Torgny Schunnesson Rare Books

Latest additions

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Lagerwall, Mikael

    Lagerwall, Mikael; En bok om vin. Med exempel på kombinationen mat och vin i receptform av restaurang Petri Pumpa i Lund samt bilder från en av världens största samlingar av korkskruvar. Aktivitetshuset, Lund, 1997. Första upplagan.
    Stor 8vo inbunden i förlagets foto-illustrerade pappband. Ett bra exemplar rikt illustrerat med färg-fotografier av recept och korksruvar. 95 sid.
    150 SEK
  • Olsson, Jan-Olof (Jolo); och Lindahl, Edward, illustr

    Olsson, Jan-Olof (Jolo); och Lindahl, Edward, illustr. ; Fritt Nyhavn. Dedicerat exemplar. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1956. Sjätte-sjunde tusendet.
    Hög 8vo inbunden i förlagets illustrerade pappband. Ett välhållet band som är lätt bruntonat i yttre marginalerna. Illustrerad med Edward Lindahls streckteckningar. Det här exemplaret med en hälsning från Jan Olof Olsson på försättsbladet där det också finns ett tidningsporträtt av Jolo med pipan inklistrat uppe t. h. ovanför hälsningen: "Hälsn. från Jan Olof Olsson."
    900 SEK
  • Montorgueil, Georges & Somm, Henry, illustr

    Montorgueil, Georges & Somm, Henry, illustr. ; La Parisienne peinte par elle - mème. Vingt et une pointes sèches tirées hors texte et quarante et une compositions par Henry Somm. No. 69 of 150 copies on papier de Hollande. Tirage unique. Librairie L. Conquet, Paris, 1897. First edition.
    Tall 8vo (262 mm. x 175 mm) in a tastefull reddish brown half morocco binding. Spine with gilt flowers framed in green. Marbled boards and endpapers. Bound with wrappers and spine by Carayon with his stamp. A fine binding in excellent condition. This copy is printed on "papier de Hollande" in 150 copies of which this nis no. 69 signed with initials by the editor. Illustrated with 21 fullpage drypoint etchings by Henry Somm and 41 more illustrations as vignettes and cul de lamps. A broad margined copy. More or less foxed. VI, 200 p. + drypoint etchings.
    3000 SEK
  • Wennberg, Bo, intendent

    Wennberg, Bo, intendent; Svenskt måleri i Moderna Museét. AB Svensk Litteratur, utgiven av Moderna Museet/Statens konstsamlingar, 1960. Bibliofil utgåva.
    Folio inbunden i ett vackert, rött skinnband med förgyllda ramar på främre pärm, sparsmakad förgylld ryggdekor samt helt guldsnitt. Ett välhållet exemplar. Nummer 202 av 500 exemplar som bundits in på det här sättet. En bra svensk konsthistoria samtidigt. Utgåvan planerades en gång i tiden av Otte Sköld, men han hann aldrig realisera den. Mängder av reproduktioner i svart och vitt. Ca. 175 svenska konstnärer representerade. 306 sid.
    500 SEK
  • Atget, Eugène, photo & Proust, Marcel, text

    Atget, Eugène, photo & Proust, Marcel, text; Paris du temps perdu. Edit. Lausanne & Bibliotheque des Arts, Paris, 1963. First edition.
    Large, hardbound 4:o in publisher's red cloth with spine gilt lettered. In a light beige dust jacket lettered in brique red and with glassine protective cover. D/j with two minor tears at head of spine and minor wear att upper corners. Book with a small spot at lower edge. Near fine/ very good +. Photo - reproductions in sepia. 211 p. , (IV).
    Printed in 3000 copies.
    2500 SEK
  • Haring, Keith, American artist (1958 - 1990)

    Haring, Keith, American artist (1958 - 1990); A Very Special Christmas. LP with the cover designed by and signed in full name and dated with black feltpen by Keith Haring. Special Olympics Productions, Los Angeles, 1987. First printing.
    This charity LP was recorded for the benefit of "Special Olympics athletes" - an organisation giving mental retarded people possibility to practice sport. The outer cover with title and a hugh drawing by Keith Haring relief printed in gilt. To the right his autograph K. Haring dated 88 with his typical symbolic mark vertically in black feltpen. Rear panel with small signs of use, no spots or tears. Else a fine item with the disc in mint condition.
    The Pointer Sisters, Eurythmics, Bruce Springsteen and The E Street band, The Prentenders, John Coughar Mellencamp, Sting, Run - D. M. C. , U 2, Madonna, Bob Seger and The Silver bullet Band, Bryan Adams, Bon Jovi, Alison Moyet and Stevie Nicks.
    5000 SEK
  • Collin, J. G

