Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Gerhard, Karl

    Gerhard, Karl; Katt bland hermeliner. Dedicerat exemplar. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1956. Sjunde-nionde tusendet.
    Häftad 8vo med av Martin Gavler illustrerat omslag. FDetta milt solkat och med något lätt kantriss. Halvtitelblad med kraftfull dedikation och tecknad blomma: "En god jul önskas Fredrik av Maggan och Karl Gerhard"." Fin inlaga rikt illustrerad med fotografier i svart och vitt. 290 sid. + ill.
    300 SEK
  • Bengtsson, Frans G

    Bengtsson, Frans G; Tärningkast. Dikter. Albert Bonniers Förrlag, Stockholm, 1923. Första upplagan.
    HÃäftad 8vo med ett ljust ytterst lätt solkat omslag. Liten reva nedtill på ryggen. Äggaranteckning och annan anteckning på halvtitelbladet. Ren och fin inlaga. 88 sid.
    150 SEK
  • Bugge, Sophus

    Bugge, Sophus; Der Runenstein von Rök in Östergötland, Schweden. Ivar Hæggströms Boktryckeri, Stockholm, 1910.
    Softbound 8vo with discoloured and spotted wrappers. Front wrapper partly loose. Old name below on titlepage, else a fine copy interior. VIII, 314 p. + 4 plates with the rune stone in the end.
    Published posthumously by Magnus Olsen assisted by Axel Olrik and Erik Brate.
    200 SEK
  • Bruzelius, Nils

    Bruzelius, Nils; Underrättelse rörande Skånska Presterskapets Löne-Inkomster jemte andra rättigheter och utskylder, uppställd i Alphabetisk Ordning, med hänvisning till den Författning hvarefter de utgå. Berlingska Boktryckeriet, Lund, 1832.
    8vo inbunden i ett samtida marmorerat, lite slitet, men trevligt pappband. Marmorstänkta snitt. Titelsidan uppfordrad med lagad reva och ett par kompletteringar av papper. Ingen textförlust. Lätt fläckad de första och sista sidorna, annars ren och fin inlaga. (IV), X, 165 sid. , (I) Rättelser.
    600 SEK
  • Hagdahl, Ch. Em

    Hagdahl, Ch. Em. ; Illustreret kogebog. Med forfatterens tilladelse oversatt ved André Lütken. Gjennemset og forsynet med et tillæg ved P. J. Soyer, Mundkok hos H. M. Konungen af Danmark. Med 279 oplysende afbildninger, norsk ordfortegnelse, oversigt over maal- og vægtforhold m. m. P. G. Philipsens forlag, Kjøbenhavn, 1883.
    Stor 8vo inbunden i ett samtida, ljusbrunt halvfranskt band med röd titeletikett på ryggen och förgylld titeltext. Bandet skavt på ryggen pärmarna och i hörnen. Men väl sammanhållet. Marmorerade försättsblad. Ngt. fläckade försättsblad, annars bara lätta fläckar här och var. Ett ganska bra exemplar. Illustrerad med 279 träsnitt i texten. (VIII), 1080 sid.
    800 SEK
  • Hammarlund, H

    Hammarlund, H. ; Urens historia. Med 118 illustrationer. C. E. Fritzes Kgl. Hofbokhandel, Stockholm, 1904. Första separata upplagan.
    Hög 8vo inbunden i ett blått klotband med blinddekor och förgyllt dekorerad främre pärm. Pärmanrna mkt. milt blekta, annars välbevarat. Namnstämpel på främre pärms nsida. Fin inlaga. Rikt och spännande illustrerad i svart och vitt. 100 sid.
    Sid. 6-67 särtryck ur Uppfinningarnas bok Bd. VI.
    500 SEK
  • Amundsen, Roald och Ellsworth, Lincoln

