Torgny Schunnesson Rare Books

Latest additions

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Bang, Herman

    Bang, Herman; Det graa hus. Det Schubotheske forlag, København, 1901. Första upplagan.
    Liten 8vo i ett välbundet, vinrött halvklotband med marmorerat pärmpapper och förgylld ryggtext. Mycket lätta fläckar längs yttre falsen på främre pärmen annars ett välhållet band. De vackert dekorerade omslagen medbundna. Fint exemplar. Medbundet porträtt av författaren tecknat av Sören Krøyer. 243 sid.
    300 SEK
  • Tegnér, Esaias

    Tegnér, Esaias; Ur språkens värld. Tre uppsatser. Dedicerat exemplar. Albert Bonniers förlag, Sockholm, 1922. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett vackert bundet, rött halvfranskt band. Ryggen med svart titeletikett olch förgylld text samt förgyllda kryss i varje deltitelfält. Diskret, förgyllt exlibris upptill på främre pärm. Marmorerat pärmpapper. Främre omslag medbundet. Detta med liten fläck nertill. Ett fint exemplar. De tre uppsatserna är "Studier i en svensk ordbok", "Om språk och nationalitet" samt "Språkets makt över tanken." Med dedikation i bläck upptill på främre omslag: "Konsul Wilhelm Westrup vänskapsfullt av förf." (VIII), 342 sid. , (IV).
    300 SEK
  • Pawel, Ernst

    Pawel, Ernst. Franz Kafka. Ett liv. Wahlström &Widstrand, Stockholm 1990.
    4o. Klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. 452 sidor.
    200 SEK
  • Lidman, Sara

    Lidman, Sara; Din tjänare hör. Bonniers, Stockholm, 1977. Första upplagan.
    8vo inbunden i förlagets ljusblå pappband med vitt illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget missfärgat i ryggen samt med lätta brukspår. Band och inlaga i bra skick. 257 sid.
    150 SEK
  • Greenaway, Kate

    Greenaway, Kate; Under the Window. Pictures and Rhymes for Children. Frederick Warne & Co. , London/New York, no date. Reprint early 20th century.
    Hardbound clothbacked, 4:o (200 x 250 mm ) in publisher's pictorial, olive green, boards. Binding a bit soiled, else very good. No dust jacket, as issued. The pictorial endpapers browned and with a few small spots, else an internally clean copy beautifully illustrated in colour. This edition with 44 of the originally 50 poems. (II), 56 p. , (II).
    300 SEK
  • Quasimodo, Salvatore, Italian author (1901-1968). Nobel Prize in literature 1959

    Quasimodo, Salvatore, Italian author (1901-1968). Nobel Prize in literature 1959. ; Giorno Dopo Giorno. Con una introduzione di Carlo Boo. Inscribed in full name. Arnoldo Mondadori Editore, no place, 1959. 5th printing.
    Softbound 8vo in publisher's illustrated wrappers with glassine dust jacket. Margins slightly browned, else a fine copy. The green slip is preserved although lacking a small piece: "Salvatore Quasimodo NOBEL 1959. Mondadori." This copy is inscribed in full name on front free endpaper in bluepen to the Swedish poet and member of the Swedish Academy Johannes Edfelt when Quasimodo was in Stockholm to receive the Nobel Price in literature: "al poeta e critico Johannes Edfelt con affectiona amici ... , Salvatore Quasimodo." 60 p. , (VIII).
    Italian
    4500 SEK
  • Basile (Sanctus Basilius Magnus); (330 - 379)