    Collin, J. G. ; Lefnadsteckningar öfver de utmärktare personerna under kriget mot Ryssland åren 1808 och 1809 I-II. 2 delar i 1 volym. Komplett. J. L. Brudins Förlag, Stockholm, 1861-62. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett samtida mörkbrunt, halvfranskt band med sparsmakat förgylld rygg. Rygg och pärmar lätt skavda, men väl sammanhållet band. Namnteckning på främre, tomma försättsbladet, som också är lite missfärgat. Andra delen tryckt på annorlunda papper som är milt, uniformt bruntonat men ej fläckat. Näranog fläckfri inlaga, (IV),258 sid. , (II) + (II), 326 sid. , (II).
    900 SEK
  • Allom, Thomas, illustrator

    Allom, Thomas, illustrator; Views in the Tyrol from Drawings by T. Allom After Original Sketches by Johanna V. Isser Geb. Grossrubatscher with Letterpress Descriptions by a Companion of Hofer. Tombleson & Co. , London, no date. Probably 1833.
    Hardbound 8vo in a contemporary light brown full calf binding. Spine and joints repaired. Slightly rubbed boards and mildly bumped corners. Interior a crisp and mostly clean and broad margined copy. The engraved title page mildly foxed and three (3) plates with a few weak brown spots. Else fresh with all engraved plates tissue guarded. Two text pages bound up and down. Engraved title page, 128 p. text + 45 steel engraved plates + 1 engraved, folding map in the end.
    Hofer is Josef Frhf. von Hormayr.
    2500 SEK
  • Millroth, Thomas & Stackman, Pelle

    Millroth, Thomas & Stackman, Pelle; Svenska konstnärer i Paris. Författarförlaget, Fischer & Rye, 1989. Första upplagan.
    Stor 8vo inbunden i ett brunt klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket välbevarat exemplar. Rikt och intressant illustrerad i svart och vitt och med en del kolorerade planscher. 288 sid.
    Dokumentation av svenska konstnärer som sökt sig till Paris från 1880-talet fram till våra dagar.
    300 SEK
  • Hallman, Adolf, illustr

    Hallman, Adolf, illustr. ; Berömda berättare om världsstäder. Urval Erwin Leiser. Teckningar Adolf Hallman. Folket i Bilds Förlag, Stockholm, 1956. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett rött skinnryggband med stänkta pärmar. Främre omslag medbundet. Berättelserna av Christopher Isherwood, Johannes V. Jensen, W. Somerseth Maugham, Guy de Maupassant, Allan Paton, William Sansom, Harry Martinson, Ivan Bunin, Alberto Moravia, Arthur Conan Doyle och Ernesat Hemingway. Spännande illustrerad i svart och vitt av Adolf Hallman. 249 sid.
    200 SEK
  • Fröding, Gustaf

    Fröding, Gustaf; Gustaf Frödings brev. 1. 1877-1891. 2. 1892-1910. Två volymer. Komplett. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1981. 1982. Första upplagan.
    Två stora 8vo volymer inbundna i grönt respektive orange klotband med foto-illustrerade skyddsomslag. Skyddsomslagen med mkt. lätt kantriss. Band och inlagor i utmärkt skick. Prisinformation i kulspets nedtill på bakre pärms insida av båda volymerna. 296 sid. + 413 sid.
    Utgivna och kommenterade av Germund Michanek och Ingvald Rosenblad.
    200 SEK
  • Lundqvist, Magnus och Selling, Gösta, utgivare

    Lundqvist, Magnus och Selling, Gösta, utgivare; Heinrich Neuhaus' Panorama över Stockholm på 1870-talet. Generalstabens litografiska anstalts förlag, Stockholm, 1954. Första upplagan.
    Kvadratisk 4:o inbunden i ett ljusbrunt halvfranskt band med förgylld dekor. Ett välbevarat exemplar. Rikt illustrerad med tecknade och fotograferade vyer över Stockholm. Boken avslutas med ett antal utvikningsbara panoraman över 1870-talets Stockholm med tillhörande register. Med boken följer också ett separat blad med rättelser. 106 sid. + 12 panorama.
    400 SEK
  • Petsopoulos, Yanni

    Petsopoulos, Yanni; Kilims. The Art of Tapestry Weaving in Anatolia, the Caucasus and Persia. Thames and Hudson, London, 1982. Reprint.
    Hardbound square 4:o in a rustred cloth binding decorated in gilt. Illustrated dust jacket with only slight signs of use. No tears. Binding and interior fine. With 422 illustrations of which 72 are in colour. 394 p.
    1200 SEK
  • Serge

