Torgny Schunnesson Rare Books

Showing the category: Modern literature, Memoirs

  • Alfredson, Hans

    Alfredson, Hans. Lagens långa näsa. 21 kriminalberättelser. Wahlström & Widstrand, Sthlm 1983.
    8o. Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm. Fint skick. Med illustrationer av Björn Berg. 165 sidor.
    120 SEK
  • Chandler, Raymond

    Chandler, Raymond; Mordets enkla konst. Janus i samarbete med Jury. Stockholm. 1984.
    8:o, häftad. Ouppskuren. Omslaget har lätta skador i hörnen. 89 sid.
    120 SEK
  • Christie, Agatha

    Christie, Agatha. Ett mord annonseras. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1951. !:a svenska upplagan.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Blekt rygg och med ett par mindre revor i kapitälen. Smärre kantriss. Bruntonade sidor. 278 sidor.
    150 SEK
  • Christie, Agatha

    Christie, Agatha. Dolken från Tunis. B. Wahlströms Bokförlag, Stockholm 2002.
    8o. Laminerat pappband med illustrerade pärmar. Mycket fint skick. 233 sidor.
    150 SEK
  • Fleming, Ian

    Fleming, Ian. Mannen med den gyllene pistolen. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1965.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Blekt rygg och omslag samt en mindre reva i övre kapitäl. Namnstämpel. 160 sidor.
    150 SEK
  • Heller, Frank

    Heller, Frank; Du dåre denna natt. Albert Bonniers Förlag. Stockholm. 1949.
    8:o, häftad, ouppskuren, mycket bra skick. 206 sid.
    120 SEK
  • Mankell, Henning

    Mankell, Henning; Steget efter. Ordfronts förlag, Stockholm, 1997. First edition. (June, 1997.)
    Hardbound 8o in publisher's black paperbinding with white lettered spine in a pictorial dust jacket with a portrait of Mankell on inner flap. A fine copy in a fine dust jacket. 540 pages + 20 p. advertising.
    400 SEK
  • Mankell, Henning

    Mankell, Henning; Brandvägg. Ordfronts förlag, Stockholm, 1998. First edition
    Hardbound 8o in publisher's black paperbinding with white lettered spine. In a pictorial dust jacket with a few minimal marks on rear panel, but a fine jacket. Fine/fine. 455 pages + 21 p. advertising.
    400 SEK
  • Mankell, Henning

    Mankell, Henning; Pyramiden. Ordfront förlag, Stockholm, 1999. First edition.
    Hardbound 8o in publisher's black paperbinding with red lettered spine. In a pictorial dust jacket with minimal marks to extremities. Fine/Very good +. 440 pages + 28 p. advertising.
    300 SEK
  • Mankell, Henning

    Mankell, Henning; Den femte kvinnan. Ordfronts förlag, 1996. First edition.
    Hardbound 8o in publisers' red paperbinding with black lettered spine. In a fine dust jacket designed by Mikael Eriksson. Inner flap with a photo of Henning Mankell by Ulla Montan. Fine/Fine .474 pages.
    500 SEK
  • Mankell, Henning

    Mankell, Henning; Innan frosten. Leopard förlag, Stockholm, 2002. First edition.
    Hardbound 8o in a black cloth binding with sapine lettered in white. In an illustrated dust jacket with minor wear to extremities and a 5 mm. from inside tape-repaired tear below on rear panel. Fine / Very good +. 503 pages, (III) last blank.
    300 SEK
  • Molin

    Molin Lars Bokförlaget Alba, Stockholm 1977.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Namnteckning. I övrigt fint skick.235 sidor.
    150 SEK
  • Simenon, George

    Simenon, George; Le Passage de la ligne. Presses de la Cité, 1958. First edition on ordinary paper.
    Hardbound 8o in publisher's bordeaux cloth with gilt lettered spine. In a colourful dust jacket designed by J. Jacquelin. Slight wear to head of spine and d/j with shelfwear although still bright. Very good/ very good.
    150 SEK
  • Simenon, George

    Simenon, George; Le Nègre. Presses de la Cité, 1957. First edition on ordinary paper.
    Haardbound 8o in publisher's bordeaux cloth with gilt lettered spine. In a colourful dust jacket designed by J. Jacquelin. Minimal marks to extremities of the binding. Edgeworn dust jacket with tape-repair from inside at foot and head of spine. Still bright. Very good +/good +. 240 p. , (X).
    150 SEK
  • Simenon, Georges

    Simenon, Georges. Katten. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1973.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. 193 sidor.
    150 SEK
  • Simenon, Georges

    Simenon, Georges. Maigret på fel spår - Hasselbusken. 2 Simenon. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1971.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. 289 sidor.
    150 SEK
  • Sjöwall, Maj & Wahlöö, Per

    Sjöwall, Maj & Wahlöö, Per; Terroristerna. Roman om ett brott. Norstedt & Söners förlag, Stockholm1975. First edition.
    Softbound 8o in publisher's pictorial, lettered, wrappers. Photographic portrait of the authors on rear wrapper. Unopened and uncut copy. Minimal wear to extremities. A fine copy of this fragile book published simultaniously soft- and hardbound. 420 pages.
    300 SEK
  • Sjöwall, Maj & Wahlöö, Per

    Sjöwall, Maj & Wahlöö, Per; Den vedervärdige mannen från Säffle. Roman om ett brott. Norstedt & Söners förlag, Stockholm, 1971. First edition.
    Softbound 8o in publisher's pictorial wrappers lettered in white and red. With a wonderful photo of the authors on rear panel. Wrapper design by Gunnar Säfström. Small folds to outer margins of wrappers as they are bigger than the text-pages. Minimal scratch to foot of spine. Erased name and a couple of very weak spots on half-title. Spine propably pasted from inside. A very good copy of a fragile book. 195 pages.
    400 SEK
  • Trener, Stig

    Trener, Stig. Narr på Nocken. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1956.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Två revor i nedre kapitäl, slitage på rygg och kantriss. Inlagan i fint skick. 243 sidor.
    150 SEK
  • Trenter, Stig

    Trenter, Stig Sjöjungfrun. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1966. Första upplaga.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Ett hörn med veck, men i övrigt bra skick. 212 sidor.
    150 SEK
  • Trenter, Stig

    Trenter, Stig. Tiga är silver. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1955.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Lätta kantriss, men i övrigt fint skick. 288 sidor.
    150 SEK
  • Trenter, Stig

    Trenter, Stig. Dvärgarna. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1963. Första upplaga.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Smärre riss i nedre kapitäl, men i övrigt fint skick. 194 sidor.
    150 SEK
  • Trenter, Stig

    Trenter, Stig. Färjkarlen. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1961. Första upplaga.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Lätt slitage på rygg, blekt bakre omslag med en minde reva. Inlagan i bra skick.217 sidor.
    150 SEK
  • Turèll, Dan

    Turèll, Dan. Mord på måndag. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1989.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. 237 sidor.
    150 SEK
  • Turèll, Dan

    Turèll, Dan. Mord i duvslaget. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1986. Första svenska upplagan.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. 249 sidor.
    150 SEK
  • Turèll, Dan

    Turèll, Dan. Mord i mörker. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1985.
    8o. Klotband med illustrerat skyddsomslag med ett par mindre revot. Gåvoinskrift. I övrigt fint skick. 255 sidor.
    150 SEK