Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Modern literature, August Strindberg

from (Strindberg) to Strindberg

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  • (Strindberg, August. )

    (Strindberg, August. ) Upsala Universitets Katalog för höst-terminen 1867. utgifven av Student-Corpsen. Upsala, J. W. Schultz, 1867.
    Häftad 8vo med blått originalomslag utan text. 70 sid. På sid. 25 "Johan August Strindberg" född (18)49. Student 1867. Philosofiska fakulteten. Adress; Svartb:sg. 11." En del anteckningar på omslaget, ngt. bruntonade sidor här och var. Nga. små hörnveck. Lagad.
    1200 SEK
  • (Strindberg, August. )

    (Strindberg, August. ) Program vid Stadsteatern i Göteborg 1948-49. Göteborg, 1949.
    Klammerhäftad 8:o med grått omslag med lagerkrans och 1849-1949 tryckt på främre omslag liksom August Strindbergs namn nertill. Svagt missfärgat. 36 sid. Hela programmet ägnas åt Strindberg vid Göteborgs Stasteater med många fotoillustrationer i svart och vitt. Vid jubiléet satte man upp "Brott och Brott" i 4 akter med bl. a. Karin Kavli i en av rollerna. Många annonssidor.
    300 SEK
  • Ahlström, Stellan, text/ Algård, Göran, foto

    Ahlström, Stellan, text/ Algård, Göran, foto. Strindbergs Stockholm och Stockholms skärgård. Gebers Förlag, Stockholm 1965.
    4o. Linneband med illustrerat skyddsomslag med flera revor, som lagats med tape. I övrigt fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 93 sidor.
    150 SEK
  • Engström, Albert

    Engström, Albert; August Strindberg och jag. Efterskrift av Lars Forsell. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1985.
    8vo inbunden i ett vitt, laminerat pappband med Engströms illustrationer på främre och bakre pärm. 82 sid.
    Innehåller utdrag ur brev från Strindberg till Engström.
    150 SEK
  • Esswein, Hermann

    Esswein, Hermann. August Strindberg l-ll. Björck & Börjesson, Stockholm 1909.
    8o. 2 häftade exemplar med blekta ryggar och omslag och med kantriss. Med tidigare ägares namnteckning. Inlagorna i bra skick. uktoriserad Öfversättning av Erik Thyselius. 189 sidor.
    150 SEK
  • Frase, Catherine C

    Frase, Catherine C. Ensam och Allén. Ord och bild hos Strindberg. Ordfronts förlag & Svenska Humanistiska Förbundet, Stockholm 1994.
    8o. Pappband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Med illustrationer i färg och svartvitt. 124 sidor.
    150 SEK
  • Håkansson, Tore

    Håkansson, Tore. Strindberg och konsten jämte Anvisning att på 60 minuter bliva konstkännare av August Strindberg. Gunnar Johanson-Thor, Lund 1966.
    8:o Häftad med illustrerade omslag. Mycket fint skick. Innehåll: Anvisning att på 60 minuter bliva konstkännare, Strindbergs brev till Littmansson, Strindbergs brev till Gauguin, Strindbergs prosadikt till Edvard Munch. Illustrerad. 78 sidor.
    120 SEK
  • Kärnell, Karl-Åke och Lindahl, Per-Erik

    Kärnell, Karl-Åke och Lindahl, Per-Erik; August Strindberg 1849-1949. Lunds Studenters Bibliofila klubb. Skrifter 1. Lund. 1949.
    8:o, häftad. Lätta spår av användning. 103 sid + 9 planscher i färg och svart-vitt.
    300 SEK
  • Lagercrantz, Olof

    Lagercrantz, Olof; August Strindberg. Wahlström & Widstrand, Stockholm, 1979.
    Stor 8o inbunden i förlagets vinröda klotband med försilvrad text. Illustrerat skyddsomslag med en del revor. Illustrerad i svart och vitt. Namnteckning på främre pärms insida. 467 sid.
    120 SEK
  • Landquist, John

    Landquist, John; John Landquist om Strindberg, personen och diktaren. Redigering och kommentarer av Solveig Landquist. Legenda. Stockholm. 1984.
    8:o, inbunden i förklagets pappband. med illustrerat skyddsomslag. Omslaget något trasigt upptill. 379 sid.
    150 SEK
  • Lidforss, Bengt