    Basile (Sanctus Basilius Magnus); (330 - 379); Sancti Patis Nostri Basilii Magni Cæsaræ Cappadociæ archiepiscopi OPERA OMNIA I-III. Nunc denvo Græce et Latine coniunctim edita, & collatione Codicum maniscriptorum,præcipue Bibliotheca Regis Cristianisimi, cum in Greæco Textu, tum interpretatione correcta. 3 volumes. Complete. Claude Sonnius (Cladium Sonnium),Paris, MDCXXXVIII( (1638). Second volume dated 1637, but I think its wrong.
    Three contemporary full leather folio volumes professionally rebacked and with restored corners. Boards with slight signs of use, but a firm and tight set. A few pages mildly frayed in outer margins, else a clean copy with only few, weak spots. Old autographed notes on front free endpaper up in the first volume. Autographed exlibris "Caroli Beaumont" (endpaper) and "Jos. Beaumont" (discrete on title-page). Also on title-page "Eccl. Cath. Roffen, 1757." (Rochester Cathedral). Printed in Greek and Latin in two columns. Autographed notes in Latin in severel margins. Exlibris inside front boards. Full page engraved portrait of Basilius in the first volume. Title-pages printed in red and black with large engraved vignettes. Vol. I; Frontispiece, (XX), 804 p. , last blank. Halftitle with small repair in outer corner below. Vol. II; 808 p. , last blank. With autographed name "J. Newcome, 1727" inside front board. Vol. III; (IV), 632 p. + 144 p., (II) blanks, LXXVI , last blank. Lacking rear empty endpaper.
    A reprint of the first Greek-Latin edition 1618.
    4500 SEK
  • Groth, Håkan och Strömblad, Lars

    Groth, Håkan och Strömblad, Lars; Barock och Rokoko i Sverige 1650-1770. Bokförlaget Prisma, Stockholm, 2005.
    Rejäl 4:o inbunden i ett vackert illustrerat klotryggband med förgylld ryggtext. Välbevarat och fräscht exemplar. Vackert och överdådigt illustrerad i färg. 240 sid.
    200 SEK
  • St. John, Charles

    St. John, Charles; Wild Sports & Natural History of the Highlands. With Introduction and Notes by the Hon. Sir Herbert Maxwell & Fifty Illustrations, Thirty being Reproduced in Colour, from Picturs by G. Denholm Armour & Edwin Alexander. T. N. Foulis, London & Edinburgh, 1919. First edition.
    Hardbound, large 8vo in publisher's beige cloth binding lettered and illustrated in brown on front board and lettered in gilt on spine. Top edge trimmed, the others uncut. No dust jacket. Mildest soiling to boards. Inside to a large extent not even cut up. A near fine or better copy. The coloured illustrations as mounted plates. XXX, 472 p. , (IV) book catalogue + plates.
    600 SEK
  • Harding, Gunnar

    Harding, Gunnar; Guillaume Apollinaires gåtfulla leende. En ändlös biografi. Gedins Förlag, Malmö, 1989. Första upplagan.
    Liten häftad 8vo med illustrerat omslag i svart kassett. Illustrerad i färg. Kassetten med liten reva nedtill.Boken i fint skick. 108 sid.
    150 SEK
  • Lindgren, Astrid

    Lindgren, Astrid; Mera om oss barn i Bullerbyn. Rabén & Sjögren, Stockholm, 1949. First Edition.
    Hardbound 8vo (192 mm. x 128 mm.) in a clothbacked pictorial paper binding. Head of spine with two tears. Text on spine faded. Slightly bumped corners. Binding a bit loose. Former owners signature in red on front free endpaper. Some small stains and marks from pencil in the text. Good + copy. Cover and illustrations by Ingrid Vang-Nyman. 135 p. A difficult title in first edition.
    8vo inbunden i ett gult illustrerat ryggklotband. Övre kapitäl med revor. Ryggtext nött. Lätt stötskadade hörn. Boken lös i bindning. Tidigare ägares signatur på främre lösa försättsbladet. Några mindre fläckar i texten samt en del sträck med blyerts i början av texten. Omslag och illustrationer av Ingrid Vang-Nyman. 135 sid.
    600 SEK
  • Sunamoto, Etsujiro

    Sunamoto, Etsujiro; The Elephant I-II. (Titel and text in Japanese.) 2 volumes. Osaka, , Seson Fugen kai, 1932. Edition printed in 1000 copies. This is no. 966.
    Two thick, hardbound 8o-volumes in fabrics imitating elephant skin. No dust jacket, as issued. With elephants in gilt and gilt lettering in Japanese on boards and spines. Endpapers with drawings of elephant ceremonies. Minor marks to binding, but a very good or better copy. Fine interior. Illustrated with several hundred black and white drawings and photo-reproductions of elephants, hunting and ivory art. Many illustrations are on glossy paper. Vol. I; (LXVI), 1151 p. , (III) + fullpage reproductions. Vol. II; (VIII), 1153 p. , (XLIV) + numerous fullpage illustrations.
    In the second volume there is a bibliography in English: "Literature on Elephant, Ivory, Ivories & Alllied Subjects" with 1069 titles.
    8500 SEK
  • Gide, André

