Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Lång, Helmer

    Lång, Helmer; Max Walter Svanberg och förvandlingen. Minnen, studier och dokument. Bokförlaget Settern, Uddevalla, 1982. Första upplagan.
    4:o inbunden i ett rött klotband med förgylld pärmskrift och dekoration. Det av konstnären illustrerade skyddsomslaget med liten reva upptill på baksidan. Band och inlaga i utmärkt skick. Mycket rikt illustrerad med reproduktioner samt fotografier i svartvitt och färg. 156 sid.
    250 SEK
  • Nordgren, Sune

    Nordgren, Sune; Collage. Med dikter och efterskrift av Thomas Kjellgren. Bo Cavefors Bokförlag, Lund, 1977. Första upplagan.
    Häftad 4:o med grönt illustrerat omslag. Ett bra exemplar, rikt illustrerat med konstnärens uttrycksfulla bilder. 48 sid.
    200 SEK
  • Valéry, Paul

    Valéry, Paul; Moralités. Librairie Gallimard, 1932.
    Softbound 8vo with printed wrappers. Illustrated with vignettes and cul de lamps in woodcut. Near fine. 161 p.
    Printed in 4000 numbered copies of which this is nr. 1503.
    200 SEK
  • Valéry, Paul

    Valéry, Paul; Littérature. Librairie Gallimard, 1930.
    Softbound 8vo with a transparent dust jacket. D/j slightly chipped at spine, else fine. Illustrated with small vignette and cul de lamp woodcuts. With a few notations in pencil on last blank page. 128 p.
    Printed in 4050 numbered copies of which this is nr. 1701.
    200 SEK
  • Valéry, Paul

    Valéry, Paul; Cahier. B 1910. Librairie Gallimard, Paris, 1930.
    Softbound 8vo with a transparent dust-jacket. D/j slightly chipped at top and bottom of spine. Else fine. Illustrated with small woodcuts. 120 p.
    Printed in 4050 numbered copies of which this is nr. 533.
    250 SEK
  • Kungl. Generalpoststyrelsen

    Kungl. Generalpoststyrelsen. Instruktion för lantbrevbärare. Kungl. Generalpoststyrelsen, Stockholm, 1925.
    8vo inbunden i ett brunt klotband. Främre pärmen är lätt blekt och missfärgad, i övrigt ett välbevarat band. Förättsbladet lätt fläckat. Inlagan med enstaka notering/överstrykning i blyerts. Längst bak finns två, i efterhand, inklistrade blad med 1931-års ändringar till texten. 45 sid. + 2 inklistrade blad.
    200 SEK
  • Ohlsson, Carl Fredrik

    Ohlsson, Carl Fredrik; Österlen i mina tankar. C F O-förlaget, Oxie, 1988. Första upplagan.
    4:o inbunden i ett fotoillustrerat pappband med ytterst lätta bruksspår. Med författarens signatur på försättsbladet. En bra inlaga, mycket rikt fotoillustrerad i svart och vitt. 113 sid.
    300 SEK
  • Åsberg, Sven (foto) & Viera, José Luandino (text)

    Åsberg, Sven (foto) & Viera, José Luandino (text); Landet är vårt, broder. Inledning, översättning och redigering [av] Elisabeth Hedborg. Fyra förläggare AB, Helsingborg, 1979. Första upplagan.
    4:o inbunden i ett fotoillustrerat, laminerat pappband. Band och inlaga i bra skick. Mycket rikt illustrerad med svartvita fotografier från revolutionens Angola. 111 sid.
    200 SEK
  • Lidman, Hans

    Lidman, Hans; Solen och frosten. LT:s förlag, 1965. Första upplagan.
    Häftad, hög 4:o med förlagets illustrerade omslag. Nga. lätta kantveck, annars ett fint exemplar. Med utmärkta djuptryckta foto - reproduktioner i svart och vitt. 170 sid.
    150 SEK
  • Bang, Herman

    Bang, Herman; Ti Aar. Erindringer og hændelser. I.H. Schubothes boghandel, København, 1891. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett brunt klotband med förgylld pärm- och ryggtext. Pärmarna med lätta skarpmärken. Inlagan med brunfläckar i början och slutet, i övrigt bra. Text på danska. 275 sid.
    300 SEK
  • Lärkner, Bengt. m. fl

    Lärkner, Bengt. m. fl. ; Nya perspektiv på Kandinsky/New perspectives on Kandinsky. Malmö Konsthall och Sydsvenska Dagbladet, Malmö, 1990. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett vitt foto-illustrerat pappband. Ett bra exemplar illustrerat i svart och vitt. Tvåspråkig utgåva med text på svenska och engelska. 164 sid.
    Hardbound 8vo in a white photo-illustrated paper binding. Illustrated in black and white. Fine/Fine. Bilingual edition with text in Swedish and English. 164 p.
    200 SEK
  • O´ Keeffe, Georgia