    Serge; Histoire du Cirqe. Libraire Gründ, Paris, 1947. First edition.
    Hardbound 8vo in a blue cloth binding decorated in gilt. No dust jacket. Bound with front wrapper. Boards a bit faded and with a couple of spots. Else a well preserved binding. A few pages in the beginning sligtly losse below, else fine interior. Wonderfully illustrated by the author with photographs and drawings. 243 p. + 32 plates.
    300 SEK
  • Bremer, Kerstin, bokbindare

    Bremer, Kerstin, bokbindare; Hemmet och stjärnan av Pär Lagerkvist. Albrt Bonniers förlag, Stockholm, 1942. Första upplagan.
    Hög 8vo inbunden i ett stramt bundet halvfranskt band med ljusbrun rygg med inlagd, mörkare brun dekor upptill och nertill på ryggen omgiven av små förgyllda, ovala droppar. Förgylld ryggtext. Akvarell-artat marmorerade pärmar i blå och lila nyanser. Övre guldsnitt, övriga snitt putsade. Omslag och rygg mebundna. Bundet av Kerstin Bremer, Bromma, enligt notering i blå kulspets nertill på bakre pärm. 97 sid. , (III).
    2800 SEK
  • Bremer, Kerstin & Wolfgang

    Bremer, Kerstin & Wolfgang; Konungen av Pär Lagerkvist. Skådespel i tre akter. I ett bokband av Kerstin & Wolfgang Bremer. Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1932. Första upplagan.
    8vo i ett stramt bundet, blått halvfranskt band med inlagda mörkare blå abstrakta "pusselbitar" omgivna av förgyllda droppar på ryggen. Förgylld ryggtext. Pärmpapper i svart, blått och rött abstrakt mönster. Original-omslagen och ryggen medbundna. Ett fint, välhållet exemplar. Bandet av Kerstin och Wolfgang Bremer enligt notering i kulspets nertill på bakre pärms insida. 127 sid.
    2800 SEK
  • Bridgman, George B

    Bridgman, George B; The book of a hundred hands. Bridgman Publishers, New York, 1929. Third edition.
    Small Hardbound 4:o in a dark green cloth binding decorated in gilt. Dust-jacket worn with tears in upper part. Owners signature on front free end- paper, else fine interior with numerous instructive black and white drawings of hands. 160 p.
    300 SEK
  • Böttger, P. , editor

    Böttger, P. , editor; Neuere Volksbäder. Neue Folge als Fortsetzung der im Jahre 1925 herausgegebenen ersten Auflage mit 175 Abbildungen. Selbstverlag der Deutschen Gesellschaft für Volksbäder, Berlin Winter 1927-28.
    Tall, softbound 8vo in publisher's pictorial wrappers. These are discoloured and with tears in margins.Front wrapper loose up at front hinge. Interior a fine copy with numerous black and white photographs and plans. Advertising section in the end. 240 pages.
    200 SEK
  • Gfrörer, A. F. , Professor

    Gfrörer, A. F. , Professor; Gustaf Adolf den store och hans samtid I-V. 5 delar i 2 volymer. Komplett. Ludvig Öbergs förlag, Elméns och Granbergs Tryckeri, Stockholm, 1836-1837. Första svenska upplagan.
    Två rejäla 12:o - volymer i samtida, eller nära samtida, rödbruna halvklotband med förgylld ryggtext och marmorerade pärmpapper. Lite lätt skav på banden och en liten spricka i övre delen av en fals, men mest god kondition. Inlagan och planscherna lagerfläckade, men mest planscherna. Illustrerad med 15 (av 17) graverade plancher. Bl. a. saknas porträttet på Gustaf Adolf. Del I; 324 sid. Del II; 308 sid. Del III; 322 sid. Del IV; 420 sid. Del V; 233 sid. + (VII) Innehållsfört.
    A. F. Gfrörer var tysk historie-professor. Verket om Gustaf Adolf, som delvis omvärderade den svenske kungens politiska betydelse, publicerads på tyska 1835.
    1200 SEK
  • Christie, Agatha

    Christie, Agatha; Ordeal by Innocence. Published for The Crime Club by Collins, St Jame´s Place, London, 1958. First edition.
    Hardbound 8vo in publisher's red cloth binding with black lettered spine. In a black, blue and orange dust jacket lettered in white, black and orange. D/j with a closed tear 15 mm. below at foot of spine and a minimal tear - 2 mm. - up at the edge on rear panel. Else an outstanding fresh and crisp d/j. Binding in superb condition. Fine/Near fine. 256 p.
    500 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208