxelles, Les Éditions G. van Oest, 1930.
    Small 4o in a recently, nicely, bound green half cloth-binding with marbled boards. Part 1; Des origines a la fin du XVIIe siècle 40 p. , (IV) + 32 plates and part 2: Le XVIIIe et le XIXe siècle. 48 p. , (IV) + 32 plates.
    800 SEK
  • Det svenska boktryckets utveckling 1483-1850. Utställning anordnad i Kungl. Biblioteket med anledning av 450-årsminnet av boktryckarkonstens införande i Sverige

    Det svenska boktryckets utveckling 1483-1850. Utställning anordnad i Kungl. Biblioteket med anledning av 450-årsminnet av boktryckarkonstens införande i Sverige. Kungl. Biblioteket december 1933-maj 1934.
    4o. Klotryggband. Lätt blekta pärmar, men i övrigt fint skick. Illustrerad med facsimiler, flera utvikbara. 48 sidor text plus 62 planscher.
    200 SEK
  • Handledning för handsättare och tryckare

    Handledning för handsättare och tryckare. Lärlingsnämnden inom de typografiska yrkena, Stockholm 1952.
    8o. Klotryggband med illustrerade pärmar. Fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 199 sidor.
    150 SEK
  • Hanotaux, Gabriel

    Hanotaux, Gabriel; Franska bibliofiler. Översättning och anmärkningar av Carl Olof Nyman. Bokvännernas miniatyrserie nr 9. Stockholm. 1968.
    Liten 8:o, häftad, solblekt och med bruksspår 69 sid.
    100 SEK
  • Johansson, J. Viktor

    Johansson, J. Viktor. En gammal antikvariatkund. Bokvännerna , Sthlm 1961.
    12:o. Förlagsinbunden. Mycket fint skick. Illustrerad i svartvitt. Tryckt i 1000 exemplar. 61 sidor.
    120 SEK
  • Klingberg, Göte och Bratt, Inger

    Klingberg, Göte och Bratt, Inger; Barnböcker utgivna i Sverige 1840-89 (I-III). En kommenterad bibliografi. 3 volymer. Lund University press, 1988. First (and only) edition.
    Tre små folio-volymer inbundna i utgivarens gröna halvklotband, En del små repor på pärmarna, i övrigt ett bra och väl sammanhållet exemplar. Med stencilerat tryck. Katalogiserar och beskriver 4790 barnböcker publicerade i Sverige mellan 1840 och 1889. Med inledning (summary in English for the introduction) i första delen samt med förlags- och titelregister i tredje delen. 1935 sid.
    The Swedish standard work on children's books published in Sweden between 1840 and 1889. Catalogue and description for 4790 items. With register in the end. 1935 pages on stencile orint. A few scratches to boards, else a fine copy. Heavy item. Three volumes, hardbound.
    1600 SEK
  • Manguel, Alberto

    Manguel, Alberto. En historia om läsning. Ordfront Förlag, Stockholm 1999.
    8o. Linneband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 338 sidor.
    150 SEK
  • Nordlunde, C. Wolmer

    Nordlunde, C. Wolmer; Emery Walker og bogtrykkets genrejsning. Saertryk. Bogvennen. 1958.
    8:o, häftad, namnteckning, riss i ena hörnet. sid. 48-57.
    120 SEK
  • Norlén, Saga-Marianne / Wallner, Teut

    Norlén, Saga-Marianne / Wallner, Teut. Att datera manuskript. En undersökning av olika dateringsmetoder samt resultatredovisning av ett dataexperiment utfört med hjälp av en systematiserad metod för utvärdering av signifikanta handstilsvariabler, demonstrerad på Birger Sjöbergs efterlämnade manuskript. Acta Universitatis Stockholmiensid/ Almqvist & Wiksell, Sthlm 1973.
    4o. Häftad med smärre kantriss. I övrigt fint skick. Summary in English. 237 pages.
    300 SEK
  • Palmstierna, Carl-Fredrik / Stillert, Willy

    Palmstierna, Carl-Fredrik / Stillert, Willy. Kungens böcker. Ett reportage om Gutaf Vl Adolfs privata bibliotek. Allhems förlag, Malmö 1962.
    8:o. Klotryggband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 149 sidor.
    120 SEK
  • Roland-Marcel, P. -R. (préface)

    Roland-Marcel, P. -R. (préface); Les plus belles reliures de la réunion des Bibliotheques Nationales. Catalogue de l'exposition Janvier-Mars MCMXXIX (1929). Les Éditions G. van Oest, Paris, 1929.
    4o bound in a recent, well executed, half leather binding. Spine with five rasied bands and gilt ornamented. Boards marbled. Wrappers bound in. Bound by Arne Nilsson, Hässleholm. XII, 84 pages, (XVI) Advertising. + 16 black and white plates.
    600 SEK
  • Svensson, Georg

    Svensson, Georg. Konstnären och boken. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1972.
    8o. Klotband med dekorerad främre pärm och illustrerat skyddsomslag, som är lätt blekt. I övrigt fint skick. Med illustrationer i svartvitt. 221 sidor.
    150 SEK
  • Wang, Otto

    Wang, Otto. Tyve aars Danske exlibris 1920-1940. H. Hagerups forlag, København, 1941.
    8vo i ett rött och gråvitt dekorerart pappband med omslagen medbundna. Grön titeletikett med förgylld text. Bundet av A. Sandgrens bogbinderi med deras etikett. Tryckt i 500 exemplar. Ryggen lätt blekt, annars mycket bra skick. Rikt illustrerad. 126 sidor.
    300 SEK
  • Willers, Uno

    Willers, Uno; En gustaviansk boksamlare. Knut K:son Posse på Svanå. Med dedikation från Uno Willers. Norstedt & Söner, Stockholm, 1971.
    Stor 8vo i ett välbundet brunt halvklotband med marmorerade pärmar och grön titeletikett med förgylld text. Främre omslag medbundet. Illustrerad i svart och vitt. Med dedikation med kulspets på främre tomma försättsbladet: "Syster Ulla medtack från förf. U. W." 197 sid.
    300 SEK