Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Osann, Emil

    Osann, Emil; Physikalisch-medicinische Darsterllung der bekannten Heilquellen der vorzüglichsten Länder Europa's. Dritter Theil. Bearbeitet von Fr. Zabel. More published. Ferdinand Dümmler, Berlin, 1843. Second edition.
    8vo in a contemporary paper binding with red title label and red edges. Binding rubbed and corners bumped, but tight. Interior slightly foxed empty endpapers, else a clean and crisp copy without spots. This is the third volume in which describes mineral springs in Switzerland and France. With the stamp of Dr. Preysz Kornel discete on titlepage. (VI), 726 p.
    800 SEK
  • Cawallin, S

    Cawallin, S. ; Lunds Stifts Herdaminne, efter mestadels otryckta källor utarbetad. 5 delar i 3 volymer. Komplett. Gleerups förlag. Lund, 1854-1857. Första upplagan.
    Tre rejäla 8vo-volymer i samtida svarta halvfranska band med nersliten ryggförgyllning och marmorerade pärmar. Banden bär ålder men är renoverade med bl. a. nya försättsblad och är väl sammanhållna. De två första delarna lite lagerfläckade, men aldrig hårt. Här och var ngn. smärre vattenfläck. I övrigt mest tillfälliga fläckar. Anton Berggrens och ytterliggare en namnteckning på titelsidorna Vol. I (II), IV, 422 sid. + (IV), 360 sid.. Vol. II; (IV), 457 sid. , (III) + (VI), 448 sid. (sista blank. Vol. III; (VI), 560 sid. (sista blank.)
    Eftersökt!
    900 SEK
  • Nylander, Erik

    Nylander, Erik; Kullen och Kullaberg med Arild i närbild. Topografisk och historisk beskrivning jämte tvenne stora kartor samt med anvisningar för promenadturer på Kullaberg. Malmö Bokhandel AB, Malmö, 1950.
    Häftad 8vo med fotoillustrerat omslag. Liten kantreva och ngt.lätt vck på omslaget, annars ett fint exemplar. Rikt fotoillustrerad samt med två utvikbara kartor. 116 sid.
    150 SEK
  • Renouvin, Pierre, editor

    Renouvin, Pierre, editor; Histoire des relations internationales I-VII. 7 volumes of 8 published. Librairie Hachette 1953-1957.
    Seven softbound 8vo volumes in publisher's lettered wrappers. A few volumes in transparent dust jacket. A few spines darkened, else only slight signs of use. No folds or spots. A fine set. A few notes in pencil. Illustrated with a few maps. Le Moyen age, Les Temps modernes (De Christophe Colomb à Cromwell), Les Temps modernes (De Louis XIV à 1789), La Revolution Française et l'Empire Napoleonien, Le XIXe siècle (De 1815-1871), Le XIXe siècle (De 1871 à 1914) and Les Crises du XXe siècle de 1914 à 1929. 350-400 pages per volume.
    800 SEK
  • The Holocaust

    The Holocaust. The Holocaust. Yad Vasem, Jerusalem, Martyr´s and Heroe´s Remembrance Authority, 1975
    Softbound 4:o in publisher's lettered wrappers. Some folds to wrappers, else a fine copy. Illustrated mostly in black and white but in color for the paintings of the children in Teresienstadt. 78 p.
    200 SEK
  • Faulkner, William

    Faulkner, William; Sanctuary. The Modern Library, New York, no date. Probably 1947.
    Small hardbound 8vo in publisher's blue cloth with labels in red and gilt lettered on spine and front board. In an illustrated dust jacket by E. McKnight Kauffer dated '40. Small loss at foot of spine and a couple of small tears at corners, but a bright dust jacket. Label in side front flap states that the price is 1.25 USD a copy from the 15th of April 1947. Fine binding. In the complete list of Modern Library books in the end a few red underlinings. A list of books also inside d/k. Fine/very good. 380 p.
    300 SEK
  • Michel, Henri

    Michel, Henri; Les courants de pensée de la résistance. Presse Universitaires de France, 1962. First edition.
    Softbound thick 8vo in publisher's lettered wrappers. Spine with small spots, else a fine copy in all aspects. No tears or folds. Interior clean and fresh.(IV), 842 p., (II).
    Collection Esprit de la résistance.
    600 SEK
  • Huber, Axel

