Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Bergmark, Matts

    Bergmark, Matts. Vallört och vitlök. Om folkmedicinens läkeörter. Natur och Kultur, Stockholm 1970. Fjärde, bearbetade upplagan.
    Förlagsinbunden 8vo med illustrerade pärmar. Ett mycket fint exemplar. Med illustrationer av Kerstin Hellgren. 310 sidor.
    150 SEK
  • Bergmark, Matts

    Bergmark, Matts. Tistron och tränjon. Om smakliga frukter. Natur och kultur, Stockholm, 1964. Andra upplagan.
    Förlagsinbunden 8vo i ett trevligt illustrerat pappband. Med illustrerat skyddsomslag, som är lätt solkigt och med någon reva. I övrigt gott skick. Rikt illustrerad av Bertil Möllerström. 363 sidor.
    200 SEK
  • Ohlsson, Arvid

    Ohlsson, Arvid. Svenska orkidéer. Med förord av professor J. A. Nannfeldt. Bokförlaget Svensk Natur, 1951.
    8vo i ett välbundet grönt halvmarokängband med förgylld ryggtext, marmorerat pärmpapper och övre guldsnitt. Främre omslag medbundet. Lite lätt skav på ryggen, annars ett välbevarat exermplar. Illustrerad med ett stort antal helsides-planscher i färg och svart och vitt. 169 sid. + kolorerade planscher.
    250 SEK
  • Eco, Umberto

    Eco, Umberto; Foucaults pendel. Brombergs Bokförlag, Stockholm, 1989.
    8vo inbunden i förlagets svarta pappband med förgylld ryggtext. Med ett av Pia Forsberg läckert designat skyddsomslag. Bra skick! 651 sid.
    Översatt av Eva Alexanderson.
    150 SEK
  • Eco, Umberto

    Eco, Umberto; Kulturknäck. Liten guide till den livade kulturen. Brombergs Förlag, Stockholm, 1990.
    8vo inbunden i förlagets vita pappband med röd ryggtext. I ett illustrera skyddomslag. Mycket fint skick. 171 sid.
    Översatt av Ingamaj Beck.
    150 SEK
  • Andersson, Claes

    Andersson, Claes; Staden heter Helsingfors. Holger Schildts Förlag, 1965. Första uppagan.
    Kvadratisk häftad 8vo i ett omslag designat av Kiki Maconi. Lätt bruntoning i kanterna av omslaget, i övrigt ett fint ouppskuret exemplar av denna tidigas Claes Anderson-bok. 67 sid.
    200 SEK
  • Villgrund, Henry & Ehrenberg-Agrell, Esther, red

    Villgrund, Henry & Ehrenberg-Agrell, Esther, red. ; Blekingskt bygdemåleri och dess mästare. Gleerups förlag, Lund, 1951.
    Rejäl 4:o i ett grönt band av skinnimitation. Omslagen medbundna. Ett fint exemplar. Förordet skrivet av Nils Gösta Sandblad. Presentationen av blekingska målare sträcker sig tillbaka till 1700-talet. Rikt illustrerad både i färg och i svart och vitt. 263 sid.
    300 SEK
  • Wallin, Curt

    Wallin, Curt; Gravskick och gravtraditioner i sydöstra Skåne. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1951.
    4:o inbunden i ett brunt, välbundet band i imiterat skinn. Förgylld titeltext på ryggen. Båda omslagen medbundna. Ett fint exemplar. Illustrationer i svart och vitt. 355 sid.
    Omfattar Österlen i vid bemärkelse inbegripet Ystad, Simrishamn och Tomelilla.
    300 SEK
  • Quinsey, Thomas de

    Quinsey, Thomas de; Soldatnunnan och Om mordet som skön konst. Bokförlaget Lind & Co. , 2003.
    Liten 8vo inbunden i förlagets ljusgrå pappband med illustrerat skyddsomslag. Ett fint exemplar. 315 sid.
    150 SEK
  • Nordberg, Michael

    Nordberg, Michael. Eldsjälen från Mallorca och andra medeltida skribenter. Rabén Prisma, Sthlm 1998.
    Förlagsinbunden stor 8vo med illustrerat skyddsomslag. Illustrerad. Mycket bra skick. 264 sid.
    150 SEK
  • Poirier Martinsson, Roland

    Poirier Martinsson, Roland; Arkimedes. Matematiker, vapenmakare, stjärnskådare. Norstedts, Stockholm, 2006.
    8vo i förlagets röda pappband med förgylld text. I ett illustrerat skyddomslag. Mycket fint skick! Illustrerade med teckningar och skisser. 300 sid.
    150 SEK
  • Olsson, Martin, red

