Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Architecture

from Almquist to Karlsson

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  • Almquist, Torbjörn / Lisinski, Jan / Simonsson, Lena

    Almquist, Torbjörn / Lisinski, Jan / Simonsson, Lena. Förfall och återanvändning om sekelskiftets arbetarbostäder. Ett forskningsprojekt om bevarandeproblem. KTH Arkitektur/Husbyggnad, Stockholm 1972.
    4o. Häftad med illustrerat främre omslag. Fint skick. Innehåller: Arbetarbostäder i Fagersta, Karlskoga, Linköping och Sandviken. Rikt fotoillustrerat och med ritningar. 104 sidor.
    200 SEK
  • Andersson, Henrik O. /Bedoire, Fredric

    Andersson, Henrik O. /Bedoire, Fredric. Stockholms byggnader. En bok om arkitektur och stadsbild i Stockholm. Bokförlaget Prisma, Stockholm 1974.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. Fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt samt med kartor. 344 sidor.
    200 SEK
  • Bedoire, Fredric

    Bedoire, Fredric; Guldålder. Slott ch politik i 1600-talets Sverige. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 2001.
    4:o inbunden i ett elegant, svart klotband med förgylld pärmlinje och ryggtext. Med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Rikt illustrerad med fotoreproduktioner i svart och vitt och gamla bilder från Svecia Antiqua et Hodierna. 275 sid.
    300 SEK
  • Betjeman, John

    Betjeman, John. Ghastly Good Taste or, a depressingstory of the rise and fall of English Architecture. Chapman & Hall Ltd, London 1933.
    8o. Clothbacked binding (hardbound). Spine and boards slightly worn. Interior in good condition. There is only one illustration, forty inches long, which pulls out at the back of the book. 136 pages.
    900 SEK
  • Bodén, Christer

    Bodén, Christer. Modern Arkitektur. Funktionalismens uppgång och fall. Archilibris förlag, Helsingborg 1989.
    4o. Pappband med illustrerade pärmar och illustrerat skyddsomslag, som har ett par mindre revor. I övrigt fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 303 sidor.
    300 SEK
  • Bodén, Christer

    Bodén, Christer; Modern arkitektur. Funktionalismens uppgång och fall. ArchiLibris, Helsingborg, 1989. Första upplagan.
    4:o inbunden i ett vitt klotband med illustrerat skyddsomslag. Lätt missfärgning upp- och nedtill på pärmarna samt på ryggen av skyddsomslaget. Bakre flik av skyddsomslaget veckat. I övrigt ett bra exemplar. Med dedikation från författaren på halvtitelbladet. Mycket rikt illustrerad med fotografier och teckningar i svart och vitt. 303 sid.
    300 SEK
  • Briggs, Asa

    Briggs, Asa. Iron Bridge to Crystal Palace. Book Club Ass., London 1979.
    4o. Publisher's cloth with illustrated d/J. Very good condition. 208 pages.
    250 SEK
  • Bygga skånska städer. Aspekter på stadsarkitektur efter 1850

    Bygga skånska städer. Aspekter på stadsarkitektur efter 1850. Sydsvenska Dagbladets årsbok 1976.
    4:o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar och illustrerat skyddsomslag, som har ett par mindre revor. Lätt intryckta pärmhörn. I övrigt gott skick. Rikt illustrerad i svartvitt och några planscher i färg. 197 sidor.
    150 SEK
  • Byggnadsminnen 1978-1988

    Byggnadsminnen 1978-1988. Riksantikvarieämbetet, Stockholm 1989.
    4o. Laminerat pappband med illustrerade pärmar. Fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 450 sidor.
    200 SEK
  • Byggnadsstyrelsen och dess föregångare

    Byggnadsstyrelsen och dess föregångare. Byggnadsstyrelsen, Sthlm 1969.
    Folio. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket bra skick. Skyddsomslag med en del riss. "at förse Riket med beständige och prydlige Byggnader. En jubileumsskrift utgiven av Kungl. Byggnadsstyrelsen som kom till år 1918. Namnteckning. 149 pages.
    400 SEK
  • Cimmerbeck, Magnus & Ostrowski, Stefan & Wingårdh, Annika

