Torgny Schunnesson Rare Books

Latest additions

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Carlin, Sven

    Carlin, Sven. Vad kostade brevet? En bok om inrikes brevportot genom tiderna. Natur och Kultur, Stockholm, 1975.
    Förlagsinbunden 8vo med illustrerad främre pärm. Bra skick. Rikt illustrerad i svartvitt. 137 sid.
    150 SEK
  • Nilebrant, Stig och Johansson, Sven Rune

    Nilebrant, Stig och Johansson, Sven Rune; Från fjäderbrev till flygpost. Posthistoria, frimärksframställning och samlande. Natur och Kultur, Stockholm 1974.
    Hög 8vo i ett illustrerat oc laminerat pappband i fint skick. Rikt illustrerad mest i svart och vitt men med en del färgplanscher. 180 sid.
    150 SEK
  • Klinge, Matti & Kolbe, Laura & Nevala, Maria-Liisa & Setälä. Päivi

    Klinge, Matti & Kolbe, Laura & Nevala, Maria-Liisa & Setälä. Päivi; Drottning Kristina. Sin tids europé. Atlantis, Stockholm, 1990.
    Hög 8vo i förlagets blå klotband med förgylld ryggtext. I ett illustrerat skyddomslag. Mycket fint skick. En vackert illustrerad bok i färg och i svart och vitt. 204 sid.
    150 SEK
  • Stolt, Bengt

    Stolt, Bengt; Kyrkliga sällsyntheter på Gotland och annorstädes. Ödins Förlag AB, Visby, 2001.
    Hög 8vo i ett blått klotband med förgylld ryggtext. I ett illustrerat skyddsomslag med bara mkt. lätta bruksspår. Ett fint exemplar.Rikt fotoillustrerad i svart och vitt. 210 sid.
    300 SEK
  • Tuchman, Barbara W

    Tuchman, Barbara W. En fjärran spegel. Det stormiga 1300-talet. Atlantis, Stockholm, 1994..
    Förlagsinbunden stor 8vo med illustrerad rygg och främre pärm. Försättsbladen i form av en karta av Europa under 1300-talet. Ett välbevarat exemplar. 668 sid.
    Läsvärd!
    150 SEK
  • Ullberg, Gösta

    Ullberg, Gösta; Huså Bruks historia. Wisénska Bokhandelns förlag, Östersund, 1967.
    Stor 8vo inbunden i ett dekorerat klotband med bara lätta bruksspår. Lite svag i främre inre fals. I ett lite solkigt och revat skyddsomslag. Nga. antecningar i blyerts på främre tomma försättsbladet. Fin inlaga. Fotoillustrerad. 738 sid.
    250 SEK
  • Haskel, Karl

    Haskel, Karl; Axel Fridell. Bilder 1 , Katalog över Axel Fridells grafiska verk, samt Bilder 2 , Oljemålningart, teckningar fotografier och brev. 2 volymer. Bibliofil utgåva med 3 etsningar i nytryck. Skogs Boktryckeri AB, Trelleborg, och Föreningen för Grafisk Konst, Stockholm, 1986 resp. 1989. Bibliofil utgåva.
    Två folio-volymer inbundna i utgivarens svarta respektive röda skinnband med Axel Fridells namn tryckt i silver på främre pärm. Främre omslagen medbundna. Båda volymerna i var sin gedigen kassett. Detta är exemplar nummer 98 av den bibliofila utgåva utgiven i 120 exemplar med 3 Axel fridell-etsningar i nytryck. I första delen infäst "Regnlandskap", etsning 1934 (H. 388) samt "Man i kappa, etsning 1915 (H. 33). Båda är nytryck i 130 ex av Lennart Glemme, Hamburg, på Richard de Bas handgjort papper 180 gram. Stämplade på baksidan. I andra delen etsningen "Faluån II", etsning 1925 (H. 226). Även den nytryck 1989 i 130 ex av Lennart Glemme, Hamburg, på Richard de Bas handgjort papper 180 gram. Stämplad på baksidan. Verkförteckning med samtliga Axel Fridells verk avbildade i färg och svart och vitt. Mycket god kvalitet! 371 sid. + 551 sid.
    Biografi och verkförteckning över Axel Fridells verk och liv.
    3500 SEK
  • Künstle, Karl, Dr

