Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Böll, Heinrich

    Böll, Heinrich; Katharina Blums förlorade heder. eller: Hur våld kan uppstå och vart det kan leda. Berättelse. Bonniers, Stockholm, 1976. Första svenska upplagan.
    8vo inbunden i förlagets blå pappband med det lila illustrerade skyddsomslaget. Skyddsomslaget blekt i ryggen. Ägaranteckning på insidan av främre pärmen. Ett mycket bra exemplar. 157 sid.
    150 SEK
  • Ginsberg, Allen

    Ginsberg, Allen; The Fall of America. Poems of these States 1965-1971. City Lights Books, San Francisco, 1972. First Edition.
    Softbound small 8vo with black rubbed wrappers. Former owners signature on title leaf. Interior fine. 190 p.
    Liten häftad 8vo med svart skavt omslag. Med ägaranteckning på titelbladet. En ren och bra inlaga. 190 sid.
    200 SEK
  • Garbe, Carl

    Garbe, Carl; Alle drücken ihr den Daumen. Plädoyer für eine neue Regierung. Junger Verlag, Niederdollendorf, 1965. First Edition.
    Softbound 8vo with black and white illustrated wrappers. Minimal tear on top of front panel. Wrappers also slightly rubbed. Interior fine. Richly illustrated with black and white drawings and the blue thumb-prints that completes the pictures. Text in German. Not paginated but ca. 50 p.
    150 SEK
  • Mailer, Norman

    Mailer, Norman; The Armies of the Night. History as a Novel, the Novel as History. The New American Library, New York, 1968. First Edition.
    Hardbound 8vo in publishers black cloth binding with illustrated dust jacket. Small tear on top of back panel of d/j. Else, only minimal traces of use. Interior fine. Fine/ near fine. 288 p.
    300 SEK
  • Sv:son-Clementz, L. J

    Sv:son-Clementz, L. J. ; Vallkärra. Småskrifter om Vallkärra i Lunds kommun 1914-1926. Vallkärra Hembygdsmuseums Förlag, 1914-1926.
    Liten 8vo inbunden i ett snyggt, halvfranskt band med förgylld ryggtext. Ett främre omslag medbundet i inledningen. Med Albin P. Hjörlitz exlibris på främre pärms insida. Innehåller småskrifter i skilda ämnen om Vallkärra mellan 1915 och 1926: Katalog öfver de förhistoriska samlingarna, Hembygdsmuseets högtidsdag, I Vallkärra by den 4:e december 1676, Årsredogörelser, Nya föremål i museet från stenåldern,, Under ofredsåren i senare delen av 1600-talet, Årsredogörelse 1914, Tornabygdens stenålder, Våra ortnamn i Wallkärra, När vi skulle ha stenkolgrufvor i Vallkärra m. m. Eventuellt är den sista inbundna skriften om "En karolins äfventyr" ej komplett.
    500 SEK
  • Barbéris, Pierre

    Barbéris, Pierre; Aux sources de Balzac. Les Romans de jeunesse. Préface par Jean A. Ducourneau. Les Bibliophiles de L´originale, Paris, 1965. N° 1074 of 1500 copies.
    Hardbound 8vo in a red leather-backed binding. A fine copy. Covers bound in. With frontispiece of Balzac. Illustrated with facsimiles on plates. XXXII, 455 p. + plates.
    400 SEK
  • Vidal, Gore

    Vidal, Gore; Myra Breckinridge. Little, Brown and Company, Boston & Toronto, 1968. Third Printing.
    Hardbound 8vo in publishers black cloth binding with spine lettered in gilt. The black illustrated dust jacket with slight fold on front flap. No tears. Fine/ near fine. 264 p.
    200 SEK
  • Beauvoir, Simone de

    Beauvoir, Simone de; L'Amérique au jour le jour. Editions Paul Morihien, Paris, 1948. First Edition.
    Softbound 8vo with illustrated wrappers. Spine slightly darkened. A fine copy. Former owners signature on front free end paper. 390 p.
    300 SEK
  • Liedbeck, G. H

    Liedbeck, G. H. ; Gymnastiska dagövningar valda bland dem som begagnats vid Stockholms stads folkskolor under åren 1870-80. P. A. Norstedt & Söner, Stockholm, 1881. Första upplagan.
    4:o inbunden i ett samtida klotryggband med illustrerad främre pärm. Bandet professionellt renoverat med nya försättsblad. Pärmarna solkiga och fläckade. "Landskrona folkskola" handskrivet upptill på främre pärm. Fin inlaga med bara enstaka fläckar. Illustrerad med 273 figurer i svart och vitt som exempel på övningar. (VI), 80 sid.
    300 SEK
  • Ascharius (Fredrik Wilhelm Scholander)

    Ascharius (Fredrik Wilhelm Scholander); Fjolners saga berättad och ritad av Ascharius. Fotolitografiska Aktie Bolaget, Stockholm, 1866. Första upplagan.
    Hög 8vo i ett grönt blinddekorerat originalband med förgylld pärmtext. En del skav i hörnen, annars ett bra band. Diskret tillskrift på främre, tomma försättsbladet. Nga. sidor med lättare fläckar i inledningen, i övrigt en fin inlaga. Planscherna med teckningar och text integrerade. Titelsida + 31 planscher med tryck enbart på ena sidan.
    400 SEK
  • Tegnér, Esais

