Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Mogensen, Maria

    Mogensen, Maria; Ny Carlsberg Glyptothek. Den ægyptiske samling. Ny Carlsbergsfondet, København, MCMXXX (1930). Första upplagan.
    Stor 8vo inbunden i ett blått halvfranskt band med upphöjda bind, förgylld ryggtext och marmorerat pärmpapper. Främre omslag medbundet. Ett välhållet band. Ryggen lätt blekt. En mycket fin inlaga. Illustrerad med teckningar i svart och vitt. 402 sid.
    300 SEK
  • Areschoug, F. W. C

    Areschoug, F. W. C; Skånes flora, innefattande de fanerogama och ormbunksartade växterna. C. W. K. Gleerup, Lund, 1866. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett blått halvklotband med svarta pärmar och förgylld ryggtext. Repat pärmpapper och lagning upptill på bakre yttre fals. Ägaranteckning på försättsbladet. Inlagan lätt lagerfläckad samt med enstaka fläckar. Rikligt med korta marginalanteckningar i blyerts och bläck. XC, 242 sid.
    200 SEK
  • Nittve, Lars (preface)

    Nittve, Lars (preface). Walter De Maria: Two Very Large Presentations. Moderna Museet, Stockholm, 1989. Utställningskatalog 224.
    Softbound 4:o with white wrappers lettered in black that shines through the semi transparent white dust jacket also lettered in black. D/j slightly soiled and folded. No tears. Fine/Very good +. Richly illustrated with colour plates of De Maria´s installations. 118 p.
    Texts by: J C Cooper, Olle Granath, Pontus Hultén, Cecilia Lindqvist, Lars Nittve, Mario Perniola and Ingrid Rein.
    300 SEK
  • Louis, Morris

    Louis, Morris; Rooseum Re-vision I: Morris Louis. Texter/Texts: Clement Greenberg, Lars Nittve. Rooseum, Malmö, 1993. Utställningskatalog Nr. 12.
    Hardbound 4:o in a clothbacked paperbinding with deep red boards lettered in black. Fine! 13 reproductions, mostly fullpage with captions in Swedish and English. 36 p.
    4:o inbunden i ett svart ryggklotband med röda pärmar. I nyskick. Parallell-textad på svenska och engelska. 36 sid.
    200 SEK
  • Homer, William Innes (text)

    Homer, William Innes (text); Stieglitz and the Photo-Secession 1902. Viking Studio, 2002. First edition.
    Tall, hardbound 4:o in publisher's black cloth binding with spine lettered in silver. In a pictorial dust jacket. D/j slightly soiled and slightly folded up. Fine/very good. About the photographers around Alfred Stieglitz who exhibited in New York's National Arts Club in 1902. With numerous reproductions. 133 p.
    400 SEK
  • Benzelius, Eric & Benzelstierna, Gustaf

    Benzelius, Eric & Benzelstierna, Gustaf; Brefwäxling imellan ärke-biskop Eric Benzelius den yngre och dess broder, censor librorum Gustaf Benzelstierna; Efter originalerne utgifven af Johan Hinric Lidén. F. Schonberg och Björkegrens enka, Linköping, 1791.
    8vo inbunden ett halvfranskt band med upphöjda bind, röda snitt och förgylld ryggskrift. Ryggen lite sliten och skavd. Främre falsen lös. Inlagan i utmärkt skick. XXVII, 356 sid.
    900 SEK
  • Reuterswärd, Carl Fredrik

    Reuterswärd, Carl Fredrik; Laser. Wahlström & Widstrand, Stockholm, 1969. Första upplagan.
    8vo inbunden i förlagets svarta pappband. Ytterst lätt skavd i kapitäl och hörn. En bra inlaga rikt illustrerad med svartvita fotografier av laser. Ej paginerad men ca. 40 sid.
    Foto av Hans Hammarskiöld.
    200 SEK
  • Burroughs, Edgar Rice

    Burroughs, Edgar Rice; Tarzan et les pygmées. Adaption française de P. F. Caillé. Bicoloured & coloured cartoon. Hachette, Paris, 1940. First French edition.
    Hardbound 8vo (75 mm. x 225 mm.) in publisher's coloured pictorial paper binding. No d/j. Minimal wear to extremities, a few mild scratches to rear panel and a slight fading below on front board. A very good or better copy. Slightly browned squares on endpapers from d/j. A small, weak spot below on two pages in the beginning. Mildly browned margins. Illustrated in colour, sometimes more colourful. 48 p.
    No. 7.
    300 SEK
  • Burroughs, Edgar Rice