    Amundsen, Roald och Ellsworth, Lincoln; Över Polarhavet. Med bidrag av Gustav S. Amundsen, B. L. Gottwaldt, Joh. Höver, Finn Malmgren och Hj. Riiser-Larsen. Albert Bonniers förlag, Stockholm, 1926. Första svenska upplagan.
    8vo inbunden i ett benvitt klotband med luftskeppet Norge i silver bland molnen på främre pärm. Förgylld ryggtitel. Bandet lätt blekt i kanterna och med ngt. lätt solk nertill. I övrigt välhållet. Fin inlaga med intressanta foto- illustrationer i svart och vitt samt utvikbar karta i slutet. 276 sid. , (II) + karta.
    250 SEK
  • Andersson, Herb. , förord

    Andersson, Herb. , förord; Henrik Ramsay. Minnesskrift. Muistojulkaisu. Tilgmanns Tryckeri, Helsingfors, 1958.
    8vo i ett synnerligen välbundet, blått marokängband med förgyllt vapen och text på främre pärm samt rygg. Helt guldsnitt. Uniformt blekt rygg och en del blekning i kanterna, annars välbevarat. Fin inlaga. Illustrerad med en del svart-vita fotografier. Frontispis (porträtt av Ramsey), 239 sid. Text på svenska.
    400 SEK
  • Davids, Arthur Lumley

    Davids, Arthur Lumley; Grammaire Turke: précéde´d'un discours preliminaire sur la langue et la littérature des nations orientales; avec un vocabulaire volumineux, des dialogue, un recueil d'extrais en prose et en vers, et enrichie de plusieurs planches litographiques extraites de manuscrits anciens et modernes. E. H. Allen & Co. , Londres, 1836. First edition in French.
    Hardbound 4:o in a contemporary black, leather-backed binding. Slight edgewear and some scratches to boards, else a well preserved binding. Inner hinges slightly worn and endpapers uniformly mildly browned. A few underlinings in the glossary part, else fine interior. A very good copy. X,(VI), LXXIX, (II) plate, 214 p. , (II) errata.
    Translated from the English by Madame Sarah Davids.
    1800 SEK
  • Isberg, A. U

    Isberg, A. U. ; Häxboken. Kulturhistoriska skildringar från det gamla Malmö. Första delen. (Allt som utkom.) Med illustrationer. Bröderna Forssells Boktryckeri, Malmö, 1916. Första (enda) upplagan.
    8vo inbunden i ett välbundet ljusbrunt halvfranskt band med lite skav här och var. Främre omslag medbundet. Detta fläckat. Ett bra exemplar. Illustrerad med svart-vita planscher. 256 sid.
    400 SEK
  • Simenon, Georges

    Simenon, Georges; Maigret blir upprörd. Bonniers, Stockholm, 1962.
    Häftad 8vo med illustrerat främre omslag. Främre omslag med veckat nedre hörn. Bakre omslag lätt fläckat. Omslaget delvis löst i ryggen. Inlagan ej helt perfekt uppskuren men annars ren och fin. 144 sid.
    150 SEK
  • Simenon, Georges

    Simenon, Georges; Maigret flyttar hemifrån. Bonniers, Stockholm, 1963.
    Häftad 8vo med rött illustrerat främre omslag. Omslaget med veck och mindre riss. Ägaranteckning upptill på halvtitelbladet. Inlagan lätt bruntonad i marginalen, men i övrigt bra. 168 sid.
    150 SEK
  • Strindberg, August (text) / Schonberg, Thorsten (ill)

    Strindberg, August (text) / Schonberg, Thorsten (ill); Sagor. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, Utan år. Faksimilutgåva av Strindbergs sagor från 1915.
    Stor 8vo inbunden i förlagets gula dekorerade klotband. Övre snitt färgat i grönt. Ett par mkt. svaga fläckar på pärmarna, annars ett mycket bra exemplar. Vackert illustrerad i färg. Ej paginerad men 180 sid.
    150 SEK
  • Högfeldt, Robert

