Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Modern literature, Memoirs

  • Alfvén, Hugo

    Alfvén, Hugo. Final. P.A.Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1952.
    8o. Halvklotband med skyddsomslag, som är blekt och med smärre riss. Båda omslagen medbundna. Fint skick. Fotoillustrerad i svartvitt. 286 sidor.
    120 SEK
  • Andersson, Sten

    Andersson, Sten. I de lugnaste vattnen... Tidens förlag, Sthlm 1993.
    8:o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Fotoillustrerad i svartvitt. Med dedikation:"Till Bodil med hälsning Sten Andersson 26.10-90.". 429 sidor.
    150 SEK
  • Bang, Herman

    Bang, Herman; Ti Aar. Erindringer og hændelser. I.H. Schubothes boghandel, København, 1891. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett brunt klotband med förgylld pärm- och ryggtext. Pärmarna med lätta skarpmärken. Inlagan med brunfläckar i början och slutet, i övrigt bra. Text på danska. 275 sid.
    300 SEK
  • Chevalier, Maurice

    Chevalier, Maurice; With Love. The Autobiography of Maurice Chevalier. Cassell, London, 1960. First UK edition.
    Hardbound 8o in publisher's blue cloth binding with silver lettered spine. In an illustrated dust jacket. D/j with a couple of, from inside, tape-repaired tears and slightly edgeworn. But bright and clean. Not price-clipped. Fine/Very good. Photo-illustrated. 337 p.
    300 SEK
  • Dali, Salvador

    Dali, Salvador; Salvador Dalis hemliga liv. Bo Cavefors, Lund, 1975.
    4o inbunden i utgivarens vackra röda klotband med svart text samt i förgyllt skyddsomslag med röd ram och text i svart. Smärre bruksspår på skyddsomslaget - men ett mycket fint exemplar. Rikt illustrerad av Salvador Dali i svart och vitt.. En dubbelsidig plansch i färg. Detta är något av en svensk praktutgåva i Caverfors´regi av Dalis hemliga liv. Den trycktes i 1500 exemplar. Redan 1961 utkom den första gången på svenska i två delar med färre bilder.
    Översatt av Arne Häggqvist.
    500 SEK
  • Dylan, Bob

    Dylan, Bob; Memoarer. Första delen. Prisma, Stockholm, 2004. Första svenska upplagan.
    8vo i förlagets grå pappband med ryggskrift i silver. Det fotoillustrerade omslaget med lätt antydan till veck upp- och nedtill. Band och inlaga i mycket bra skick. 279 sid.
    Översättning av Mats Gellerfelt.
    200 SEK
  • Fröding, Gustaf

    Fröding, Gustaf; Gustaf Frödings brev. 1. 1877-1891. 2. 1892-1910. Två volymer. Komplett. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1981. 1982. Första upplagan.
    Två stora 8vo volymer inbundna i grönt respektive orange klotband med foto-illustrerade skyddsomslag. Skyddsomslagen med mkt. lätt kantriss. Band och inlagor i utmärkt skick. Prisinformation i kulspets nedtill på bakre pärms insida av båda volymerna. 296 sid. + 413 sid.
    Utgivna och kommenterade av Germund Michanek och Ingvald Rosenblad.
    200 SEK
  • Gerhard, Karl

    Gerhard, Karl; Katt bland hermeliner. Dedicerat exemplar. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1956. Sjunde-nionde tusendet.
    Häftad 8vo med av Martin Gavler illustrerat omslag. FDetta milt solkat och med något lätt kantriss. Halvtitelblad med kraftfull dedikation och tecknad blomma: "En god jul önskas Fredrik av Maggan och Karl Gerhard"." Fin inlaga rikt illustrerad med fotografier i svart och vitt. 290 sid. + ill.
    300 SEK
  • Guinness, Alec

    Guinness, Alec. Lyckligt spel. Norstedts Förlag, Stockholm 1986.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Med fotoillustrationer i svartvitt. 288 sidor.
    120 SEK
  • Jarring, Gunnar

    Jarring, Gunnar. Rikets förhållande till främmande makt. Memoarer 1952-1964. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1983.
    8o. Klotband med skyddsomslag. Fint skick. Med fotoillustrationer i svartvitt. 232 sidor.
    150 SEK
  • Jarring, Gunnar

    Jarring, Gunnar. Utan Glosnost och Perestrojka. Memoarer 1964-1973. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1989.
    8o. Klotband med skyddsomslag, som har ett par mindre revor. I övrigt fint skick. Med fotoillustrationer i svartvitt. 260 sidor.
    150 SEK
  • Lagercrantz, Olof

    Lagercrantz, Olof. Ett år på sextiotalet. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1990.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. 250 sidor.
    150 SEK
  • Leijon, Anna-Greta