    Burroughs, Edgar Rice; Tarzan et les éléphants. Adapation française de P. F. Caille. Early bicoloured ands coloured French cartoon of Tarzan. Hachette, Paris, 1938. First French edition.
    Hardbound 8vo in publisher's coloured pictorial paper binding in likewise illustrated dust jacket. The binding with very small loss at head of spine, else a very good or better copy well preserved by the scarce d/j. D/j with several tears to extremities and a paperloss in outer corner below on front panel. Rear panel spotted. Very good /good +. Interior a slight fold to front free endpaper and mildest browned margins. Else in fine condition. 48 p.
    No. 4 after Tarzan, Tarzan et Gloria and Tarzan et le lion.
    500 SEK
  • Houssaye, Arsene

    Houssaye, Arsene; Les mille et une nuits parisiennes I-IV. 4 vol. Complete. E. Dentu, Paris, 1875.
    Four contemporary 8vo volumes in dark blue half chagrin bindings with spines lettered in gilt. Marbled endpapers. Slightly rubbed boards and slight rubbing to heads and foots of spines else a tight and well preserved set. With somewhat foxed text, but never very heavy. With four red medaillon portraits of women in red as frontispieces and in the text vignettes and cul de lamps in black. The work is divided in 27 "books". Front. , 399 p + Front. , (II), 383 p + Front. , (IV), 383 p. + Front. , (IV), 382 p. , (II).
    800 SEK
  • A. B. Aerotransport

    A. B. Aerotransport. A. B. Aerotransport 1924 - 2 juni - 1934. Iduns Tryckeri AB, Stockholm, 1934.
    Häftad 4:o i ett himmelsblått omslag i gott skick. En trevlig företagshistorik om ett ungt flygföretag med många intressanta fotoreproduktioner i svart och vitt. Lätt tendens till veck upptill i hörnen av sidorna, annars ett välhållet exemplar. 47 sid.
    300 SEK
  • Svenska Academiens handlingar 1791-1793

    Svenska Academiens handlingar 1791-1793. Svenska Academiens handlingar Ifrån År 1786. Fjärde delen 1791-93. 1 vol. OBS enbart fjärde delen. Carl Delén, Stockholm, 1809.
    8vo inbunden i ett samtida, trevligt halvfranskt band med förgylld lyra och krans samt titeltext på ryggen och marmorerade pärmpapper. Bara lätt slitage. Försättsbladen och huvudtitel-sidan lätt brunfläckade. Äldre namnteckning på främre försättsblad. Den graverade vinjetten lite revad i ena kanten. I övrigt ett mycket rent och fint exemplar. Illustrerad med en del fina graverade vinjetter av J. F. Martin. Innehåller; Fale Burmans "Lefernes-beskrifningar" över Axel Oxenstierna och Cardinalen de Richelieu. Axel Gabriel Silverstolpes äreminne över Sten Sture den Yngre, Lefernes-beskrifning över Georg Stiernhjelm av Carl Gustaf Nordin. Skaldebref till dem som söka ett odödligt minne av Isak Reinhold Blom och Axel Gabriel Silverstolpe. Sång över segern vid Svensksund av Johan Stenhammare samt Lefernes-beskrifning öfver Ärkebiskop Håkan Spegel av Carl Gustaf Nordin. (IV), 326 sid. , sista blank.
    400 SEK
  • Oswald, Gösta

    Oswald, Gösta; En privatmans vedermödor. Med noter och appendices av författaren. Bonniers, Stockholm, 1964.
    Häftad 8vo med blått illustrerat omslag. Ägaranteckning i blyerts på halvtitelbladet. Ett bra exemplar. 171 sid.
    Ursprungligen utgiven under pseudonymen Peter Sergius
    300 SEK
  • Centerwall, Julius (medv. )

    Centerwall, Julius (medv. ); Svea. Folk-kalender för 1901. Femtiosjunde årgången. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1900.
    Liten 8vo inbunden i ett rött gulddekorerat klotband med förgyllda snitt. Ryggen lätt blekt samt smärre bruksspår på pärmarna. Ändå ett mycket välhållet band med en ren och fin inlaga. Med 43 illustrationer i svart och vitt. 256 sid, + 9 planscher.
    Med bidrag av Julius Centerwall, Es. Collin, Sophie Elkan, C. Forsstrand, G. af Geijerstam, Ida Granqvist... E. Key, E. Kuylenstierna, Selma Lagerlöf m.fl.
    200 SEK
  • Angered-Strandberg, Hilma (medv. )

