Torgny Schunnesson Rare Books

Aktuella böcker

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208
  • Baldwin, James

    Baldwin, James. Ingen känner mitt namn. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1962.
    8o. Häftad med illustrerad främre pärm. Lätt blekta omslag och smärre kantriss, men i övrigt fint skick. 191 sidor.
    150 SEK
  • Nilsson Piraten, Fritiof

    Nilsson Piraten, Fritiof. Vers på växel och andra bankhistorier. Skandinaviska Banken, Stockholm, 1964.
    Förlagsinbunden 4:o med av Slas illustrerade pärmar. Gott skick. Utgiven med anledning av Skandinaviska Bankens 100-års jubileum. Illustrerad av Slas. 156 pages.
    300 SEK
  • No author

    No author. Album de Quito. With around 200 photographic reproductions in black and white from the capital of Ecuador, Quito. Captions in Spanish and English. Publicado por los Talleres de Artes Graficas Laso, 1929.
    Hardbound oblong 8vo with cloth spine and purple boards. Marbled edges. A very good copy with only minor signs of use. A photographic document of Quito from the years around 1920 in all aspects; Qutio moderno, Quito colonial, Quito pintoresco and Quito comercial. Not paginated, but 180 pages. Interesting advertising in the end. Every reproduction with captions in Spanish and English.
    The old town of Quito was declared as a part of the world cultur heritage by UN in 1979.
    500 SEK
  • Progresos del Peru 1933-1939

    Progresos del Peru 1933-1939. Progresos del Peru 1933-1939 durante el gobioerno del presidente de la republica general Oscar R. Benavides. Guillermo Kraft, Buenos Aires, 1945.
    Hardbound folio in publishet´s red linen cloth with gilt lettered front board within a white frame. llustrated with black and white photographs from all sectors of the society. A kind of propaganda document and as such an interesting document from these years. 249 p. + index. Spine mildly faded, else very good condition.
    600 SEK
  • Huygen, Wil och Poortvliet, Rien (bild)

    Huygen, Wil och Poortvliet, Rien (bild); Tomtar. Rabén & Sjögren, Stockholm, 1980. Första svenska upplagan.
    Stor 4o i utgivarens röda, generöst förgyllda, klotband med illustrerat skyddsomslag. Laminatet har släppt på ett litet avsnitt nertill på skyddssomslag, annars ett mycket fint exemplar. Rikt och härligt illustrerad i färg av Portvliet. 212 sid.
    400 SEK
  • K. & E. Carlson guldvarufabrik

    K. & E. Carlson guldvarufabrik. Guld och ädla stenar. K. & E. Carlson guldvarufabrik, Göteborg, 1943. Första upplagan.
    Liten 8vo inbunden i ett beige pappband. Något lös i falsen. Sparsamt understruket med blyerts i texten. Ägaranteckning på försättsbladet. Rikt illustrerad med teckningar i färg av ädelstenarna. 74 sid.
    200 SEK
  • Kerouac, Jack

    Kerouac, Jack; De underjordiska. Rabén & Sjögren, Stockholm, 1960. Första svenska upplagan. First Swedish edition.
    Hardbound 8vo in a clothbacked paper binding with red lettered spine. Top edge red. In an illustrated, not price clipped, dust jacket designed by Yngve Gamlin. Front free endpaper and inner d/j flap browned from inlaid news paper article. D/j spine slightly browned, else fine. Near fine/ very good. 173 p.
    First Swedish edition of The Subterraneans first published in the USA in 1958.
    500 SEK
  • Lane, Margaret

    Lane, Margaret. The Tale of Beatrix Potter. A Biography. Frederick Warne & Co., Ltd, London and New York 1946.
    8o. Clothbinding (hardbound). Give-away inscription on fly-leaf. Else good condition. With four colour and sexteen black and white plates. 175 pages.
    350 SEK
  • Henschen, Ingegerd och Blomberg, Sten

    Henschen, Ingegerd och Blomberg, Sten; Svenskt möbellexikon I-III. 3 volymer. Komplett Förlagshuset Norden AB, Malmö, 1961-62.
    Tre 4:o-volymer i utgivarens smakfulla ljusröda skinnryggband med förgylld ryggtext. Med de illustrerade skyddsomslagen som har lite hörnrevor och är lätt solkade. Mycket rikt illustrerat standardverk. Tredje delen professionellt förstärkt i de inre falsarna med nya för- och eftersättsblad. Ett bra exemplar. Fina inlagor. Texten i två paginerade spalter på varje sida; 1280 spalter + 1296 spalter + 1320 spalter samt XXVIII sid. med signaturförteckningar och register + utvikarbar plansch med stilutvecklingen inom möbelkonsten i olika länder.
    Swedish encyclopedia of furniture being the leading standard work within it's domain. Three light red leather backed 4:o-volumes in fine condition. With slightly worn illustrated dust jackets. Inner joints in the third volume professionally repaired. Numerous illustrations in black and white.
    2600 SEK
  • Bousquet, Joe

