Torgny Schunnesson Rare Books

Latest additions

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Andersen, H. C (text)/ Havsteen-Mikkelsen, Sven (ill)

    Andersen, H. C (text)/ Havsteen-Mikkelsen, Sven (ill); Paradisets have. Carit Andersens Forlag, København, utan år. Nr. 969 av 999 exemplar.
    Häftad 8vo med illustrerat omslag som kommer i en skyddande illustrerad pärm och en enkel pappkasett. Kasetten sliten, pärmen med endast lätta brukspår medan häftet är i utmärkt skick. Text på danska. 33 + (3) sid.
    Med förord av Kjeld Elfelt.
    150 SEK
  • Nietzsche, Friedrich

    Nietzsche, Friedrich; Så talade Zarathustra. En bok för alla och ingen. Aktiebolaget Chelius & C:o, Stockholm, 1930. Femte upplagan.
    8vo inbunden i ett rött halvklotband med marmorerat pärmpapper och förgylld ryggtext. Främre omslag, med ägaranteckning, är medbundet. Främre inre falsen lös. Annars ett bra band och en ren och fin inlaga. 293 sid.
    Översättning av Wilhelm Peterson-Berger.
    200 SEK
  • Williams, Tennessee

    Williams, Tennessee; Mrs Stones romerska vår. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1951. Första svenska upplagan. Ur Panache-serien.
    Häftad 8vo med något fläckat omslag. Inlagan i fint skick. 121 sid.
    Originaltitel: The Roman Spring of Mrs. Stone. Översättning Th. Warburton
    150 SEK
  • Kyrklund, Willy

    Kyrklund, Willy; Tvåsam. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1949. Första upplagan.
    Häftad 8vo med illustrerat omslag. Omslaget lätt fläckat samt med veck upptill i hörnet på baksidan. Missfärgad rygg. Ägaranteckning på halvtitelbladet. Inlagan i bra skick. 126 sid.
    150 SEK
  • Kyrklund, Willy

    Kyrklund, Willy; Den överdrivne älskaren. Bonniers, Stockholm, 1957. Första upplagan.
    Liten häftad 8vo med gult illustrerat omslag. Omslaget med lätt fläck på framsidan samt med blekt rygg. Ägaranteckning på försättsbladet. Ett bra exemplar med en ren och fin inlaga. 139 sid.
    150 SEK
  • Bergmark, Matts

    Bergmark, Matts; Vallört och vitlök. Om folkmedicinens läkeörter. Natur och Kultur, Stockholm, 1961. Första upplagan.
    Häftad 8vo med vitt illustrerat omslag. Omslag med missfärgad rygg och lätt bruntonade marginaler. Ägaranteckning på halvtitelblad. En ren och fin inlaga. Illustrerad i svart och vitt. 268 sid.
    150 SEK
  • Bergmark, Matts

    Bergmark, Matts; Medicinsk magi. Om tro, förtroende och godtrogenhet. Natur och Kultur, Stockholm, 1966. Första upplagan.
    Häftad 8vo med laminerat och illustrerat omslag. Lätt veck i nedre hörnet på främre omslag. Liten klisterlapp på bakre omslag. En bra inlaga. Illustrerad i svart och vitt. 403 sid.
    200 SEK
  • Sahlgren, Jöran

    Sahlgren, Jöran; Blåkulla och blåkullafärderna. En språklig och mythistorisk undersökning. A.-B. Akadimiska Bokhandeln, Uppsala, 1915. Första upplagan.
    Häftad 4:o illustrerat främre omslag. Omslaget delvis missfärgat samt med lätta veck. Ägaranteckning upptill på titelsidan. En ren och fin inlaga med enstaka illustrationer i svart och vitt. 54 sid.
    150 SEK
  • Lagerlöf, Selma (text)/ Artelius, Helge (ill)

    Lagerlöf, Selma (text)/ Artelius, Helge (ill); Meli. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1934.
    4:o inbunden i ett privatbundet, blått välbevarat halvklotband. Ägaranteckning på främre försättsblad. Främre färgillustrerade omslaget medbundet. Ett mycket bra exemplar rikt illustrerat i svart och vitt. 51 sid.
    200 SEK
  • Hult, Bertil

    Hult, Bertil. Jorden runt på cykel. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1927. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett turkos dekorerat klotband. Rygg och pärmar lätt solkade. Det främre färgillustrerade omslaget medbundet och i bra skick. Ägaranteckning på försättsbladet. En fin inlaga illustrerad med svartvita fotografier från resan. Ett mycket bra exemplar. 273 sid.
    200 SEK
  • Herlitz-Gezelius, Ann Marie

    Herlitz-Gezelius, Ann Marie; Jugend från auktioner och samlingar. Bonniers, Stockholm, 1975. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett illustrerat papplaminat. Bakre pärm lätt solkad, annars ett bra exemplar. Illustrerad med teckningar och fotografier i svartvitt. 79 sid.
    Tar upp Jugendstilens keramik, glas, metall samt lampor.
    150 SEK
  • Granlund, Elsebeth / Sundblom, Hans

