Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Malmberg, Stefan, projektledare

    Malmberg, Stefan, projektledare; Från Bjäre till Österlen. Skånska natur- och kulturmiljöer. Länsstyrelsen i Kristianstads län, 1996.
    Rejä 4:o-volym inbunden i utgivarens ilustrerade pappband. Mycket fint skick. En ambitiös och vackert färg-illustrerad bok som beskriver värdefulla natur- och kulturmiljöer i Kristianstads län samt ger förslag till hur de skall kunna bevaras. 446 sid.
    400 SEK
  • Ahlstrand, Jan Torsten (red. )

    Ahlstrand, Jan Torsten (red. ). Ögon-Blickar/New Media 1, Malmö Konsthall, 22.3-19.5 1975. Malmö Konsthall, 1975. Katalog Nr. 2.
    Häftad 4:o med Lennart Nilssons foto "se människan" på omslaget. Ett bra exemplar. Mycket rikt illustrerad i svart och vitt. Förord av Eje Högestätt och Günter Metken. Text på svenska, engelska och tyska. 96 sid.
    Softbound 4:o with Lennart Nilsson´s photo "se människan" on front cover. A near fine copy. Richly illustrated in black and white. Foreword by Eje Högestätt and Günter Metken. Text in Swedish, English and German. 96 p.
    200 SEK
  • Cappelin, Ola

    Cappelin, Ola; Kivik. Under redaktion av Sten Andersson, Gert Aspelin och Inge Gärsgård. Föreningen för Fornminnes- och Hembygdsvård i Sydöstra Skåne (Nr. 25) och Miljövårdsföreningen i Kivik med omnejd, 1982.
    8vo inbunden i ett illustrerat klotband. Lite blekta kanter på främre pärm samt nga. fläckar på bakre pärm. I övrigt ett fint exemplar med ren och fin inlaga. Med en del illustrationer i svart och vitt. 223 sid.
    Nytryck av tio skrifter av en av den skånska hembydsforskningens pionjärer, Ola Cappelin (1868-1948).
    200 SEK
  • Hornborg, Eirik

    Hornborg, Eirik; Finlands historia från äldsta tider till våra dagar. Med en översikt Finland av idag av Runar Urbans. Allhems Förlag, Malmö, 1948.
    Srtor 8vo i ett djuprött halvfranskt band. Förgylld ryggtext och övre rödfärgat snitt. Skinnet upptillpå främre pärm med lite skavfläckar, annars ett fint exemplar. Otroligt väl illustrerad historie-skrivning. 464 sid.
    Ingår i sviten De nordiska folken genom tiderna.
    300 SEK
  • Andrén, Erik

    Andrén, Erik; Simrishamn. Bebyggelsens och stadsplanens historia. Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1942.
    Hög, häftad 8vo i ett omlag som är skavt och lite missfärgat i kanterna. Lagning upptill på ryggen. i marginalerna. Senare delen av boken är en finstämd avdelning fotografier från Simrishamn 1935-56 i Nordisk Rotogravyrs fina tryck. Texten illustrerad med planer och ritningar. 96 sid.
    Nordiska Museéts Handlingar: 16.
    200 SEK
  • Fearnley-Whittingstall, Jane

    Fearnley-Whittingstall, Jane; Rose Gardens. Their History and Design. Chatto & Windus, London, 1989.
    Hardbound 4:o in publisher's green cloth with gilt lettered spine. In a pictorial dust jacket with minimal signs of use to extremities. No tars or spots. Fine/near fine. Numerous colour reproductions and black and white drawings and plans. 202 p.
    300 SEK
  • Stanek, Dr. V

    Stanek, Dr. V. ; Fjärilarnas värld i färg. Tidens Förlag, Stockholm, 1977.
    Stor 8vo inbunden i ett linneband med svart ryggtext samt illustrerat skyddsomslag. Illustrerad med 500 bilder varav 200 i färg. 351 sid.
    200 SEK
  • Sjöberg, Lars och Sundblom, Hans

    Sjöberg, Lars och Sundblom, Hans; Renovering av gamla möbler. ICA bokförlag , Västerås, 1981. Andra upplagan.
    Häftad 8vo med illustrerat omslag. Bra exemplar. Illustrerad med fotoreproduktioner i svart och vitt. 172 sid.
    150 SEK
  • Follin, Elias

    Follin, Elias; Helsingborgs historia. Öfversedd och tillökt af P. Wieselgren. Wahlström & C. , Upsala, 1851. På Arfvingarnes Förlag.
    8vo inbunden i ett samtida, eller nära samtida halvfranskt band. Förgylld ryggtext och marmorerade pärmar. Lite skav på pärmarna och hörnen lätt stukade. Ett väl sammanhållet band. Ett par avsnitt av inlagan brunfläckade mest i marginalerna, men aldrig riktigt hårt. En del sidor med lätt bruntoning från motstående sidor. Äldre namnteckning på främre pärms insida. (VI), VI, (VI), 488 sid.
    600 SEK
  • Herbel, Dieter

