Torgny Schunnesson Rare Books

Latest additions

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Ferlin, Nils

    Ferlin, Nils; Kejsarens papegoja. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1951. Första upplagan. Sjätte-trettonde tusendet.
    8vo inbunden i ett grönt halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och förgylld ryggdekor. De av Yngve Svalander illustrerade omslagen medbundna. Bandet med lätt skav på ryggen och i hörnen, annars bra. Omslagen och inlagan i utmärkt skick. Ett fint exemplar med Nils Ferlins hela autograf i blått bläck på halvtitelbladet. 102 sid, VI.
    500 SEK
  • Beckett, Samuel

    Beckett, Samuel; Compagnie. Les Éditions de Minuit, Paris, 1980. First trade edition. Ordinary paper.
    Softbound 8vo with white wrappers lettered in black and blue. Wrappers with light signs of use at extremities Interior in fine condition. A near fine copy. 88 p.
    Only 99 copies were printed on better paper plus seven copies HC.
    200 SEK
  • Morris, Edita

    Morris, Edita; Love to Vietnam. Monthly Review Press, New York & London, 1968. First Edition. Första upplagan.
    Hardbound 8vo in publishers black cloth binding with dust jacket lettered in red and black. D/j soiled and a bit worn with a couple of repaired tears. Fine/good +. Inscribed by the author in Swedish: "Till Tora - ordkonstnären. Vännen, människan- Edita. Paris, Maj 1974". 92 p.
    8vo inbunden i förlagets svarta klotband med illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget solkat och fläckat samt med enkel reparation upptill på ryggen och reva upptill på bakre omslag. Band och inlaga i bra skick. Med dedikation från författaren: "Till Tora - ordkonstnären. Vännen, människan- Edita. Paris, Maj 1974". 92 sid.
    300 SEK
  • Jünger, Ernst

    Jünger, Ernst; Psykonauterna. Rus och droger. Bo Cavefors Bokförlag, Lund, 1978. Första svenska upplagan.
    Häftad 8vo med milt solkat omslag. En sida lite slarvigt uppskuren utan att texten berörs. Ett bra exemplar. Frontespis med porträttmålning föreställande Jünger. 386 sid.
    Översättning från tyskan av Stig Jonasson. Essäer om droger med särskilda kapitel för Europa, Orienten och Mexico.
    400 SEK
  • Dahlström, Sture

    Dahlström, Sture; Den galopperande svensken. Bo Cavefors Bokförlag, Lund, 1977. Första upplagan.
    Häftad 8vo med illustrerat främre omslag. Ett utmärkt exemplar. 354 sid.
    Omslag efter en oljemålning av Anna-Stina Ehrenfeldt
    400 SEK
  • Lindgren, Astrid

    Lindgren, Astrid; Mera om oss barn i Bullerbyn. Rabén & Sjögren, Stockholm, 1951.
    Hardbound 8vo in a cloth-backed pictorial paper binding. No dust jacket, as issued. A very good binding with only minor signs of use on extremities. Interior uniformly browned empty endpapers due to the paper and a few spots on 2 pages. A very good copy of this fragile title. Illustrated in black and white by Ingrid Vang Nyman. 135 p.
    8vo inbunden i ett gult illustrerat ryggklotband. Ett bra band med endast lätta bruksspår. Uniformt bruntonade försättsblad p. g. a. pappret och någon sida i inlagan med fläckar. Ett bra exemplar. Illustrerad i svart och vitt av Ingrid Vang Nyman. 135 sid.
    500 SEK
  • Lindgren, Astrid