    Cimmerbeck, Magnus & Ostrowski, Stefan & Wingårdh, Annika; Nordic by nature. Modern svensk arkitektur. En visuell vanding i brukarens spår. Modern Swedish architecture integrating mind and tradition in new designs for living and working. Natur och Kultur/LTs Förlag, 2001. Första upplagan.
    Stor, kvadratisk 4o inbunden i ett illustrerat pappband med transparent skyddomslag. Välbevarat exemplar. Synnerligen rikt illustrerad i färg med avancerade bildtexter på svenska och engelska. 268 sid.
    Hardbound, large, 4o in publisher's illustrated paperbinding with glassine dust jacket. Fine/fine. Colourfull and extremly rich illustrated with captions in Swedish and English.
    400 SEK
  • Den moderna arkitekturen

    Den moderna arkitekturen. Scientia Brombergs förlag, Uppsala 1977. Mellan himmel och jord. Serien som på ett begripligt sätt ger mer kunskap om den värld vi lever i.
    8o. Klotryggband med illustrerad främre pärm. Bra skick. Rikt fotoillustrerad i färg. 143 sidor.
    150 SEK
  • Egelius, Mats

    Egelius, Mats; Ralph Erskine, arkitekt. Byggförlaget, Stockholm 1988.
    4o. Dekorerat linneband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 219 sidor.
    600 SEK
  • Ellehag, Claes

    Ellehag, Claes; Fem svenska stormanshem under 1600-talet. Nordiska Museéts handlingart 117, Stockholm, 1994.
    Hardbound 4:o in publisher's illustrated, laminated paper binding. No dust jacket, as issued. Fine! Numerous illustrations in black and white.305 p.
    Fiven Swedish Noblemen's Home of the 17th Century. About Ekolsund, Nynäs, Friberg, Tottska palatset and Bondeska palatset. With a summary in English.
    300 SEK
  • Eriksson, Eva

    Eriksson, Eva; Den moderna stadens födelse. Svensk arkitektur 1890-1920. Ordfronts Förlag, Stockholm, 1990.
    Rejäl 4:o inbunden i förlagets illustrerade pappband. Bra skick! Mycket rikt illustrerad i svart och vitt. 464 sid.
    250 SEK
  • Erixon, Sigurd

    Erixon, Sigurd; Svensk byggnadskultur. Studier och skildringar belysande den svenska byggnadskulturens historia. Aktiebolaget Bokverk, Stockholm, 1947. Första upplagan.
    Folio inbunden i förlagets blå halvklotband. Litet märke efter gem i nedre marginalen på titelsidan, annars mycket gott skick. En fantastiskt illkustrerat standardverk om svensk byggnadskultur med hundratals svart-vita reproduktioner i ljustryck och ritningar och planer. 826 sid.
    Hardbound folio in publisher's blue half cloth binding. No dust jacket, as issued. Small mark from paper clip in lower margin on title-page, else fine. Outstanding standard work on housebilding in Sweden specialised on the culture of old wooden houses on the countryside. Hundreds of reproductions and plans. Text in Swedish. 826 p.
    1200 SEK
  • Gamla Norr i Västervik. En användningsplan

    Gamla Norr i Västervik. En användningsplan. Konsthöskolans Arkitekturskola, Stockholm 1972.
    4o. Häftad med illustrerade omslag. Fint skick. Rikt fotoillustrerad och med ritningar i svartvitt. 87 sidor.
    200 SEK
  • Hagner, Marita

    Hagner, Marita. Stadsplanering i finska trästäder. Ett forskningsprojekt om bevarandeproblem. Helsingfors 1972.
    4o. Häftad med illustrerat främre omslag. Blekt rygg, men i övrigt fint skick. Fotoillustrerad och med ritningar i svartvitt. 103 sidor.
    200 SEK
  • Hahr, August

    Hahr, August; Nordiska borgar från medeltid till renässans. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1930.
    8vo inbunden i ett välbundet halvfranskt band md marmorerade pärmar. Bara lätta bruksspår. Med 131 teckningar och fotografier i svartvitt. 192 sidor.
    150 SEK
  • Karlsson, Svenolof & Emdén, Fredrik samt Jonsson, Ulf B. (foto)

    Karlsson, Svenolof & Emdén, Fredrik samt Jonsson, Ulf B. (foto); Istid. Hotellet vid världens ände. Sellin & Partnner Bok och Idé AB, Stockholm, 2002. Första upplagan.
    Stor kvadratisk 4o inbunden i ett illustrerat klotryggband. Ett fint exemplar. En mycket fint färgfoto-illustrerad bok om ishotellet i Jukkasjärvi och allt som följt i spåren av den idén. 112 sid.
    250 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3