Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Villon & Dubout

    Villon & Dubout; Oeuvres. Illustrations de Dubout. Gilbert Jeune, Librairie d´Amateurs, Paris 1954. Upplaga 5000 exemplar.
    Trådhäftad 8vo med kolorerat, illustrerat skyddsomslag. En liten fläck på omslaget, annars ett väldigt fint exemplar. Illustrerad med 64 fint kolorerade teckningar - varav många helsides - av denne underbare tecknare. Numrerat exemplar. 160 sid.
    350 SEK
  • Selander, Sten

    Selander, Sten; Linnélärjungar i främmande länder. Essayer. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1960.
    8vo inbunden i ett blått original klotband med förgylld text. Bara lätta bruksspår. Namnteckning upptill på försättsbladet. Fin inlaga med illustrationer i svart och vitt på blankpapper. Världskarta som frontespis, 90 sid. + 16 sid. planscher.
    150 SEK
  • Appelberg, Hanna och Eilif

    Appelberg, Hanna och Eilif. Helene Schjerfbeck. En biografisk konturteckning. Söderström & C:o Förlags AB, Helsingfors, 1949.
    4:o inbunden i förlagets trevliga klotryggband med initialerna HS förgyllda på främre pärm. Ett bra exemplar. Namnteckning på främre försättsblad. Kolorerat porträtt av Helene Schjerfbeck som frontespis och mer än 120 av Schjerfbecks konstverk reproducerade i svart och vitt. 240 sid.
    250 SEK
  • Stavenow, Elisabet

    Stavenow, Elisabet. Siden, sammet, läder, lärft. Klädsel på gamla stolar. ICA förlaget, Västerås 1961.
    8vo i ett privatbundet halvklotband med marmorerat pärmpapper. Bandetvlätt skavt, annars välhållet. Båda omslagen medbundna. Fin inlaga. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 116 sidor.
    150 SEK
  • Rydholm, Yngve

    Rydholm, Yngve; Ord ombord. Svensk-engelsk och engelsk-svensk ordlista över den moderna sjösportens vanligaste termer och uttryck - mer än 2000 uppslagsord. Forum, Stockholm, 1965.
    Liten 8vo i ett välbundet privatbundet blått helklotband med förgylld ryggtext. Båda omslagen medbundna. Namnteckning på titelsidan. Band och inlga i gott skick. Illustrerad. 46 sid.
    150 SEK
  • Reenstierna, Märta Helena

    Reenstierna, Märta Helena; Årstadagboken I-III. Journaler från åren 1793-1839 utgivna genom Sigurd Erixon, Arvid Stålhane och Sigurd Wallin. Urval och förklaringar av Gunnar Broman. 3 volymer. Komplett. Generalstabens Litografiska Anstalt, Stockholm 1946-1953.
    Tre välbundna röda halvfranska band i stort 8vo-format med förgylld ryggdekor,marmorerat pärmpapper och övre guldsnitt. Främre omslagen medbundna. Lite skavda band med ngt. slitna hörn, men fortfarande ett fint set. Tillskrift och namnteckning i samtliga band. Rikt illustrerade i svart och vitt. 504 sid + utvikbar karta + 554 sid. + 482 sid.
    900 SEK
  • Andersson Aron & Christie, Sigrid & Nordman, Carl Axel & Roussell, Aage

    Andersson Aron & Christie, Sigrid & Nordman, Carl Axel & Roussell, Aage; Die Glasmalereien des Mittelalters in Skandinavien. Text in German. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, Stockholm, 1964.
    Small hardbound folio in a blue full cloth binding with gilt lettered spine. Original wrappers bound in. A fine copy. Fine! With numerous black and white illustrations in text and a bit less than 200 full page plates in colour and black and white on glossy paper. 321 p. + 178 plates + 14 plates. Glass paintings in Sweden, Finland Norway and Denmark.
    Corpus vitrearum medii aevi Skandinavien. >
    600 SEK
  • Lister, Raymond

    Lister, Raymond. Old Maps & Globes. Bell & Hyman, London 1979.
    4:o. Publisher's cloth with illustrated d/j. Very good condition. 256 pages.
    500 SEK
  • Goss, John

    Goss, John; The Mapmaker's Art. A History of Cartography. Introduction by Valerie Scott. Studio Editions, London, 1994. Reprint.
    Large folio in publisher's dark brown full cloth binding with gilt lettered spine. In a map illustrated dust jacket. Fine/fine. Beautifully illustrated with numerous coloured maps. 376 p.
    800 SEK
  • Ugglas, Carl R. af

    Ugglas, Carl R. af; Efterlämnade konsthistoriska studier. Kungliga Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens handlingar del 75, 1951.
    Stor 8vo inbunden i ett välbundet blått halvklotband medf förgylld ryggtext och marmorerat pärmpapper. Omslagen medbundna. Mycket fint exemplar. Illustrerad i svart och vitt. 328 sid.
    Etudes inédites d'historie de l'art avec un resumés en français.
    200 SEK
  • Ugglas, Carl R. af