    Lindgren, Astrid; Salikons rosor. Sagor av Astrid Lindgren. Rabén & Sjögren, Stockholm, 1967. First edition/Första upplagan.
    Large hardbound 8vo in publisher's cloth-backed pictorial paper binding. No dust jacket as issued. Slightly rubbed corners and slight rubbing to edges. A few Mild surface scratches on boards. Small sticker up on rear panel. Still a very good or better copy with a clean and crisp interior. Illustrated in black and white by Ilon Wikland. With tales from Mio, min Mio, Nils Karlsson-Pyssling and Sunnanäng. Title difficult to find. 222 p.
    Stor 8vo inbunden i förlagets illustrerade ryggklotband. Skavda hörn och lätt skavda kanter. Några mycket lätta repor på främre pärm. Liten klisterlapp upptill på bakre pärm. Ändå ett mycket bra exemplar med en ren och fin inlaga. Med svartvita illustrationer av Ilon Wikland. Med berättelser ur: Mio, min Mio, Nils Karlsson-Pyssling och Sunnanäng. 222 sid.
    400 SEK
  • Lindgren, Astrid

    Lindgren, Astrid; Bröderna Lejonhjärta. Illustrationer av Ilon Wikland. Rabén & Sjögren, 1973. First edition/Första upplagan.
    Hardbound 8vo in publisher's pictorial paper binding with likewise illustrated dust jacket. Binding with mild wear to extremities. Dust jacket without tears or spots. Very good +/very good +. With Ilon Wiklands illustrations in black and white. 228 p.
    8vo inbunden i förlagets illustrerade pappband med likaledes illustrerat skyddsomslag. Endast lätta märken på hörn och kanter på band och skyddsomslag. Ett bra exemplar. Med Ilon Wiklands svartvita illustrationer. 228 sid.
    800 SEK
  • Lindgren, Astrid

    Lindgren, Astrid; Än lever Emil i Lönneberga. Rabén & Sjögren, Stockholm, 1970. First Edition/Första upplagan.
    Hardbound 8vo in publishers pictorial cloth-backed paperbinding. No dust jacket as issued. Vertical fold from binding on front panel. Minimal bookseller sticker on rear panel. A clean and crisp interior. A fine copy. Illustrated with Björn Berg's drawings in red and black. 176 p.
    Stor 8o inbunden i förlagets illustrerade klotryggband. Vertikalt veck mittpå främre pärm. Liten klisterlapp på bakre pärmen. En ren och fin inlaga. Ett bra exemplar. Illustrerad med Björn Bergs teckningar i rött och svart. 176 sid.
    600 SEK
  • Hunter, Sam

    Hunter, Sam; Larry Rivers. Ediciones Polígrafa S. A, Barcelona, 1989.
    Hardbound 4:o in publishers beige cloth binding. Illustrated dust jacket with small tear below on spine. Binding and interior in fine condition. Fine/near fine. With 352 illustrations in colour and black and white. 358 p.
    500 SEK
  • Hökby, Nils-Göran

    Hökby, Nils-Göran; Philip von Schantz. Inte bara bär. Bonnier Alba, Stockholm, 1993. Första upplagan.
    4:o inbunden i förlagets gråblå klotband med illustrerat skyddsomslag. Ett bra exemplar. Mycket rikt illustrerad med konstreproduktioner och fotografier mestadels i färg. 126 sid.
    200 SEK
  • Gardiner, Muriel (red)

    Gardiner, Muriel (red); Vargmannen. Av Vargmannen själv, Sigmund Freud, Ruth Mack Brunswick och Muriel Gardiner. Under redaktion av Muriel Gardiner. Förord av Anna Freud. Bokförlaget Prisma, Stockholm, 1974. Första svenska utgåvan.
    8vo inbunden i ett blått klotband med illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget revat och slitet. Diskret ägaranteckning på försättsbladet. I övrigt ett bra exemplar. Illustrerad med 8 sidor planscher med svartvita fotografier. 328 sid. + 8 sid. planscher.
    Översättning av Boo Cassel, Mårten Edlund och Jan Wahlén
    150 SEK
  • Jung, C. G

