Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Modern literature

from Lundkvist to Maeterlinck

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Historier mellan åsarna. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1969. 1:a upplaga.
    8o. Klotband med illustrerad främre pärm. Lätt blekt rygg, men iövrigt fint skick. 248 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Sinnebilder. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1982. Första upplagan.
    Häftad 8vo med illustrerat främre omslag i transparent skyddomslag. Fint skick. 214 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Världens härlighet - Elegi för Pablo Neruda. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1975. 1:a upplaga.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Fint skick. 236 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Tvivla, korsfarare. En sannolik berättelse. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1972. 1:a upplaga.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag med en mindre reva, men i övrigt fint skick. 241 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Sett i det strömmande vattnet och hört i den viskande vinden. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1978. 1:a upplaga.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Fint skick. 200 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Skrivet mot kvällen. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1980. 1:a upplaga.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Fint skick. 190 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Snapphanens liv och död. En prosaballad. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1968. 1:a upplaga.
    8o. Konstskinnband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. 235 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Atlantvind. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1932. 1:a upplaga.
    Häftad 8vo med liten förlust upptill på ryggen och någon cm. reva i främre fals upp. En sida slarvigt uppskuren med pappersförlust i marginalen utan beröring med texten. Ett streck i en marginal med kulspets. Transparent skyddsomslag. 234 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Floderna flyter mot havet. Tidens förlag, Stockholm 1934. 1:a upplaga.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Lätt blekt rygg och riss i kapitälen samt en mindre reva i främre omslag. Inlagan i bra skick. 328 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Drömmar i ovädrens tid. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1963. 1:a upplaga.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Fint skick. 274 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Utvandring till paradiset. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1979. 1:a upplaga.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. 207 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Himmelsfärd. Noveller. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1935. 1:a upplaga.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Fint skick. 287 sidor.
    150 SEK
  • Lundkvist, Artur

    Lundkvist, Artur. Orians upplevelser. Tidens Förlag, Stockholm 1960. Första upplagan.
    Häftad 8vo med illustrerat främre omslag. Fint skick. Transparent skddsomslag. 277 sidor.
    150 SEK
  • Lång, Helmer, redaktör

    Lång, Helmer, redaktör. Fritiof Nilsson Piraten. Resa till Curacao. Piratensällskapet 1988.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Sista sidan lös i bindningen, men i övrigt bra skick. 97 sidor.
    200 SEK
  • Lång, Helmer, redaktör

    Lång, Helmer, redaktör. Sanning och saga om Piraten. Piratensällskapet 1989.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Lös i bindningen, men i övrigt fint skick. Fotoillustrerad i svartvitt.95 sidor.
    150 SEK
  • Lång, Helmer, redaktör

    Lång, Helmer, redaktör. Piraten, Anne Horten och Korsakow. Piratensällskapet 1987.
    8o. Häftad med illustrerad främre pärm. Understrykning i kulspets på en sida. I övrigt bra skick. Med illustrationer i svartvitt. 95 sidor.
    150 SEK
  • Lång, Helmer

    Lång, Helmer. Känt och okänt om Fritiof Nilsson Piraten. Bidrag till en bibliografi 1913-1990. Piratensällskapet 1991.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Bara små bruksspår. Diskret namnteckning på främre pärms insida. Ett bra ex. Illustrerad med teckningar. 92 sidor.
    150 SEK
  • Lång, Helmer

    Lång, Helmer. Piraten och maten. En gastrosofisk essä. Piraten sällskapet, 1999.
    8o. Häftad. Fint skick. Med dedikation:"Till Sigbrit & Sven christer med en matglad hälsning och önskan om allt gott fr. förf." Helmer Långs signatur på titelbladet. 47 sidor.
    200 SEK
  • Maalouf, Amin

    Maalouf, Amin; Leo Afrikanen. Förlags AB Wiken 1991.
    8:o, inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag, Namnteckning. Bra exemplar.341 sid.
    120 SEK
  • Maeterlinck, Maurice

    Maeterlinck, Maurice; Den ringes rikedomar. Norstedt & Söners förlag, Stockholm, 1928. Sjätte upplagan.
    Häftad 8o i utgivarens beige omslag med text i svart och rött. Lätt bruntnad i kanterna och på ryggen. Annars bara små bruksspår. I privat,, transparent, skyddomslag. 132 sid.
    150 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21