Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Sjöberg, Birger

    Sjöberg, Birger; Kriser och kransar. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1926. Första-femte tusendet.
    Stor 8vo inbunden i ett blått halvklotband med marmorerat pärmpapper och förgylld ryggtext. Lätt skav längs sidorna på ryggen, annars ett välhållet band. Främre omslag medbundet. Ex- Libris på klistrade försättsbladet och ägaranteckning på det lösa. En bra inlaga. 170 sid.
    200 SEK
  • Gallerie der Schiffahrt. Ein Bilder- und Lehrbuch für Kinder und junge Leute die sich von Schiffen und vom Seewesen deutliche Begriffe verschaffen wollen

    Gallerie der Schiffahrt. Ein Bilder- und Lehrbuch für Kinder und junge Leute die sich von Schiffen und vom Seewesen deutliche Begriffe verschaffen wollen. Die Brigantine, Hamburg, 1968. Facsimile of 1809 Edition.
    Hardbound 12:o in a white paperbinding with lettering and decoration in gilt. Pictorial dust jacket. Ex-Libris on inside of front board. Fine/fine. Illustrated with 16 full color plates including frontispiece. Text in German. (4), VI, 108 p. + 16 plates.
    200 SEK
  • Lagerlöf, Selma

    Lagerlöf, Selma; Körkarlen. Berättelse. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1912. Första-femtonde tusendet.
    8vo inbunden i ett rött klotband med förgylld ryggtext och dekor. Endast lätta brukspår. Ex-Libris på insidan av främre pärm. En bra inlaga illustrerad med vignetter i början och slutet av kapitlen. Ett bra exemplar. 216 sid.
    200 SEK
  • Beskow, Bernh v

    Beskow, Bernh v; Om den estetiska betydelsen af Thorilds strid emot Kellgren och Leopold. Akademisk avhandling utan utgivningsuppgifter.
    Häftad 8vo med grönt delvis missfärgat omslag med två mindre revor och antydan till veck. Den påklistrade titelremsan åldersfläckad. Ex-Libris på insidan av främre omslag. Inlagan med lätt fuktfläck i början samt delvis bruntonad men utan noteringar och ändå i bra skick. 490 sid.
    200 SEK
  • Anonymt. utg

    Anonymt. utg; Det nöjsamma res-sällskapet I-III. 3 delar i en volym. Komplett. Del 1 & 2; Sexhundrade interessanta anekdoter, epigrammer, sinnrika infall, skämt och narraktigheter. Del 3; Fyrahundrade interessanta anekdoter, epigrammer, sinnrika infall, skämt och narraktigheter. N. E. Lundström, Jönköping, 1830 & 1831.
    8vo inbunden i ett samtida, brunt halvfranskt band med grönt, marmorerat pärmpapper och förgylld ryggtext. Bandet med nötta hörn, skavt övre kapitäl samt en del skav på pärmarna. Ett fast och välbundet band. Exlibris på insidan av främre pärm. Bruntonade försättsblad. Inlagan i mycket bra skick. Del 1 & 2; (IV), 182 sid, (II). Del 3; (II), 134 sid, (I).
    400 SEK
  • Herrlin, Olle

    Herrlin, Olle; Religionsproblemet hos Thorild. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1947.
    Häftad 8vo med illustrerat främre omslag. Missfärgad rygg. En del smärre riss och hörnveck. Ex-Libris på insidan av främre omslag. Den till större delen ouppskurna inlagan i mycket gott skick. (8), 272 sid.
    200 SEK
  • Linnæus, Carolus N

    Linnæus, Carolus N; �rtabok 1725. Utgiven av svenska läkarsällskapet till Linnéjubileet 1957 genom Telemak Fredbärj. Almqvist & Wiksell, Stockholm, 1957.
    8vo inbunden i ett ljust halvklotband med marmorerat pärmpapper. Rött topsnitt. Ex-Libris på insidan av främre pärm. Ett fint exemplar. Mycket rikt illustrerad i svart och vitt. 319 sid.(1) + 6 planscher.
    250 SEK
  • Källström, O

    Källström, O; Medeltida kyrksilver från Sverige och Finland förlorat genom Gustav Vasas konfiskationer. + 14 lösa sidor förteckning av de kyrkor som tas upp i verket. Mit einer zusammenfassung in deutscher sprache:Das durch die konfiskationen der reformation verloren gegangene MITTELALTERLICHE EDELMETALLGER�T der kirchen und klöster schwedens und finnland. Svenska kyrkans diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1939.
    Stor 8vo inbunden i ett brunt välbundet halvfranskt band med förgylld ryggtext. Ex-Libris på insidan av främre pärm. Främre omslag medbundet och i bra skick. Ett bra exemplar. 373 sid. + 14 lösa sidor.
    Large hardbound 8vo in a brown half leather binding with spine lettered in gilt. Ex-Libris on inide of front board. Front wrapper bound in. A fine copy. 373 p. + 14 separate pages.
    250 SEK
  • Thorild, Thomas

    Thorild, Thomas; En critik öfver critiker. Med förord av Stellan Arvidson. Minerva, Utan år & ort.
    8vo inbunden i ett vitt förlagsband med illustrerat skyddsomslag. Bra skick. 123 sid.
    150 SEK
  • Rudin, Bo