    Künstle, Karl, Dr. ; Ikonographie der Heiligen. Mit 284 Bildern. Herder & Co. Verlagsbuchhandlung, Freiburg im Breisgau, 1926.
    Large hardbound 8vo in publisher's linen cloth binding with blindstamped text on front board. Slightly loose in binding, else fine condition. With the green dust jacket separated and added loose. Some pencil notes and underlining in the beginning. Illustrated with 284 pictures in black and white. XVI, 606 p. , (II).
    Med Helge Kjellins namnteckning i blyerts på försättsbladet. With the autographed name of Helge Kjellin in pencil on the front empty endpaper..
    1500 SEK
  • Rudström, Lennart, redaktör

    Rudström, Lennart, redaktör; Sven Palmqvist glaskonstnär. Almlöfs Förlag, 2006.
    Stor 4:o i förlagets illustrerade pappband. Rikt och vackert illustrerad bok om glaskonstnären Sven Palmquist med texter av bl. a. Lennart Rudström, Maria Silfverhielm, Sven Ljungberg och Andreas Palmqvist. Bra kvalitet! 112 sid.
    250 SEK
  • Lagerquist, Marshall

    Lagerquist, Marshall; Georg Haupt. Ebeniste de Roi. Nordiska Museets Handlingar 92, 1979.
    Liten 4:o inbunden i ett smakfullt grönt linneband med förgylld text på främre pärm och rygg. I ett välbevarat illustrerat skyddsomslag. Myckt fint exemplar rikt och vackert illustrerat mest i färg men även med färgplanscher. 252 sid. , (III).
    200 SEK
  • Nessle, Lena

    Nessle, Lena; Måla inomhus på gammalt vis. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1985.
    8vo inbunden i ett laminerat och dekorert pappband i nyskick. Rikt illustrerad i färg och i svart och vitt. 119 sid.
    150 SEK
  • Fontana, Franco, Italien Photographer, b. 1933

    Fontana, Franco, Italien Photographer, b. 1933; Urban Landscape/Paesaggio Urbano. Italian/English edition with text by Angelo Schwartz. Selezione d´Immagini, Milano, 1980.
    Small hardbound 4:o in publisher's gray linen cloth with a mounted color photo on front board. No dust jacket, as issued. Minor spot at rear panel. A near fine copy. Fine! With text in English/Italian by Angelo Schwartz. 25 tipped in color photo reproductions with titles. In the end a biography.
    400 SEK
  • Fontana, Franco, Italien Photographer, b. 1933

    Fontana, Franco, Italien Photographer, b. 1933; Presenzassenza. With text by Guiliana Scimè. Italian/English edition. Selezione d´Immagini, Milano, 1982.
    Small, hardbound square 4:o in publisher's gray linen cloth with a color photo pasted on front boardd. No dust jacket, as issued. Condition as new. Fine! Text in Italian and English by Guiliana Scimè(12 p.) + 27 tipped in color photo reproductions. In the end a biography on Fontana. A nice book production.
    400 SEK
  • Fontana, Franco, Italien Photographer, b. 1933

    Fontana, Franco, Italien Photographer, b. 1933; Paesaggi 1970-1995. Landscpaes, With texts in Italian and English. Photology, Milano, (1995).
    Hardbound 8vo in publisher's illustrated paper binding. No dust jacket, as issued. Introductions in Italian and English by Achille Bonito Oliva and Ezio Raimondi. Numerous landscapes in color by this photographer beeing a master of lines. In the end exhibition list and bibliography. 87 p.
    300 SEK
  • Penn, Irving, American Photographer

    Penn, Irving, American Photographer; Irving Penn. The Museum of Modern Art, New York, 1986. Reprint.
    Large softbound square 4:o with pictorial front wrapper. Light folds to corners up. A near fine copy. Acknowledgments and Introduction by John Szarkowski + 156 plates in black and white and color. 216 p.
    600 SEK
  • Penn, Irving, American Photographer

