Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Modern literature, Poetry

from Andersson to Ekelöf

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  • Andersson, Claes

    Andersson, Claes; Staden heter Helsingfors. Holger Schildts Förlag, 1965. Första uppagan.
    Kvadratisk häftad 8vo i ett omslag designat av Kiki Maconi. Lätt bruntoning i kanterna av omslaget, i övrigt ett fint ouppskuret exemplar av denna tidigas Claes Anderson-bok. 67 sid.
    200 SEK
  • Aspenström, Werner

    Aspenström, Werner. Snölegend. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1949. 1:a upplaga.
    8o. Häftad. Lätt blekt rygg och namnteckning. I övrigt fint skick. 67 sidor.
    120 SEK
  • Aspenström, Werner

    Aspenström, Werner; Skriket och Tystnaden. Stockholm, Alb. Bonniers förlag, 1946. Första upplagan.
    Häftad 8:o med en del små kantriss. Namnteckning på försättsbladet. De första sidorna med svaga hörnveck upptill. 82 sid.
    100 SEK
  • Avidan, David

    Avidan, David. Megaovertone, selected poems 1952-1966. The Thirtieth Century, London - Tel Aviv 1966.
    Large 8o. Sewn as issued (softbound) with illustrated covers. Good condition. Translated from the Hebrew by the Poet. 96 pages.
    400 SEK
  • Bei Dao och Gu Cheng

    Bei Dao och Gu Cheng; Stranden och det bortskämda barnet. I tolkning av Göran Malmqvist. Förlags AB Wiken, 1983.
    Pappbunden, mycket hög, 8o i ett gult skyddsomslag med svart text samt enkel kassett med text. Kassetten med märke efter prislapp, annars ett mycket fint exemplar. Parallell kalligrafi och svenska. Introduktion av två unga, kinesiska, poeter efter kulturrevolutionen. En vacker och viktig bok med introduktion av Göran Malmqvist. 349 sid.
    200 SEK
  • Bengtsson, Frans G

    Bengtsson, Frans G; Tärningkast. Dikter. Albert Bonniers Förrlag, Stockholm, 1923. Första upplagan.
    HÃäftad 8vo med ett ljust ytterst lätt solkat omslag. Liten reva nedtill på ryggen. Äggaranteckning och annan anteckning på halvtitelbladet. Ren och fin inlaga. 88 sid.
    150 SEK
  • Brecht, Bertolt

    Brecht, Bertolt. Gedichte und Lieder. Suhrkamp Verlag, Berlin und Frankfurt am Main, no year.
    8o. Publisher's cloth (hardbound) with dust jacket. Good condition. Underlinings by pencil on one page. 163 pages. Text in German.
    120 SEK
  • Brezina, Otokar

    Brezina, Otokar. Winde von Mittag nach Mitternacht. Kurt Wolff Verlag, München, 1920.
    Softbound 4:o in publisher's printed wrappers. Outlines a bit discoloured, a few spots and folds on wrappers. Inside fine. 54 p.
    In deutscher Nachdichtung von Emil Saudek und Franz Werfel.
    300 SEK
  • Brezina, Otokar

    Brezina, Otokar. Baumeister am Tempel. Kurt Wolff Verlag, München, 1920.
    Softbound 4:o in publisher's printed wrappers. A bit discolured outlines and slight wear at head of spine on wrappers. One small spot in margin on p. 7, else fine inside. 49 p.
    300 SEK
  • Brodsky, Joseph

    Brodsky, Joseph. Historien, som nedan skall berättas och andra dikter. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1987.
    8o. Klotband med skyddomslag. Mycket fint skick. 127 sidor.
    150 SEK
  • Böll, Heinrich / Staeck, Calus (collage)

    Böll, Heinrich / Staeck, Calus (collage); Dikter. Collage. Bo Cavefors förlag, Lund, 1976. Första svenska upplagan.
    Häftad tvär-8:o med omslag i svart, rött och vitt. Bara små bruksspår. 43 sid.
    150 SEK
  • Char, René

    Char, René; För ormens hälsa. Aforismer i urval av Roger Fjellström. OrdStröm. Stockholm. 1981.
    8:o, häftad. Svaga spår av användning. 91 sid.
    120 SEK
  • Dagerman, Stig

    Dagerman, Stig. Dagsedlar. Publicerade i Dagstidningen Arbetaren 1944-1954. Dagstidningen Arbetaren 1955.
    4o. Häftad med illustrerad främre pärm. Lätt slitage på rygg och i kapitälen. I övrigt bra skick. 158 sidor.
    150 SEK
  • Danielsson, Tage

    Danielsson, Tage; Tage Danielssons samlade dikter 1967-1967. Wahlström & Widstrand 1967.
    8:o, inbunden i förlagets pappband med illustrerad främre pärm. Med teckningar av Per Åhlin. Bra exemplar. 125 sid.
    120 SEK
  • Diktonius, Elmer

    Diktonius, Elmer. Novembervår. Wahlström & Widstands förlag, Sthlm 1951.
    8:o. Häftad med illustrerat främre omslag. Svagt missfärgad rygg. I övrigt fint skick. 61 sidor.
    200 SEK
  • Ekelöf, Gunnar

    Ekelöf, Gunnar. Variationer. Ellerströms 1986.
    8o. Förlagsinbunden . Fint skick. Dikter ur tidningar och tidskrifter. Urval, inledning och kommentarer av Anders Mortensen. 161 sidor.
    150 SEK
  • Ekelöf, Gunnar

    Ekelöf, Gunnar. Strountes. Dikter. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1955. 1:a upplaga.
    8o. Klotband med främre omslag medbundet. Fint skick. 121 sidor.
    150 SEK
  • Ekelöf, Gunnar

    Ekelöf, Gunnar. En Mölna-elegi. Metamorfoser. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1960. 1:a upplaga.
    8o. Häftad. Lätt blekt rygg, men i övrigt fint skick. 59 sidor.
    120 SEK
  • Ekelöf, Gunnar

    Ekelöf, Gunnar; En Mölna-elegi. Metamorfoser. Albert Bonniers förlag, 1960. Första upplagan.
    Häftad 8:o i mycket god kondition. Med nga. små illustrationer. 64 sid.
    200 SEK
  • Ekelöf. Gunnar

    Ekelöf. Gunnar En natt i Otocac. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1961. 1:a upplaga.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag med lätta bruksspår och smärre kantriss. Inlagan i fint skick. 79 sidor.
    120 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5