    Gide, André. Resa i Sovjet. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1948.
    8o. Häftad med illustrerat främre omslag. Blekt rygg och smärre kantriss. I övrigt bra skick. 152 sidor.
    150 SEK
  • Derrida, Jacques, French philosopher (1930-2004)

    Derrida, Jacques, French philosopher (1930-2004); Mal D'Archive. Une impression freudienne. Galilée, Paris, 1995. First edition printed in 4500 copies.
    Softbound 8vo in publisher's gray wrappers lettered in black and red. A wonderful copy. Fine! 154 p. , (IV).
    500 SEK
  • Clancier, Georges-Emmanuel

    Clancier, Georges-Emmanuel; De Rimbaud au surrealism. Panorama critique. Pierre Seghers, Paris, 1953. First edition.
    Softbound 8vo in blue wrappers lettered in black and white. Very light browning to outlines, a near fine copy. Text clean and crisp. 501 p.
    In the fine collection "Poetes d'Aujourd'hui.
    250 SEK
  • Madonna

    Madonna. Sex by Madonna. Photos by Steven Meisel. Japanese edition. Unopened. Dohosha Publ. Co. , Tokyo, 1993. First Japanese edition. Originally edited by Glenn O´Brien.
    Spiralbound folio with embossed metal silver boards in silver foil illustrated bag. With the CD "Erotica". Housed in the original illustrated slipcase with an image of Madonna and text English and Japanese. I have heard that small parts of the original book is censored according to Japanese law. I can't confirm, as I don't know. This is an unopened as new copy. Slight wear to the cardboard slipcase
    3500 SEK
  • Carl XIII ((4), Carl Johan Bernadotte (5), Ludvig XVI ( via sekreterare), m. fl. Handskrivna och signerade brev

