Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: History, Military history

  • Brecht, Bertolt

    Brecht, Bertolt; Krigsfibel. Eulenspiegel Verlag, Berlin, 1955. 1. - 10. Tausend. First edition
    Large, hardbound 4o in publisher's black linen cloth lettered in white. No dust jacket. Interior clean and fresh. Fine! This book is about the moral of war. Brecht combines photographs, starting with Hitler and continuing with photos showing the destruction of war, with short poems. 74 pages.
    Krigsfibel means a kind of ABC - book for war.
    600 SEK
  • Cederlöf, Olle

    Cederlöf, Olle; Historiens plogbillar. Vapenhistorisk handbok. Svenska Biblioteksförlaget, Malmö, 1951. Första upplagan.
    Häftad 8o i ett välbevarat, laminerat, omslag i vitt och blått. Rikt illustrerad i svart och vitt, Från klubba till automatvapen. Mycket fin inlaga. 240 sid.
    150 SEK
  • Dunér, Arthur

    Dunér, Arthur Skytteväsendets historia I - II. Lars Hökerbergs Bokförlag. Stockholm. 1933
    8o Halvfranskt band med båda omslagen medbundna. Mycket fint skick. Fotoillustrerad. 540 sidor.
    250 SEK
  • Grönquist, Hans, redaktör

    Grönquist, Hans, redaktör. P 2 50 år i Hässleholm. Skånska dragonernas kamratförening, Hässleholm 1997.
    4o. Dekorerat klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 462 sidor.
    300 SEK
  • Grönquist, Hans, redaktör

    Grönquist, Hans, redaktör. P 2 50 år i Hässleholm. P2/Fo14 och skånska dragonernas kamratförening, Hässleholm 1997.
    4o. Dekorerat konstskinnband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Rikt fotoillustrerat i svartvitt och färg. 462 sidor.
    200 SEK
  • Laurin, Casimir

    Laurin, Casimir. Med dalkarlar i fält. Falu Nya Boktryckeri AB 1946.
    8:o. Häftad med illustrerat främre omslag. Blekt rygg och riss i nedre kapitäl. I övrigt fint skick. Rikt fotoillustrerad. 215 sidor.
    200 SEK
  • Le Roy Ladurie, Emmanuel

    Le Roy Ladurie, Emmanuel. Montaillou. En fransk by 1294-1324. Atlantis förlag,Stockholm, 1980.
    Förlagsinbunden stor 8vo med illustrerad främre pärm. Mycket bra skick. 511 sidor.
    Boken bygger på inkvisitionens ingående protokollförda förhör - inklusive skvaller - med invånarna i Montaillou (250 invånare) mellan 1294 och 1324.
    200 SEK
  • Michel, Henri

    Michel, Henri; Les courants de pensée de la résistance. Presse Universitaires de France, 1962. First edition.
    Softbound thick 8vo in publisher's lettered wrappers. Spine with small spots, else a fine copy in all aspects. No tears or folds. Interior clean and fresh.(IV), 842 p., (II).
    Collection Esprit de la résistance.
    600 SEK
  • Sörensson, Pert

    Sörensson, Pert. Krisen vid de svenska arméerna i Tyskland efter Baners död. (maj-november 1641). P.A. Norstedt & Söner, Stockholm, 1931.
    8:o inbunden i ett välbundet blått klotband med svart titeletikett med förgylld text. Bokbindare Arne Nilsson. Båda omslagen medbundna. 156 sid. + 2 kartor i ficka längst bal. Nga. få understrykningar i texten med blyerts. Ett bra exemplar.
    Militärlitteraturföreningens förlag, 162.
    250 SEK
  • von Metzsch, D

    von Metzsch, D. Wehrwende? Ein Bucg für Soldaten und Nichtsoldaten. August Scherl, Berlin 1930.
    4o. Clothbinding (hardbound). Spine faded. Exlibris and former owners stamp. Else good condition. 190 pages. Text in German.
    200 SEK
  • Wendes Regementes Historia 1794-1944

    Wendes Regementes Historia 1794-1944. Kungl Wendes Artilleriregemente, Kristianstad 1944.
    4o. Häftad. Blekt rygg och omslag. Gåvoinskrift på titelbladets baksida.Inlagan i fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 207 sidor.
    150 SEK
  • Östergren, Stefan & Lindblad, Carl Wilhelm & Norberg, Erik

    Östergren, Stefan & Lindblad, Carl Wilhelm & Norberg, Erik; Arméförvaltningens historia. Försvarets Materielverk hos ASllmänna Förlaget, 1987.
    Hög 4:o inbunden i utgivarens blå klotband med förgylld dekoration och ryggtext. Med illustrerat skyddsomslag som har nga. smärre kantveck upptill. Ett fint exemplar. Illustrerad med svart-vita foto-reproduktioner. 556 sid.
    Ingår i Armémusei skrifter som nr. IV.
    250 SEK