Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Art, History of art

from Ahtela to Lindblom

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  • Ahtela, H

    Ahtela, H; Helena Schjerfbeck. Rabén & Sjögren, Stockholm, 1953.
    4:o inbiunden i ett grått linneband med illustrerat skyddsomslag. Detta med sliage och mindre revor i kantern. I övrigt fint skick. Gåvoinskrift. Rikt foto- illustrerad i svart och vitt. 381 sidor.
    600 SEK
  • Arvidsson, Karl Axel (text) / Riwkin-Brick, Anna (bild)

    Arvidsson, Karl Axel (text) / Riwkin-Brick, Anna (bild); Millesgården. Rabén & Sjögren/ Veckotidningen VI, Stockholm, 1953.
    4o i förlagets vackra halvfranska band med förgylld ryggdekor och konstnärligt utsmyckade pärmar. Övre snitt förgyllt. Lätt slitna pärmhörn. En av bibliofilupplagans specialbundna 225 exemplar för namngivna ägare och med Carl Milles signatur i blått bläck med hälsning på en färglagd porträtt-reproduktion som frontispis. Fotoillustrerad i svart och vitt. Ej paginerad, men 84 sid.
    600 SEK
  • Bihalji-Merin, Oto

    Bihalji-Merin, Oto. Naivt Måleri. Med ett kapitel om naiv konst i Sverige av Gunnar Hellman. Allhems Förlag, Malmö 1964.
    8o. Förlaget röda linneband med illustreerat skyddsomslag med två mindre revor. I övrigt fint skick. 140 reproduktioner, varav 18 i färg. 175 sidor.
    200 SEK
  • Broby-Johensen, R

    Broby-Johensen, R. Vardagskonst-Världskonst. En översikt över europeisk stilhistoria. Kooperativa Förbundets Bokförlag, Sthlm 1949.
    4:o. Klotryggband med båda omslagen medbundna och med illustrerat skyddsomslag, som har smärre riss. I övrigt fint skick. Rikt illustrerad i svartvitt och färg. 201 sidor.
    150 SEK
  • Cornell, Henrik

    Cornell, Henrik; Den svenska konstens historia. Från Hedenhös till omkring 1800. mer utg. Stockholm, A. Bonniers, 1944. Första upplagan.
    Stor 8:o i ett vackert, rött halv saffian - band med gulddekor på ryggen, marmorerade pärm- och försättspapper och helt guldsnitt. Ätten Beck - Friis vapen förgyllt i skinnet upptill på främre pärm. Bunden med främre omslag. Lättare bruksspår. Mycket rikt illustrerad i svart och vitt och färg. 470 sid.
    400 SEK
  • Dayot, Armand

    Dayot, Armand; Louis XIV. Illustrations d'après des Peintures, Sculptures, Gravures, Objekts, etc.,du temps. Ernest Flammarion, Paris. 1909
    Tvär-4o. Förlagsinbundet rött helklot med illustrerat guldtryck på pärmen. Övre guldsnitt. Smärre riss i kapitälen, annars bra skick. Rikligt illustrerarad. Exlibris. IV. 316 sid. Text på franska.
    Oblong-4o. Clothbinding (hardbouns) with giltdecorated front board and spine. Minor tears in upper and lower spine. Else good condition. Richly photoillustrated in black and white. Text in French. 316 pages
    600 SEK
  • Hibbard, Howard

    Hibbard, Howard. The Metropolitan Museum of Art, New York. Faber and Faber, London Boston 1980.
    4o. Publisher's cloth with illustrated d/j. Trace of water damage on front board and d/j. Otherwise in very good condition. Richly illustrated in colour and black and white. 592 pages.
    500 SEK
  • Hodin, J. P

    Hodin, J. P. Edvard Munch, Nordens genius. Ljus förlag, Stockholm 1948.
    4o. Halvklotband med båda omslagen medbundna och illustrerat skyddsomslag, som är solkigt och med en del revor och kantriss. .Tidigare ägares namnstämpel på främre pärms insida. I övrigt fint skick. Rikt illustrerad i svartvitt och några planscher i färg. 213 sidor.
    150 SEK
  • Hofstätter, Hans H

    Hofstätter, Hans H. Jugendstil, Druckkunst. Holle Verlag, Baden-Badden no year.
    Folio. Publisher's cloth with illustrated d/j, which is slightly worn. Otherwise in good condition. 296 Seiten, mit 156 mehrfarbigen und 119 einfarbigen Abbildungen. Signature.
    500 SEK
  • Hofstätter, Hans. H

    Hofstätter, Hans. H. ; Jugendstijl. Graphik und Druckkunst. Rheingauer Verlagsgesellschaft, 1983. First edition.
    Hardbound folio in publisher's grey linen cloth binding letttered in gilt. In a pictorial dust jacket. Fine/fine. A survey of all important Jugend artists with 150 coloured and 119 black and white reproductions and illustrations. Text in German. 296 p.
    500 SEK
  • Hoppe, Ragnar och Jungmarker, Gunnar