    Bousquet, Joe; Le fruit dont l´ombre est la saveur. Paris, Les Éditions de Minuit, 1947. First edition.
    Thin 8o in publishers´printed wrappers with glassine dust jacket. This with small paperloss below on spine and minor tears, else a near fine copy. "Nouvelles originales" 4. Printed in 1000 copies. This is a "HC-copy" (Hors commerce.) 44 pages.
    300 SEK
  • Reuterswärd, Carl-Fredrik

    Reuterswärd, Carl-Fredrik; Abra Makabra. Stockholm, Albert Bonniers förlag, 1955. First edition.
    Softbound 12o, sewn as issued with decoration in black on front wrapper. In the edition "Lilla Lyrikserien". Dogear to front cover and first page. Otherwise fine. 25 pages.
    Carl Fredrik Reuterswärd´s literary debut.
    200 SEK
  • Lesage (Le Sage), Alain René (published uder the name of Mr. B. de S. )

    Lesage (Le Sage), Alain René (published uder the name of Mr. B. de S. ); Le Diable Boiteux. Avec Les entretiens serieux et comiques des cheminées de Madrid et Les bequille dudit diable I-II. 2 volumes . With engravings. Complete. Pierre Mortier, Amstedam, 1753. Nouvelle Edition.
    Two hardbound 8vo volumes in 19th Century half leather bindings. Spines gilt ornamented with two gilt lettered title labels, marbled boards and red edges. Slight split to joints and a tear on one spine under the upper label. Title pages a bit soiled, mild foxing here and there and a few pages slightly stained below in second volume. The frontispiece with two very small holes. The anonymous engravings are very pleasant. Engraved frontispiece, (X), 240 p. + 6 fullpage engraved plates and (IV), 260 p. , (XXIV) Table + 6 fullpage engraved plates.
    En satirisk och nöjsam resa med djävulen som lyfter på taken i det borgerliga Madrid och ger en inblick i vad som sker under dem. Illustrerad med 12 trevliga kopparstick inkl. frontespisen i första volymen.
    600 SEK
  • Moholy-Nagy, Sibyl

    Moholy-Nagy, Sibyl; Moholy-Nagy. Experiment in totality. With an introduction by Walter Gropius. Harper & Brothers, New York, 1950. First edition.
    Hardbound 8vo in publisher's gray cloth with spine lettered in red, green and blue. In a torn and worn dust jacket. Loose pieces of front jacket saved. Binding and text in fine condition. Fine/ good -. With 81 illustrations of which 4 are in color. Sibyl Moholy-Nagy was actress, playwright, novelist, educator, lecturer; biographer and collaborator to her husband Laszlo Moholy-Nagy and his associate during the best years of his career. XII, 253 p. , (III).
    As a painter, typographer, photographer, stage-designer, and architect, Laszlo Moholy-Nagy was one of the most creative intelligences of our time. Herbert Reed.
    900 SEK
  • Miro, Joan, Spanish artist (1893-1983)

    Miro, Joan, Spanish artist (1893-1983); Lithographs I-V. 5 volumes of 6. With 36 original lithographs. Tudor Publishing Company, New York, 1972 (I) & Leon Amie Publisher, New York, 1975 (II) & Maeght Éditeur, Paris, 1977 (III) & Maeght Éditeur, Paris, 1981 (IV) & Maeght Éditeur, 1992) (V). First edition in English.
    Five (5) folio volumes in white and beige linen cloth bindings with spines lettered in red and brown. The dust jackets to the first three volumes are lithographs made for this enormous production. Volume II, III and IV has original mylar protection and lettered slips, the first and fifth volume with d/j without mylar protection and slips, as issued. All volumes housed in cardboard slipcases, some of them with slight wear. Vol. I; Lithographs 1930-1952. Annotated catalogue by Fernand Mourlot. Two essays by Michel Leiris. Twelve (12) original lithographs printed by Mourlot including dust jacket. 236 p. Vol. II; Lithographs 1953-1963. Preface by Raymond Queneau. Twelve (12) original lithographs including dust jacket. 254. p. Vol. III; Lithographs 1964-1969. Preface by Jean Teixidor. Six (6) lithographs including dust jacket. 218 p. Vol. IV; Lithographs 1969-1972. Preface by Nicolas and Elena Calas. Six lithographs including dust jacket. 218 p. Vol.V; Lithographs 1972-1975. Foreword by Patrick Cramer. 192 p. This set in outstanding fine condition.
    In this five volume set of six is 1083 lithographs reproduced in colour and carefully described. The first volume is numbered.
    25000 SEK
  • Stavenow, Åke