    Angered-Strandberg, Hilma (medv. ); Svea. Folk-kalender för 1902. Femtioåttonde årgången. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1901.
    Liten 8vo inbunden i ett rött gulddekorerat klotband. Främre inre falsen något lös. I övrigt ett mycket bra exemplar med en ren och fin inlaga. Med 52 illustrationer i svart och vitt. 256 sid, + 8 planscher.
    Med bidrag af Hilma Angered-Strandberg, Rich. Bergh, Bo Bergman, A. Bondeson, Erik Brogren, A.U. Bååth, E. Collin, Ernst Didring, Sophie Elkan, C. Forsstrand, G. Fröding, Jane Gernandt-Claine, Fr. Hedberg, Ellen Key, Hellen Lindgren...Hjalmar Söderberg m.fl.
    200 SEK
  • Kierkegaard, Søren

    Kierkegaard, Søren; Enten-Eller. Et livsfragment udgivet af Victor Eremita. Første deel indeholdte A.´s papirer. Andet deel indeholdte B.´s papirer, Breve til A. Två delar i en volym. 7. udg. ved J.L. Heiberg. Köbenhavn, Gyldendalske Boghandel/Nordisk Forlag, 1937.
    8vo inbunden i ett brunt halvfranskt band med marmorerade pärmar och förgylld ryggtext. Pärmarnas falsar lösa. Pärmarna lätt nötta i hörnen. Ren och fin, till synes oläst, inlaga. Ägaranteckning på försättsblad. Del 1; XXI, (3), 480 sid, 33 sid, Del 2; (5), 381 sid, 19 sid.
    300 SEK
  • Fröding, Gustaf

    Fröding, Gustaf; Guitarr och dragharmonika. Mixtum pictum på vers. Albert Bonniers förlag, Stockholm,1893. Andra upplagan. Genomsedd och något tillökt.
    Liten 8vo i ett vackert dekorerat blått klotband. Rikt förgylld ornamentik på främre pärm med författarnamn och titel i förgylld text. Bakre pärm blinddekorerad. Dekorerade försättsblad. Ett välbevarat exemplar i alla avseenden. 191 sid. , (I).
    300 SEK
  • Bergman, Bill (red. ) & Svensson, S. Artur (red. )

    Bergman, Bill (red. ) & Svensson, S. Artur (red. ). Flygets årsbok 1958- Ett år i luften. Allhems förlag, Malmö, 1958.
    Liten 4:o inbunden i ett beige halvklotband med blå pärmar och fotoillustrerat skyddsomslag. Liten klisterlapp på baksidan av skyddsomslaget. Ett bra exemplar. Mycket rikt illustrerad i svart och vitt samt med flera utvikbara planscher. 282 sid + XXXVII.
    150 SEK
  • Wretholm, Eugen

    Wretholm, Eugen; Gustav Rudberg. Askild & Kärnekull, Stockholm, 1980. Första upplagan.
    4:o inbunden i ett vitt klotband med fotoillustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt veckat nedtill samt med två minimala revor. Band och inlaga i utmärkt skick. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 76 sid.
    200 SEK
  • Zimmermann, W. F. A

    Zimmermann, W. F. A. ; Pittoresk beskrifning öfver jordens kända länder med särskilt afseende på de nyaste upptäcksresorna af Ross, Parry, Kane, Franklin etc /.../ sammanbunden med Thomée, Gustaf; Sverige;kort framställning af fäderneslandets geographi, statistik och etnographi. C. A.Fahlstedts Förlag, Stockholm, 1861 resp. 1862.
    Rejäl 8vo inbunden i ett samtida halvfranskt band med förgylld ryggdekor och röda pärmar. Lite ryggslitage och ngt. skavda pärmar med färgskiftning upptill. Men ett väl sammanhållet band. Första verket trevligt illustrerat med träsnitt i kraftfulla avdrag samt två graverade helsides planscher varav den ena med fin, samtida handkolorering. (IV), 697 sid. , (I) + två graverade planscher + (II) Reklam + (IV), 103 sid.
    500 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208