    O´ Keeffe, Georgia. One Hundred Flowers. 1991 Engagement Calendar. Alfred A. Knopf in association with Callaway Editions, New York, 1990.
    Spiral-bound 8vo with artisticly illustrated wrappers. Engagement Calendar richly illustrated with O'Keeffes art. Perfectly clean from notes. A fine copy. Not paginated.
    Edited by Alexandra Arrowsmith
    250 SEK
  • Mark, Jan (red)

    Mark, Jan (red). Nell i stormen. En ung svenska mitt i den moderna konstens genombrott. Landskrona Kulturförvaltning, 1999. Första upplagan.
    Häftad kvadratisk 8vo med illustrerat omslag. Bra skick. Rikt illustrerad med konstreproduktioner och fotografier i färg. 59 sid.
    150 SEK
  • Fischer, Ferdinande, Dr

    Fischer, Ferdinande, Dr. ; Handbuch der chemischen Technologie. Mit 716 Abbildungen. Verlag Otto Wigand, Leipzig, 1893. Zugleich 14. völlig umgearbeitete Auflage von R. von Wagner´s Handbucvh der chemischen Technologie.
    Large, thick 8vo in a contemporary red halv leather binding with gilt ornamented spine and marbled boards. Boards rubbed and spine with a few spots. Front hinge below loose. Interior a fine copy. Illustrated with 716 figurs in the text. 1164 pages.
    300 SEK
  • Von Proschwitz, Gunnar

    Von Proschwitz, Gunnar; Carl Gustaf Tessin i Paris. Konst och politik. Brevväxling med Carl Hårleman, Kungliga Slottets arkitekt. Norstedts, Stockholm, 2002. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett rött gulddekorerat pappband med illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget med minimal reva nedtill. Tidigare ägares anteckningar i bläck på främre och bakre försättsblad. Band och inlaga i utmärkt skick. Med 32 sidor illustrerade planscher i svartvitt och färg. 357 sid + 32 planscher.
    Inledning, tolkning och kommentar av Gunnar von Proschwitz
    150 SEK
  • Åberg, Nils

    Åberg, Nils. N.Åberg, Malmö, 1836-1936. Wald Zachrissons Boktryckeri, Göteborg, 1936.
    Smakfull, klammerhäftad 4:o med omslag i beige med förgylld text. Tryckt i 1500 numrerade exemplar. Mycket gott skick. Nils Åberg i Malmö var den första svenska kaffefirman som utveckklades till importfirma, rosteri och engrosföreatg i kaffebranschen. Trevligt fotoillustrerad jubileumsskrift. 40 sid.
    200 SEK
  • Kirkeby, Per

    Kirkeby, Per. Per Kirkeby. Plakater. Roskilde Kunstforening, 29 november - 12 december 1982.
    Klammerhäftad, hög 4:o med blått omslag. Förord av Per Kirkeby. 58 affischer reproducerade i svart och vitt och beskrivna i detalj. Förteckningen är utarbetad av John Hunov som äger samtliga affischer i utställningen förutom en. Ej paginerad, men 24 sid.
    A selection of 58 posters by the Danish artist Per Kirkeby presented in an exhibition in Roskilde in Denmark 1982. All posters are reproduced in black and white and carefully described.
    500 SEK
  • Ericsson, Sigge

    Ericsson, Sigge; Vinnande skär. Bonniers Folkbibliotek, Stockholm, 1956. Första upplagan.
    Häftad 8vo med i färg illustrerat omslag. Ett fint exemplar. Sigge Ericssons memoarer med foto-illustrationer i svart och vitt. 263 sid.
    150 SEK
  • Bewick, Thomas

    Bewick, Thomas; Thomas Bewick memoarer. Översättning i urval och inledande karaktäristik av H.P. Rohde. Med talrika illustrationer efter författarens egna träsnitt. Bokförlaget Niloe, Stockholm- Uddevalla, 1954. Tryckt i 500 exemplar.
    Häftad 8vo med illustrerat omslag och transparent skyddsomslag. Delvis ouppskuret exemplar i bra skick. Medföljer löst blad där förläggaren presenterar denna jubileumsutgåva. Rikt illustrerad med författarens egna träsnitt. 160 sid.
    150 SEK
  • Flygt, Torbjörn

    Flygt, Torbjörn; Underdog. Norstedts, Stockholm, 2001. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett beige pappband med illustrerat skyddsomslag. Bra skick. 398 sid.
    150 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208