Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Reutersvärd, Oscar

    Reutersvärd, Oscar; 150 omöjliga figurer. Malmö Museum, 1981. Katalog nr. 337.
    Klammerhäftad 4:o med illustrerat omslag. Omslaget med lätt skav. I övrigt ett fint exemplar. Med konstnärens namnteckning samt tre klistrade frimärken med Reutersvärds "omöjliga figurer" som motiv upptill på första sidan. Rikt illustrerad i svart och vitt. Förord på svenska av Björn Kruse samt på engelska av Zenon Kulpa. 20 sid.
    Staplebound 4:o with illustrated wrappers. Wrappers slightly rubbed. Else a fine copy. With the artist signature and three mounted stamps with Reutersvärds "impossible figures" as motif up on first page. Richly illustrated in black and white. Preface in swedish by Björn Kruse and in english by Zenon Kulpa. 20 p.
    500 SEK
  • Andersson, Peter (red)

    Andersson, Peter (red); Embryo 12. Livestock Riot 2/3 Embryo, Stockholm, 1980. Första upplagan. 1500 ex.
    HÃäftad 4:o med illustrerat främre omslag. Bakre omslag solkat samt med fläck som också fläckar en liten bit av marginalen på de sista sidorna. I övrigt en ren och fin inlaga. Rikt illustrerad i svart och vitt. Ej paginerad men 50 sid.
    Essäer av: Sten Hansson - Hermetic Back Poem, Johan Donner - Death Woes, C M von Hausswolff - Still, Rolf Börjlind -Carsten Regild - Extra.
    200 SEK
  • Finkelstein, Nat (photo)/ Dalton & Finkelstein (text)

    Finkelstein, Nat (photo)/ Dalton & Finkelstein (text); Warhol by Nat Finkelstein. Jaski Art Gallery, Amsterdam, no year
    Softbound square 4:o with illustrated front cover. Wrappers mildly soiled and with a light fold on rear lower corner. Interior fine with artful black and white photos of Warhol at work. A near fine copy. Not paginated, but 40 p.
    250 SEK
  • Vinterflugan. KnÃ¥p och knep. VÃ¥rt Hems intelligensuppgifter

    Vinterflugan. Knåp och knep. Vårt Hems intelligensuppgifter. �hlén & �kerlund, Stockholm, 1935.
    Klammerhäftad 4:o med färgillustrerat främre omslag. Ryggen nött och bakre omslag lätt fläckat men ett välbevarat exemplar med en mycket fin inlaga. Rikt illustrerad i svart och vitt. 32 sid.
    300 SEK
  • Dunge, Manne (red. )

    Dunge, Manne (red. ); Varvsliv. Minnen från en svensk industriepok. Sjöhistorisk Årsbok 2004-2005. Sveriges Sjöfartsmuseum, Stockholm, 2004. Första upplagan.
    4:o inbunden i ett laminerat pappband med illustrerad främre pärm. Ett bra exemplar. Mycket rikt illustrerad med fotografier i svartvitt och färg. 281, (1) sid.
    Del i serie: "Varvsliv fullbordar serien med hågkomster från Sjöhistoriska museets tre centrala Ämnesområden: sjöfart, sjöförsvar och skeppsbyggeri. De två tidigare utgivna böckerna i trilogin har titlarna Sjömansliv och Örlogsliv."
    200 SEK
  • Elgström, Ossian

    Elgström, Ossian; Moderna eskimåer. Skildringar från en resa i västgrönland sommaren 1915. Albert Bonniers FÃölag, Stockholm, 1916.
    Stor 8vo inbunden i ett blått halvfranskt band med marmorerat pärmpapper, upphöjda bind och förgylld ryggtext. Ett välbundet och välhållet band. Främre illustrerade omslag medbundet och i bra skick. Exlibris på insidan av främre pärm. Mycket rikt illustrerad i texten och på planscher med fotografier och teckningar mestadels i svartvitt men också i färg. Ett bra exemplar. (7), 431 sid. (5) + 12 färgplanscher, 19 planscher samt utvikbar karta.
    450 SEK
  • Weibull, Lauritz