    Lidforss, Bengt. August Strindberg och den litterära Nittiotalsreklamen. Aktiebolaget Framtidens förlag, Malmö 1910.
    8o. Häftad. Ett par fläckar och tcå mindre revor på främre omslag samt blekt. Tre marginalanteckningar i blyerts. 81 sidor.
    120 SEK
  • Luthander, Lennart

    Luthander, Lennart; Strindberg i Danmark. Under medverkan av Harry Jacobsen. Med teckningar av Erik Wilhelm. Zindermans. Stockholm 1977.
    8:o, inbunden i förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag Omslaget solblekt. Illustrationer i svart-vitt. 179 sid.
    120 SEK
  • Meidal, Björn / Johansson, Carl Olof

    Meidal, Björn / Johansson, Carl Olof. Vänligen August Strindberg. Ett år - ett liv i brev. Bokförlaget Prisma, Stockholm 1999.
    4o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Namnteckning samt noteringar i kulspets på eftersättsbladet. I övrigt fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 342 sidor.
    175 SEK
  • Mortensen, Brita M. E. /Downs, Brian W

    Mortensen, Brita M. E. /Downs, Brian W. Strindberg. An Introduction to his Life and Work. The University Press, Cambridge 1949.
    8vo. Clothbinding with dust jacket, which is faded and with minor tears. With a throughout spot on five pages. Otherwise good condition. With a dedication ." Till Elsa från hennes tillgivne Kusin Brita. Cambridge 1949". 233 pages.
    120 SEK
  • Rahmer, S

    Rahmer, S. ; August Strindberg eine pathologische Studie München, Ernstreinhardt Verlag, 1907.
    Häftad 8:o i ett grått omslag med svart text. En del kantveck, men bra skick. Frontispisen är ett porträtt av August Strindberg, 44 sid.
    Grenzfragen der Literatur und Medizin, 6. Heft.
    1000 SEK
  • Strinberg, August

    Strinberg, August. Sömngångarnätter på vakna dagar. C.& E. Gernandts Förlagsaktiebolag, Sthlm.
    8o. Klotryggband med illustrerad främre pärm. Smärre ris i kapitälen och spår av vattenrand på bakre pärm. Namnteckning. I övrigt bra skick. 94 sidor.
    200 SEK
  • Strinberg, August

    Strinberg, August. Röda Rummet. Skildringar ur artist- och författarlivet. Bokförlaget Bra Böcker, Höganäs 1969.
    8o. Klotryggband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. 290 sidor.
    120 SEK
  • Strindberg, August (text) / Schonberg, Thorsten (ill)

    Strindberg, August (text) / Schonberg, Thorsten (ill); Sagor. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, Utan år. Faksimilutgåva av Strindbergs sagor från 1915.
    Stor 8vo inbunden i förlagets gula dekorerade klotband. Övre snitt färgat i grönt. Ett par mkt. svaga fläckar på pärmarna, annars ett mycket bra exemplar. Vackert illustrerad i färg. Ej paginerad men 180 sid.
    150 SEK
  • Strindberg, August

    Strindberg, August. Sagor. Illustrerade av Thorsten Schonberg. Stockholm, Albert Bonniers förlag, 1915. Första upplagan.
    4:o i dekorerat klotband med illustrationer på båda pärmarna. Pärmarna lätt blekta i kanterna, i övrigt ett välhållet band. Dekorerat försättspapper. En underbart färgillustrerad och typograferad bok. Ej paginerad. Fin inlaga.
    400 SEK
  • Strindberg, August

    Strindberg, August. Taklagsöl, Syndabocken. Två berättelser. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1907. Första upplagan i bokform.
    12:o i ett senare, brunt, privatbundet halvfranskt band med fyra upphöjda bind och marmorerat pärmpapper. Båda omslagen medbundna. Främre med liten fläck nertill och bakre med svagt veck nertill. Liten fläck upptill på snittet i inledningen. Svagt längsgående veck på de fyra första sidorna. Men ett gott exemplar. (IV), 294 sidor.
    Zetterlund, 103. Taklagsöl, publicerades som följetong i "Hvar 8 Dag" 1906 och Syndabocken som följetong i "Idun" 1907 januari-maj.
    500 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3