    Högfeldt, Robert; Das harmonische Familienleben. Paul Neff Verlag, Berlin, 1938.
    Hardbound oblong 4:o in a red paper binding. No dust jacket. Only minor bumps. Interior with a few mild stains. A near fine copy. Illustrated with Högfeldts humorous drawings in black and white. Not numbered but 84 p.
    300 SEK
  • Klinckowström, A

    Klinckowström, A; Klinckans minnen. I-II. Skildringar och erinringar från mitt forskar- och färdeliv i när och fjärran. 2 delar i 2 volymer. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1933. Andra upplagan.
    Två stora häftade 8vo volymer med illustrerade skyddsomslag. Första vol. med någon mindre reva och lätta bruksspår. Andra vol. med några revor och riss samt skada vid övre kapitäl. Inlagor i bra skick. Illustrerade med svartvita fotografier på planscher och frontespis med porträtt samt byst av författaren bakom skyddspapper. Vol. 1; 303 sid. + planscher. Vol. 2; 282 sid. + planscher.
    200 SEK
  • Schopenhauer, Arthur

    Schopenhauer, Arthur; Om döden och det odödliga. Björck & Börjesson, Stockholm, 1912. Första upplagan.
    Häftad 8vo med blått omslag. Omslaget blekt samt med mindre riss och liten pappersförlust. Ägaranteckning upptill på främre omslag. Frontespis med författarens porträtt. En bra inlaga trots enstaka understrykningar och noteringar i blyerts. 85 sid.
    150 SEK
  • Wallin, Sigurd

    Wallin, Sigurd; Bohag, heminredning och dräkt. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag, Stockholm, MCMXLVI (1946). Första upplagan.
    4:o inbunden i ett grönt illustrerat pappband. Pärmarna och kapitäler med en del mindre revor och stötskador. En sida med två mindre revor nedtill, annars en bra inlaga. Med 207 fint tryckta illustrationer i svart och vitt. 213 (2) sid.
    Ur serien: Gångna tiders högreståndskultur.
    300 SEK
  • Elgström, Ossian

    Elgström, Ossian; Moderna eskimåer. Skildringar från en resa i Västgrönland sommaren 1915. Albert Bonniers förlag, Stockholm, 1916. Första upplagan.
    Stor 8vo inbunden i ett brungult halvfranskt band. Ryggen blekt. Hörnen lätt nötta. Liten pappersförlust och repa på främre pärmpapper. Med frontespis bakom skyddspapper. Mycket rikt illustrerad med bilder och planscher såväl i svartvitt som färg varav en del med skyddspapper. 431 (3) sid. + 12 färgplanscher + 18 svartvita planscher + utvikbar karta.
    300 SEK
  • Wallin, Sigurd

    Wallin, Sigurd; Byggnadsskick i herrgårdar, boställen och städer. Gångna dagars högreståndskultur. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag, Stockholm, MCMXLVII (1947). Första upplagan. Del i serien: Gångna dagars högreståndskultur.
    4:o inbunden i ett rött klotband med ett vitt illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet med revor och pappersförlust. Band och inlaga i bra skick. En sida med reva lagad med tejp. Boken är illustrerad med 277 fint tryckta fotografier, teckningar och kartor. 236, (2) sid.
    400 SEK
  • Hugo, Victor (text)/ Jungstedt, Kurt (ill)

    Hugo, Victor (text)/ Jungstedt, Kurt (ill); Havets arbetare. 2 delar i 2 volymer. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1927.
    Två 4:o volymer inbundna i gröna halvklotband med marmorerat pärmpapper och titeletikett på ryggen. Två välhållna band. Främre illustrerade omslagen medbundna. Andra vol. med lätt fuktfläck upptill i inlagan. I övrigt mycket gott skick. Illustrerad med teckningar i svartvitt samt kolorerade planscher. Vol. 1; 218 sid. + 8 planscher. Vol. 2; 226 sid. + 8 planscher.
    Översättning av Tom Wilson.
    300 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208