    Jung, C. G; Mitt liv. Minnen, drömmar, tankar. Upptecknade och utgivna av Aniela Jaffé. Wahlström & Widstrand, Stockholm, 1979. Andra svenska utökade upplagan.
    8vo inbunden i ett vinrött klotband med rött fotoillustrerat skyddsomslag. Omslaget med mindre revor och riss. Ägaranteckning på försättsbladet. Band och inlaga i gott skick trots någon liten fuktfläck. Sparsamt illustrerad med frontespis och fotografier i svartvitt. 378 sid.
    Upptecknade och utgivna av Aniela Jaffé. Översättning av Ivar Alm och Philippa Wiking.
    150 SEK
  • Milton, John

    Milton, John; Paradis perdu. 3 parts in 1 volume. No Publisher, Paris, 1805.
    Hardbound 8vo in a red half leather binding with gilt ornamented spine. Worn at top of spine. Slightly rubbed at corners. Interior clean but partly darkened. XXXII, 204 p., 200 p., 182 p.
    300 SEK
  • Söderquist, Claes (red. )

    Söderquist, Claes (red. ); "The Pleasure Dome". American Experimental Film 1839-1979. Amerikansk Experimentfilm 1939-1979. Texts in Swedish and English. Moderna Museet, Stockholm, 1980. Katalog nr. 166. Catalogue.
    Häftad tvär-4:o med illustrerat skyddsomslag föreställande foto-negativ. Ett bra exemplar. Rikt illustrerat med filmfotografi i svart och vitt. Innehåller intoducerande texter av Olle Granath, Claes Söderquist och Jonas Mekas samt en längre text av P. Adams Sitney. 120 sid.
    Softbound oblong 4:o with photo negative as dust jacket. Fine/fine. Richly illustrated with film photography in black and white. Introductions by Olle Granath, Claes Söderquist and Jonas Mekas with longer text by P. Adams Sitney. 120 p.
    400 SEK
  • Miller, Henry

    Miller, Henry; The Cosmological Eye. Editions Poetry London, 1945.
    Hardbound 8vo in a turquoise cloth binding and light brown dust jacket. D/j with miscoloured and slightly rubbed spine and a few minor tears. Binding and interior in fine condition. Fine/ near fine. 351 p.
    300 SEK
  • Forsberg, Bo

    Forsberg, Bo; Tänkt och tecknat på Gotland. Gotlands Allehanda, Visby, 1978. N° 375 av 500 numrerade och signerade exemplar.
    Häftad 4:o med illustrerat främre omslag. Lätt missfärgad i ryggen, annars endast lätta brukspår. Med författarens signatur på första sidan. En bra inlaga rikt illustrerad med teckningar i svart och vitt. 63 sid.
    200 SEK
  • Fröding, Gustaf

    Fröding, Gustaf; Nytt och gammalt. Dikter. (Fjärde samlingen). Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1897. Fjärde tusendet.
    8vo inbunden i ett rött guldornerat klotband. Ryggen blekt samt pärmpappret löst vid falsen på ryggen. Ex-libris på insidan av främre pärm. Diskret namnteckning på halv-titelbladet. En ren och fin inlaga. 92 sid.
    300 SEK
  • Engström, Albert & Halldén, Nalle

    Engström, Albert & Halldén, Nalle; Öfver ett halvtjog vackra smålandsvisor och en vals. Med teckningar och musik. Körlings Förlag, Stockholm, 1965. Andra oförändrade upplagan. N° 277 av 500 exemplar.
    4:o inbunden i ett beige konstskinnband med endast lätta brukspår. Främre illustrerade omslag medbundet. Förgyllda snitt. Frontespis med fotografier av författarna. ett bra exemplar. Mycket rikt illustrerad med teckningar och noter i svart och vitt. 43 sid.
    200 SEK
  • Duhamel, Georges

    Duhamel, Georges; Confession de Minuit. Mercure de France, Paris, MCMXXXVI (1936).
    Hardbound 8vo in a firm half leather binding with spine lettered and decorated in gilt. Marbled boards. Original wrappers bound-in. Cut edges. A fine copy. 254 p.
    300 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208