    Olsson, Martin, red. ; Vasagraven i Uppsala domkyrka I-II. Text och planschdel. 2 volymer. Komplett. Historiska, Konst- och kulturhistoriska samt Medicinska och Antropologiska undersökningar av Martin Olsson, Torsten Lenk, Eva Bergman och Bo E. Ingelmark. Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1956.
    Två stora 4:o-volymer inbundna i två original-pappband med förgyllt monogram "G R" under kungliga kronor på främre pärmarna samt titeletiketter på ryggarna. Text-delen med lite skav uppe t. v. på främre pärm i kanten samt obetydlig intryckning nertill på bakre pärm. Men ett bra exemplar. Även text-delen ganska rikt illustrerad med inklistrade färgplanscher samt foto-reproduktioner i s/v och teckningar. De 96 svart-vita planscherna i plansch-volymen med fantastiskt tryck från Nordisk Rotogravyr. 258 sid. + (IV), 96 planscher med bildtexter.
    600 SEK
  • Fürst, Carl M. / Olsson, Martin

    Fürst, Carl M. / Olsson, Martin; Magnus Ladulås och Karl Knutssons gravar i Riddarholmskyrkan. Arkeologiska, konsthistoriska och antropologiska undersökningar. Stockholm, 1921.
    Folio i ett halv-pergamentband med gulddekorerad rygg och gulddekor på främre pärm. En del lätta bruksspår. Nummer 187 av 300 numrerade exemplar. Rikt illustrerad i svart-vitt. 255 sid.
    With summary in English and German.
    500 SEK
  • Ågren, Per-Uno. red

    Ågren, Per-Uno. red. ; Tankens Bilder. Raster Förlag, Stockhlm, 1997.
    Hög 8vo inbunden i ett mörkgrönt klotband med illustrerat skyddsomslag. Ett fint exemplar. En spännande bok som är överdådigt och intressant illustrerad - en resa i kuskapsbildens historia. Bilderna utvalda och kommenterade av Göran Carlsson och Per-Uno Ågren och texterna är av Mats Brunander, Eric Carlquist, Björn Dal, Ove Hagelin, Svern Lidman, Sten G. Lindberg, Arne Losman, Sverker Sörlin och Michel Wlodarczyk. 158 sid. , (II).
    200 SEK
  • Lewenhaupt, Tonie R

    Lewenhaupt, Tonie R. ; Svart som...Idéer och tankar kring svarta kläder. Carlssons Bokförlag, Stockholm, 2000.
    Hög 4:o inbunden i ett svart klotband med svartpräglad text. I ett svart skyddsomslag med vit (!) text. En läckert designad och illustrerad bok. Ett fint exemplar. 160 sid.
    200 SEK
  • Audobon, John James

    Audobon, John James; The Original Water-Color Paintings by John James Audobon for The Birds of America I-II. Two volumes in one. Complete with 431 of the 433 original water-colors and including the artist's marginal sketches and notes. Introduction by Marshall B. Davidson. American Heritage Publishing Co. , Inc. , 1966.
    Large hardbound folio in publisher's blue full cloth with gilt lettering on front board and spine. With an illustrated dust jacket. D/j with some shrinks and minor folds and a repaired tear up on rear panel. Binding in fine conditon. Fine/very good. Volume I; XXXII + 223 color plates printed only on one side and with text page on the opposite page. Volume II; (IV) + plate 224-431 printed only on one side and with text on the opposite page + p, XXXIII - LV, (I).
    Heavy item to ship. We negotiate shipping cost.
    1500 SEK
  • Barthes, Roland

    Barthes, Roland; Kritiska essäer. Cavefors, 1967.
    Häftad 8vo med omslag i gulbrunt, rött och svart. 304 sid. Fint exemplar.
    Det här är fortfarande bra och roligt !
    150 SEK
  • Svanberg, Jan

    Svanberg, Jan; Medeltida byggmästare. Carmina förlag , Uppsala, 1983.
    Förlagsinbunden 4:o i ett helklotband med förgyllda pärmar. Med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. 186 sidor.
    200 SEK
  • Nodermann, Maj

    Nodermann, Maj; Mästare & möbler. Jämtländska målare, bildhuggare, hantverkare och deras arbeten. Jamtli förlag, Jämtlands läns museum, 2005. Andra reviderade upplagan.
    4:o inbunden i ett illustrerat pappband i nyskick. Mycket rikt illustrerad i färg och svart och vitt. 320 sid.
    250 SEK
  • Rudberg, Eva

    Rudberg, Eva; Stockhlmsutsdtällningen 1930. Modernismens genombrott i svensk arkitektur. Stockholmia förlag, Stockholm. 1999.
    Tvär-4:o i ett trevligt illustrerat pappband. Mkt. svagt solkad i pärmkanterna, i övrigt ett helt och fint exemplaer. En spännande illustrerad bok i färg och svart och vitt. Försättssidorna är situationsplanen över utställningen. 240 sid.
    200 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208