Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Longus

    Longus; Les Amours pastorales de Daphnis et Chloé. Traduction de Jacques Amyot. Gravures au Burin de Jean Dulac. Chez l´Artiste, Paris, 1931.
    Softbound 8vo with loose sheets as issued in stiff slipcase with chemise. Minor wear on edges of the slipcase, else a fine copy without spots. Illustrated with 25 tissue-guarded engravings (including front wrapper) in black and white by Jean Dulac. All pages framed in red. Printed in 340 copies. This is number 331 on "Vergé de Rives". 193 pages.
    3500 SEK
  • Swete, Henry Barclay, editor

    Swete, Henry Barclay, editor; The Old Testament in Greek According to the Septuagint I-III. 3 volumes . Complete. The University Press, Cambridge, 1895. Second Edition.
    Three 8vo-volumes in contemporary dark brown cloth bindings with gilt lettered spines. No dust jackets, as issued. Slight wear to extremities and slightly loose in bindings. One volume a bit open in front hinge below. Half- title in the first volume with tar without loss. A very good copy. XXVIII, 828 p. + XVI, 877 p. + XX, 902 p.
    900 SEK
  • Lindgren, Astrid & Riwkin-Brick, Anna (foto)

    Lindgren, Astrid & Riwkin-Brick, Anna (foto); Matti bor i Finland. Raben & Sjögren, 1968. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett foto-illustrerat halvklotband. Ett väldigt fräscht exemplar med mycket lätt solkad bakre pärmen och bakre tomma försättsbladet lite fast i pärmen från inbindningen. Illusterad med Anna Riwkin-Bricks svart-vita fotografier. Ej paginerad, men 48 sid.
    Tillsammans gav Astrid Lindgren och Anna Riwkin-Brick ut åtta av den här sortens fotografiska bilderböcker. De har blivit ganska sällsynta med tiden.
    1500 SEK
  • Törner, A. R. , artilleri-fyrverkare

    Törner, A. R. , artilleri-fyrverkare; Fyrverkerikonsten med hufvudsakligt afseende på lustfyrverkeriet. Med 129 i texten intryckta figurer. Sigrid Flodins förlag, Stockholm, 1885. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett samtida, eller nära samtida grönt halvklotband med marmorerat pärmpapper, röd titeletikett och sparsmakat förgylld rygg. Ryggen uniformt blekt, i övrigt ett mycket välhållet exemplar. Inlagan ren och fint med nga. sällsynta, lätta fläckar. XVI, 388 sid.
    2800 SEK
  • Doherty, R. J

    Doherty, R. J; Sozial-dokumentarische Photographie in den USA. [Bibliothek der Photographie. Band 4] Bucher, Luzern & Frankfurt, 1974, First edition.
    Hardbound 4:o in a grey photo illustrated paper binding. Boards and spine mildly miscoloured, otherwise a near fine copy. Richly illustrated with black and white photos from early urban and rural USA. Text in german. 96 p.
    250 SEK
  • Gidal, Tim N

    Gidal, Tim N; Deutschland- Beginn des modernen Photojournalismus. [Bibliothek der Photographie. Band 1] Bucher, Luzern & Frankfurt, 1972. First edition.
    Hardbound 4:o in a grey photo illustrated paper binding. Boards with mild scratches and small price sticker on rear panel. A near fine copy. Richly illustrated with black and white photos examplifying early photo journalism. Text in german. 96 p.
    250 SEK
  • Gullers, K. W & Johnson, Eyvind

    Gullers, K. W & Johnson, Eyvind; England. Med inledning av Eyvind Johnson. Veckotidningen Vi/ Kooperativa förbundets bokförlag, Stockholm, 1951. Första upplagan.
    Häftad 4:o med fotoillustrerade omslag. Omslaget lätt fläckat samt med liten reva nedtill på baksidan. En bra inlaga. Mycket rikt illustrerad med svartvita fotografier vackert återgivna med Nordisk Rotogravyrs tryck. 110 sid.
    200 SEK
  • Calba, Henry

    Calba, Henry; Photographisme. Photographie Nouvelle, Paris, 1967. First edition.
    Softbound large 8vo with black front wrapper lettered in white and red. Wrapper with minor fold at lower corner and rubbed at outer joints. Interior fine. A near fine copy. Richly illustrated with black and white photos examplifying different photographic effects. Text in french. 153 p.
    200 SEK
  • Dahlström, Jan HÃ¥kan

    Dahlström, Jan Håkan; Samebyn. Bilder från Sörkaitum. Fyra Förläggare AB, Helsingborg, 1980. Första upplagan. Ur Naturfotoserien.
    4:o inbunden i förlagets röda laminerade pappband med fotoillustrerade pärmar. Pärmarna repade. I övrigt ett fint exemplar. Genomgående rikt illustrerad med svartvita fotografier av arbete och fritid i samebyn. 151 sid.
    150 SEK
  • Mead, Margaret & Heyman, Ken

    Mead, Margaret & Heyman, Ken; Family. Ridge Press, New York, 1965. First Edition.
    Hardbound 4:o in linen cloth binding with text inblack on spine and in gild on front board. Worn dust jacket with tears and paper loss. Former owners signature in pencil on front free end paper. Interior fine. Near fine/ good +. Richly illustrated with black and white full page photographs on fine print. 208 p.
    Book is divided into the following chapters each containing both text and photos: Mothers, Fathers, Families, Brothers and sisters, Grandparents, The child alone, Friends, adolescents.
    200 SEK
  • Stange, Maren (ed. )

    Stange, Maren (ed. ); Paul Strand. Essays on his life and work. Aperture, New York, [1991]. First edition.
    Large softbound 8vo with photo illustrated front cover. Only small traces of use. A near fine copy. Illustrated with 79 photographs in black and white. 319 p.
    300 SEK
  • Hedin, Svante