    Leijon, Anna-Greta. Alla rosor ska inte tuktas. Tidens förlag, Sthlm 1991.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Fotoillustrerad i svartvitt. 347 sidor.
    120 SEK
  • Læstadius, Petrus

    Læstadius, Petrus. Journal l-ll. P.A. Norstedt & Söners förlag, Sthlm 1928.
    8:o. Två häftade band med lätt blekta ryggar och smärre kantriss. I övrigt bra skick. Första året av hans tjänstgöring såsom missionär i Lappmarken. 264+250 sidor.
    200 SEK
  • Marlowe, Stephen

    Marlowe, Stephen. Christofer Columbus memoarer i samarbete med Stephen Marlowe. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1988.
    4o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. 583 sidor.
    250 SEK
  • Nilsson, Torsten

    Nilsson, Torsten. Människor och händelser i Norden. Tidens förlag, Sthlm 1977.
    8:o. Förlagsinbunden med skyddsomslag, som har smärre riss. I övrigt fint skick. Med författarens namnteckning. Fotoillustrerad i svartvitt. 404 sidor.
    200 SEK
  • Pankin, Boris

    Pankin, Boris; De sista hundra dagarna. Bra Böcker, Höganäs, 1992.
    8o inbu den i ett blått klotband med illustrerat skyddsomslag. Omslaget lätt kantskavt, men inga revor. Bra skick. 380 sid.
    150 SEK
  • Petterson, Hjördis

    Petterson, Hjördis. Rosor & ruiner. Bokförlaget Prisma, Sthlm 1983.
    8:o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag med två mindre revor och smärre riss. Med författarinnans namtecknig. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 204 sidor.
    120 SEK
  • Polanski, Roman

    Polanski, Roman. Polanski. P.A. Norstedt & Söners förlag, Stockholm 1984.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 494 sidor.
    200 SEK
  • Reuterswärd, Carl Fredrik

    Reuterswärd, Carl Fredrik. Alias Charlie Lavendel 1952-1961. Gedins Förlag, Stockholm 1996. 1:a upplaga,
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. 241 sidor.
    120 SEK
  • Stern, Isaac

    Stern, Isaac; My first 79 Years. Written with Chaim Potok. Alfred A. Knopf, New York, 1999, First Trade Edition.
    Hardbound 8vo in olubluisher's black half cloth binding with silver lettered spine. In a pictorial dust jacket. Fine/fine. Photoillustrated in black and white. 317 pages.
    250 SEK
  • Svensson Georg

    Svensson Georg; Minnen och Möten. Ett liv i bokens tjänst. Dedicerat exemplar. Bonniers förlag, Stockholm,1987. Första upplagan.
    8vo inbunden i förlagets blå klotband med försilvrad ryggtext. I ett illustrerat skyddsomslag med revor och fuktrand på insidan. Boken har lätta fuktspår (ej fläckar) uppe i inre falsen på slutet, ej allvarligt. Det här exmplaret av dessa intressanta memoarer med dedikation på främre försättsblad: "Till Sven med hallmansk hälsning från tillgivne Georg. 12 maj 93." Fotoillustrerad. 300 sid.
    200 SEK
  • Tanning, Dorothea

    Tanning, Dorothea. Födelsedag. Bokförlaget Trevi, Stockholm 1988.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Fotoillustrerad i svartvitt. 194 sidor.
    150 SEK
  • Terkel, Studs

    Terkel, Studs. Chicago - röster från ett sekel. Ordfront Förlag, Stockholm 1999.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. 296 sidor.
    120 SEK
  • von Dardel, Fritz

    von Dardel, Fritz. Minnen l-ll. P.A. Norstedts & Söners Förlag, Stockholm 1912.
    4o. Två häftade volymer med illustrerade främre omslag.Del l: 1833-1861. Bibliofilupplaga i 300 numrerade exemplar, varav detta är nr 289. Fuktskada på främre pärm samt en reva i nedre kapitäl. Rikt illustrerad med teckningar i svartvitt. 222 sidor. Del ll: 1863-1865. Bibliofilupplaga i 300 numrerade exemplar, varav dett är nr 281. Blekta omslag och smärre riss i nedre kapitäl, men i övrigt bra skick. Rikt illustrerad med teckningar i svartvitt. 162 sidor.
    150 SEK
  • von Platen, Gustaf

    von Platen, Gustaf. Att få börja ett nytt liv. Fischer & Co, Stockholm 1996.
    4o. Pappband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 349 sidor.
    150 SEK
  • Weidenhielm, E. G

    Weidenhielm, E. G. Minnen från min diplomat- och adjutantstjänst 1900-19007. Ivar Baarsens Förlag, Stockholm 1925.
    Stor 8o. Häftad. Rygg och omslag blekta och främre omslag med namnteckning. Inlagan i fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 159 sidor.
    120 SEK