    Ugglas, Carl R. af. Bidrag till den medeltida guldsmedskonstens historia I-II. Kungl. Vitterhets historie och antikvitets Akademiens handlingar del 50:3 och del 64:1. Mit Zusammenfassung in deutscheer Sprache. Wahlström & Widstrand , Stockholm, 1941 och 1948.
    Två delar inbundna i ett mycket välbundet blått halvklotband med förgylld ryggtext och marmorerat pärmapper. Båda de främre omslagen medbundna. Ett mycket välbevarat och smakfullt exemplar. Inlagorna i fint skick. Del I: Johannes Moniks kalk i Vreta och Den Douglas'ska monstransen på Stjärntorp. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. Mestadels ouppskuren. 69 sid. Del II: Rikt fotoillustrerad i svartvitt. 384 sidor plus planschdel med13 sid.
    Beiträge zur Geschichte des Mittelalterlichen Edelmetallkunst I-II. 2 parts in one volume nicely bound in a half cloth binding with front wrappers preserved. Zusammenfassung in German in both volumes.
    450 SEK
  • Ellehag, Claes

    Ellehag, Claes; Fem svenska stormanshem under 1600-talet. Nordiska Museéts handlingart 117, Stockholm, 1994.
    Hardbound 4:o in publisher's illustrated, laminated paper binding. No dust jacket, as issued. Fine! Numerous illustrations in black and white.305 p.
    Fiven Swedish Noblemen's Home of the 17th Century. About Ekolsund, Nynäs, Friberg, Tottska palatset and Bondeska palatset. With a summary in English.
    300 SEK
  • Ullberg, Gösta

    Ullberg, Gösta; Bergmästaren Abraham Wilhelm Burman och hans familj. En familjekrönika från 1700-talet. Wisénska bokhandelns förlag, Östersund, 1973.
    8vo inbunden i ett gult klotband med text på ryggen och främre pärm. Med ett skyddsomslag med text i svart och rött i bra kondition. Fotoillustrerad i svart och vitt. 212 sid.
    150 SEK
  • Ullberg, Gösta

    Ullberg, Gösta; En bok om Kall. Gränsbygd i Jämtland. Wisénska bokhandelns förlag, Östersund, 1969.
    Stor 8vo inbunden i ett trevligt grått linneband med text på ryggen och främre pärm. I ett illustrerat skyddsomslag. Ett mycket välbevarat exemplar. Intressant fotoillustrerad i svart och vitt. 432 sid.
    400 SEK
  • Malmsten, Bodil

    Malmsten, Bodil; Den dagen kastanjerna slår ut är jag långt härifrån. Bonniers, Stockholm, 1994. Första upplagan.
    8vo inbunden i förlagets svarta pappband med ett rödbrunt, illustrerat skyddsomslag med bara lätta bruksspår i kanterna. Band och inlaga i utmärkt skick. Frontespis + 365 sid.
    200 SEK
  • Hesse, Hermann

    Hesse, Hermann; Knulp. Drei Geschichten aus dem Lebens Knulps. Fischer Verlag, Berlin, 1915. First edition.
    Small 8vo in publisher´s hardbound, black decorated, yellow paper binding. No dust jacket, as issued. Slight wear to rear hinge below and slightly discoloured in outlines. A very good copy. 146 pages + 6 pages advertising.
    600 SEK
  • Maselis, Marie-Christine & Balis, Arnout & Marijnissen, Roger H

    Maselis, Marie-Christine & Balis, Arnout & Marijnissen, Roger H. ; The Albums of Anselmus De Boodt. (1550-1632). Natural History Painting at the court of Rudolph II in Prague. Heribert Tenschert, 1999. Catalogue XLIII.
    Hardbound folio in publisher's black cloth binding lettered in gilt on spine and front board. In a nicely illustrated dust jacket. Housed in a simple original slipcase also in fine condition. Pristine condition. Fine/fine! Text in English. 99 wonderful full page colour plates. 213 p., (III).
    900 SEK
  • Wahl, Hans, Dr. , Herausgeg

    Wahl, Hans, Dr. , Herausgeg. ; Die 92 Holzschnitte der Lübecker Bibel aus dem Jahre 1494 von einem unbekannten Meister. Weltbilds Verlag, Augsburg, 1999. Facsimiled edition of the 1917 edition.
    Hardbound folio in a black Swede leather-backed binding with illustrated and gilt lettered front board. No dust jacket, as issued. As new copy. Fine! Wonderfully coloured woodcuts on better paper.(I leaf), 90 leaves, (II) pages.
    500 SEK
  • Nebenzahl, Kenneth

    Nebenzahl, Kenneth; Der Kolumbusatlasd. Karten aus der Frühzeit der Entdeckungsreisen. Westerman Verlag, Braunschweig, 1990.
    Hardbound folio in a silver decorated blue cloth binding. No dust jacket, as issued. Housed in an original map illustrated slipcase. Fine/fine. Wonderfully illustrated with full page and double page coloured maps. 166 p.
    600 SEK
  • Nebenzahl, Kenneth

    Nebenzahl, Kenneth. Maps of the Bible Lands. Times Books, London 1986.
    Hardbound folio in publisher's linen cloth with illustrated d/j. Condition as new. Fine/fine. Contents among others: The late classical world and early middle ages, The high middle ages and the crusades, the renaissance and rise of potolan charts, Holy Land cartography after Christian von Adrichom. 164 pages.
    600 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208