Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Trotzig, Ida

    Trotzig, Ida; Japansk blomsterkonst. Bokförlaget Signum, Lund, 1990.
    Stor 8vo inbunden i förlagets linneband med illustrerat skyddsomslag. Bara små bruksspår på omslaget, ett fint exemplar. Mycket rikt illustrerad i färg och svart och vitt. 272 sid.
    Den här boken skrevs redan på 1920-talet. Ida Trotzigs manuskript låg deponerat på Folkens museum/etnografiska i Stockholm. Den är således posthumt publicerad.
    200 SEK
  • Asplund, Karl

    Asplund, Karl; Axel Fridell. Ett konstnärsliv. Bibliofil utgåva med originaletsning. John Kroon, Malmö, 1937.
    Häftad stor 4:o med illustrerat omslag som är ngt. missfärgat och har en del kantriss. Avtryck från etsningen på titelsidan, annars fin inlaga. Detta är nr. 351 av 500 exemplar med det fina självporträttet av Axel Fridell från 1928 som originaletsning, signerad i plåten. 125 sid. + 100 planscher. Verkkatalog över Axel Fridells grafiska produktion. Tillskrift från Karin Asplund på främre tomma försättsbladet.
    1000 SEK
  • Ginsberg, Allen, American poet (1926-1997)

    Ginsberg, Allen, American poet (1926-1997); Collected Poems 1947-1980. Boldly inscribed copy with a full page drawing. Harper & Row, Publishers, New York, 1984. First edition, first printing.
    Hardbound thick 8vo in publisher's black cloth decorated and lettered in gilt. In a red dust jacket lettered in black, decorated front panel and with a Robert Frank photography of Allen Ginsberg on rear panel. D/j with minor wear at extremities; some short tears and small folds. Skilfully reinforced rear inner hinge. Near fine/very good. In acetate cover. Inscribed on title page in black feltpen in between authors name and title: "Elaine Mattox with best wishes for these ? (3 words I can't read) reading. Allen Ginsberg. 10/30/90. New York. On the opposite empty page a magnificent full page drawing of a large flower with the signature AH in the inner and with the stem turning into a rather friendly snake. Also with the famous star. Added is a photo picture postcard with a photo of Allen Ginsberg by Gerard Malanga 1979. Signed in the white margin below in full name by Allen Ginsberg. With the autographed name of the Danish author and artist Rune T Kidde up on halftitle. XXII, 837 p.
    To see this item go to www.schunnesson.com
    5000 SEK
  • Swinden, Jer

    Swinden, Jer. ; Recherches sur la nature du feu de l'enfer et du lieu ou il est situé. Traduit de l'anglois par Mr. Bion. Amsterdam, Wetsteins & Smith, MDCCXXVIII (1728). First French edition.
    Hardbound 8vo ( 130 x 200 mm.) in a contemporary mottled ful calf binding. Spine with gilt flowers in every compartment and title label in red. Head and foot of spine with old skilfull repair. At foot of spine a "P" in gilt. Probably an exlibris. Red edges and marbled endpapers. Mildly rubbed, but a very good binding. Interior only a few occasional spots, mostly crisp and clean. A broad margined copy illustrated with two folding, engraved, plates. One depicts the sun as described by Kircher & Scheiner in 1635 and the other the heaven. This book quit simple points out the fire of the hell (it's on the sun.) for sinners. Title printed in red and black with small engraving. (XVI), 222 pages + 2 folded engravings.
    2700 SEK
  • Ståhlberg, Gideon

    Ståhlberg, Gideon; Slutspel i schack I-III. 3 volymer. Rabén & Sjögren, Stockholm, 1962-63. Första upplagan.
    Tre små 8vo-volymer inbundna i ett blått, ett grönt och ett rosa pappband. Trevliga exemplar med bara små bruksspår och rena och fina inlagor. Illustrerad i svart och vitt. 125 sid. + 114 sid. + 110 sid.
    Förstan delen behandlar bondeslutspel, springareslutspel, löparslutspel samt ger exempel på slutspel. Andra delen behandlar tornslutspel och tredje delen damslutspel.
    400 SEK
  • Nordberg, Michael