    Tegnér, Esais; Bihang till Frithiofs saga. 1. Frithiof den djerves saga. Öfversättning från Isländskan. 2. Lefnadsteckning öfver Esaias Tegner af F. M. Franzen. 3. Förklaring ööfver Ingeborgs armring af Bror Emil Hildebrand. 4. Inlednings-bref till Frithiofs saga af Esaias Tegnér datert 1839. A. Bonnier, 1839. Andra upplagan.
    8vo inbunden i ett samtida, ngt. flammigt klotband. Slitage i främre falsen, men bandet är helt och väl sammanhållet i övrigt. Ryggförgyllningen nerblekt. Försättsbladet löst i inre falsen nertill. Bra inlaga med bara nga. få fläckar. VI, 89 sid. Första delen med 14 stålstick och litografier med skyddspapper + 6 musik-planscher varav ett par dubbelsidiga. Del två med litograferat porträtt av Tegnér. Del tre med utvikbar plansch av Ingeborgs armring, som har ett par renoveringar på baksidan.
    400 SEK
  • Böll, Heinrich

    Böll, Heinrich; Unberechenbare gäste. Heitere erzählungen. Umschlag und zeichnungen von Wolf Barth. Verlag der Arche, Zürich, 1956. First Edition.
    Hardbound 8vo in publishers green illustrated paper binding. Spine and top of panels mildly faded. Else, a fine copy richly illustrated with drawings in black and white. 71 p.
    200 SEK
  • Balzac, Honoré de

    Balzac, Honoré de; La dernière fée ou la nouvelle lampe merveilleuse. Slatkine Reprints, Genéve, 1976. Réimpression de l\'édition de Paris 1825.
    Hardbound 8vo in wine red leather binding. A fine copy. Reprint with three parts in one volume. 139 p. + 206 p. + 211 p.
    400 SEK
  • Fröding, Gustaf

    Fröding, Gustaf; Samlade dikter (Guitarr och dragharmonika-Nya Dikter- Stänk och flikar- Nytt och gammalt) I-II. 2 volymer. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1901. Sjunde tusendet/första tusendet.
    Två 8vo volymer inbundna i röda dekorerade klotband. Förgylld rygg- och pärmskrift samt dekor. Blekta ryggar. I övrgt endast ytterst lätta brukspår. Diskret ägaranteckning på försättsbladen. Rena och fina inlagor. Vol. I; 239 sid. Vol. II; 221 sid.
    400 SEK
  • Jönsson, Gabriel

    Jönsson, Gabriel; Himmel och blandsäd. Dikter av Gabriel Jönsson. Teckningar av Martin Emond. C. W. K. Gleerups Förlag, Malmö, 1946. Första upplagan.
    Stor 8vo inbunden i ett ljusbrunt ryggklotband med förgylld ryggtext. Främre omslag medbundet. Med gåvoskrift av bl.a. författaren på försättsbladet. Varje dikt är illustrerad med en tecking i svartvitt. 126 sid.
    200 SEK
  • Kronhausen, Eberhard and Phyllis

    Kronhausen, Eberhard and Phyllis; The first international exhibition of erotic art + The 2nd international exhibition of erotic art. 2 volumes. Lunds Konsthall & Århus Kunstmuseum, 1968/ Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1969.
    Two softbound 8vo volumes with illustrated wrappers. Only mild traces of use. Two fine copies. Richly illustrated in black and white with erotic art from various times and cultures. Introduction to both volumes in English. Swedish, German and French. Volume I. 31 p. + 94 plates. Volume II. 21 p. + 108 plates.
    200 SEK
  • Christie, Agatha

    Christie, Agatha; The Mirror Crack´d from Side to Side. Collins, London, 1962. First Edition.
    Hardbound 8vo in red cloth binding with the green illustrated dust jacket. Minimal light stain on rear panel of d/j. Otherwise in fine condition, no tears. Fine/fine. 256 p.
    500 SEK
  • Jarry, Alfred

    Jarry, Alfred; Ubu enchainé. Suivi de Ubu sur la butte des paralipoménes et d'essais sur le théatre. Préface de Jean Saltas. Fasquelle Éditeurs, Paris, 1938.
    Softbound 8vo with illustrated wrappers. Wrappers worn with tears and minor paperloss. Owners signature on half title leaf. Interior fine. Frontespiece with Jarrys´s portrait. IX, 185 p. (4).
    150 SEK
  • Brazier

    Brazier; Chansons et Poésies diverses de Brazier. Chez Rosa Lib. Grande Cour du Palais Royal, Paris, 1821.
    Hardbound 12:o in a beautiful half leather binding with spine decorated in gilt. Only mild traces of use to boards. Ex-Libris on inside of front board. Interior fine with only mild miscoloring to some pages. With frontispiece and vignettes. (6), 208 p.
    400 SEK
  • Trolle-Wachtmeister, Hans Gabriel

    Trolle-Wachtmeister, Hans Gabriel; Anteckningar och minnen. I urval ordnade och utgifna af Elof Tegnér I-II. 2 delar i 1 volym. F. & G. Beijers Förlag, 1889. Första upplagan.
    Stor 8vo inbunden i ett grönt halvfranskt band med förgylld ryggdekor. Ryggen uniformt blekt. Bandet lite skavt i kanter och hörn men välbundet och robust. Charleds Fletchers exlbris på främre pärms insid. Frontespis till respektive del med författarens porträtt. Inlagan i utmärkt skick. Del 1; (2), VI, 318 sid. Del 2; 324 sid, (1).
    300 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208