Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Charbnneau, Louis

    Charbnneau, Louis; Mambu et son Amour. Décors nègres de Jean Vergély. [Collection de "L'amour des Livres"] René Kieffer, Paris, 1925. N° 359 of 1000 copies.
    Softbound 8vo grey wrappers decorated in gilt. Faded spine with small papperloss and tear at lower capital. 221 p.
    300 SEK
  • Tranér, J (övers. )

    Tranér, J (övers. ). Anakreons sånger. Från grekiskan af J.Tranér. Med kopparstick efter Raphael Mengs. Palmblad & C., Upsala, 1833. Andra upplagan.
    Liten 8vo inbunden i ett ljusbrunt halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och förgylld ryggdekor. Endast lätt skavd i kanterna. Frontespis med skyddspapper. Diskret ägaranteckning på försättsbladet. En ren och bra inlaga med enstaka lagerfläckar på inledande och avslutande sidor. (2), XXIII, (3), 231 sid. (3).
    300 SEK
  • Strindberg, August

    Strindberg, August; Trefaldighetsnatten. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1909.
    Häftad 8vo. Omslaget lätt missfärgat samt löst upptill i falsen. Mycket lätt fuktfläck i övre hörn på flera sidor. Ändå en ren och fin inlaga. 40 sid.
    150 SEK
  • Goethe

    Goethe; Die leiden des jungen Werther. Insel-Verlag, Leipzig, 1918.
    Hardbound 8vo in a half leather binding with raised binds, marbled boards and green edges. Faded spine. Former owners signature on flyleaf. Interior crisp. A fine copy. Illustrated with woodcuts on plates. 213 p. + Plates.
    300 SEK
  • Runeberg, Johan Ludvig

    Runeberg, Johan Ludvig; Dikter. A. G. Hellsten, Stockholm, 1838.
    12o inbunden i ett halvfranskt band med förgylld ryggtext och marmorerade pärmar. Lätt fläckad rygg men ändå ett velhållet band. Samtida ägaranteckning på försättsbladet. Inlagan ålderfläckad samt med fuktfläck på de sista sidorna. I övrigt en fast och ren inlaga. 520 sid.
    300 SEK
  • Michaux, Henri

    Michaux, Henri; Jours de silence. Fata Morgana, [Montpellier], 1978. First Edition.
    Softbound tall 8vo with beige decorated wrappers. Wrappers slightly miscoloured and with minor bump on top of back panel. Interior fine. A near fine copy. 41 p.
    200 SEK
  • Bæksted, Anders

    Bæksted, Anders; Nordiska gudar och hjältar. Översättning Helen Petersen. Forum, Stockholm, 1986. Första svenska upplagan.
    8vo inbunden i förlagets ljusblå laminerade pappband. Ryggen blekt, i övrigt ett bra exemplar. Rikt illustrerad i svart och vitt. 429 sid.
    150 SEK
  • Bellman, Carl-Michael

    Bellman, Carl-Michael; Samlade skrifter 1-6. 6 delar i 3 volymer. Komplett. Illustrerad godtköpsupplaga. Adolf Bonnier, Stockholm, 1877-1879.
    Tre små 8vo-volymer i samtida halvfranska band med förgyllda bind och förgylld text. Ryggarna lätt skavda i kapitälen, annars ett välhållet exemplar. Ett parti i tredje volymen lagerfläckat, dock ej hårt. I övrigt ren inlaga. Bellman med luta som frontispis i stålstick i första volymen. I övrigt ganska sparsmakat med illustrationer i träsnitt. Vol. I; XIV, 346 sid. , (II) + 312 sid. , (IV). Vol. II; (II), 342 sid. + (X), 452 sid. , (VIII) . Vol. III; VIII, 360 sid. + (II), 306 sid. , (II), (II), 48 sid. Till synes omotiverat är sid. 109/110 i sista delen inbunden en gång extra på slutet, oaktat den inte saknas där den skall vara.
    400 SEK
  • Linné, Carl von

    Linné, Carl von; Carl von Linnés skånska resa. Faksimiledition efter 1751 års originalupplaga. Malmö Ljustrycksanstalt, John Kroon, 1940.
    8vo inbunden i ett välbevarat beige pappband med svart text. (IV),(X), XIV, 434 sid. , (XL) + planscher varav flera utvikbara. På slutet tillägget om Gödselen som kom med i omtrycket.
    300 SEK
  • Rosén, Susanna och Skoog, Anna, foto

    Rosén, Susanna och Skoog, Anna, foto; Vårens lökväxter i trädgård och kruka. Albert Bonnniers förlag, 2003.
    Hög 8vo i förlagets grå klotband med illustrerat skyddsomslag. Ett mycket fint exemplar. Väldigt rikt illustrerad med färgfoton. 144 sid.
    150 SEK
  • Lerner, Carol

    Lerner, Carol; Cactus. Morrow Junior Books, New York, 1992.
    Hardbound 4:o in a laminated and illustrated paper bidning. A bit faded binding with small marks and rest of hugh price label on rear panel below. A book about cactus for youth. Illustrated in colour. 32 p.
    150 SEK
  • Klougart, Asger / Hallig, Vagn Aage / Clausen, Grethe (red)

    Klougart, Asger / Hallig, Vagn Aage / Clausen, Grethe (red). Blomster under glas. Martins Forlag, København, 1964. Första upplagan.
    4:o inbunden i ett blått konstskinnband med förgylld pärm- och ryggskrift. Det fotoillustrerade skyddsomslaget med en del riss och revor. Pärmen lätt skavd i nedre kapitäl. Inlagan i bra skick. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier i svartvitt samt med planscher med färgfotografier av blommor. Text på danska. 774 sid. + 12 planscher.
    300 SEK
  • Faye, Aaase