    Nordberg, Michael. Den dynamiska medeltiden. Tidens förlag, Stockholm, 1995
    8vo inbunden i ett gult klotband med svart ryggtext. Med ett illustrerat skyddsomslag med smärre riss och lätt missfärgning. Ett bra exemplar ändå. Illustrationer i färg. 429 sid.
    150 SEK
  • Malmberg, Ernst, red

    Malmberg, Ernst, red. ; Mest om Albert Engström. Minnen berättade av 28 författare. Med 4 planscher i färg och 150 illustrationer i texten samt en originaletsnng. Lindblads förlag, Uppsala, 1941. Bibliofilupplaga.
    8vo inbunden i ett välbevarat blått skinnband med förgyllda bårder på främre pärm samt förgylld ryggtext. Helt guldsnitt och inre förgyllda denteller samt marmorerade försättsblad. Främre omslag medbundet. Ytterst små bruksspår, ett fint exemplar. Nummer 263 av 300 exemplar för Fritzes Kungliga Hovbokhandel i den här inbindningen försedda med en handsignerad originaletsning av Hjalmar Strååt; ett porträtt av Albert Engström. I övrigt en intressant fotoillustrerad bok.
    Minnesbok till Albert Engström som avled året före.
    800 SEK
  • Wilde, Oscar

    Wilde, Oscar; The Happy Prince and Other Tales. Illustrated by Charles Robinson. Duckworth & Co. , Covent Garden, London, 1920. Reprint.
    Small 8vo in publisher´s illustrated light brown and beige cloth binding. Endpapers illustrated in black and white, as frontispice a coloured mounted plate by Robinson. With black and white drawings in margins, as vignettes and cul-de-lamps. Very good +. 121 p.
    400 SEK
  • Brecht, Bert

    Brecht, Bert; Tolvskillingsoperan. Tidens förlag, Stockholm, 1957.
    Liten 8vo inbunden i ett illustrerat pappband md ett smakfullt illustrerat omslag med bara smärre bruksspår. Ett trevligt exemplar i serien Tidens tyska klassiker. 160 sid.
    150 SEK
  • Darwin, Charles

    Darwin, Charles; En naturforskares resa omkring jorden. Med illustrationer. J. L. Törnqvists förlag, Landskrona, 1872. Första svenska upplagan.
    8vo inbunden i ett senare, välbevarat rödbrunt klotryggband med förgylld titeltext. Det främre gula original-omslaget med svart text uppfordrat och medbundet. Fin inlaga. VIII, 452 sid. + 18 sid. (Bokkatalog för Bibliothek i popuär naturkunnighet.)
    Med författarens tillåtelse öfversatt från tionde original-upplagan.
    1500 SEK
  • Boulanger, Guillaume

    Boulanger, Guillaume; Anwisning att bibehålla Ögonen Friska och att sjelf, så wida möjligt är, bota deras sjukdomar. För dem som befara blindhet, närsynta och hwar och en, som är wän af sina ögon. Nils Magnus- Lindh, Örebro, 1831. Tredje upplagan.
    Liten 8vo i ett samtid blåpapper-omslag med en samtida namnteckning upptill. Ngt. lagerfläckad inlaga. (IV), 96 sid.
    Översatt av S. N. Wahrman.
    300 SEK
  • Andersen, H. C

    Andersen, H. C. ; Sagor. De vilda svanarna, Svinvaktaren, Prinsessan på ärten och Dummerjöns. Illustrerade av Astrid Österling. AB Turitz & Co. , 1932.
    Liten 4:o inbunden i ett illustrerat klotryggband. Pärmarna lätt solkiga. Titelsidan med namnteckning upptill samt issfärgad i marginalerna. I övrigt är inlagan fin. Spektakulära kolorerade illustrationer av Astrid Österling. 31 sid.
    200 SEK
  • Paysan, Klaus

    Paysan, Klaus; Akvariefiskar. 500 arter i färg. Skötsel och vård. Richters förlag, Malmö, 1993.
    8vo inbunden i ett laminerat pappband i gott skick.Illustrerad i svart och vitt och med färgplanscher på slutet. 208 sid.
    150 SEK
  • Brorsson, Edvin, förord

    Brorsson, Edvin, förord; Akvarium som hobby. Bokförlaget Forum, 1970. När Var Hur-serien.
    Liten 8vo inbunden i ett välbevarat laminerat pappband. 250 illustrationer i svart och vitt. 446 sid.
    150 SEK
  • Andersson, Aron, Introduction