    Weibull, Lauritz; Thomas Thorild. Hans ungdom och studentår i Lund. E. Malmströms Boktryckari, Lund, 1896. Första upplagan.
    Stor 8vo inbunden i ett gult halvklotband med marmorerat pärmpapper och klistrad titeletikett på främre pärm. Främre omslag medbundet och i fint skick. Exlibris på insidan av främre pärm. Avslutande rättelsebladet med infogad remsa med ytterligare rättelse. Ett mycket bra exemplar. Illustrerad med plansch med vy från Thorilds Lund. (4), 86 sid. (1). + Plansch.
    150 SEK
  • Arvidson, Stellan

    Arvidson, Stellan; Thorild. Studier i hans ungdomsutveckling. Borelius, Lund, MCMXXXI (1931). Första upplagan.
    Häftad 8vo med grått omslag. Dedication av författaren upptill på främre omslag. Någon antydan till riss, annars ett bra exemplar med en fin delvis ouppspättad inlaga. XIX, 452 sid.
    200 SEK
  • Dahlin, C. S

    Dahlin, C. S; Sveriges hospital såsom helvetets förgårdar. Ett tjog psykiatriska inspärrningsfall. Fäderneslandets Tryckeri, Stockholm, 1919. Första upplagan.
    Häftad 8vo med illustrerat främre omslag. Omslaget solkat samt med revor upp- och nedtill vid omslagets häftning och liten pappersförlust vid främre nedre hörn. Inlagan lätt bruntonad men annars bra. Ex-Libris på insidan av främre omslag. Illustrerad med porträtt utav några av "fallen". 192 sid.
    200 SEK
  • Barthes, Roland

    Barthes, Roland; Le plaisir du texte. Ã?ditions du Seuil, Paris, 1973. First Edition.
    Small softbound 8vo. Slightly darkened spine and small tear down on front joint. Still a near fine copy with a clean and crisp interior. 105 p. (7).
    200 SEK
  • Ekelöf, Gunnar

    Ekelöf, Gunnar; Ivan Aguéli. Ur serien: Svenska konstnärer. Förlagsaktiebolaget Bokkonst, Göteborg, 1944. Första upplagan.
    Häftad 8vo med grönt och vitt omslag. Omslaget gulnat vid ryggen. Bakre omslag solkat. Minimal reva upptill på främre omslag. Inlagan i gott skick. 9 sid. (3) + 30 uppslag med planscher.
    150 SEK
  • Dumrath, O. H

    Dumrath, O. H; Naturkrafterna och deras användning. De allmänna naturkrafterna. Fysikaliska och kemiska företeelser och deras tillämpning. Bearbetning efter de bästa och nyaste källor. Nordiska Bokförlaget, Stockholm, 1920. Senare upplaga.
    8vo inbunden i ett brunt dekorerat skinnryggband. Ryggen lätt skavd. Pärmarna fläckade samt skavda i hörnen. Liten notering upptill på titelbladet. Första utvikbara färgplanschen med skav. Fjärde och femte planschen med veck. I övrigt är den rikt illustrerade inlagan i fint skick. (4), IV, 752 sid. (2) + 18 planscher.
    600 SEK
  • Hellner, Brynolf & Rooth, Sune

    Hellner, Brynolf & Rooth, Sune; Konstsmide. Historia och teknik. Natur och Kultur, Stockholm, MCMLX (1960). Första upplagan.
    4:o inbunden i förlagets ljusa klotband med illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta bruksspår, inga revor. Band och inlaga i mycket bra kondition. Ett fint exemplar. Illustrerade försättsblad. Exlibris på insidan av främre pärm. Rikt illustrerad mestadels i svartvitt men även i färg. IX, (3), 348 sid. + planscher.
    Eftersökt.
    500 SEK
  • Jacoby, Heinrich