    Penn, Irving, American Photographer; Irving Penn. Utställningen med 57 fotografiska platinum prints. Med förord av Irving Penn. Camera Obscura, Stockholm, 3 november-16 december 1977. Utställningskatalog.
    Klammerhäftad 4:o med grå omslag textade i vitt och svart. Hörnveck upptill på främre omslag och lite ytligt skav, annars fin. Förord av Irving Penn på engelska "a technical note from the photographer". Kronolog. Introduktion på engelska av Harry Geldzahler och introduktion till utställninge av John Szarkowski. Kort text också av Alexander Liberman från Moments Preserved. 29 fotoreproduktioner i svart och vitt.
    Camera Obscuras katalog nr. 1.
    250 SEK
  • Moskowitz, Ira (Red. )

    Moskowitz, Ira (Red. ); Mästarteckningare genom tiderna I-VIII (8 volumes). Allhems förlag, Malmö, 1965.
    Åtta volymer i folio inbundna i förlagets vackra röda skinnryggband med dekorerade linnepärmar. Illustrerade skyddsomslag med lättare bruksspår. Förgylld text på ryggarna, förgylld dekor på skinn på främre pärmarna samt övre gudsnitt. En skinnrygg mycket lätt avvikande i färgtonen. Ett elegant set. Översatta av Bengt G. Söderberg och med förord av professor Carl Nordenfalk. Volym I-II innehåller italienska teckningar: Vol. 1; XXXII, 150 planscher med teckningar med förklarande text, Vol. 2; XIV, plansch 151-203. Vol. 3; tyska teckningar från 1200-talets början till 1800-talets slut XX, plansch 304-452, Vol. 4; Flamländska teckningar från Jan van Eyck till Vincent van Gogh, XVIII, plansch 453-630. Vol. 5; Franska teckningar från 1200-talets början till Eugèn Delacroix XXI, plansch 631-743, Vol. 6; Franska teckningar II. Från Camille Corot till Pablo Picasso XIII, plansch 744-859, Vol. 7; Orientaliska teckningar. Spanska och engelska teckningar. XXI, plansch 862-933. Vol. 8; Amerikanska teckningar. Moderna teckningar. XVIII, plansch 994-1032.
    3500 SEK
  • Camera Obscura

    Camera Obscura. Camera Obscura I-II. 2 volymer. Volym 1.1977-1981 och volym 2. Våren 1982. Camera Obscura, utan år.
    Två stora häftade 4:o - volymer med färgfoto-illustrerade omslag. Milt solkiga omslag och nga. mycket lätta hörnveck. Ett bra exemplar av denna intressanta exposé över fotografin - och fotografer som ställt ut hos Camera Obscura. Alla har varit där! Här finns också texter om fotografi - och om fotograferna. Bra reproduktioner mest i svart och vitt. I andra delen även i färg. 116 sid. + 60 sid.
    500 SEK
  • Jonsson, Sune, Swedish Photographer, (1930-2009)

    Jonsson, Sune, Swedish Photographer, (1930-2009); Byn med det blå huset. Fyra Förläggare, 1989. Third, partly revised, edition.
    Hardbound tall 8vo in publisher's laminated boards lettered in white. No dust jacket, as issued. No signs of use at all. Fine! To some extent is this third edition original as some photos has been added and others withdrawn from the first edition published in 1959. Black and white photos. 138 p.
    Parr/Badger: The Photobook: A History, Vol. 1, p. 214/15 for the first edition.
    600 SEK
  • Pedersen, Carl-Henning

    Pedersen, Carl-Henning. Retrospektiv udstilling 1963. Den frie udstillings bygning, København, 1963.
    Häftad 4:o med konstnärens illustrerade omslag. Omslaget ytterst lätt missfärgat i marginalerna. Rikt illustrerad med planscher mestadels i svart och vitt. Text på danska av Christian Dotremont. Opaginerad.
    Utgiven i 1000 numrerade exemplar varav detta är Nr. 306.
    200 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208