Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Wallin, Sigurd

    Wallin, Sigurd; Kyrkoinredning för herremän. Skoglunds Bokförlag, Stockholm, 1948.
    4:o inbunden i ett välbundet rött, halvfranskt band med förgylld ryggdekor och marmorerat pärmpapper samt övre guldsnitt. Bandet i mycket fin kondition. Det illustrerade skyddsomslaget naggat i kanterna och lite solkigt. Rikt illustrerade med 162 svart-vita reproduktioner i djuptryck av Nordisk Rotogravyr, varav många helsides. 227 sid.
    300 SEK
  • Fritz, Martin & Beerglund, Bengt

    Fritz, Martin & Beerglund, Bengt; Gjutjärnets tidsålder I-II. 2 volymer. With a Summary in English. Gjuterihistoriska Sällskapets Skriftserie 1 och 2, 1989.
    Två blå 8vo-volymer inbundna i blå pappband med vit text. Med illustrerade skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerade i svart och vitt. Första delen av Marin Fritz; Svensk järngjutning fram till 1800-talets mitt. 254 sid. Andra delen av Bengt Berglund; Svensk järngjutning 1850-1910. 239 sid.
    1i> With 6 p. + 5 p. summary in English.
    300 SEK
  • Andersson, Gunnar P

    Andersson, Gunnar P. ; Alun och ark, kalk och krut. Kring fyra gamla skånska bruk. Natur och Kultur, Stockholm, 1974.
    8vo inbunden i förlagets illustrerade och laminerade pappband. Ett fint exemplar. Fotoillustrerad. 177 sid.
    Berättar om Andrarums alunbruk, Klippans pappersbruk, Limhas kalkbruk och Torsebro krutbruk.
    250 SEK
  • Berglund, Karin

    Berglund, Karin; Lust och fägring. Trädgårdsmänniskors drömmar och verklighet. Rabén Prisma, Stockholm, 1994. Andra upplagan. Trettioåttonde tusendet.
    4:o inbunden i förlagets illustrerade pappband. Ett bra exemplar. Mycket rikt illustrerad med fotografier i färg samt teckningar i svartvitt. 260 sid.
    250 SEK
  • Löfström, Frans

    Löfström, Frans; Kring Sandhammaren. Gleerups förlag, Lund, 1946. Första upplagan..
    8vo inbunden i ett grönt halvklotband med svart titeletikett med förgylld text. Nga. lätta fläckar på ryggen och pärmarna, men ett bra exemplar. Främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. 275 sid. , (III).
    200 SEK
  • Buckley, Veronica

    Buckley, Veronica; Kristina. Sveriges drottning. Albert Bonniers Förlag AB, Stockholm, 2004. Första upplagan, andra tryckningen.
    8vo inbunden i ett blått pappband med illustrerat skyddsomslag. Ett bra exemplar. Illustrerad med reproduktioner av målningar i svartvitt på planscher. 464 sid. + 16 sid. planscher.
    Översättning av Margareta Eklöf
    200 SEK
  • Liljegren, Bengt

    Liljegren, Bengt; Karl XII. En biografi. Historiska Media, Lund, 2000. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett blått pappband med illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslagets främre flik lätt veckad. I övrigt ett bra exemplar. Illustrerad i svart och vitt. 442 sid.
    150 SEK
  • Swindells, Philip

    Swindells, Philip; At the Water's Edge. Gardening with moisture-loving plants. Ward Lock Ltd. , London, 1988.
    Hardbound 4:o in publisher's green cloth binding with pictorial dust jacket. Fine/fine. Illustrated with numerous colour plates of which many are fullpage. 128 sid.
    250 SEK
  • Pizzetti, Ippolito and Cocker, Henry

    Pizzetti, Ippolito and Cocker, Henry; Flowers. A Guide for Your Garden I-II. Being a Selective Anthology of Flowering Shrubs, Herbaceous Perennials, Bulbs, and Annuals Familiar and Unfamiliar, Rare and Popular, with Historical, Mythological, and Culturel Paticulars. 2 volumes. Harry N. Abrams, Inc. Publishers, New York, 1975.
    Two large 8vo-volumes in tasteful light green linen cloth bindings lettered in gilt. With pictorial dust jackets. Minimal scratch up on outer edge on one d/j. Fine/ near fine. Illustrated with 297 plates in full colour and over 500 diagrams and line drawings. XL, 694 p. + XIII, p. 695- p. 1477.
    600 SEK
  • Björkelund, Gottfrid

    Björkelund, Gottfrid; Bosjöklosters historia. Carl Bloms Boktryckeri, Lund, 1945.
    Hög 8vo inbunden i ett beige halvklotband med vackert marmorerade pärmar. Båda omslagen medbundna. Exlibris på främre pärms insida. Ett mycket fint exemplar. Foto-illustrerad. 252 sid.
    250 SEK
  • Bock, C. E. , Dr

    Bock, C. E. , Dr. ; Hand-Atlas der Anatomie des Menschen. Rengersche Buchhandlung, Leipzig, 1880. Siebente Auflage vollständig umgearbeitet, verbessert etc..von Dr. Arnold Brass.
    Large 4:o in publisher's half leather binding with red boards end edges. Mildly faded spine and slight rubbing to edges, else a very good copy. Old name up on title-page, else fine interior. Illustrated with 305 figurs on 90 plates in colour print. 462 p. + 89 plates + 74 p. text.
    600 SEK
  • Eliasson, Claes U. & Ryrholm, Nils & Gädenfors, Ulf m. fl