    Herbel, Dieter; Kaktusar. Bonniers förlag, Stockholm, 1978.
    Stor 8vo inbunden i förlagets konstskinnband med illustrerat skyddsomslag. Laminatet på skyddsomslaget har veckat sig lite, annars ett mycket välhållet exemplar. Diskret namnteckning på främre tomma försättsbladet. Illustrerad med 452 färgfoton. 311 sid.
    Artbeskrivning av 217 kaktus- oc andra suckulentsläkten med 1200 varinter.
    250 SEK
  • Tynell, Lars

    Tynell, Lars; Skånes medeltida dopfuntar I-IV. Komplett. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, 1914-21.
    Fyra häfta folio-volymer med textade omslag. Mycket god kondition. Osprättat exemplar. 204 sid. med löpande paginering, 53 helsidesplanscher samt mängder av figurer i texten.
    500 SEK
  • Barr, Jr. , Alfred H

    Barr, Jr. , Alfred H; What is modern painting? Introductory Series to the Modern Arts 2. Museum of Modern Art, New York, 1946. First Edition.
    Softbound 4:o with yellow illustrated wrappers. Mildly soiled wrappers but else a near fine copy. Richly illustrated in black and white. Not paginated.
    200 SEK
  • van Bruggen, Coosje

    van Bruggen, Coosje; Frank O. Gehry. Guggenheim Museum Bilbao. Guggenheim Museum Publications, New York, 1999.
    Hardbound 4:o in a light green cloth binding with photo illustrated dust jacket. Fine/Fine. Richly illustrated with photos and drawings in both black and white and color. 211 p.
    300 SEK
  • Widlundh, Susanna och Johansson, Bertil

    Widlundh, Susanna och Johansson, Bertil . ; Prydnadsgräs. ICA Bokförlag, Västerås, 2006.
    4:o inbunden i ett laminerat, illustrerat pappband i bra kondition. Med mängder av illustrationer i färg. 96 sid.
    200 SEK
  • Robert, Carl

    Robert, Carl; Archaeologische Hermeneutik. Anleitung zur Deutung klassischer Bildwerke. Mit 300 Abbildungen om text. Weidmannsche Buchhandlung, Berlin, 1919.
    Hadbound 4:o in publisher's red-brown clothbacked paper binding with gilt lettered front board. Corners a but bumped, else a well preserved and tight binding. Old name on front free endpaper and some underlinings in pen on the first 8 pages, easy to remove. Else fine interior. Numerous illustrations in black and white. VIII, 432 p.
    600 SEK
  • Zafar, Nazneen

    Zafar, Nazneen; A Practical Guide to Pakistani Rugs. A Buyers Guide. Liberty Book, no date. Around 1980 ?
    Softbound 8vo with illustrated wrappers. Front wrapper loose in lower hinge and some slight folds to corners, else fine condition. Numerous reproductions in colour and illustrations in black and white. 152 p.
    200 SEK
  • Bianchini, Francesco och Pantano, Azzura Carrara

    Bianchini, Francesco och Pantano, Azzura Carrara; Prydnadsväxter för hem och trädgård. Norstedt & Söners förlag, Stockholm, 1977.
    Kraftig 8vo i förlagets konsskinnband med monterad plansch på främre pärm. I ett illutrerat skyddsomslag. Ett fint exemplar. 522 blommor avbildade i färg och omsorgsfullt beskrivna med odlingsråd. Ej paginerad.
    150 SEK
  • Bodén, Christer

    Bodén, Christer; Modern arkitektur. Funktionalismens uppgång och fall. ArchiLibris, Helsingborg, 1989. Första upplagan.
    4:o inbunden i ett vitt klotband med illustrerat skyddsomslag. Lätt missfärgning upp- och nedtill på pärmarna samt på ryggen av skyddsomslaget. Bakre flik av skyddsomslaget veckat. I övrigt ett bra exemplar. Med dedikation från författaren på halvtitelbladet. Mycket rikt illustrerad med fotografier och teckningar i svart och vitt. 303 sid.
    300 SEK
  • Lindgren, Astrid

    Lindgren, Astrid; Rasmus, Pontus och Toker. Raben & Sjögren, 1957. First edition. Första upplagan.
    Hardbound 8vo in publisher's pictorial clothbacked paper binding. No dust jacket, as issued. Very small scratch to one corner and a few surface scratches on boards. A near fine copy with outstanding fresh spine. Crisp interior. Illustrated by Eric Palmqvist. 192 p.
    8vo inbunden i förlagets klotryggband med illustrerade pärmar. Litet skrapmärke på ett pärmhörn och nga. små, ytliga repor på pärmarna. Ett mycket fint exemplar. Illustrerad av Eric Palmqvist. 192 sid.
    800 SEK
  • Rinn, Rivka

    Rinn, Rivka; Time Station. Georg-Kolbe-Museum, Berlin/Neue Galerie am Landesmuseum, Graz/Galerie Gaudens Pedit, Lienz, 1997.
    Hardbound 4:o in publisher's pictorial cloth lettered in red. No dust jacket, as issued. Texts in German and English by Brigitte Hausmann, Hou Hanru, Christa Steine and others. Photos reproduced in black and white and colour. Biography and bibliography. 112 p.
    400 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208