    Granlund, Elsebeth / Sundblom, Hans; Samla glas. Bonniers, Stockholm, 1972. Första upplagan.
    8vo inbunden i förlagets illustrerade papplaminat. Endast lätta bruksspår. Ägaranteckning på motsatt sida om titelsidan. Inlagan i bra skick. Rikt illustrerad i svart och vitt. 88 sid.
    150 SEK
  • Kaufmann, Helen L

    Kaufmann, Helen L; Stories of 100 Operas. Grosset & Dunlap, New York, 1960. First edition.
    Hardbound 12:o in a grey decorated cloth binding with illustrated dust jacket. D-j worn with minor paper loss. Binding and interior in fine condition. Fine/good +. 336 p.
    150 SEK
  • Valéry, Paul

    Valéry, Paul; Poésies. Gallimard, Paris, 1930.
    Softbound 8vo with illustrated front cover and transparent dust jacket. D-j with minor tears. A near fine copy. 205 p.
    Contains: Album de Vers Anciens, La Jeune Parque and Charmes.
    500 SEK
  • Bang, Herman

    Bang, Herman; Ravnene. To fortællinger. Gyldendalske Boghandel, København, 1902. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett grönt skinnband. Ryggen blekt och pärmarna delvis blekta. Främre inre fals lite lös. Tillskrift på andra försättsbladet. Ren och fin inlaga. 171 sid.
    150 SEK
  • Bååth, A. U

    Bååth, A. U. ; Marit Vallkulla. Dikt från Dalarne på 1600-talet. P.A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1887.
    8vo inbunden i ett blått klotband med gulddekorerad främre pärm och rygg och blindtryckt bakre pärm. Nött i hörn och kapitäler. I övrigt endast lätta bruksspår. Mycket lätt fläck upptill på bokens sista sidor. Annars en fantastiskt fin inlaga. Ex-Libris på främre pärms insida. Ett mycket bra exemplar. 124 sid.
    200 SEK
  • Eichner, Erich, editor

    Eichner, Erich, editor; Cidade arredores do Rio de Janeiro. A Joia do Brasil. Livraria Kosmos Editora, Rio de Janeiro, No year. Printed in 321 numbered copies. This copy not numbered.
    Hardbound 4:o in a blue full leather binding lettered in gilt. Fine condition. No dust jacket, as issued. With 127 photographs on fine print showing panoramas, sights and everyday life in Rio. Parallel text in Portuguese, English, Frensch and Spanish. 160 p. + 4 p. maps of Rio.
    500 SEK
  • Gyllensvärd, Bo

    Gyllensvärd, Bo; Porslinet från Kina. En tusenårig exportvara. Ur Kulturens samlingar. ICA Bokförlag, Västerås, 1990. Första upplagan.
    4:o inbunden i förlagets blå klotband med illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget med 2 cm reva nertillpå framsidan samt liten reva uppe på baksidan. Band och inlaga i bra skick. Med författarens hälsning och namnteckning på försättsbladet. Karta över Kina på bakre klistrade försättsblad. Rikt illustrerad i svartvitt och färg. 176 sid.
    500 SEK
  • Sylvén, Torsten

    Sylvén, Torsten; Mästarna möbler. Stockholmsarbeten 1700-1850. Prisma, Stockholm, 1999. Andra upplagan.
    4:o inbunden i förlagets ljusa pappband med vitt illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta brukssår och antydan till veck men inga revor. Bandet lätt missfärgat. Ägarnamnteckning på försättsbladet. Den mycket rikt illustrerade inlagan i bra skick. 555 sid.
    500 SEK
  • Nilsson, Birgit, Swedish Opera Singer, soprano (1918-2005)

    Nilsson, Birgit, Swedish Opera Singer, soprano (1918-2005) ; La Nilsson. Fischer & Co, Stockholm, 1995. Första upplagan. First Edition.
    Stor 8vo inbunden i förlagets illustrerade pappband med likaledes illustrerat skyddsomslag. Ett utmärkt exemplar med endast liten antydan till veck upptill på baksidan av skyddsomslaget. Med Birgit Nilsons namnteckning rejält på halvtitel- bladet. Intill har hon ritat ett hjärta. Rikt illustrerad med svartvita fotografier på planscher. 382 sid. + 32 planscher.
    Hardbound 8vo in publishers illustrated paper binding with likewise illustrated dust jacket. A fine copy with only the slightest bending up on rear panel of d/j. Fine/fine. With the Bigit Nilssons bold autograhp on hlf title in black. She has drawn a heart just below. Richly illustrated with black and white photographs on glossy plates. 382 p. + 32 plates. With a 31 p. long, selected discography by John Hunt in the end. Text in Swedish.
    1200 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208