    Andersson, Aron, Introduction; Aron Andersson Collection. European XVIIIth Century Porcelain. André Foelckersam in memorian. Nationalmuseum, Stockholm, 1984.
    Hardbound small 4:i n publisher's laminated and illustrated paper binding. No dust jacket, as issued. A well preserved copy. Fine! With 212 reproductions of which many in full page color. Section with marks and short bibliography. Text in English.
    Nationalmusei Skriftserie N. S. 3.
    200 SEK
  • Stenmark, Jan

    Stenmark, Jan; Kunde jag skulle jag älska det här. Galago förlag, 2003. Första upplagan.
    Limhäftad 4:o med illustrerat omslag.Ett välbevarat exemplar. Redan klassiska Jan Stenmark-collage med små prator. De flesta collagen i färg. 255 sid.
    300 SEK
  • Linde, Sven

    Linde, Sven. Sibyllans trollkonstbok. Klassikerförlaget Niloé, Stockholm 1992.
    8vo inbunden i ett laminerat, illustrerat pappband. Mycket fint skick. Faksimiltryck av trollkonstdelen i Sven Lindes magikerbok Sibyllans hemligheter. Rikt illustrerat med teckningar i svartvitt. 576 sidor.
    150 SEK
  • Koller, E. L

    Koller, E. L. ; Artistic Signs. How to Design and Make Them. 239 Illustrations, 29 in Colors. International Textbook Company, Scranton, 1924.
    Hardbound 8vo in a bit worn red and green cloth binding. Boards spotted, slightly loose in hinges. Rests of pencil scribbling on front free endpaper. Mild stain below at inner hinges, not concerning text or images. One page with a closed tear. No loss. A few spots interior, but overall clean and crisp text and illustrations. Wonderfully illustrated standard work including Commercial Signs, Sign Designing, Color in Signs, Painting and Gilding and Erection and Sale of Signs. VIII, 83 p. + 65 p. + 48 p. + 68 p. + 62 p. Scarce!
    International Library of Technology 343.
    900 SEK
  • Picot-Amette, Felix, horticulteur a Aincourt, pr`es Magny

    Picot-Amette, Felix, horticulteur a Aincourt, pr`es Magny; ; Pratique raisonnée de l'arboriculture. Librairie Centrale d\'agriculture et de jardinage, Auguste Goin, Paris, 1855. Deuxième edition. Second edition.
    Harvound 8vo in a contemporary half cloth binding in fine condition. No dust jacket, as issued. Illustrated with 12 folded plates. A bit foxed in general, but never too heavy. VI, 167 p. , (I) + 12 folded b/w plates. In three parts: Plantation, Taille et greffe and Maladie des arbres. Insectes et animaux nuisibles.
    Rare!
    2000 SEK
  • Dahl, Carl G

    Dahl, Carl G. ; Pomologi I-II. Beskrivning över de viktigaste i Sverige odlade fruktsorterna. 2 volumer. Med 67 kolorerade litografier. With 67 colored full page lithographs. Albert Bonnniers förlag, Stockholm, 1943. Andra omarbetade och utvidgade upplagan. Second, revised and expanded edition.
    Två 4:o-volymer i förlagets halvfranska band med dekorerade ryggar och övre guldsnitt. Lite skavda band och en del sidor i inlagorna ngt. fläckade i yttre marginalerna utan att bilderna berörs. Första delen om äpplen med 34 kolorerade litografiska plancher med två äpplesorter på varje plansch samt svart-vita illustrationer i texten. Andra delen behandlar päron och plommon med 33 kolorerade planscher med 2-3 sorter på varje plansch. 300 sid + 34 kolorerade planscher samt 390 sid. + 33 kolorerade planscher.
    Hardbound 4:o in publisher's decorated half leather bindings with spines gilt decorated and top edges gilt. No dust jacket, as issued. A but rubbed extremities and spine. Inside slight foxing to some outer margins, not affecting the color lithographed plates. Swedish pomology with 34 colour lithograph plates with apples (2 on each plate) in the first volume and 33 colour lithograph plates with pears and plums (2-3 on each) in the second volume.
    1800 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208