    Faye, Aaase; Danske Støbejernskors. Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København, 1988.
    Hög 4:o inbunden i ett blått klotband dekorerat och textat i vitt. Lätt blekning i främre pärms ytterkant, annars ett fint exemplar. Rikt illustrerad i svart och vitt. 247 sid.
    400 SEK
  • Dickerson, Brent C

    Dickerson, Brent C; The Old Rose Advisor. Timber Press, Portland, 1992. First Edition.
    Hardbound 4:o in publishers red cloth binding with red illustrated dust jacket. Fine/near fine. The book is illustrated with 274 color drawings of different roses on 89 pages of plates. 400 p. + 89 plates.
    500 SEK
  • Coyet, Henriette m. fl

    Coyet, Henriette m. fl. ; Bidrag till Bara härads beskrivning 1- 15 + verksamhetsbeskrivning och stadgar. 17 arbeten inbundna i 3 volymer. Bara härads hembygdsförenings förlag, 1923-1958.
    Tre 4:o-volymer inbundna i blå halvklotband med dekorerade pärmar. Utan ryggtitel-etiketter. I mycket gott skick. Ett främre och bakre omslag medbundet i varje volym. Omfattar 1. Henritte Coyettes Textil allmogeslöjd med kolorerade planscher, 2. Berättelse om Bara härad 1775 av Niclas Olof Lönqvist, 3. Foldiktning från Bara härad av Per Andersson och Ingemar Ingers, 4. Burlövs örtagård av Henriette Coyet, 5. Fornlämningar och fynd från förhistorisk tid i Bara härad av Bengt Engström, 6. Byalagen i Bara härad av Bengt Engström, 7 och 8. Gamla gårdar och hus i Bara härad av Ingemar Ingers och Albert Nilsson (rikt illustrerad), 9. Beskrifning öfwer Lomma socken år 1828 och Lomma kyrka år 1830 av J. Falck, 10, 11 och 12. Det gamla dräktskicket i Bara härad av Signe Forsberg (rikt illustrerade), 13. Livet på Kabbarp 1&6 1814-1864 av Elin Thunell, 14. Sägner och historier från Genarp av Helge Andersson samt 15. Bara härad i slutet av 1700-talet av Helge Andersson. Tredje volymen inleds dessutom med Bara härads hembygdsförenings verksamhet under 25 år 1921-1946. I första delen finns dessutom inbundet Bara härads hembygdsförenings stadgar. Många av skrifterna är illustrerade.
    1200 SEK
  • Heidenstam, Verner von & Strohkirch, E. v. (illustr. )

    Heidenstam, Verner von & Strohkirch, E. v. (illustr. ); Karolinerna I-II. 2 delar i 1 vol. Albert Bonniers förlag, Stockholm, 1905. Första samlingen i 12:e tus., andra i original.
    8vo inbunden i ett ljusbrunt skinnband med förgylld pärmram och Carl XII:s monogram förgyllt på främre pärm. Ryggen blekt samt skador i övre kapitäl och lätt skavda hörn. Fin inlaga. Av E. v. Strohkirch illustrerad upplaga mest i svart och vitt men med en del färgplanscher. (IV), 268 sisd. + (X), 270 sid. , (II).
    150 SEK
  • Buchan, Ursula

    Buchan, Ursula; Gardening for Pleasure. A Practical Guide to The Essential Skills Conran Octoupuss, London, 1996. First Edition.
    Hardbound 4:o in publisher's green cloth with gilt lettered spine. In a pictorial dust jacket. Minimal signs of use on d/j. No tears or spots. Fine/near fine. Over 235 colour photograhs and illustrations. 192 p.
    250 SEK
  • Chan, Peter

    Chan, Peter; Bonsai. The Art of Growing and Keeping Minature Trees. Tiger Books International, London, 1993. New Edition.
    Hardbound 4:o in publisher's pictorial, laminated paper binding. In a pictorial dust jacket. D/j with minimal signs of use, no tears or spots. Fine/near fine! Numerous colour photo-reproductions and black and white illustrations. 174 p.
    300 SEK
  • Masson, Georgina

    Masson, Georgina; Italienska trädgårdar. Med förord av professor Gregor Paulsson. Natur och Kultur, Stockholm, 1963.
    Folio inbunden i utgivarens eleganta röda klotband med svarta titeletiketter på främre pärm och rygg. Bandet i mycket bra kondition medan det illustrerade skyddsomslaget har nga. rejäla revor och riss. Med två kolorerade, monterade planscher och i övrigt 211 svart-vita planscher och ett stort antal figurer. Behandlar romerska trädgårdar, trädgårdar från medeltid och renässans, toskanska trädgårar, renässanses trädgårdar i Rom, Markernas och Venetiens trädgårdar, Norra Italiens trädgårdar samt blommor i Italiens trädgårdar. 290 sid. + erratablad.
    600 SEK
  • Bamborough, Philip

    Bamborough, Philip; Antique Oriental Rugs and Carpets. Spring Books, London, 1989.
    Large, hardbound 8vo in publisher's gilt (!) cloth binding lettered in black. With a pictorial dust jacket. Fine/fine. With 64 fullpage colour plates and black and white illustrations. 192 p.
    250 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208