    Hoppe, Ragnar och Jungmarker, Gunnar; Svart och Vitt. Svenska grafiker och tecknare under 1900-talet. Lars Hökerberg, Stockholm, utan år. (1947).
    Hög 4o inbunden i utgivarens halvklotband med förgylld text på ryggetiketterna. Inlagan svagt bruntonad i marginalerna, i övrigt fin. 108 sid. + 200 planschsidor i svart och vitt + 20 sid. (katalog och register).
    500 SEK
  • Jourdain, Francis / Degand, Léon

    Jourdain, Francis / Degand, Léon; Le Point XLIX, Septembre 1954. Art réaliste - Art Abstrait. Souillac, Mulhouse, 1954.
    Tall, sotfbound,8o in publishedr's stiff wrappers with printed dust jacket. A few small tears to extremities and minimal folds to dust jacket, else a fine copy. "Intelligence des Formes" by Francis Jourdain and "Défense de l'Art Abstrait" by Léon Degand. Ilustrated with 42 reproductions in black and white. 48 pages.
    400 SEK
  • Kjellin, Helge

    Kjellin, Helge; Uno Troili I-II. Sveriges Allmänna Konstföreningsn publikation XXV. Stockholm, 1917.
    Två volymer i folio-format. Vackra, röda halvfranska bamnd med marmorerat pärmpapper, marmorerat försättspapper och övre guldsnitt. Bundna av hovbokbindare Gustaf Hedberg. Banden med lätta bruksspår, men i mycket god kondition. Bundna med främre omslag. Volym I;Omfattar åren 1815-1857. 276 sid. Volym II;Omfattar åren 1857-1875. Båda volymerna illustrerade i svart-vitt. Exlibris.
    Med en kronologisk verkförteckning över Uno Troilis oljemålningar i slutet av andra delen. Troili var en betydande porträttmålare. Swedish standard work on Uno Troili (1815-1875), one of the most important portrait painters of his time.
    500 SEK
  • Kjerström Sjölin, Eva, redaktör

    Kjerström Sjölin, Eva, redaktör. Aspekter på Modernismen. Kulturen 1997. En årsbok till medlemmarna av Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige.
    8o. Pappband med illustrerade pärmar. Mycket fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 253 sidor.
    150 SEK
  • Knaurs Lexikon Moderner Kunst

    Knaurs Lexikon Moderner Kunst. Th, Knaur Nachf. Verlag, München 1955.
    8o. Linencloth (hardbound) with illustrated dust jacket, which has a few minor tear. Otherwise good condition. Richly illustrated with 321 plates in colour. Text in German. 336 pages.
    120 SEK
  • Kuylenstierna, Marianne

    Kuylenstierna, Marianne. Bibliografi över Ragnar Josephsons skrifter. Natur och Kultur, Sthlm 1966.
    8:o. Häftad med lätta bruksspår. Denna bok i en upplaga av 500 numrerade exemplar varav dett är nr 199. Namnteckning. 119 sidor.
    120 SEK
  • Larousse Dictionary of Painters

    Larousse Dictionary of Painters. Hamlyn, London - New York - Sydney - Toronto 1981.
    Large 4o. Clothbinding (hardbound) with illustrated dustjacket. Condition fine/fine. Richly illustrated in colour and black and white. 467 pages.
    300 SEK
  • Letters to an Artist. From Vincent van Gogh to Anton Ridder van Rappard 1881-1885

    Letters to an Artist. From Vincent van Gogh to Anton Ridder van Rappard 1881-1885. Viking Press, New York 1936.
    4o. Clothbacked binding (hardbound). Spine slightly faded else fine condition. Limited first edition. Six hundred fifty numbered copies have been made, this copy is number 58. With mounted illustrations in black and white. Housed in a slipcase. 229 pages.
    500 SEK
  • Lilja, Gösta & Olsson, Bror & Svensson, Artur S

    Lilja, Gösta & Olsson, Bror & Svensson, Artur S. ; Svenskt konstnärslexikon I- V. Tiotusen svenska konstnärers liv och verk. 5 volymer. Allhems förlag, Malmö, 1952 - 1967.
    Fem folio-volymer i förlagets vackra, röda, halvfranska band. Ryggen med fem upphöjda bind, sparsmakad förgyllning och förgylld text. Marmorerat pärmpapper och övre guldsnitt. I ngt. knöliga skyddsomslag (ett lite missfärgat) som väl fyllt sin funktion att skydda böckerna. Mycket god kvalitet. Ett oöverträffat lexikon om svensk konst rikt illustrerat i svart och vitt och färg. 333 sid. + 359 sid. + 610 sid. + 597 sid. + 839 sid.
    5000 SEK
  • Lindblom, Andreas

    Lindblom, Andreas. Sveriges Konsthistoria. Från fortntid till nutid. Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1947.
    4o. Vackert halvfranskt band, rikt guldornerad rygg och med blå titeletikett med ett litet skavmärke. Lätt slitage i bokhörnen. Tryckt gåvoinskrift. I övrigt fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt och planscher i färg. 1000 sidor plus efterskrift XLll sidor.
    600 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2