    Rudin, Bo; Pappersmakeri. Ett klassiskt hantverks historia och teknik. Rudins, Hässelby, 1995. Första upplagan.
    Liten 4:o inbunden i ett grönt klotband med ett vitt och grönt illustrerat skyddsomslag. Ngn. lätt fläck på främre omslag. I övrigt ett mycket bra exemplar. Mycket rikt illustrerad med svartvita fotografier och teckningar samt 16 planschsidor i färg. 297 sid.
    350 SEK
  • Bronson, Wilfrid S

    Bronson, Wilfrid S; The Wonder World of Ants. Illustrated by the author. Harcourt, Brace and Company, New York, 1937. First Edition.
    Hardbound 8vo in a brown decorated cloth binding with red pictorial dust jacket. D-j with slightly soiled rear panel, miscoulered spine and minor tears on top. Binding and interior in fine condition. Fine/very good +. Funny and interesting book with nice colour illustrations on plates and black and white illustrations throughout the text. 87 p.
    150 SEK
  • Andersen, Hans Christian

    Andersen, Hans Christian; Fairy Tales. Flensted, Odense, No year. Ca. 1950.
    Hardbound 12:o in a beautiful marine blue cloth binding lettered and decorated in white. Frontispiece with a coloured portrait of Andersen. Richly illustrated with small drawings by Vilhelm Pedersen throughout the text. A fine copy. 394 p. (1).
    Edited by Svend Larsen. Translated from Danish by R. P. Keigwin.
    200 SEK
  • Dahl, Konrad

    Dahl, Konrad; Løven. Fortælling fra en finmarksfjord. Alb. Cammermeyers Forlag, Kristiania, 1877. Andra upplagan.
    8vo inbunden i ett blått klotband med text och dekoration i guld och svart. Förgyllda snitt. Lätt skavda kapitäler och hörn. Titelbladet åldersfläckat. Diskret ägaranteckning på det andra blanka försättsbladet. Annars ett bra band och en fin inlaga. 193 sid.
    200 SEK
  • Radiguet, Raymond

    Radiguet, Raymond; Le diable au corps. Bernard Grasset Ã?diteur, Paris, 1949.
    Softbound 8vo with wrappers lettered in black. Rear wrapper with a weak fold on top. Former owner´s signature on half-title leaf. Occasional underlinings with pencil in the text. A very good copy. 190 p, (2).
    150 SEK
  • Ibsen, Henrik

    Ibsen, Henrik; Gengangere. Et familjedrama i tre akter. Gyldendalske Boghandels Forlag, København, 1903. Tredje upplagan.
    8vo inbunden i ett grått gulddekorerat klotband. Endast lätta brukspår. Röda snitt. En mycket bra inlaga. 140 sid.
    300 SEK
  • Kosinski, Jerzy

    Kosinski, Jerzy; Passion play. St. Martin´s Press, New York,1979. First Edition.
    Hardbound 8vo in a clothbacked paperbinding with illustrated dust jacket. Minor tears and soiling to d-j. Binding and interior in fine condition. Fine/ very good. 271 p.
    300 SEK
  • Klee, Paul

    Klee, Paul; Pedagogical sketchbook. Faber and Faber, London, No year. (1953).
    Hardbound 4:o in a grey cloth binding with red lettering on front board and spine. Yellow illustrated dust jacket with minor paper loss on top of front panel and spine. Near fine/ very good. Illustrated with Klee´s 87 black and white drawings on sketching tecniques and theory. 60 p. (4).
    First published 1925 as the second of fourteen Bauhaus Books edited by Walter Gropius and L. Moholy-Nagy. This edition with introduction and translation by Sibyl Moholy-Nagy.
    300 SEK
  • Christiansen, Peter

    Christiansen, Peter; Anker Kyster. Smaatræk til en karakteristik. Anker Kysters eftf. København, 1942. Nr. 340 av 600 exemplar.
    Tre lösa och icke uppskurna 8vo ark med brunt omslag som ligger i ett rött pappband som i sin tur ligger i en enkel kasett. Pärmen med blekt rygg och kasetten något skadad men annars ett välbevarat exemplar av denna gåvoskrift från Anker Kysters 50-årsjubileum. 17 sid. (1).
    200 SEK
  • Hobbs, William Herbert

    Hobbs, William Herbert; Peary. The Macmillan Company, New York. 1936. First Edition.
    Large hardbound 8vo in a blue cloth binding with boards and spine lettered in gild. Mildly darkened spine. A fine copy with a clean and crisp interior. Gift inscription on front free end-paper. A near fine copy. Frontispiece with Peary´s portrait. Illustrated with "27 maps, 13 halftones, 10 records and diagrams and 36 drawings by the author after photographs by Peary and others". XV, 502 p. + 8 plates and fold-out map.
    500 SEK
  • Nansen, Fridtjof

    Nansen, Fridtjof; Blant sel og bjørn. Min første ishavs-ferd. Jacob Dybwads Forlag, Kristiania, 1924. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett turkos klotband med förgylld pärmskrift och dekor. Bandet lätt solkat men välbundet och robust . En bra inlaga, mycket rikt illustrerad med författarens teckningar och kartor i svart och vitt. (4), 287 sid.
    500 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208