    Huber, Axel; Quartier Latin. Exhibition catalogue with photographs.Text in German and French. Neue Galerie Graz am Landesmuseum Joanneum, 1999.
    Softbound 4:o in publisher's black wrappers lettered in white. A fine copy! Introduction text about Axel Huber by Peter Weibert: "Axel Huber - ein umherschweifender Produzent der Subversion ( Axel Huber - Producteur derivant de Subversion). With a loose printed sheet with text in French also, as issued. 2 + 2 p. text, 38 p. black and white full page photos + 2 p.
    200 SEK
  • Cotton, Henry

    Cotton, Henry; The Game of Golf. With a Foreword by Bernard Darwin. Country Life, London & Scribner's, New York, 1949. Fourth Impression.
    Hardbound 4:o in publisher's green cloth lettered in white. Boards and spine partly sunned, else a very good copy. No dust jacket. Former owner's name up on front free endpaper. Interior clean and crisp with numerous black and white photo illustrations. In the end does Cotton rank the best players ever. Fullpage b/w photo of the author playing golf as frontispiece, 248 p.
    Henry Cotton, 1907-1987, was one of the best English players in golf ever.
    300 SEK
  • Pétain, Marechal

    Pétain, Marechal; La France Nouvelle. Principes de la communauté. Appels et messages 17 Juin 1940-17 Juin 1941. Fasquelle Éditeurs, Paris, 1941. First edition.
    Hardbound small 8vo in publisher's structured cloth with stars in red and blue on front board and blue lettered spine. Binding as new. Interior a clean and fresh copy. In an original dust jacket with faded spine and a tiny tear below. Else fine. Fine/ very good +. With a coloured portrait of Petain as frontispiece. 172 p.
    250 SEK
  • Klinsky, E. J. / Reich Hannes

    Klinsky, E. J. / Reich Hannes; Camera Comica. Med förord av Ulf Thorén. Raben & Sjögren, 1968.
    4:o inbunden i ett fotoillustrerat och laminerat pappband i gott skick. Exlibris-etikett på främre tomma försättsbladet. Fin inlaga. Svart-vitt foto. En livgivande fotobok som visar kamerans förmåga att frysa de mest oväntade ögonblick och tilldragelser i tillvaron. Den är väl värd sin plats i bokhyllan. Många fotografer har bidragit, bland dem Robert Doisneau med fem bilder. Och Ulf Thoréns förord är ett kärt återseende. (VIII), 72 sid.
    Originalet har tyskt ursprung med namnet "Lachende Kamera."
    200 SEK
  • Lundgren, Tyra

    Lundgren, Tyra; Lera och eld. Ett keramiskt vagabondage i Europa. Natur och Kultur, Stockholm,1946. Första (enda) upplagan.
    4:o inbunden i ett smakfullt klotryggband med förgylld ryggtext och dekorerade pärmar. I mycket fint skick. I ett illustrerat skyddsomslag som har en del fläckar och revor med smärre förluster. Ett hörn av en sida med lätt bruntoning och ett par veck. Annars bra inlaga. Rikt illustrerad i svart och vitt. 153 sid.
    En resa i keramiska verkstäder i Europa med Tyra Lundgrens introduktioner till kända konstnärer inom keramiken.
    200 SEK
  • Loccenius, Johannes

    Loccenius, Johannes; Lexicon Juris Sueo-Githici labore & studio Johannis Loccenii.. Editio tertia, Multo emendatior & auctior. Accedit appendix Seu explicato Verborum Gotho-Teutonicorum Juris Feudalis. H. Keyser, Holmiae (Stockholm), 1674. Tredje upplagan.
    Liten 8vo i ett samtida pergamentband som är fläckat och lite buckligt. Gammal handskriven ryggtitel. Med H (?) Wallbergs äldre namnteckning samt Samuel Brings namnteckning daterade 1906 på främre pärmens insida. Främre tomma försättsbladet saknas. Inlagan mest ren och fin med bara enstaka fläckar.186 sid. , (II).
    900 SEK
  • Parnes, Roger de