    Eliasson, Claes U. & Ryrholm, Nils & Gädenfors, Ulf m. fl. ; Fjärilar:Dagfjärilar. Hesperiidae - Nymphalidae.(Omfattar samtliga nordiska arter.) ArtDatabanken/Sveriges Lantbruksuniversitet, 2005. Tredje tryckningen.
    Stor 4:o inbunden i förlagets skinnband med förgylld text och dekor på främre pärm och rygg. Övre guldsnitt. I ett helt vitt skyddsomslag. Ett mycket fint exemplar. Mycket rikt färgillustrerat av Martin Holmer och Karl Jilg samt med utbredningskartor av Claes U. Eliasson och Nils Ryrholm. Ingår i Nationalnyckeln till Sveriges flora och fauna. 407 sid.
    This first volume of the Encyclopedia of The Swedish Flora and Fauna covers all 140 species of Nordic Butterflies. Identification keysn in English and short abstracts of all species are presented. As new in a gild decorated full leather bindning with top edge gilt.
    400 SEK
  • Black, David

    Black, David; Världens vackraste mattor. Illustris Förlag AB, 1990.
    Stor 4:o inbunden i ett svart klotband med förgylld ryggtext. I ett färgillustrerat skyddsomslag. Mkt. lätta bruksspår på skyddsomslaget i nedre kanten, ett fint exemplar. Illustrerad med mer än 200 förgbilder och 150 svart/vita bilder samt 12 kartor över världens mattproducerande områden. 255 sid.
    500 SEK
  • Sjövall, P. G

    Sjövall, P. G. ; Brodda och Skönabäck. Tryckt i 200 exemplar. Berlingska Boktryckeriet, Lund, 1933.Tryckt i 200 xemplar vaav detta är N:r 52.
    Hög 8vo inbunden i ett smakfullt gulbrunt skinnand med förgylld text. I ett anonymt skyddomslag som har revor och fläckar. Bandet mded bara små bruksspår, ett vackert exemplar. Med dedikation från "Förf.". Författaren ägde Brodda, som ligger i skuggan av Svaneholm i Skåne, under några år och genomförde stora förändringar. Fotoillustrerad. 46 sid.
    300 SEK
  • André, Annika och Högstedt, Christina

    André, Annika och Högstedt, Christina; Kartornas Lund. 1580-talet till 1950. Gamla Lund. Förening för bevarande av stadens minnen. Årsskrift 72, 1990.
    Folio inbunden i ett blått linneband med förgylld text samt i ett transparent skyddsomslag. Ett fint exemplar. Nummer 953 av 1000 numrerade exemplar. Mestadels helsides kolorerade kart-reproduktioner på bättre papper med beskrivande text. 118 sid.
    300 SEK
  • Bedoire, Fredric

    Bedoire, Fredric; Guldålder. Slott ch politik i 1600-talets Sverige. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 2001.
    4:o inbunden i ett elegant, svart klotband med förgylld pärmlinje och ryggtext. Med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Rikt illustrerad med fotoreproduktioner i svart och vitt och gamla bilder från Svecia Antiqua et Hodierna. 275 sid.
    300 SEK
  • Izmidlian, Georges

    Izmidlian, Georges; Äkta mattor från Orienten. En bok om mattor från vår egen tid, att välja, äga och vårda dem. ICA Bokförlag, Västerås, 1979.
    Hög 8vo inbunden i förlagets illustrerade och laminerade pappband i mycket gott skick. Illustrerad med många helsidesplanscher i färg samt svart och vita reproduktioner. Sist ett kapitel "Typer av mattor" med teckningar i svart och vitt. 128 sid.
    200 SEK
  • Subik, Rudolf / Kaplická, Jirina (ill)

    Subik, Rudolf / Kaplická, Jirina (ill); Fakta om kaktusar och andra suckulenter. Tidens Förlag, Stockholm, 1976. Andra upplagan.
    8vo inbunden i ett rött klotband med illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget med minimalt riss. Ägaranteckning på försättsbladet. En ren och fin inlaga rikt illustrerad med teckningar i färg. 248 sid.
    150 SEK
  • Rangström, Lena, red

    Rangström, Lena, red. ; Hovets dräkter. Livrustkammaren, Stockholm, och Bra Böcker/Wiken, 1994.
    Stor 4:o inbunden i utgivarens laminerade och illustrerade pappband. God kvalitet. Vackert illustrerad i färg och svart och vitt. 152 sid.
    250 SEK
  • Butor, Michel / Svevo, Italo. and others

    Butor, Michel / Svevo, Italo. and others. L'Arc 36. Joyce et le roman moderne. L\'Arc, Aix-enProvence, 1968.
    Softbound 8vo with black and white photograph of Joyce on front cover. Wrappers mildly soiled and with minor fold down on front cover. Interior fine with a few photo illustrations. A near fine copy. Text in French. 100 p.
    With contributions by Michel Butor, Italo Svevo, Umberto Eco, Ezra Pound and others.
    150 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208