Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Biographies

from Adlersparre to Hannah

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  • Adlersparre, S. L-D. /Leijonhufvud, Sigrid

    Adlersparre, S. L-D. /Leijonhufvud, Sigrid. Fredrika Bremer. Biografisk studie. l-ll. P.A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1896.
    8o. Två välbundna röda halvfranska band med övre guldsnitt och gulddekorerad rygg och marmorerat pärmpapper. Endast lätt ryggslitage. Inlagorna i fint skick. Med illustrationer i svartvitt. 415+432 sidor.
    300 SEK
  • Andersson, Gunnar

    Andersson, Gunnar; A. E. Nordenskiöld. Centraltryckeriet, Stockholm, 1901. Första upplagan. Tryckt i 300 numrerade exemplar varav detta bär Nr. 105.
    Häftad 4:o med slitet skyddsomslag med revor och pappersförlust. En fint illustrerad inlaga i bra skick förutom sista sidan som är lös. Dedikation av författaren på titelbladet. Innehåller också 4 planscher med fotografi och porträtt av Nordenskiöld. 51 sid. + 4 planscher.
    120 SEK
  • Andersson, Herb. , förord

    Andersson, Herb. , förord; Henrik Ramsay. Minnesskrift. Muistojulkaisu. Tilgmanns Tryckeri, Helsingfors, 1958.
    8vo i ett synnerligen välbundet, blått marokängband med förgyllt vapen och text på främre pärm samt rygg. Helt guldsnitt. Uniformt blekt rygg och en del blekning i kanterna, annars välbevarat. Fin inlaga. Illustrerad med en del svart-vita fotografier. Frontispis (porträtt av Ramsey), 239 sid. Text på svenska.
    400 SEK
  • Aschan, Ulf

    Aschan, Ulf; Baron Blixen. Ett porträtt av Baron von Blixen-Finecke. Förlags AB Wiken, 1986. Första upplagan.
    Stor 4o i förlagets vackra, svarta, blindpräglade klotband med texten i silver på ryggen och illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget med bara lätta bruksspår, inga revor eller fläckar. Fint exemplar. Rikt och superbt foto-illustrerad i svart och vitt. 237 sid.
    Sanslöst intressant bok, inte minst p. g. a. fotografierna, som i nleds med ett citat av Karen Blixen: "Ja, min dröm är att än en gång få dra på safari med Bror. "
    500 SEK
  • Bramly, Serge

    Bramly, Serge; Leonardo da Vinci. En biografi. Bonniers förlag, Stockhoolm, 1990.
    Stor 8o inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Illustrerad med en del fina färgplanscher samt i svart och vitt. 512 sid.
    150 SEK
  • Broad, Lewis

    Broad, Lewis; The Friendship & Follies of Oscar Wilde. Hutchinson, London, 1954. First edition.
    Hardbound 8vo in publisher's green cloth with gilt lettered spine. No dust jacket. A fine copy. Former owner's name and address on front free endpaper. Interesting photo-illustrated in black and white. 264 p.
    200 SEK
  • Burgess, Anthony

    Burgess, Anthony. Hemingway. Brombergs bokförlag 1984.
    8:o. Förlagetes linneband med illustrerat främre omslag. Fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 127 sidor.
    200 SEK
  • Burman, Carina

    Burman, Carina. Bremer. En biografi. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 2001. 1:a upplaga.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Med fotoillustrationer i svartvitt och några planscher i färg. 617 sidor.
    200 SEK
  • Christina (Drottning)

    Christina (Drottning); Christina, Självbiografi och aforismer. Natur och Kulturs klassikerserie. Natur och Kultur 1957.
    8:o, gott exemplar m. illustrerat skyddsomslag, ngt snedläst. 121 sid.
    100 SEK
  • Christina, drottning av Sverige. En europeisk kulturpersonlighet

    Christina, drottning av Sverige. En europeisk kulturpersonlighet. Nationalmuseum, Stockholm 1966.
    8. Häftad med illustrerade omslag. Några småfläcker på ryggen, men i övrigt fint skick. Fotoillustrerad i svartvitt. 607 sidor plus 96 sidor med illustrationer .
    120 SEK
  • Cohen - Solal, Annie

    Cohen - Solal, Annie. Sartre - ett liv. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1987.
    8o. Publisher's cloth (hardbound) with illustrated dustjacket. Condition fine/fine. Photoillustrated in black and white. 636 pages. Text i Swedish.
    120 SEK
  • Cohen-Solal, Annie

    Cohen-Solal, Annie. Sartre - ett liv. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1987.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag, som har smärre riss. Tidigare ägares namnteckning på försättsbladet. I övrigt fint skick. Fotoillustrerad i svartvirr. 636 sidor.
    150 SEK
  • de Palencia, Isabel

    de Palencia, Isabel. Alexandra Michailovna Kollontay. Kvinnan - Kämpen - Diplomaten. Medéns Förlagssktiebolag, Stocjholm 1946.
    4o. Halvklotband med båda omslagen medbundna. Bra skick. Med fotoillustrationer i svartvitt. 274 sidor.
    150 SEK
  • Desai, Kanu

    Desai, Kanu; Mahatma Gandhi. Sketches in pencil and brush. With an essay by Verrier Elwin. The Golden Vista Press, London, 1932.
    Large, hardbound, 8o with Gandhi in black silhouette on front board. No dust jacket. Board-paper and endpapers a bit bossed and corners mildly bumped, else fine. Mounted plate in gilt and black with as frontispice + 12 drawn plates of which 3 are coloured. All plates with tissue-gards. 32 pages + plates.
    300 SEK
  • Deutscher, Isaac

    Deutscher, Isaac. Stalin. En politisk biografi. René Coeckelberghs Bokförlag, Stockholm 1973.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Namnteckning. Fint skick. 522 sidor.
    200 SEK
  • Deutscher, Isaac

    Deutscher, Isaac. Stalin. En politisk biografi. René Coeckelberghs Bokförlag, Stockholm 1973.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. 522 sidor.
    150 SEK
  • Ekerwald, Carl-Göran

    Ekerwald, Carl-Göran; Nietzsche - liv och tänkesätt. Rabén Prisma, Stockholm, 1994. Andra upplagan.
    8vo inbunden i förlagets illustrerade, laminerade pappband. Mkt. ringa bruksspår, ett bra exemplar. 296 sid. + 27 svart-vita fotoillustrationer.
    200 SEK
  • Eklund, Hans

    Eklund, Hans. Augustin Ehrensvärd. Målaren, upplysningsmannen, människovännen, byggaren, sjömannen och flaggmannen. Nationalmusei årsbom 43, Sthlm 1997.
    4o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 167 sidor.
    150 SEK
  • Fries, Th. M

    Fries, Th. M. Linné. Lefnadsteckning. Två delar i en volym. Fahlcrantz & Co. , Stockholm 1903.
    4o. Halvfranskt band med röd titeletikett och gulddekorerad rygg. Milt slitage på rygg och hörn , i övrigt bra skick. Rikt illustrerad i svartvitt. Första delen 364 sidor plus bilagor 48 sidor. Andra delen 444 sidor plus bilagor 46 sidor.
    500 SEK
  • Hannah, Barbara

    Hannah, Barbara. C.G. Jung, liv och gärning 1875-1961. Centrum för Jungiansk Psykologi AB, Stockholm 1991.
    8o. Klotband med illustrerad främre pärm. Namnteckning. Mycket fint skick. 338 sidor.
    200 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3