    Carl XIII ((4), Carl Johan Bernadotte (5), Ludvig XVI ( via sekreterare), m. fl. Handskrivna och signerade brev. Handskrivna brev relaterade till officeren och friherren Frederik Hierta (1764-1827) men mest till hans son Carl Göran Hierta (1798-1839.) Utnämningar, entlediganden m. m.
    Dokumentsamling som består av handskrivna, signerade och för det mesta sigillstämplade brev på bättre papper. 1.. Handskrivet och fläckat brev, söndrigt i vecken. Brevet är signerat Louis uppenbart av sekreterare som också kontrasignerat samt daterat Versailles 1781. Den franske kungen Ludvig (Ludvig XVI, 1745-1793) utnämner den svenske friherren och officeren Sr. Frederic Hierta till "Souslieutentenault à son régiment de l'infanterie Suedoise". 2. . Handskrivet brev på stort, tunt papper som är veckat, fläckat och söndrigt i vecken på den del som saknar text. Brevet är undertecknat Baron de Falckehnhayn och försett med sigill. Falckenhayn, generallöjtnant och befälhavare för den franska trupperna i Mahon och Gibraltar, intygar att underlöjtnanten vid det kungliga svenska regementet, Frederic Hierta, visat gott uppförande och stort mod i fält. Ett rekommendationsbrev undertecknat i Cadiz 12 december 1783 och signerat för hand av Falkenhayn. 3. Handskrivet, daterat och signerat brev med välbevarat sigill om ordenstilldelning till friherre Frederic Hierta. 1 1/2 sid. på bättre papper. Daterat Stockholms Slott d. 16 nov. 1798 och signerat Carl (för Gustaf) under förmyndartiden. Ngn. fläck och postal stämpel i en marginal. Ett fint objekt. 4. Brev på bättre papper med sigill signerat Carl (Carl XIII) och skrivet av C. v. Numers i vilket Second Majoren m. m. friherre Frederic Hierta beviljas avsked från Hennes Majt. Drottningens Lif Regemente. Signerat och daterat Drottningholms Slott den 13. September 1795. Postala stämplar i en marginal. God kvalitet. Skrivet under förmyndarstyret och därför med tillägget "Under Min Allenådigste Konungs och Herres Minderårighet." 5. Handskrivet, daterat och signerat brev omf. 1 1/2 sid. i vilket friherre Carl Göran Hierta tilldelas fänriks grad vid Svea Lifgarde. Veckat och delvis sönder i vecken samt med postala noter tillagda. Helt och fint sigill. Undertecknat Stockholms Slott den 26 mars 1816 och signerat Carl (Carl XIII). 6. Handskrivet, daterat och signerat brev med sigill. Befordran av friherre Carl Göran Hierta från fänrik till löjtnant vid Svea Lifgarde. Stockholms Slott den 5 november 1821. Kraftfullt signerat Carl Johan. Med fint sigill. (Karl XIV Johan) Lite skadat i vecken, men ett fint objekt. 7. Handskrivet brev på bättre papper omf.1 3/4 sida i vilket Carl Göran Hierta utnämns till löjtnant vid Jönköpings regemente. Med välbevarat sigill. Signerat och daterat Stockholms Slott den 15 Juni 1822 och kraftfullt signerat Carl Johan. 8. Handskrivet brev på bättre papper omf. 1/2 sida att Carl Göran Hierta, löjtnant vid Jönköpings Regemente, skall uppbära "penninge-lön." Sigillet loss. Daterat Stockholms Slott den 3 October 1827 och kraftfullt signerat Carl Johan. 9 + 10. Två handskrivna, signerade och daterade brev samma datum den 14 Juni 1828. I det ena beviljas Carl Göran Hierta avsked som löjtnant vid Jönköpings regemente och i det andra utnämns han till "capitaines namn" - d. v. s. till kapten - vid samma regemente. Båda breven omf. ca. 1 1/2 sid. på bättre papper och är signersde Residenset i Christiania den 14 Juni 1828. Båda kraftfullt undertecknade Carl Johan. Sigillet på det ena brevet loss. Samma brev med öppningar i ett par av vecken. Ändå fina objekt. Tillkommer gör ett par brev varav ett där arméchefen ger Carl Göran Hierta tjänstledighet med anledning av faderns död och att han skall ingå giftermål.
    Förvaras i en liten dokumentportfölj av grönt, vackert blindpräglat skinn med litograferade vyer från Hamburg resp. Bremen på insidan samt fickor.
    9500 SEK
  • Friesen, Otto von och Grape, Anders

    Friesen, Otto von och Grape, Anders; Om Codex Argentus. Dess tid, hem och öden. Med ett appendix av Hugo Andersson. Svenska Litteratursällskapet, Uppsala, 1928.
    Hög 8vo i ett välbundet grönt klotband med marmorerat pärmpapper och förgylld ryggtext. Främre omslag medbundet. Mycket gott skick. VIII, 204 sid. + 18 planschsidor, ((IV).
    Medföljer gör Tönnes Klebergs lilla skrift Codex Argentus. Silverbibeln i Uppsala." samt ett Särtryck ur Acta Bibliotheca Regiae Stockholmiensis LVIII: Några hyll(nings)centimeter. Festskrift till Folke Sandgren." Innehåller bl. a. texten "Kuppen mot Silverbibeln" av Thomas Tottie.
    250 SEK
  • Leithäuser, Joachim G

    Leithäuser, Joachim G. ; Mappae Mundi. Die geistige Eroberung der Welt. Safari-Verlag, Berlin, 1958.
    Hardbound 8vo in publisher's yellow cloth decorated and lettered in brown. Illstrated with numerous maps mostly in b/w but also in colour. 402 p.
    300 SEK
  • Färnström, Nils

    Färnström, Nils; Frimärksförfalskare och falska frimärken. Natur och Kultur, Stockholm, 1975.
    Förlagsinbunden 8vo i fint skick. Illustrerad i svart och vitt. 108 sid.
    150 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208