    Hedin, Svante: Fjällvråken Borg Mesch. Fotografpionjär bland samer, rallare och mäktiga landskap. Nya Vyer, Stockholm, 2001. Första upplagan.
    Tvåor-4:o inbunden i förlagets blå klotband med foto-illustrerat skyddsomslag. Nyskick. Mycket rikt illustrerad med fotografier i svart och vitt. 264 sid.
    500 SEK
  • Larsson, Curt (foto)/ Jansson, Esse (text)/ Norberg, Anders (text)

    Larsson, Curt (foto)/ Jansson, Esse (text)/ Norberg, Anders (text); Porträtt av Hallstavik I-III. 3 volymer. Vol III med undertitel "Gamla Hallstavik". Fyra Förläggare AB, Helsingborg, 1973, 1975, 1976. Första upplagan.
    Tre tvär 8vo volymer inbundna i fotoillustrerade pappband. Tre fina volymer. Två senare volymer med lätt missfärgad rygg. Med Jan Olshedens signatur på första volymens försättsblad. Mycket rikt illustrerad med fotografier i svart och vitt. Ej paginerade men vol.I; 112 sid, Vol.II; 110 sid, Vol.III; 104 sid.
    Första två volymerna med Curt Larssons fotografier av 70-talets Hallstavik och dess invånare skildrade till vardags och fest. Med inledande texter av Esse Jansson. Tredje volymen med samlade foton av Hallstavik efter sekelskiftet. Med inledande text av Anders Norberg.
    500 SEK
  • Nyfa. (Utgivare)

    Nyfa. (Utgivare); Kattkalas. Nyfa rr 1035. Allkopias Offsettryckeri, utan ort, 1950.
    Klammerhäftad broschyr (troligen reklam) i 8vo format med blått illustrerat främre omslag. Bakre omslag lätt fläckat i ytterkanten. Annars ett mycket fräscht exemplar. Med texter på rimmad vers och trevliga illustrationer i färg och svartvitt. Opaginerad men 10 sid. Det slutar med tårtkalas.
    150 SEK
  • Rousseau, James/ Daumier, Honoré (ill)

    Rousseau, James/ Daumier, Honoré (ill); Robert-Macaire. Bibliofila Klubben, Stockholm, 1947. Första upplagan. Tryckt i 500 numrerade exemplar varav detta bär nr. 1.
    Stor häftad 8vo med såväl illustrerat, transparent som ofärgat skyddsomslag. Boken ligger i en enkel kasett med monterat plansch på framsidan. Kasetten och yttre skyddsomslaget med lätta brukspår. Ett fint ouppsprättat exemplar. Missfärgning i marginalen på först och sista sidan. Rikt illustrerad med svartvitta teckningar samt med monterade planscher i färg. 108 sid. + planscher.
    200 SEK
  • Nordström, Ludvig

    Nordström, Ludvig; ...och blev helt enkelt människa. Från en världsomsegling. Albert Bonniers förlag, Stockholm, 1932. Första upplagan.
    Stor 8vo inbunden i ett brunt halvfranskt band med upphöjda bind, förgylld ryggtext och marmorerat pärmpapper. Ryggen blekt samt lätt skav på kanter och hörn. Ett bra band. Exlibris på insidan av främre pärm. Främre färgillustrerade omslaget medbundet. En fin inlaga. Illustrerad med 183 teckningar och fotografier i svart och vitt. 285 sid.
    200 SEK
  • Nygren, C. E. (utg. )

    Nygren, C. E. (utg. ); Karlstads brand 1865 och stadens senare historia. Wald. Zachrissons Boktryckeri A.-B, Göteborg, 1915. Första upplagan.
    8vo inbunden i ett ljusbrunt halvfranskt band med upphöjda bind, förgylld ryggtext och marmorerat pärmpapper. Ryggen svagt blekt, annars ett välhållet band med bara ytterst lätt skavda hörn. Främre illustrerade omslaget medbundet. En fin inlaga rikt illustrerad med kartor, ritningar och fotografier i svart och vitt. XXII, 361 sid. + planscher.
    200 SEK
  • Ekman, Sven G (red) / Ã?slund, Mauritz (red)

    Ekman, Sven G (red) / �slund, Mauritz (red); En värmländsk skogskarl. Utan förlag, Uddeholm, 1946. Numrerad upplaga. Detta är Nr. 122 av 200 exemplar.
    4:o inbunden i ett beige halvklotband. Pärmpappret lätt repat, i övrigt ett välhållet band. Omslagen medbundna. Ett bra exemplar. Mycket rikt illustrerad med tecknade vignetter och fotografier i svart och vitt. 165 sid.
    250 SEK
  • Allra nyaste wis-bok. En utwald samling svenska sÃ¥nger

    Allra nyaste wis-bok. En utwald samling svenska sånger. Löfwings Bokförlag, Stockholm, 1895.
    12:o inbunden i ett vitt pappband. Försättsbalden lätt fläckade. Namnstämpel på titelbladet. Inlagan bruntonad men i övrigt fin. Ett bra exemplar. 144 sid.
    200 SEK
  • Andersson, Gunnar

    Andersson, Gunnar; A. E. Nordenskiöld. Centraltryckeriet, Stockholm, 1901. Första upplagan. Tryckt i 300 numrerade exemplar varav detta bär Nr. 105.
    Häftad 4:o med slitet skyddsomslag med revor och pappersförlust. En fint illustrerad inlaga i bra skick förutom sista sidan som är lös. Dedikation av författaren på titelbladet. Innehåller också 4 planscher med fotografi och porträtt av Nordenskiöld. 51 sid. + 4 planscher.
    120 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208