    Stavenow, Åke. Silversmeden Jacob Ängman 1876-1942. Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1955.
    4o. Pappband. Lätt blekta pärmar och smärre riss i kapitälen. I övrigt fint skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. Delvis ouppskuren. 246 sidor.
    400 SEK
  • Svensson, K. A

    Svensson, K. A. Vilhelm Ekelund i samtal och brev 1922-1949. Gleerups Förlag, Lund 1958.
    8o. Klotband med skyddsomslag. Fint skick. 372 sidor.
    150 SEK
  • Hagfors. Fotoalbum 1900-1924

    Hagfors. Fotoalbum 1900-1924. Fotoalbum från mestadels Hagfors i Värmland skänkt som avskedsgåva till trafikchefen Herman Ljunggren den 2 maj 1924. 48 svart-vita original-fotografier mellan 1920-1924.
    Ett rött tvärliggande fotoalbum i skinn (370 mm. x 260 mm.) med 48 svart-vita fotografier från företrädesvis Hagfors i Värmland 1900-1924. En del ryggskav och några lättare repor på albumet, men god kvalitet ändå. Första sidan vackert textad till "Trafikchefen Herman Ljungren från..." + 14 handskrivna namnteckningar samt dateringen Hagfors den 2 maj 1924. En avskedsgåva från personalen kan man förmoda. De 48 fotografierna är monterade på mjukt kartongpapper. Samtliga blad utom ett har bild enbart på ena sidan. Hälften av bilderna är 23, 5 x 17, 5 cm. och den andra häften 14, 5 x 9. 5 cm. Mycket god kondition överlag.
    Följande bilder finns i albumet; Hagfors järnverk 1921, signerat av en Karlstad- fotograf, Avgångsklassen vid Örebro Tekniska Elementar 1905, Hagfors järnverk 1907 (på håll), Hagfors från Vermullsåsen, Hagfors från Gastberget, Hagfors kyrka, Hagfors gamla bangård, Hagfors järnverk - gamla hyttan, Hagfors järnverk - Bessemerverket, Hagfors station 1921, 12 interiörer på mindre fotografier: trafikchefens, trafikchefs- assistentens och baningenjörens expeditioner samt kamrerarekontoret med respektive befattninghavare på bilderna. Även kontrollkontoret, kassakontoret, kontorsskrivarna samt telegrafexpeditionen, samtliga bemannade. De fyra sista interiörerna är byråassistentens, maskinavdelningens, stationsinspektorerns expeditioner samt byråvaktmästaren. Åtta mindre bilder är exteriörer; trafikchefens bostad (2) samt kamrerarens och baningenjärens bostäder (2), Underåsen från nya stationshuset, personalbostad av äldre typ, personalbostad av nyare typ samt Hagfors gamla stationshus. Fyra mindre bilder på lok; lok nr. 1 "UA", Lok nr. 14, elektriskt lokomotiv samt ångdressin nr 1. på Åråsbron. Så kommer en stor bild (28 cm. x 20 cm.) på ett lok med tågset vid Karlstad östra station 1921, Deje station 1921 med tågset och väntande på perrongen, Järnvägsbron över Klarälven vid Dejefors, Järnvägsbron över Klarälven vid Forshaga, Forshults kraftstation, Krakeruds kraftsstation, Uddeholms herrgård, Risbergs herregård (signerad), Sjögränds herregård (signerad), Uddeholms kontor, Hagforsen i vinterskrud, Älgjakt - Deglundsbäcken 1900 (magnifik bild med fällda älgar, jakhund och jaktsällskap), Vinterbild från Örbäcksdalen samt Örbäcken (sommartid).
    3500 SEK
  • Lagerlöf, Selma

    Lagerlöf, Selma; Bannlyst. En berättelse. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1918. Första-femtonde tusendet.
    8vo inbunden i ett blått privatbundet halvfranskt band med upphöjda bind, förgylld ryggtext och marmorerat pärmpapper. Ryggen något blekt, i övrigt ett fint och välhållet band. Främre illustrerade omslaget medbundet. Stämpel upptill i ena hörnet på omslaget, annars bra. En mycket fin inlaga. Ett bra exemplar. 353 sid. (2).
    200 SEK
  • Tallqvist, Hjalmar