    Jacoby, Heinrich; En samling orientaliska mattor. Bidrag till den orientaliska mattans historia med handledning av 47 av Persiska mattsällskapet samlade knytningsarbeten från de sista fyra århundradena. Tryckeri Aktiebolaget Thule, Stockholm, 1935. Första svenska upplagan.
    4:o inbunden i ett brunt halvfranskt band med marmorerat pärmpapper. Ryggen med upphöjda bind samt förgylld dekor och text. Lätta skav vid hörn och kapitäl. Ett välhållet band. Förgyllt övre snitt. Exlibris på insidan av främre pärm. Rikt illustrerad med 47 svartvita planscher på finare papper. Ett praktverk. (6), III, 107 sid. + 47 planscher.
    500 SEK
  • Johannesson, Gösta

    Johannesson, Gösta; Skånes historia. Signum, Malmö, 1977. Tredje upplagan.
    4:o inbunden i ett grått dekorerat klotband med illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat samt med mindre riss. Band och inlaga bra förutom lätt gultoning i marginalerna. Mycket rikt illustrerad i svart och vitt. 351 sid.
    200 SEK
  • Carlquist, Gunnar

    Carlquist, Gunnar; Sockenbeskrivningar från Frosta härad. Författade av häradets präster åren 1746-1747. C. W. K. Gleerups Förlag, Lund, 1920.
    Häftad 8vo med grått illustrerat omslag. Ett bra exemplar. 202 sid.
    150 SEK
  • Nicolovius [Nils Lovén]

    Nicolovius [Nils Lovén]; Folklivet i Skytts härad i Skåne vid början av 1800-talet. Barndomsminnen. C. W. K. Gleerups Förlag, Lund, 1924. Fjärde upplagan.
    Häftad 8vo med illustrerat främre omslag. Ryggen bruntonad. Antydan till riss. Första sidorna en aning lösa i häftningen. I övrigt en bra inlaga. Illustrerad med planscher, enstaka mindre teckningar samt utvikbart notblad till folkvisa. XVI, 262 sid. + 4 planscher och notblad.
    150 SEK
  • Göransson, J

    Göransson, J; Ur skånes saga och historia. C. W. K. Gleerups Förlag, Lund, 1900. Första upplagan.
    Häftad 8vo med främre omslag illustrerat i färg. Pappersförlust upptill och reva nedtill på ryggen. I övrigt lätt riss samt ägaranteckning upptill på omslaget högra hörn. Första arket löst i häftningen. Annars en bra inlaga. VI, 105 sid.
    150 SEK
  • Captain Marryat

    Captain Marryat; Peter Simple. Bernh. Tauchnitz Jun, Leipzig, 1842. First Edition.
    Small hardbound 8vo in a brown cloth binding with spine lettered and decorated in gilt. Backstrip partly loose. Corners slightly bumped and bowed. Still a firm binding. Owners signature in pencil on front free endpaper. Scribble on inside of front board. Interior waterstained but otherwise fine. A very good copy. 480 p.
    200 SEK
  • A. L. O. E

    A. L. O. E. Jättarnas besegrare. Eller, den strid vi alla måste kämpa. Evang. Fosterlands-stiftelsens Förlag, Stockolm, 1874. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett blått klotband med förgylld pärmskrift och dekor. Rygg, hörn och kapitäler skavda. Lätt fuktfläck på främre pärm. Ex-Libris på insidan av främre pärm. Främre inre fals aningen lös. Samtida ägaranteckning och inskription på franska på försättsbladet. Främre illustrerade omslag medbundet bakom skyddspapper. Frontespis. Inlagan med fuktfläck men annars bra. Rikt illustrerad i svart och vitt. 125 sid.
    200 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208