    Parnes, Roger de; Gazette anecdotique du regne de Louis XVI. Portefeuille d'un Talon-Rouge. Préface par Georges D'Heylli. Édouard Rouveyre, Paris, 1881. Printed in few copies.
    Hardbound 8vo in a contemporary brown half leather binding with snake skin boards. Spine with five raised bands, gilt ornamented. Marbled edges. Spine uniformly faded, else fine condition. Front wrapper bound in. Four pages in the beginning with a small number of weak spots below, else clean and crisp copy. With tissue guarded engraved first chapter pages and engraved vignettes. A nice book printed on better paper; "tirage a petit nombre" (printed in few copies) without mention how many. XXX, (IV), 243 p., (III).
    600 SEK
  • Kafka, Franz

    Kafka, Franz; Slottet. Wahlström & Widstrand , Stockholm, 1980.
    Liten 8vo inbuden i förlagets blå klotband med illustrerat skyddsomslag. Ett bra exemplar. Namnteckning på främre försättsblad och svagt bruntonad marginaler. 259 sid.
    150 SEK
  • Rue, Harald, förord

    Rue, Harald, förord; Sankt Lukas Gildet. Motstanden. 26 traesnit. Forlaget Fremad, 1945. Första (enda) upplagan.
    Tvär-folio inbunden i förlagets beige pappband med titeletikett på främre pärm. Lätt missfärgat band i kanterna, annars med bara små bruksspår. Ren och fin inlaga. Den här gruppen konstnärer, som presenterades i full dager 1945, gjorde träsnitt under ockupationsåren som såldes illegalt. Intäckterna gick till motståndsrörelsen. De arbetde under namnet Sankt Lukas Gildet; Erling Fedriksen, Christian Magle, Regnar Jensen, Jane Muus, Dan Sterup Hansen, Karl Hejlesen och Helge Bech. Texterna är skrivna av Helge Hoff Hansen. Förordet och urvalet är gjort av Harald Rue. Förord + 26 helsides träsnitt med bidtexter.
    Vi krigsslutet utökades mappen med sex bilder som skildrade livet efter ockupationen.
    400 SEK
  • Björk, Monika

    Björk, Monika; Florans konstnärer. Botaniska illustrationer och illustratörer i Norden. Bokförlaget Prisma, Stockholm, 1999.
    Stor 4:o inbunden i förlagets röda pappband med försilvrad ryggtext. I ett färgrikt illustrerat skyddsomslag. Mycket gott skick! Vackert illustrerat verk om botanikens illustratörer och illustrationer från medeltiden in i 1600-, 1700- och 1800-talen till vår tid. 144 sid.
    200 SEK
  • Svensson Georg

    Svensson Georg; Minnen och Möten. Ett liv i bokens tjänst. Dedicerat exemplar. Bonniers förlag, Stockholm,1987. Första upplagan.
    8vo inbunden i förlagets blå klotband med försilvrad ryggtext. I ett illustrerat skyddsomslag med revor och fuktrand på insidan. Boken har lätta fuktspår (ej fläckar) uppe i inre falsen på slutet, ej allvarligt. Det här exmplaret av dessa intressanta memoarer med dedikation på främre försättsblad: "Till Sven med hallmansk hälsning från tillgivne Georg. 12 maj 93." Fotoillustrerad. 300 sid.
    200 SEK
  • Adelborg, Ottilia

    Adelborg, Ottilia; Från Gagnä-mäns Näs. Skrifverier och ritningar. Med 38 bilder. Albert Bonniers förlag, Stocholm, 1909. Första upplagan.
    Häftad 8vo med av författarinnan färgillustrerat omslag. Omslaget milt bruntonat i kanterna och en liten reva (ca 10 mm.) upptill i främre falsen, Men ett bra exempl av denna fragila bok med Ottilia Adelborgs egna teckningar. Delvis ouppskuren. 128 sid. , sista blank.
    250 SEK
  • Janin, Jules

    Janin, Jules; Almanach de la littérature du théatre et des beaux arts 1861, 1862, 1864 et 1864. Illustré de vignettes et portraits. Pagnerre, Paris, 1861-1864.
    Hardbound 8vo in a contemporary half calf binding. Black title label on spine lettered in gilt and marbled boards. Slightly rubbed boards and bumped corners, but still a nice binding. First and last pages with brown spots in corners, else a clean copy. 93 p., (III) +95 p. , (I) +95 p. , (I) +95 p. , (I). With wood cut illustrations.
    300 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208