    Tallqvist, Hjalmar; Urens och urteknikens historia. Med 271 bilder. Björck & Börjessons Bokförlag, Stockholm, 1939. Första upplagan.
    Stor, häftad 8vo i utgivarens illustrerade omslag med blekta kanter och rygg. Nga. lättare kantriss. Bra inlaga. Tryckt i endast 500 numrerade exemplar varav detta är 404. Rikt och intressant illustrerad. 336 sid.
    Utgiven av Svensk Tekniska Vetenskapsakademien i Finland.
    700 SEK
  • Tegnér, Esaias

    Tegnér, Esaias; Esaias Tegnérs samlade skrifter I-VII. 7 volymer. Komplett svit i vackra 1800-talsband. P. A. Norstedt & Söners förlag, Stockholm, 1851-1859. Blandade upplagor; första, andra och tredje.
    Sju vackra 8vo-volymer i samtida svarta halvfranska band. Ryggarna i svart marokäng och pärmhörnen i pergament. Ryggarna med fyra upphöjda bind och tidstypiskt förgylld 1800-talsdekor i titelfälten. Författare- och titelnamn förgyllda. Vackert marmorerade snitt. En del lättare skav på pärmarna, men ett välbevarat och vackert bundet 1800-talsset med fina inlagor med enbart tillfälliga smärre fläckar. Mycket fräscht. Bundna av L- W. Lewin i Upsala med dennes etikett på främre pärmarnas insidor. Blindstämplad f. d. ägarnamn på de tomma försättsbladen. I första volymen ett porträtt av Tegnér i stålstick. Förord av Carl Wilh. Böttiger. LXXXVI, 242 s. + 304 sid. + 304 sid. + 304 sid. + 304 sid. + 308 sid. + (VIII), 322 sid.
    1500 SEK
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. 16
  18. 17
  19. 18
  20. 19
  21. 20
  22. 21
  23. 22
  24. 23
  25. 24
  26. 25
  27. 26
  28. 27
  29. 28
  30. 29
  31. 30
  32. 31
  33. 32
  34. 33
  35. 34
  36. 35
  37. 36
  38. 37
  39. 38
  40. 39
  41. 40
  42. 41
  43. 42
  44. 43
  45. 44
  46. 45
  47. 46
  48. 47
  49. 48
  50. 49
  51. 50
  52. 51
  53. 52
  54. 53
  55. 54
  56. 55
  57. 56
  58. 57
  59. 58
  60. 59
  61. 60
  62. 61
  63. 62
  64. 63
  65. 64
  66. 65
  67. 66
  68. 67
  69. 68
  70. 69
  71. 70
  72. 71
  73. 72
  74. 73
  75. 74
  76. 75
  77. 76
  78. 77
  79. 78
  80. 79
  81. 80
  82. 81
  83. 82
  84. 83
  85. 84
  86. 85
  87. 86
  88. 87
  89. 88
  90. 89
  91. 90
  92. 91
  93. 92
  94. 93
  95. 94
  96. 95
  97. 96
  98. 97
  99. 98
  100. 99
  101. 100
  102. 101
  103. 102
  104. 103
  105. 104
  106. 105
  107. 106
  108. 107
  109. 108
  110. 109
  111. 110
  112. 111
  113. 112
  114. 113
  115. 114
  116. 115
  117. 116
  118. 117
  119. 118
  120. 119
  121. 120
  122. 121
  123. 122
  124. 123
  125. 124
  126. 125
  127. 126
  128. 127
  129. 128
  130. 129
  131. 130
  132. 131
  133. 132
  134. 133
  135. 134
  136. 135
  137. 136
  138. 137
  139. 138
  140. 139
  141. 140
  142. 141
  143. 142
  144. 143
  145. 144
  146. 145
  147. 146
  148. 147
  149. 148
  150. 149
  151. 150
  152. 151
  153. 152
  154. 153
  155. 154
  156. 155
  157. 156
  158. 157
  159. 158
  160. 159
  161. 160
  162. 161
  163. 162
  164. 163
  165. 164
  166. 165
  167. 166
  168. 167
  169. 168
  170. 169
  171. 170
  172. 171
  173. 172
  174. 173
  175. 174
  176. 175
  177. 176
  178. 177
  179. 178
  180. 179
  181. 180
  182. 181
  183. 182
  184. 183
  185. 184
  186. 185
  187. 186
  188. 187
  189. 188
  190. 189
  191. 190
  192. 191
  193. 192
  194. 193
  195. 194
  196. 195
  197. 196
  198. 197
  199. 198
  200. 199
  201. 200
  202. 201
  203. 202
  204. 203
  205. 204
  206. 205
  207. 206
  208. 207
  209. 208